Προς το περιεχόμενο

Η δημοφιλής δωρεάν επέκταση για τον Chrome, Hola, πουλάει το bandwidth των χρηστών της για botnets


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Hola (hola! unblocker), μία από τις δημοφιλέστερες online υπηρεσίες για την θέαση μπλοκαρισμένων videos και τηλεοπτικών σόου από άλλες χώρες, είχε μετατρέψει τους χρήστες σε ένα botnet χωρίς την άδεια τους.To λογισμικό που είναι διαθέσιμο ως επέκταση-plugin για τον Chrome browser στο desktop και σε φορητές συσκευές, είχε κερδίσει την εκτίμηση του Ειδικού Τύπου αλλά και των χρηστών για την ευκολία χρήσης της αλλά και επειδή πρόσφερε την υπηρεσία δωρεάν.

 

Από ότι φαίνεται ωστόσο η εταιρεία πίσω από την Hola! πουλούσε τους “πόρους ηρεμίας” των χρηστών της (το bandwidth!) μέσω μίας ξεχωριστής εταιρείας, με την ονομασία Luminati, που επέτρεπε σε οποιονδήποτε να αγοράσει κίνηση και να την ανακατευθύνει σε κάποια ιστοσελίδα-στόχο ως επίθεση άρνησης υπηρεσιών (Denial-of-Service).

 

Ουσιαστικά λοιπόν, οι χρήστες της Hola είχαν μετατραπεί χωρίς να το γνωρίζουν σε μισθοφόροι ενός botnet-for-hire.

 

Το θέμα ήρθε στο φως της δημοσιότητας όταν ο moderator του αμφιλεγόμενου forum 8chan, ανέφερε πως η ιστοσελίδα είχε αποτελέσει στόχο πολλαπλών επιθέσεων DoS από το δίκτυο της Hola. “[Στη Hola] πρόσφατα… αντιλήφθηκαν ότι βασικά είχαν στα χέρια τους ένα botnet από 9 εκατομμύρια διευθύνσεις IP, και ξεκίνησαν να πουλούν την πρόσβαση στο συγκεκριμένο botnet” αναφέρει μία σημείωση στην ιστοσελίδα.

 

Η Hola! είναι σε θέση να συμπεριφέρεται ως botnet για τον ίδιο λόγο που η υπηρεσία της είναι δωρεάν: δεν παρέχει το δικό της bandwidth ή διακομιστές, αλλά απλώς ανακατευθύνει αυτό των χρηστών της.

 

Τα περισσότερα VPNs έχουν τους δικούς τους διακομιστές εξαπλωμένους σε όλο των κόσμο, διοχετεύοντας την σύνδεση στο Internet των χρηστών μέσω αυτών, ώστε να μοιάζει ότι προέρχεται από κάποια άλλη χώρα. Αυτό επιτρέπει σε ένα χρήστη για παράδειγμα που βρίσκεται στην Γαλλία, να παρακολουθεί videos από τις ΗΠΑ.

 

Η Hola ωστόσο λειτουργεί έως ένα peer-to-peer VPN (Virtual Private Network) και βγάζει χρήματα με τον να πουλάει το “idle bandwidth” των χρηστών της μέσω της εταιρείας Luminati. Οι χρήστες που δεν επιθυμούν να προσφέρουν το bandwidth τους, θα πρέπει να πληρώσουν $5 τον μήνα, λέει το FAQ στην ιστοσελίδα της υπηρεσίας.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Ο ιδρυτής της Hola, Ofer Vilenski είπε ότι στο site είναι ξεκάθαρο πως λειτουργεί το συγκεκριμένο επιχειρηματικό μοντέλο, αλλά από ότι φαίνεται οι χρήστες της Hola δεν γνώριζαν ότι η εταιρεία πουλούσε το bandwidth τους.

 

Η ιστοσελίδα TorrentFreak πάντως ισχυρίζεται ότι μόλις πρόσφατα η εταιρεία πρόσθεσε λεπτομέρειες εξηγώντας τον ρόλο της υπηρεσίας Luminati.

