Προς το περιεχόμενο

Νέες σειρές SSD, Z-Drive 6000 Series και 6300 Series από την OCZ


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία νέα οικογένεια solid state drives ανακοίνωσε η OCZ, η οποία όμως στοχεύει στην αγορά των επιχειρήσεων.Η νέα OCZ Z-Drive 6000/6300 Series εκμεταλλεύεται το τρίτης γενιάς πρότυπο PCIe x4, υποστηρίζει NVMe ένω διαθέτει δυνατότητες 16-channel NAND. Όλα τα παραπάνω, έχουν ως αποτέλεσμα να αγγίζει ταχύτητες δεδομένων που αγγίζουν τα 2900MB/s και 1900MB/s για την ανάγνωση και την εγγραφή αντίστοιχα (sequential).

 

Δεν είναι όμως μόνο τα παραπάνω που καθιστά τα drives της σειράς OCZ Z-Drive 6000/ 6300 ιδανικά για επιχειρήσεις, αφού το προσωπικό IT μπορεί να ελέγχει τόσο την θερμοκρασία (διαθέτουν αισθητήρες θερμοκρασίας και ενεργοποιούν εφόσον απαιτηθεί αυτόματο thermal throttling) καθώς και να επιλέγει τον ενεργειακό φάκελο κάθε drive (χαρακτηριστικό user-selectable power envelope). Επιπλέον υποστηρίζεται hot-swapping. Όλα τα solid state drives κάνουν χρήση του 2,5” form-factor.

 

Τα μοντέλα της Z-Drive 6000 Series είναι σχεδιασμένα για read-intensive εφαρμογές, όπως το video streaming ή data storing ενώ τα μοντέλα της 6300 Series έχουν σχεδιαστεί για μεγαλύτερο εύρος εφαρμογών, όπως σε web servers, data processing ή cloud computing.

 

Όλα τα μοντέλα, και αυτά της σειράς 6000, και εκείνα της σειράς 6300 θα είναι διαθέσιμα σε χωρητικότητες του 1TB, των 2TB ή 4TB αλλά επειδή γίνεται χρήση της τεχνολογίας IDEMA Advanced Formatting, και έτσι οι χωρητικότητες να είναι 800, 1600 ή 3200GB αντίστοιχα. Μελλοντικά, η OCZ θα ανακοινώσει και ένα νέο μέλος στην σειρά 6300 με χωρητικότητα 6,4TB.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Digital Trends

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ocz νομίζω δημιουργεί από τους πλέον ποιοτικούς ssd. Το κακό και εκεί είναι ότι πάντα την ποιότητα την πληρώνεις γιαυτό και οι τσιμπιμένες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινουν αυτοι οι ssd στις υπαρχουσες μητρικες η θελουν καποιον ανταπτορα?

 

Δε βλεπω να ειναι καποιο γνωστο βυσμα αυτο στη φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά και την αγόρασε η Toshiba..!!! έχω προσωπική εμπειρία από έναν ocz vertex 3 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τον έχω από την ώρα που κυκλοφόρησε και τρελα ικανοποιημένος από αποδόσεις και αντοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά και την αγόρασε η Toshiba..!!! έχω προσωπική εμπειρία από έναν ocz vertex 3 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τον έχω από την ώρα που κυκλοφόρησε και τρελα ικανοποιημένος από αποδόσεις και αντοχή.

Flash memory is an electronic non-volatile computer storage medium that can be electrically erased and reprogrammed.

Introduced by Toshiba in 1984, flash memory was developed from EEPROM (electrically erasable programmable read-only memory).

 

ολες οι εταιρειες nand της πιο πανω εταιρειας και τηs samsung βαζουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικές τιμές:

 

~$1,7/GB για τους 6000

~$2,0/GB για τους 6300

 

Πάει να πει η ελάχιστη τιμή είναι γύρω στα 1200 ευρώ για το μοντέλο των 800GB. Είπαμε είναι για επιχειρήσεις, όχι για τον καμένο με το τουμπανοPC που ζει για τα benchmarks.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μπαινουν αυτοι οι ssd στις υπαρχουσες μητρικες η θελουν καποιον ανταπτορα?

 

Δε βλεπω να ειναι καποιο γνωστο βυσμα αυτο στη φωτο

 

 

Η νέα OCZ Z-Drive 6000/6300 Series εκμεταλλεύεται το τρίτης γενιάς πρότυπο PCIe x4

Ορίστε.

 

Το υπάρχουσες μητρικές είναι σχετικό βέβαια.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι πήγε στραβά και την αγόρασε η Toshiba..!!! έχω προσωπική εμπειρία από έναν ocz vertex 3 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος τον έχω από την ώρα που κυκλοφόρησε και τρελα ικανοποιημένος από αποδόσεις και αντοχή.

Μάλλον δεν διάβαζες ειδήσεις και fora για SSDs. Το τι RMA έπεφτε στους Agility & Vertex, δεν περιγράφεται. Προσωπικά ο Agility 3 που είχα τα 'φτυσε χωρίς την παραμικρή προειδοποίηση ή αιτία.

 

Επίσης έκανε και απατεωνιές, όχι μόνο μια φορά, αλλάζοντας εσωτερικά προς τα κάτω την ποιότητα των nand μνημών, ΧΩΡΙΣ να αλλάζει όνομα και κωδικό μοντέλου!

 

Για τα πανηγύρια, πως να μην πτωχεύσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Flash memory is an electronic non-volatile computer storage medium that can be electrically erased and reprogrammed.

Introduced by Toshiba in 1984, flash memory was developed from EEPROM (electrically erasable programmable read-only memory).

 

ολες οι εταιρειες nand της πιο πανω εταιρειας και τηs samsung βαζουν

 

Όχι μόνο, υπάρχει και ο κατασκευαστής Intel/Micron (Joint Venture).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι SSD είναι το μέλλον. Φυσικά ποτέ μα ποτέ δεν θα αντικαταστήσουν του HDD για φθηνή αποθηκευτική χρήση. 

 

Μήν το λές κάποτε θα γίνει και αυτο ίσως αργήσει αλλα θα γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο θέμα που πρέπει να λύσουν οι SSDs δεν είναι η τιμή, αλλά η διατήρηση δεδομένων (data retention). ΟΛΟΙ παρουσιάζουν διαφοροποίηση της τάσης των κελιών τους, αν μείνουν εκτος ισχύος για μεγάλο σχετικά διάστημα, με αποτέλεσμα να είναι αναξιόπιστοι για χρήση ως αποθήκες δεδομένων. Εγώ με τα μέχρι τώρα δεδομένα ΠΟΤΕ δεν θα τους εμπιστευόμουνα για τα δεδομένα μου, μόνο για προγράμματα και λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...