Προς το περιεχόμενο

Οπτική ίνα και 5.1 ήχος σε LG home cinema


gidi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!

 

Έχω ένα σχετικά παλιό home cinema, το LG HT805THW, το οποίο θέλω να συνδέσω με μια σύγχρονη 55άρα Samsung.

 

Επειδή η τηλεόραση είναι σαφώς ανώτερη ως media player θέλω να παίζει το βίντεο από την τηλέοραση και ο ήχος να περνάει στο home cinema.

 

Δοκίμασα με τον προφανή τρόπο της οπτικής ίνας, αλλά σε μια ταινία που δοκίμασα δεν άκουγα να παίζουν τα πίσω ηχεία.

 

Η τηλεόρασή μου υποστηρίζει HDMI ARC για επιστροφή του ήχου, αλλά μάλλον το home cinema δεν υποστηρίζει, καθώς το hdmi του είναι version 1.2a.

 

Δε θα με πείραζε να αλλάξω τον ενισχυτή σε κάτι πιο σύγχρονο που να παίζει και DTS, όμως θέλω οπωσδήποτε να κρατήσω τα ηχεία μου (τα πισινά είναι ασύρματα). Υπάρχει τέτοια περίπτωση; Είναι εφικτό;

 

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι η τηλεοραση σου.Δε στελνει 5.1 ηχο μεσω της οπτικης αλλα 2.0 PCM.Ελαχιστες τηλεορασεις ,απ'οσο ξερω, στελνουν 5.1 dts/DD/κτλ μεσω του optical output τους.

 

Η λυση ειναι να αγορασεις καποιο,φτηνο,android tv box με optical 5.1 passthrough.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν το είχα σκεφτεί! Η τηλεόραση ειναι η Samsung UE55fF6670. Θα ψάξω να δω αν περνάει 5.1 στην οπτική ίνα. Έχεις κάποια πρόταση για TV box;

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτασεις για tv box απειρες στο αντιστοιχο θεμα:

 

http://www.insomnia.gr/topic/480400-επιλογή-android-tv-box/?hl=%20android%20%20box

 

Στις τελευταιες σελιδες θα διαβασεις για τα νεοτερα boxes με τιμες και αξιολογησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάξε στις ρυθμίσεις του ήχου μήπως έχει επιλογή να κάνει pass-through το ήχο στην οπτική εξόδο , μου φαίνεται απίθανο καινούργια τηλεόραση και να μην δίνει 5.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω; Έχω δει τις ρυθμίσεις, δεν ξέρω αν μου ξεφεύγει κατι. Πάντως, στο Internet δε μπόρεσα να βρω πουθενά αν υποστηρίζει ή όχι 5.1 μέσω οπτικής ίνας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual που έριξα μια ματιά γράφει ότι παίζει 5.1μονο από ψηφιακά κανάλια οπότε τζίφος.

 

Επίσης είδα ότι υπάρχει firmware update τον Μάιο 2015 της έχεις κάνει κάποια αναβάθμιση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο manual που έριξα μια ματιά γράφει ότι παίζει 5.1μονο από ψηφιακά κανάλια οπότε τζίφος.

 

Δηλαδή εννοείς ότι μπορεί να περάσει 5.1 ήχο μέσω της οπτικής στο home cinema ΜΟΝΟ αν παίζει κανάλι;;; Ενώ αν παίζει π.χ. ταινία από το usb της TV (με τον player της TV δηλαδή), δεν μπορεί να περάσει 5.1 ήχο στο home cinema;

 

Δεν είναι πολύ περίεργο αυτό; Δεν έχει λογική αυτό ρε γμτ, γιατί το κάνανε έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κανει αναβάθμιση αλλά δε θυμάμαι αν ήταν μέσα στο Μάιο. Δεν το κατάλαβα αυτο με τα κανάλια. Παίζεις 5.1 μέσω οπτικής ίνας μόνο αν το source ειναι το even tuner; Αν ειναι ενα φιλμ από USB;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...