 

Ορισμένοι χρήστες ανησυχούν, ότι όχι μόνο κάποιος χρησιμοποιούσε το bandwidth τους χωρίς να το ξέρουν, άλλα και ότι ενδεχομένως κάποιος να χρησιμοποιούσε την σύνδεση τους για παράνομους σκοπούς, αποκτώντας πρόσβαση όχι μόνο σε περιεχόμενο που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα αλλά ενδεχομένως και σε περιεχόμενο παιδικής πορνογραφίας κ.α.

 

Link.png Site: The Verge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ χρησιμοποιούσα το δίκτυο της Hola! μέχρι πριν από κανά χρόνο.Μετά διαπίστωσα ότι "something is fishy" .

Τώρα αυτή η ανακοίνωση είναι ξεφτίλα.Τέτοιοι άνθρωποι πρέπει να πάνε στα δικαστήρια.Το ίδιο και οι τύποι στο (μ?) torrent που χρησιμοποιούσαν τους υπολογιστές για bitcoin mining και γύρισαν και είπαν "εε,είναι προφανές ότι χρησιμοποιούμε τους πόρους του χρήστη,πού είναι το πρόβλημα; "

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χρησιμοποιούσα το δίκτυο της Hola! μέχρι πριν από κανά χρόνο.Μετά διαπίστωσα ότι "something is fishy" .

Τώρα αυτή η ανακοίνωση είναι ξεφτίλα.Τέτοιοι άνθρωποι πρέπει να πάνε στα δικαστήρια.Το ίδιο και οι τύποι στο (μ?) torrent που χρησιμοποιούσαν τους υπολογιστές για bitcoin mining και γύρισαν και είπαν "εε,είναι προφανές ότι χρησιμοποιούμε τους πόρους του χρήστη,πού είναι το πρόβλημα; "

"i have read and accept the terms and conditions"

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ χρησιμοποιούσα το δίκτυο της Hola! μέχρι πριν από κανά χρόνο.Μετά διαπίστωσα ότι "something is fishy" .

Τώρα αυτή η ανακοίνωση είναι ξεφτίλα.Τέτοιοι άνθρωποι πρέπει να πάνε στα δικαστήρια.Το ίδιο και οι τύποι στο (μ?) torrent που χρησιμοποιούσαν τους υπολογιστές για bitcoin mining και γύρισαν και είπαν "εε,είναι προφανές ότι χρησιμοποιούμε τους πόρους του χρήστη,πού είναι το πρόβλημα; "

 

ζητα τα λεφτα σου πισω + ηθικη βλαβη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

luminati luminati..κατι μου θυμιζει αλλα δεν μπορω να θυμηθω τι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<these conditions were not previously there>

 

Διάβασε το αρχικό ποστ.Τα terms and conditions τα έβαλαν πρόσφατα όχι όταν υπήρχε το hola!

 

Οποιαδήποτε αλλαγή στα terms and conditions κάθε εφαρμογής, στο update που κάνει σε βάζει να τα ξαναποδεχτείς.

 

Επίσης είναι αδύνατο να προσφέρεται κάποια υπηρεσία που έχει λειτουργικά κόστη δωρεάν. Στην προκειμένη περίπτωση η πληρωμή είναι το περιττό bandwith του χρήστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό λύσσαγε και μου ζήταγε συνέχει άδεια από το firewall κάθε 3 λεπτά......

ευτυχώς δεν του έδωσα ποτέ γιατί μου φαινόταν περίεργο τη στιγμή που δε το χρησιμοποιούσα...

και ευτυχώς το είχα ξηλώσει γιατί ήταν ενοχλητικό αυτό που έκανε...

 

Πάντως δεν είδα πουθενά κάποια ειδοποίηση για αλλαγή στους όρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το άρθρο και για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα τι «κακό» μας κάνει το Hola; Ρωτάω επειδή χρησιμοποιώ το Hola και δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στη «συμπεριφορά» του υπολογιστή ή στο σερφάρισμα. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει, πως μας «βλάπτει» το Hola με πιο απλά λόγια ή με ένα παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως υπάρχει ένα addon στον Firefox εδώ και πολλά χρόνια που ονομάζεται Modify Headers και σου επιτρέπει να αλλάξεις κάποια πεδία του HTTP Request ώστε να φαίνεσαι από άλλη χώρα. Δεν ξέρω αν δουλεύει παντού πλέον, παλιότερα το είχα χρησιμοποιήσει και έκανε δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...