Προς το περιεχόμενο

Σκαφοειδες στερνο. Γυμναστικη


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Απο τα 15 μου εχω σκαφοειδες στερνο. Εκανα επεμβαση με οχι τα αποτελεσματα που ηθελα και ξεμπερδεψα με τα νοσοκομεια τον δεκεμβριο που περασε. Ειμαι 23 πλεον. Ο γιατρος μου προτεινε γυμναστικη. Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχουν χρηματα για γυμναστηριο. Με λιγα λογια θελω ασκησεις για να τραβηχτουν τα οστα του θωρακα μου οσο πιο εξω γινεται. Ζηταω πολλα το ξερω και ο γιατρος μου ειπε οτι τελειως εξω δεν προκειται αλλα με την γυμναστικη μια διαφορα θα την δω. Μπορει να μου πει καποιος ποιες ειναι οι πιο καλες ασκησεις για αυτο που ζηταω? Παρακαλω αν γινεται να απαντησει καποιος σχετικα "εμπειρος" με την γυμναστικη. Για το ιστορικο, οριστε και η παθηση που εχω.

 

https://www.google.gr/search?client=opera&q=pectus+excavatum&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα κατάλαβα καλά απο τις photo, το συγκεκριμένο σημείο θα μπορούσε να βελτιωθεί αρκετά άμα έκανες ασκήσεις για τους πάνω κοιλιακούς και όχι για το στήθος. Ας με διορθώσει κάποιος, άμα κάνω λάθος.

 

Θα πρότεινα να κάνεις σχοινάκι. Μπορείς να κάνεις απλά επιτόπια άλματα χωρίς καν το σχοινάκι άμα δεν έχεις χώρο στο σπίτι σου ή άμα δυσκολεύεσαι με τον συγχρονισμό. Την ίδια δουλειά κάνει για τους κοιλιακούς. Καλό είναι να φοράς παπούτσια για να είναι μειωμένη η καταπόνηση στα γόνατα.

 

Επίσης καλή άσκηση για τους πάνω κοιλιακούς είναι τα κλασσικά crunches. Κάνε απο 3 σετ μέχρι όσες επαναλήψεις νιώθεις ότι κουράζεσαι. 1 με 1,5 λεπτό ξεκούραση ανάμεσα στα σετ.

 

Άμα κάνει αυτή την άσκηση πρέπει να αφήσεις του μυς να ξεκουραστούν ένα 48ωρο μέχρι να τους ξανά δουλέψεις. Μέρα παρά μέρα δηλαδή είναι το ιδανικό.

 

Δες το βίντεο για να δεις πως γίνεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοζυγο (pull ups)

unassisted-pullup.jpg


Push Ups

post-231489-0-33429100-1432306328_thumb.jpg


Pullover

post-231489-0-92597300-1432306379_thumb.jpg
post-231489-0-78975800-1432306400_thumb.jpg
post-231489-0-58937900-1432306412_thumb.jpg
post-231489-0-74144500-1432306430_thumb.jpg


Chest Fly


 
+

post-231489-0-82178500-1432306458_thumb.jpg
post-231489-0-08560800-1432306470_thumb.jpg
Το δεύτερο γινεται με ενα ελατηριο

 

 

Κυριως αυτα. Γενικοτερα ομως οι ασκησεις στηθους-πλατης θα σε βοηθησουν, αρκει να γινονται τακτικα και οχι μια φορα το μηνα... Βελτιωση θα αργησεις να δεις, αλλα μετα απο καποιους μηνες θα το βλεπεις σταδιακα να φτιαχνει. Δωσ' του χρονο και μη σκεφτεσαι οτι γυμναζεσαι γι αυτο αλλα για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και για τις ασκησεις που μου δωσατε. Θα προσπαθησω να βαλω ενα καθημερινο προγραμμα με τις περισσοτερες ασκησεις που ειπατε. Το ξερω οτι θα αργησω να δω βελτιωση γιατι δυστυχως ειναι προς τα μεσα τα οστα. Δεν ειναι οτι απλα ειμαι φυσιολογικος και θα γυμναστω. Δεν ειναι και απλο πραγμα να βγει ολοκληρο οστο εξω. Καθε μερα θα κανω ασκησεις. Εγω συγκεκριμενα εχω πιο πολυ την λακουβιτσα προς την δεξια πλευρα. Στις εικονες τα περισσοτερα παιδια αποτι βλεπετε το εχουν στο κεντρο. Και παλι σας ευχαριστω παιδες.

 

Ισως να ανεβασω και φωτο τον εαυτο μου να δειτε δεν ντρεπομαι. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το αισθητικό κομμάτι, δημιουργεί κανένα πρόβλημα λειτουργικο/υγείας αυτή η πάθηση?

