Προς το περιεχόμενο

Σε ισόβια κάθειρξη καταδικάστηκε ο ιδρυτής του Silk Road, Ross Ulbricht


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O ιδρυτής της underground ιστοσελίδας Silk Road, Ross Ulbricht, που ήταν υπεύθυνος για την δημιουργία και την λειτουργία του online καταστήματος πώλησης ναρκωτικών, καταδικάστηκε από το Ομοσπονδιακό Δικαστήριο των ΗΠΑ σε ισόβια κάθειρξη για πώληση ναρκωτικών, ξέπλυμα χρήματος και άλλες κατηγορίες. Ο Ross Ulbricht αντιμετώπιζε ελάχιστη ποινή φυλάκισης 20 χρόνων."Ήταν μία προσεκτικά σχεδιασμένη δουλειά μιας ζωής. Ήταν το έργο σας. Θα θέλατε να είναι η κληρονομιά σας, και είναι" δήλωσε η δικαστής Katherine Forrest. "Δεν είστε καλύτερο άτομο από οποιονδήποτε άλλο έμπορο ναρκωτικών".

 

Ο Ulbricht, που ήταν γνωστός στον Deep Web με το ψευδώνυμο Dread Pirate Roberts, παρακάλεσε την δικαστή να μην τον καταδικάσει σε ισόβια κάθειρξη. "Όπως το βλέπω εγώ, μια ισόβια κάθειρξη είναι παρόμοιας φύσης με μια καταδίκη σε θάνατο... Και τα δύο σε καταδικάζουν να πεθάνεις στη φυλακή, απλώς μια ποινή ισόβιας κάθειρξης διαρκεί περισσότερο" είπε. "Έζησα τα νιάτα μου, και ξέρω ότι πρέπει να μου πάρετε την μέση ηλικία μου, αλλά σας παρακαλώ να μου αφήσετε τα γηρατειά μου".

 

Το δικαστήριο διέταξε επίσης τον 31χρονο να παραδώσει συνολικά 183 εκατομμύρια δολάρια, ένα ποσό που οι αρχές πιστεύουν ότι "έβγαλε" το Silk Road από τις πωλήσεις πριν κλείσει πριν από περίπου δύο χρόνια. Η υπεράσπιση σχεδιάζει να ασκήσει έφεση στην απόφαση.

 

 

Link.png Site: GSMArena

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανένας έμπορος ναρκωτικών ("ηλεκτρονικός" και μη) δεν αξίζει κάτι καλύτερο... Το ότι δεν τα πουλούσε ο ίδιος, αλλά παρείχε τη δυνατότητα να το κάνουν άλλοι (εν γνώση του) τον κάνει επίσης έμπορο ναρκωτικών στα δικά μου μάτια.

Ζήτησε να του "αφήσουν τα γηρατειά του", αλλά χάρις σε αυτόν πολλοί άνθρωποι δε θα ζήσουν αρκετά για να βιώσουν τα δικά τους...

  • Like 25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός, αλλά τα $183 εκ. ακόμα και σαν ποσό φοροδιαφυγής στις ΗΠΑ ασχέτως των ναρκωτικών θα του έχωνε καμιά 30αρια χρόνια στις φυλακές. Άρα πρακτικά μόνο από αυτό σαν ισόβια είναι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποχρέωσε κανέναν να πάρει με το ζόρι όποιος αγόραζε ήταν με δική του ευθύνη τι μαλακίες τώρα κάθεστε και λέτε δε καταλαβαίνω.

η διακίνηση δεν παύει  να ειναι παράνομη όμως  και αυτη που τα αγοραζουν ειναι ασθενεις και εθισμενη οποτε δεν έχουν  καθαρή σκέψη αρα ειναι και περιορισμενης ευθυνης

 

υγ.και προφανως δεν μιλαμε για κανναβη ετσι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποχρέωσε κανέναν να πάρει με το ζόρι όποιος αγόραζε ήταν με δική του ευθύνη τι μαλακίες τώρα κάθεστε και λέτε δε καταλαβαίνω.

Κανένας έμπορος δεν αναγκάζει κάποιον να πάρει με το ζόρι. Απορώ γιατί τους συλλαμβάνουν (λέμε τώρα) οι αλήτες οι αστυνομικοί!

Ελεύθεροι αγορά έχουμε... 'Ετσι δεν είναι; :unsure:

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διακίνηση δεν παύει  να ειναι παράνομη όμως  και αυτη που τα αγοραζουν ειναι ασθενεις και εθισμενη οποτε δεν έχουν  καθαρή σκέψη αρα ειναι και περιορισμενης ευθυνης

 

υγ.και προφανως δεν μιλαμε για κανναβη ετσι

Ναι αλλα ΔΕΝ τους υποχρέωσε να τα πάρει.

Είναι σαν κάποιος να πουλάει όπλα, αν κάποιος αγοράσει και πάει και σκοτώσει δεν ευθύνεται ο πωλητής.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός ήταν σιγά σιγά να αδειάζει το deep web απο δαύτους...

 

Αυτοι ειναι το deep web και θα αδειασει απο δαυτους; Μαλλον αυταπατασαι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υποχρέωσε κανέναν να πάρει με το ζόρι όποιος αγόραζε ήταν με δική του ευθύνη τι μαλακίες τώρα κάθεστε και λέτε δε καταλαβαίνω.

Σιγά μην του στήσουμε και ανδριάντα του απαράδεκτου και λίγα του ρίξανε 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deadseth Καταλαβαίνεις οτι αυτά τα δύο είναι αλληλένθετα όταν μιλάμε για ναρκωτικές ουσίες,πλήν ίσως του DMT και της κάνναβης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

runner69 το deep web περιέχει τα πάντα,απο επιστημονικές μελέτες μέχρι και απόρρητα έγγραφα.Στη συγκεκριμένη περίπτωση ιστοσελίδες τέτοιου περιεχομένου όπως επίσης και πλαστών χαρτονομισμάτων,πιστωτικών καρτών,διαβατηρίων,ταυτοτήτων,παιδικής πορνογραφίας(μπλιάχ),παράνομων η μη δηλωμένων όπλων,πληρωμένων δολοφόνων κλπ κλπ είναι sub-sectors του Deep Web,το επονομαζόμενο Dark Net...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας νομιμοποιήσουν επιτέλους τα ναρκωτικά! Όποιος θέλει να πάρει βρίσκει ακόμα και στο περίπτερο, άσε που μπορεί να πεθάνεις  από την νοθεία οπότε τι? Κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας ενώ πλουτίζουν οι έξυπνοι?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...