Προς το περιεχόμενο

Google Photos για δωρεάν αποθήκευση και οργάνωση όλων των φωτογραφιών σας


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια όχι και τόσα νέα υπηρεσία ανακοίνωσε πριν λίγο η Google, με την ονομασία Google Photos και η οποία αποτελεί στην ουσία μια ανεξάρτητη και αρκετά βελτιωμένη έκδοση της αντίστοιχης ενότητας που έχουμε δει στο Google Plus από την οποία και ανεξαρτητοποιείται πλέον.Η πρόσβαση στο Google Photos γίνεται είτε μέσω web μέσα από το photos.google.com, είτε μέσω των ανεξάρτητων εφαρμογών που θα διατεθούν από σήμερα για τις πλατφόρμες του Android και του iOS. Στα smartphones, η αποθήκευση κάθε φωτογραφίας που κάνετε λήψη αποθηκεύεται παράλληλα και στην υπηρεσία, με την εφαρμογή να αναλαμβάνει την αυτόματη αναγνώριση των προσώπων προκειμένου να τις αναγνωρίσει είτε ανά πρόσωπο είτε ανά τοποθεσία. Ειδικά στην περίπτωση της λειτουργίας των προσώπων, το Google Photos αναγνωρίζει τον ίδιο άνθρωπο ανάμεσα σε όλες τις φωτογραφίες που έχετε κάνει λήψη, και σας εμφανίζει τις φωτογραφίες του που έχετε στη βιβλιοθήκη σας κατά τη διάρκεια των χρόνων, χωρίς να χρειαστεί να κάνετε οποιαδήποτε κίνηση.

 

Όπως ανέφερε η Google αλλά και είδαμε κατά την παρουσίαση, η ταχύτητα της εφαρμογής είναι αρκετά καλή, με τις περισσότρες λειτουργίες να είναι αρκετά εύκολες στο χειρισμό όπως η δημιουργία άλμπουμ ή η δημιουργία ενός κολάζ φωτογραφιών και η δημιουργία μικρών βίντεo που λένε "μια ιστορία" μέσα από τις λήψεις μιας ημέρεας. Επιπλέον είναι αρκετά εύκολη η επιλογή πολλαπλών φωτογραφιών και η αποστολή τους σε οποιαδήποτε επαφή μέσω ενός απλού συνδέσμου (link) το οποίο δημιουργείται άμεσα. O παραλήπτης δε χρειάζεται να έχει κάποια εφαρμογή, και μπορεί να δει πολύ γρήγορα τις φωτογραφίες μόλις πατήσει το σύνδεσμο.

 

Βεβαίως, το κερασάκι που κράτησε η Google στο τέλος αποτελεί και το σημαντικότερο λόγο κάποιος να χρησιμοποιήσει την υπηρεσία για την αποθήκευση όλων των φωτογραφιών του αφού η εταιρεία παρέχει απεριόριστο χώρο για όλες τις φωτογραφίες και τα βίντεο του με δύο προυποθέσεις. Στην περίπτωση των φωτογραφιών η ανώτερη ανάλυση που υποστηρίζεται είναι τα 16MP ενώ στα videos, η Full HD ανάλυση.

 

Δημοσιευμένη ΕικόναΔημοσιευμένη Εικόνα

Η υπηρεσία Google Photos είναι διαθέσιμη από σήμερα είτε μέσω web είτε μέσα από τις εφαρμογές για Android και iOS.

 

Link.png Site: Google Photos

File.png Download: Google Photos για Android και iOS (σύντομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει, αυτό που περίμενα για να κάνω πλήρη μετάβαση στην υπηρεσία της google. Μέχρι τώρα, ανέβαζα σε αυτό τις φώτο σε μικρή ανάλυση για να μην πιάνουν χώρο αλλά και στο flickr για την πλήρη ανάλυση. Το θέμα είναι πως λίγες φορές κατέληγα να χρησιμοποιώ το flickr για προβολή φωτογραφιών καθώς μου έλειπε η οργάνωση και τα extra features της google..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εμπιστευόσαστε τις φωτογραφίες σας και τα προσωπικά σας δεδομένα σε τρίτους.

Φτιάξτε ένα cloud δικό σας με το owncloud. Είναι πανεύκολο να το στήσεις και έχεις και τον απόλυτο έλεγχο και πρόσβαση από παντού

 

https://owncloud.org/

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εμπιστευόσαστε τις φωτογραφίες σας και τα προσωπικά σας δεδομένα σε τρίτους.

Φτιάξτε ένα cloud δικό σας με το owncloud. Είναι πανεύκολο να το στήσεις και έχεις και τον απόλυτο έλεγχο και πρόσβαση από παντού

 

https://owncloud.org/

Οχι Γιάννης Γιαννάκης.... 

Η ποιο ασφαλή λύση είναι ένας NAS μόνιμα on line και κάνεις upload εκεί και είσαι καθαρός 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον nas για να τον λειτουργήσεις θα πρέπει να βάλεις κάποιο πρόγραμμα τις φωτογραφίες σου. Το owncloud είναι open source πρόγραμμα και δεν υπάρχει κεντρική διαχείριση αλλά εσύ είσαι ο διαχειριστής συν ότι ειναι διαθέσιμο για όλα τα linux nas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- "Δώστε μας τις φωτογραφίες σας δωρεάν... Εμείς ξέρουμε τί θα τις κάνουμε..."

