Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο e-shop


cheateras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήσπερα :D Θέλω να στήσω ένα e-shop. Μάλλον θα χρησιμοποίησω την πλατφόρμα PrestaShop.

Τι μου προτείνεται, να νοικιάσω server απο κάποιο εταιρία με Control Panel κτλπ, ή να στήσω τα πάντα σε VPS (droplet της digitalocean);

Τι συμφέρει; 

Ευχαριστώ :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πλατφόρμα, αναλόγως και την εμπειρία που έχεις εγω θα πρότεινα Magento. Πολλές οι δυνατότητες, μεγάλη υποστήριξη απο community(που για μένα είναι το α&ω), το μόνο "μειονέκτημα" που για άλλους είναι πλεονέκτημα είναι το επίπεδο δυσκολίας του, το οποίο με τη σειρά του είναι πολύ καλό εργαλείο αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς. Όσο για τα υπόλοιπα, πες μας λίγα πράγματα παραπάνω για τις απαιτήσεις του eshop και γενικότερα για να εξοικονομήσεις χρήματα να προτιμήσεις μια λύση πάντα σύμφωνα με αυτά που χρειάζεσαι τώρα και λίγο παραπάνω και να αναβαθμίζεις σύμφωνα με τη πορεία / εξέλιξη της υπηρεσίας σου κάθε φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το e-shop θα έχει περίπου 1000 προϊόντα. Απλά ψάχνω την πιο φτηνή λύση. Magento έχω χειριστεί, απλά δεν μου άρεσε.

Για πλατφόρμα, αναλόγως και την εμπειρία που έχεις εγω θα πρότεινα Magento. Πολλές οι δυνατότητες, μεγάλη υποστήριξη απο community(που για μένα είναι το α&ω), το μόνο "μειονέκτημα" που για άλλους είναι πλεονέκτημα είναι το επίπεδο δυσκολίας του, το οποίο με τη σειρά του είναι πολύ καλό εργαλείο αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς. Όσο για τα υπόλοιπα, πες μας λίγα πράγματα παραπάνω για τις απαιτήσεις του eshop και γενικότερα για να εξοικονομήσεις χρήματα να προτιμήσεις μια λύση πάντα σύμφωνα με αυτά που χρειάζεσαι τώρα και λίγο παραπάνω και να αναβαθμίζεις σύμφωνα με τη πορεία / εξέλιξη της υπηρεσίας σου κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν γνωρίζω" όμως έχω γράψει μικρή πλατφόρμα se php... Η ερώτηση μου είναι σε τι host (server) συμφέρει να πάω...

εγώ λέω αφού δεν γνωρίζεις από eshop να αναλάβει κάποιος άλλος τη δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H digital ocean παρέχει εξαιρετικές υπηρεσίες σε πολύ χαμηλή τιμή αλλά πρέπει να τα στήσεις όλα από την αρχή. Προτείνω ποιοτικό shared hosting για το piece of mind (mail server, cpanel κτλ όλα έτοιμα). Προτείνω asmallorange για shared hosting. Για vps η digital ocean είναι μια χαρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...