 

Ισως να περιορισει την αναπτυξη των πνευμονων. Με μια εξεταση που λεγεται σπιρομετρηση μετρατε η ποσοτητα του οξυγονου που αντεχουν τα πνευμονια, ετσι καταλαβαινεις αν υπαρχει προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη, σε μενα προσωπικα ειναι μονο θεμα αισθητικης. Συμφωνα απο αυτα που εχω μαθει απο τους γιατρους μου και το νετ, ειναι μια παθηση εκ γεννετης που δεν εχουν βρει ποιο ειναι το αιτιο και δημουργει αυτη την ανωμαλια στον στερνο/θωρακα. Σε εμενα εμφανιστηκε στην ηλικια του γυμνασιου, πηρα αποτομα υψος και εμφανιστηκε. Στο δημοτικο ημουν φυσιολογικος. Σε μερικους ανθρωπους, αν δεν κανουν επεμβαση, επειδη οταν εισαι νεος αλλαζουν συνεχως τα οστα μεσα λογο αναπτυξης και μπορει πχ στα 18 και μετα να εχεις προβλημα στην καρδια πνευμονες κτλ κτλ. Σε εμενα εκαναν την μεθοδο nuss. Τωρα που μιλαμε ο μονος πονος που εχω ειναι το τραβηγμα απο τα ραμματα οταν αλλαζει ο καιρος. Οσο για την επεμβαση σε θεμα πονου.............................ας μην το ζητησησουμε καλυτερα. Οσο πονο δεν τραβηξα στα 23 μου χρονια, τον τραβηξα ολον μαζι τοτε. Με τα λογια του καθηγητη, η συγκεκριμενη επεμβαση ειναι απο τις πιο επωδυνες εγχειρησεις που υπαρχουν σε θεμα πονου. Αν δηλαδη κανεις εγχειρηση θα πρεπει να την κανεις μεχρι τα 18. Αν δεις φωτο ολες ειναι απο νεα παιδια.

 

Για την σπιρομετρηση τωρα. Πριν μου βαλουν το σιδερο, το περασα το τεστ. Οταν ειχα το σιδερο, απετυχα στο τεστ. Εβγαλα το σιδερο. Ετοιμος. Το σιδερο με λιγα λογια μου πιεζε τους πνευμονες και δεν επαιρνα καλες ανασες.


Να μαι :)

 

 

post-319611-0-28480200-1432314975_thumb.jpg

post-319611-0-47175900-1432314994_thumb.jpg

post-319611-0-33450000-1432315018_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα οσο κ να ενημερωθεις για ασκησεις,οτι κ να σου δειξουν τα παιδια,αν δεν πας γυμναστηριο δεν πιστευω οτι μπορεις να κανεις σοβαρη γυμναστικη,με συνεπεια,κ σωστη καθοδηγηση δηλ.

 

βρες καποιο κοντα σου,κ θεωρησε το απαραιτητο ετησιο εξοδο,γιατι περι τετοιου προκειται.ειναι απτα λιγα λεφτα που ξοδευονται σε κατι που πραγματικα μας οφελει.κ με τις τιμες που παιζουν πλεον 100-150ε το χρονο,σου βγαινει 12,5ε το μηνα,ητοι 2-3ε τη βδομαδα.το πολυ.αστειο κοστος.μπορουν επισης να στο κανουν κ με δοσεις.

 

βεβαιωσου μονο οτι εχει σοβαρους επαγγελματιες γυμναστες που ξερουν.αν ακολουθησεις το σωστο προγραμα θα δεις μεγαλη διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αμφιβάλλω πάντως ότι οποιοσδήποτε γυμναστής έχει ακούσει το pectus excavatum. Ίσως χρειαστεί και γνώμη από φυσιοθεραπευτή που ξέρει καλά το αναπνευστικό.

Εκτός από το περιοριστικό σύνδρομο στη σπιρομετρηση, υπάρχει συσχέτιση Και με βρογχιεκτασιες και λοιμώξεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αμφιβάλλω πάντως ότι οποιοσδήποτε γυμναστής έχει ακούσει το pectus excavatum. Ίσως χρειαστεί και γνώμη από φυσιοθεραπευτή που ξέρει καλά το αναπνευστικό.

Εκτός από το περιοριστικό σύνδρομο στη σπιρομετρηση, υπάρχει συσχέτιση Και με βρογχιεκτασιες και λοιμώξεις.

Αμα δεν εχουν γνωστο με Ρ.Ε. οντως το πιο πιθανο ειναι να μην εχουν ακουσει τιποτα. Οποτε TS ρωτα φυσιοθεραπευτη.

Οι ασκησεις που σου δωσα πιο πανω ειναι απο ορθοπεδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον. Allantin, 0 πονο εχω, τιποτα. Ας ειναι ετσι το σωμα μου οπως το βλεπεις. Ειχα πονο ολα αυτα τα χρονια που ετρεχα με τα νοσοκομεια. Συγκεκριμενα απο το 2010 που εκανα την πρωτη εγχειρηση. Απο το 10 μεχρι τωρα τον δεκεμβριο που περασε, μπορω να πω οτι υπεφερα. Αρα παμε να παρουμε και μια γνωμη απο φυσιοθεραπευτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Γεια σας παιδια. Ξεθαβω λιγο το θεμα. Εδω και κατι μηνες κανω καποιες ασκησεις σε καθημερινη βαση απο αυτες που εβαλε ο soadnick. Μια πολυ μικρη βελτιωση την εχω δει και εχω αλλαξει την διατροφη μου και εβαλα και καποια κιλα. Καλως η κακως, δεν εχω παει σε φυσιοθεραπευτη. Θα σας ανεβασω φωτο συντομα αν τα καταφερω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...