-Ευχαριστώ, δε θα πάρω. Τις φωτογραφίες μου θα τις μοιράζομαι με όποιον θέλω εγώ... :-(

Αυτό με τα cloud έχει καταντήσει αηδία και το γεγονός ότι αναγνωρίζει "αυτόματα" τα πρόσωπα της φωτογραφίας με τρομάζει... Μιλάμε για φακέλωμα τύπου facebook... Μάλλον ζήλεψε τη "δόξα" του η Google και είπε να πάρει κι αυτή μερίδιο... ;)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον nas για να τον λειτουργήσεις θα πρέπει να βάλεις κάποιο πρόγραμμα τις φωτογραφίες σου. Το owncloud είναι open source πρόγραμμα και δεν υπάρχει κεντρική διαχείριση αλλά εσύ είσαι ο διαχειριστής συν ότι ειναι διαθέσιμο για όλα τα linux nas

Εγώ που έχω ένα synology nas παρέχεται το DS photos app δωρεάν από τη synology για όλες τις πλατφόρμες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- "Δώστε μας τις φωτογραφίες σας δωρεάν... Εμείς ξέρουμε τί θα τις κάνουμε..."

-Ευχαριστώ, δε θα πάρω. Τις φωτογραφίες μου θα τις μοιράζομαι με όποιον θέλω εγώ... :-(

Αυτό με τα cloud έχει καταντήσει αηδία και το γεγονός ότι αναγνωρίζει "αυτόματα" τα πρόσωπα της φωτογραφίας με τρομάζει... Μιλάμε για φακέλωμα τύπου facebook... Μάλλον ζήλεψε τη "δόξα" του η Google και είπε να πάρει κι αυτή μερίδιο... ;)

 

Επίσης, όχι στις νέες φοροταυτότητες 666.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπουδηποτε στελνουμε τα δεδομενα μας σε σερβερς που δεν ειναι δικοι μας, υπαρχει περιπτωση να μας τα παρουν. 

μονο το αποκεντρωμενο storj θα εχει την απαιτουμενη ασφαλεια, για να δουμε ποτε θα το φτιαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι την πάτησαν και κάτι ξέκ#λ@ celebrities που ανέβαζαν personal photos στο cloud του κ#λου και ευτυχώς για μας τα κατεβάσαμε όλα... χαχαχα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι την πάτησαν και κάτι ξέκ#λ@ celebrities που ανέβαζαν personal photos στο cloud του κ#λου και ευτυχώς για μας τα κατεβάσαμε όλα... χαχαχα :P

Τα ανέβασαν στον server μιας εταιρίας χωρίς εμπειρία στο cloud που αναγκάστηκε να μπει στην εν λόγω αγορά επειδή "έπρεπε".

 

 

και κάτι ξέκ#λ@ celebrities

 

Δηλαδή εσύ στο σπίτι σου κάνεις μπάνιο με μαγιό; Αν τραβήξεις και καμιά φωτό για να σπάσεις πλάκα με την σύντροφο γίνεσαι αυτόμάτως αυτό που είπες;

 

Απλά κάποιος πρέπει να τους πει ότι "πολύ προσωπικές" φωτογραφίες δεν τις ανεβάζεις πουθενά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, όχι στις νέες φοροταυτότητες 666.

Πάνω που αναρωτιόμουν πόση ώρα θα έπαιρνε να εμφανιστεί κάποιος από το κίνημα "δενέχωτίποτανακρύψωγιατίδενείμαιεγκληματίας"... :-D  :-D  :-D

Γιατί άργησες τόσο; Έστελνες email στη Google για τις δραστηριότητές σου εκτός pc, που δεν μπόρεσε να καταγράψει;

Πάω στοίχημα ότι νομίζεις ότι το post μου αναφέρεται στην NSA, CIA και όλες τις μυστικές υπηρεσίες του πλανήτη, ε;

Αυτές, όταν το θελήσουν, θα πάρουν τα προσωπικά σου δεδομένα ΔΩΡΕΑΝ από την Google (βάσει της νομοθεσίας των Η.Π.Α.). Λες γι αυτούς να δουλεύει η Google και να πληρώνει την εγκατάσταση και συντήρηση πανάκριβων servers;

Μήπως πιστέυεις ότι αφού δεν έχεις τίποτα να κρύψεις, τότε δεν πειράζει που γίνεται καταπάτηση των προσωπικών σου δεδομένων... Με αυτή τη φιλοσοφία θα πιστέύεις ότι κάθε φορά που δεν έχεις κάτι να,πεις θα πρέπει να σου αφαιρείται το δικαίωμα του ελεύθερου λόγου... :-D

Η άγνοια είναι ευλογία... Πραγματικά σε ζηλεύω... :-)

Απλά κάποιος πρέπει να τους πει ότι "πολύ προσωπικές" φωτογραφίες δεν τις ανεβάζεις πουθενά.

Απλά κάποιος πρέπει να τους πει ότι δε χρειάζεται να ανεβάσεις καθόλου φωτογραφίες πουθενά. Όταν γεμίσει η μνήμη της ψηφιακής ή του κινητού, τότε το συνδέουμε με το pc και τις περνάμε εκεί. Αυτό λες να μην το ξέρουν εκεί στη Google;..

Παρόλα αυτά σου προτείνουν να τις ανεβάσεις στο cloud...

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα λίγο. Για λίγες φωτογραφίες είναι καλο. Για εμένα που έχω 31000 φωτογραφίες σε 1000 φακέλους δεν βλέπω κάποιον εύκολο τρόπο να τις ανεβάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...