Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Smartphone. G2 ή G3?


Liapisftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ΄αρχήν να ευχαριστήσω προκαταβολικά όσους απαντήσουν σε αυτό το νήμα. Ξέρω οτι υπάρχουν άπειρα threads για τα συγκεκριμένα κινητά αλλα στο τέλος καταλήγουν σε τσακωμούς μεταξύ χρηστών και δεν μπορούμε να βγάλουμε μια ασφαλή άποψη. Στο θέμα μας λοιπον. Έχω ξεμείνει με ένα ταπεινό xperia play του 2011 και λόγω ανεπανάληπτων κολλημάτων και restart θέλω να αγοράσω ένα αλλο κινητό το οποίο θα το πάρω μεταχειρισμένο μέσω αγγελίας. Οπώς τα βλέπω κάτι με τραβάει στα LG αλλά δεν ξερω ποιό απο τα 2 να προτιμήσω. Οι διαφορές των τιμών στις αγγελίες ειναι πολύ μικρές κατι που μου κάνει μεγάλη εντύπωση μιας και το G3 είναι πιο καινούργιο και αυτό είναι που με κολλάει στο να πάω στο G2 λόγο παλαιότητας. Δεν είμαι άνθρωπος που αλλάζει κινητά με το τσουβάλι οπότε θελω κατι να με βγάλει άνετα κανα 2 χρονάκια και γιαυτό κοιτάω πιο πολύ προς G3 πιστεύοντας ότι θα υποστηρίζεται απο την εταιρία για καιρό ακόμα μέσω αναβαθμίσεων και fixes. Θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή γιατι πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω. Η χρήση θα είναι all around δηλαδή λίγο απ'όλα.

 

P.S: Είχα σκεφτεί και για lumia 930 αλλά με φοβίζει η μετάβαση σε windows phones μιας και δεν έχω καμία μα καμία εμπειρία μαζί τους.

 

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχοληθούν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν να ευχαριστήσω προκαταβολικά όσους απαντήσουν σε αυτό το νήμα. Ξέρω οτι υπάρχουν άπειρα threads για τα συγκεκριμένα κινητά αλλα στο τέλος καταλήγουν σε τσακωμούς μεταξύ χρηστών και δεν μπορούμε να βγάλουμε μια ασφαλή άποψη. Στο θέμα μας λοιπον. Έχω ξεμείνει με ένα ταπεινό xperia play του 2011 και λόγω ανεπανάληπτων κολλημάτων και restart θέλω να αγοράσω ένα αλλο κινητό το οποίο θα το πάρω μεταχειρισμένο μέσω αγγελίας. Οπώς τα βλέπω κάτι με τραβάει στα LG αλλά δεν ξερω ποιό απο τα 2 να προτιμήσω. Οι διαφορές των τιμών στις αγγελίες ειναι πολύ μικρές κατι που μου κάνει μεγάλη εντύπωση μιας και το G3 είναι πιο καινούργιο και αυτό είναι που με κολλάει στο να πάω στο G2 λόγο παλαιότητας. Δεν είμαι άνθρωπος που αλλάζει κινητά με το τσουβάλι οπότε θελω κατι να με βγάλει άνετα κανα 2 χρονάκια και γιαυτό κοιτάω πιο πολύ προς G3 πιστεύοντας ότι θα υποστηρίζεται απο την εταιρία για καιρό ακόμα μέσω αναβαθμίσεων και fixes. Θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή γιατι πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω. Η χρήση θα είναι all around δηλαδή λίγο απ'όλα.

 

P.S: Είχα σκεφτεί και για lumia 930 αλλά με φοβίζει η μετάβαση σε windows phones μιας και δεν έχω καμία μα καμία εμπειρία μαζί τους.

 

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους ασχοληθούν!

Πες μας αρχικα για τι χρηματα μιλαμε.

