Προς το περιεχόμενο

NVDIMM. Έρχονται τα πρώτα υβριδικά αρθρώματα μνήμης DDR4 SDRAM με SSD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο οργανισμός ανάπτυξης ανοικτών προτύπων για την βιομηχανία μικροηλεκτρονικής JEDEC Solid State Technology Association, ανακοίνωσε ότι η Επιτροπή JC-45 έδωσε την έγκριση της για τα πρώτα πρότυπα υποστήριξης υβριδικών αρθρωμάτων μνήμης DDR4.Τα αρθρώματα μπορούν να τοποθετούνται σε συμβατικές dual in-line υποδοχές αρθρωμάτων μνήμης (DIMM, Dual In-line Memory Module) και να εμφανίζονται ως DDR4 SDRAM στον ελεγκτή συστήματος, ωστόσο διαθέτουν non-volatile (NV) μνήμες όπως είναι η NAND flash στο άρθρωμα. Αυτές οι υβριδικές οικογένειες αρθρωμάτων ονομάζονται Non-Volatile DIMMs ή NVDIMMs και μπορούν να μοιράζονται το κανάλι μνήμης με άλλα κανονικά DDR4 DIMMs.

 

Με τον ερχομό των υβριδικών αρθρωμάτων μνήμης στις αρχιτεκτονικές συστημάτων προστίθενται νέα επίπεδα λειτουργικότητας στην ιεραρχία μνήμης στους υπολογιστές” δήλωσε ο Mian Quddus, Πρόεδρος της Επιτροής JC-45 του JEDEC για τα Dynamic Random Access Memory (DRAM) Modules. Πρόσθεσε επίσης ότι η Non-Volatile μνήμη μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την διατήρηση δεδομένων, την μαζική αποθήκευση και πως τώρα άνοιξε ο δρόμος για καινοτόμες νέες εφαρμογές που θα χρησιμοποιούν την υψηλή ταχύτητα του καναλιού DRAM και η μνήμη NAND flash είναι η πρώτη μνήμη Non-Volatile που θα ενσωματωθεί στο κανάλι.

 

Η Επιτροπή JC-45 του JEDEC σε συνεργασία με το NVDIMM Special Interest Group (SIG), μία υποεπιτροπή της Πρωτοβουλίας Solid State Storage μέσα στον Storage Networking Industry Association (SNIA) ανακοίνωσε και τους δύο πρώτους τύπους υβριδικών αρθρωμάτων.

 

Πρόκειται για τα NVDIMM-N που συνδυάζουν chip μνήμης DRAM και NAND flash, με την μνήμη flash να προσφέρει δυνατότητες αντιγράφου ασφαλείας και ανάκτησης (backup, restore) όλης της DRAM για αξιόπιστη διατήρηση δεδομένων σε περίπτωση διακοπής της τροφοδοσίας, και τα NVDIMM-F που χρησιμοποιούν μόνο μνήμη NAND flash για την αποθήκευση δεδομένων, όπως συμβαίνει με άλλα μέσα αποθήκευσης όπως είναι τα solid state drives. O οργανισμός JEDEC επίσης έχει συγκεκριμενοποιήσει συγκεκριμένα σήματα στον DIMM connector για plug-and-play δυνατότητες των NVDIMMs.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο έχω ακούσει, απλά θα καταναλώνουν λιγότερο από τις κλασσικές RAM καθώς δε θα χρειάζεται το ίδιο voltage για να κρατιέται πχ ο άσσος άσσος. Είναι flash.

 

Στην ουσία, αποτελεί ένα μεγάλο τεχνολογικό άλμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε να δούμε ανάπτυξη στα pc και ειδικά στα desktop γιατί μείναμε πίσω με τα arm να κλέβουν την αγορά.

Τι σχέση έχουν τα desktop με τα arm(mobile); Είναι (σχεδόν) ανεξάρτητες αγορές. Η μόνη σχέση είναι η πτώση της αγοράς pc λόγω αγοράς ταμπλετών, αλλά εκτός του ότι η πτώση σταμάτησε φέτος, δεν νομίζω ότι η ενσωμάτωση ssd πάνω στο κανάλι ddr θα παίξει τον παραμικρό ρόλο για κάποιον που θέλει ταμπλέτα, και να τον κάνει να αλλάξει γνώμη. Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχουν τα desktop με τα arm(mobile); Είναι (σχεδόν) ανεξάρτητες αγορές. Η μόνη σχέση είναι η πτώση της αγοράς pc λόγω αγοράς ταμπλετών, αλλά εκτός του ότι η πτώση σταμάτησε φέτος, δεν νομίζω ότι η ενσωμάτωση ssd πάνω στο κανάλι ddr θα παίξει τον παραμικρό ρόλο για κάποιον που θέλει ταμπλέτα, και να τον κάνει να αλλάξει γνώμη. Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο.

οταν λέω arm εννοώ όλη την mobile πλατφορμα.....γιατί μη μου πεις ότι δεν έχουν επιρρεαστεί τα desktop? εδώ τα λειτουργικά της η ms τα κάνει βάση του touch κλπ και όλοι έχουν στραφεί στα laptop-tablet-smartphones.... ενώ τα desktop έχουν παραμεληθεί,εγώ θυμάμαι παλιά σε forum οι περισσότερες ειδήσεις ήταν για pc ενώ τώρα είναι για smartphones.

και οι intel,amd,nvidia έχουν ρίξει χρήμα και χρόνο τελευταία για τα mobile socs. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λέω arm εννοώ όλη την mobile πλατφορμα.....γιατί μη μου πεις ότι δεν έχουν επιρρεαστεί τα desktop? εδώ τα λειτουργικά της η ms τα κάνει βάση του touch κλπ και όλοι έχουν στραφεί στα laptop-tablet-smartphones.... ενώ τα desktop έχουν παραμεληθεί,εγώ θυμάμαι παλιά σε forum οι περισσότερες ειδήσεις ήταν για pc ενώ τώρα είναι για smartphones.

και οι intel,amd,nvidia έχουν ρίξει χρήμα και χρόνο τελευταία για τα mobile socs. 

Και πως ακριβώς βοηθάει μία τέτοια είδηση τα desktop;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι να εχω το λειτουργικο φορτωμενο στις "RAM" και να ξεκινα το pc με το που πατας το κουμπι.

και φυσικα αμεση επαναφορα σε διακοπη ρευματος!

παρα πολυ χρησιμο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι να εχω το λειτουργικο φορτωμενο στις "RAM" και να ξεκινα το pc με το που πατας το κουμπι.

και φυσικα αμεση επαναφορα σε διακοπη ρευματος!

παρα πολυ χρησιμο

Σωστός.

Ότι καινούργιο καλός να έρθει (αλλά με λογική τιμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν σε μερικά χρόνια οι νέοι να μην έχουν ακουστά δευτερεύουσα μονάδα αποθήκευσης και δίσκους.. Πόσο τέλειο θα ήταν όλα τα δεδομένα να ήταν σε ένα χώρο και άμεσα προσπελάσιμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΤΟ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ RAM KAI SSD ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΓΕΛΑΓΑΝ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΟΙ ΑΤΙΜΟΙ!

 

Να που γίνονται τα πρώτα βήματα επιτέλους. Θα δούμε πολλά στο μέλλον και θα μας αρέσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...