Προς το περιεχόμενο

[smartphone] Lenovo S60 5'' dual sim 4G LTE 4core 2gb ram 179€@mediamarkt


gr234567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι όμως, δεν έχει πρόβλημα. Η ζωή της μπαταρίας μετριέται σε κύκλους φόρτισης. Ένας κύκλος φόρτισης πραγματοποιείται όταν συμπληρωθεί 100% από μικρές φορτίσεις. Δηλαδή βάζω να φορτίσει από το 30% στο 80% και έχω φορτίσει το 50% του κύκλου. Βάζω μετά απο το 40% στο 60% κι έχω φορτίσει άλλο ένα 20% του κύκλου. Ο κύκλος θα συμπληρωθεί όταν το φορτίσω ακόμα 30%, π.χ. από το 10% στο 40%. Τότε μετράει ο κύκλος. Με αυτο τον τρόπο, καθυστερεί να συμπληρώσει τους κύκλους και συντηρεί περισσότερο την μπαταρία του. Ενώ αν το χρησιμοποιεί όλη μέρα και το βάζει το βράδυ για φόρτιση ενώ έχει π.χ. 10% μπαταρία, ουσιαστικά θα φτάνει έναν κύκλο φόρτισης κάθε μέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 400
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και παλι δε νομιζω πως ισχυει αυτο.

 

http://www.howtogeek.com/169669/debunking-battery-life-myths-for-mobile-phones-tablets-and-laptops/

 

 

 

 

If you were to discharge your battery to 50%, recharge it, and then discharge it to 50% again, that would count as a single “cycle” with modern Li-ion batteries.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σορρυ π ενοχλω...εχει γυρω στο 1,8 ελευ8ερο χωρο και μαλλον γι αυτο δε μπορω να κατεβασω πολλα...ξερετε πως μπορω να εξοικονομισω χωρο?τι εφαρμογες του κινητου να διαγραψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι δε νομιζω πως ισχυει αυτο.

 

http://www.howtogeek.com/169669/debunking-battery-life-myths-for-mobile-phones-tablets-and-laptops/

 

 

Αυτό έγραψα κι εγώ με αντίστροφη λογική. Αυτό που έγραψες είναι αυτό που λέει η Apple στις οδηγίες για τις μπαταρίες των συσκευών της. Στο παράδειγμα που έγραψες εσύ, αν από 40% φορτίσεις στο 80% 2.5 φορές, ΤΟΤΕ θα έχεις συμπληρώσει 1 κύκλο φόρτισης (40% + 40% + 20%). Δες εδώ στο κομμάτι που λέει UNDERSTAND THE "RECHARGE CYCLE".

παιδια σορρυ π ενοχλω...εχει γυρω στο 1,8 ελευ8ερο χωρο και μαλλον γι αυτο δε μπορω να κατεβασω πολλα...ξερετε πως μπορω να εξοικονομισω χωρο?τι εφαρμογες του κινητου να διαγραψω?

 

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να διαγράψεις χωρίς root. Βάλε μια SD και μετάφερε όσες γίνεται στην SD. Ποιά εφαρμογή κατεβάζεις και δεν χωράει σε 1.8GB;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις φορτισεις αυτο που λες ειναι λαθος.

Το μονο σωστο που ανεφερες ειναι οτι δε πρεπει να το αφηνεις να πεσει κατω απο 20% και γενικα να αδειαζει τελειως η μπαταρια.

Πολλες και μικρες φορτισεις ειναι που πεθαινουν τη μπαταρια.

Καθε μπαταρια αντεχει ενα συγκεκριμενο αριθμο κυκλων φορτισης.

Οταν κανεις ενδιαμεσες και μικρες φορτισεις τον φτανεις πιο γρηγορα απο οτι εαν εκανε πληρεις.

Το πιο σωστο ειναι απο 20-30% μεχρι 100%.

Φορτισεις του στυλ ,ειμαι στο 40%,ε ας το φορτισω μεχρι το 80% για να με βγαλει ανετα,απαγορευονται εαν θες να ζησει πανω απο χρονο η μπαταρια σου.

απο προσωπικη εμπειρια σε αλλο κινητο η μπαταρια ακομα ειναι η ιδια 3 χρονια σχεδον με τον τροπο που ανεφερα .

μπορει να ειναι και τυχαιο γεγονος,δεν αντιλεγω.

εξαλου κυκλος φορτισης δεν ειναι απο το 0 εως το 100% ?

επομενως το να του κανεις μια φορτιση της ταξεως του 50% σε 2 ημερες δεν σημαινει πως ειναι ενας κυκλος φορτισης?

δηλαδη εαν απο το 90% το φορτισης στο 100% θα το παρει σαν εναν κυκλο φορτισης?

σιγουρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το πήρα τελικά από media markt στα 169 ευρώ.

Για τα χρήματα αυτά, είναι πολύ καλό.

Έβαλα και μια microsd 32 gb, που είχα και μεταφέρω εκεί τις εφαρμογές/δεδομένα.

Βέβαια δεν μεταφέρονται όλες, αλλά είμαι στο 85%

Σημειώστε οτι ο ελεύθερος χώρος ειναι 3,94gb αρχικά....ενώ τώρα έχω 600 mb, αφού εχω μεταφέρει στην sd, τις εφαρμογές που μπορούσα.

 

Η συσκευασία έχει επιπλέον θήκη και προστασία οθόνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ξέρετε που μπορούμε να βρούμε οθόνη; γιατί την έσπασα, το digitizer συγκεκριμένα...

Κάνε μια ερώτηση στη Lenovo μπορει να σου βγει πιο οικονομικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...