 

Στα συν του Lg G3

+μεγαλυτερη αναλυση

+μεγαλυτερη οθονη

+γρηγοροτερος επεξεργαστης

+λιγο καλυτερη καμερα

+3gb ram(αν πας σε αυτο το μοντελο)

 

μειον

-μεγαλυτερη οθονη(ειναι τι βολευει τον καθενα)

-χειροτερη μπαταρια/αυτονομια

-ακριβοτερο

-ζεστενεται περισσοτερο απο το G2

 

Και τα δυο κινητα ειναι με Lolipop αρα αυτο αρκει απο πλευρας αναβαθμισεων καθως το Lolipop ειναι πληρεστατο.

 

Ζυγιζεις κατω αν σε βολευουν τα υπερ του G3 σε σχεση με τα κατα και πας σε αυτο.

 

Το 930 ειναι αψογο κινητο απο πλευρας Specs και επιδοσεων αλλα δυστηχως εχει το κακο οτι σε περιοριζει το λειτουργικο παρα πολυ απο πλευρας εφαρμογων και δυνατοτητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το g3 έχει αρκετά καλύτερη κάμερα όχι λίγο καλύτερη, σε αυτονομία όμως χάνει κατά κράτος διατηρώντας βέβαια το πλεονέκτημα ότι με πολύ λίγα χρήματα μπορείς να έχεις μια επιπλέον μπαταρία ή να αλλάξεις την υπάρχουσα όταν θα εμφανιστεί έντονα η φθορά της χρήσης.

 

Για μένα g3 δαγκωτο, η μεγάλη οθόνη του και η δυνατότητα για SD είναι γιγάντια θετικά.

 

Και το μέγεθος του δεν είναι και τόσο κακό για την οθόνη που σου προσφέρει.

Ειδικά αν έχεις μεγάλα και χοντρά δάχτυλα θα το εκτιμήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας αρχικα για τι χρηματα μιλαμε.

 

Στα συν του Lg G3

+μεγαλυτερη αναλυση

+μεγαλυτερη οθονη

+γρηγοροτερος επεξεργαστης

+λιγο καλυτερη καμερα

+3gb ram(αν πας σε αυτο το μοντελο)

 

μειον

-μεγαλυτερη οθονη(ειναι τι βολευει τον καθενα)

-χειροτερη μπαταρια/αυτονομια

-ακριβοτερο

-ζεστενεται περισσοτερο απο το G2

 

Και τα δυο κινητα ειναι με Lolipop αρα αυτο αρκει απο πλευρας αναβαθμισεων καθως το Lolipop ειναι πληρεστατο.

 

Ζυγιζεις κατω αν σε βολευουν τα υπερ του G3 σε σχεση με τα κατα και πας σε αυτο.

 

Το 930 ειναι αψογο κινητο απο πλευρας Specs και επιδοσεων αλλα δυστηχως εχει το κακο οτι σε περιοριζει το λειτουργικο παρα πολυ απο πλευρας εφαρμογων και δυνατοτητων.

 

Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις. Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω δεν θέλω να ξεπερνούν τα 250 ευρώ για μεταχειρισμένο πάντα κινητό τηλέφωνο. Το μεγάλο μου πρόβλημα όπως αναφέρω είναι η παλαιότητα του g2 μιας και δεν θα αλλάξω συσκευή για τουλάχιστον 2 χρονια. Κλείνω προς g3 αλλά προβληματίζομαι με την διάρκεια της μπαταρίας και τις υπερθερμάνσεις που ακούγονται οτι έχει.

Το g3 έχει αρκετά καλύτερη κάμερα όχι λίγο καλύτερη, σε αυτονομία όμως χάνει κατά κράτος διατηρώντας βέβαια το πλεονέκτημα ότι με πολύ λίγα χρήματα μπορείς να έχεις μια επιπλέον μπαταρία ή να αλλάξεις την υπάρχουσα όταν θα εμφανιστεί έντονα η φθορά της χρήσης.

 

Για μένα g3 δαγκωτο, η μεγάλη οθόνη του και η δυνατότητα για SD είναι γιγάντια θετικά.

 

Και το μέγεθος του δεν είναι και τόσο κακό για την οθόνη που σου προσφέρει.

Ειδικά αν έχεις μεγάλα και χοντρά δάχτυλα θα το εκτιμήσεις

 

Και εγώ προς g3 κλείνω προς το παρών κυριώς διότι είναι νεότερο μοντέλο. Θα περιμένω να ακουσω και άλλες απόψεις πριν πάρω την απόφαση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα συν του Lg G3

 

+γρηγοροτερος επεξεργαστης

 

Στα χαρτια μονο ο γρηγοροτερος επεξεργαστης,γιατι στην πραξη το G2 ειναι ενα σκαλι παραπανω στην απροβληματιστη λειτουργια του κινητου!Τα κολληματα που εμφανιζει το G3,σε καμια περιπτωση δεν τα βλεπεις στο G2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το g2 δεν ειναι με lolipop ακομη

ΑΚΥΡΟ ... ηρθε η λολιποπ σημερα

επισης ειναι πολυ γρηγορο με μεγαλη διαρκεια μπαταριας (το εχω )

Επεξ/σία από conkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που βλέπεις για μεταχειρισμένο δεν υπάρχει κανένας λόγος να κοιτάς μόνο σε LG.

 

Λόγος επιτυχίας το g3 δεν είναι ότι είναι καλό τηλέφωνο,είναι ότι Όταν τα άλλα κάναν 450-480$ αυτό είχε πέσει στα 330.

 

Την περίοδο αυτήν μπορείς να βρεις πολύ άνετα πολύ καλές συσκευές σε πολύ χαμηλή τιμή. Προσωπικά τσιμπησα m8 3 μηνών με 230 ευρώ, οπότε μπες στο κόπο και ψάξε και άλλες μάρκες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που βλέπεις για μεταχειρισμένο δεν υπάρχει κανένας λόγος να κοιτάς μόνο σε LG.

 

Λόγος επιτυχίας το g3 δεν είναι ότι είναι καλό τηλέφωνο,είναι ότι Όταν τα άλλα κάναν 450-480$ αυτό είχε πέσει στα 330.

 

Την περίοδο αυτήν μπορείς να βρεις πολύ άνετα πολύ καλές συσκευές σε πολύ χαμηλή τιμή. Προσωπικά τσιμπησα m8 3 μηνών με 230 ευρώ, οπότε μπες στο κόπο και ψάξε και άλλες μάρκες.

 

Μπορείς να μου προτίνεις μερικές συσκευές που θεωρείς καλύτερες σε αυτά τα χρήματα? Έχω "παραιτηθεί" απο τον κόσμο των κινητών τα τελευταία 2 χρόνια και τώρα αρχίζω να ξαναμπαίνω στο κλίμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου προτίνεις μερικές συσκευές που θεωρείς καλύτερες σε αυτά τα χρήματα? Έχω "παραιτηθεί" απο τον κόσμο των κινητών τα τελευταία 2 χρόνια και τώρα αρχίζω να ξαναμπαίνω στο κλίμα..

Ότι είπε και ο παραπάνω. Επίσης και το s5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το g2 δεν ειναι με lolipop ακομη

επισης ειναι πολυ γρηγορο με μεγαλη διαρκεια μπαταριας (το εχω )

αφού το έχεις βάλτου και lollipop (από pc suite, ota δε θα στο βγάλει) , πιο πρόσφατη έκδοση από το g3 έχει 

 

IMG_20150525_203312_zpslygdd2cu.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού το έχεις βάλτου και lollipop (από pc suite, ota δε θα στο βγάλει) , πιο πρόσφατη έκδοση από το g3 έχει 

 

 

 

Τωρα το ειδα και την εγκαθιστω . την παρασκευη και το σαββατο που δοκιμασα δεν μου το εβγαζε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...