Προς το περιεχόμενο

LAPTOP LENOVO G50-80 80E5024DPB 15.6'' INTEL CORE I5-5200U 4GB 500GB NO OS e-shop 386,90 euro


bill27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφορα νομιζω ότι ΔΕΝ είναι ομως.

 

Δεν είναι σουπερ ντούπερ προσφορά αλλά είναι.

Με 450 ευρώ παίρνεις ένα αντίστοιχο dell ας πούμε.

 

http://www.skroutz.gr/s/6418088/Dell-Inspiron-3543-i5-5200U-4GB-500GB-Linux.html

 

Άμα είχε μια ανεξάρτητη κάρτα γραφικών θα ήταν ξεκάθαρη προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200027958

+59 € ακριβότερο (445 €) αλλά με σαφώς καλύτερο επεξεργαστή & αυτόνομη κάρτα γραφικών...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα γραφικών: Intel HD 5500 shared μνήμης.

 

η συγκεκριμένη κάρτα γραφικών είναι παρα πολύ καλή για γενική χρήση (π.χ. HD ταινίες) πλην απαιτητικών παιχνιδιών. Μέxρι DX9 τα παίζει πολύ καλά , στα σύγχρονα θέλει σοβαρή καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε bil27 πλανητη δεν αλλαζω. και για 469 ευρω που εβλεπα εγω αυτο το λαπτοπ δεν μου λεει τιποτα!!!

τωρα αν δεν καταλαβαίνεις την εννοια "ΜΕΤΡΙΟΣ" δεν σου φταιω εγω.    i5 διπύρηνος με 3ΜΒ cash  και μαλιστα U ειναι ΜΕΤΡΙΟΣ επεξεργαστης  σε οποιον πλανητη και να πας. 

Αν εσυ τον θεωρης απο μετριο συπερ επεξεργαστη δικο σου προβλημα.

 

1. Laptop με τι επεξεργαστές βρίσκεις εσύ στα €390/€470 όσο έχει αυτό δηλαδή;

 

2. Εδώ και 4-5 χρόνια οι i5 στα laptop έτσι είναι, 2C-4T, 3MB L3 cache, αν δεν το έχεις πάρει είδηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200027958

+59 € ακριβότερο (445 €) αλλά με σαφώς καλύτερο επεξεργαστή & αυτόνομη κάρτα γραφικών...

Ωραία τοστιέρα!

 

Αυτοί που θέλουν τα λάπτοπ τους να τρέχουν σε χαμηλή θερμοκρασία και η μπαταρία να ζει περισσότερο θα προτιμήσουν το λάπτοπ του τόπικ και θα γλιτώσουν και 59€. Αν πάλι θέλεις να αλλάζεις λάπτοπ κάθε 2 χρόννια και να το χεις μονίμως στην πρίζα, δικαίωμά σου.

 

Συγκρίνεις τώρα έναν επεξεργαστή με 15W TDP με έναν με 37W TDP και τον θεωρείς καλύτερο γιατί τρέχει οριακά ταχύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Συγκρίνεις τώρα έναν επεξεργαστή με 15W TDP με έναν με 37W TDP και τον θεωρείς καλύτερο γιατί τρέχει οριακά ταχύτερα.

Δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής -σαφώς- καλύτερος (2.50 GHz vs 2.20 GHz) αλλά και η -αυτόνομη- κάρτα γραφικών!

 

Για κάποιον που προσανατολιζόταν να αγοράσει κάτι σε Ιntel Celeron για να παίζει π.χ. στο facebook ή για να κάνει δώρο σε παιδί του Δημοτικού είναι καλή εναλλακτική λύση, μέχρι εκεί όμως, γι΄αυτό οι αγγελίες είναι γεμάτες από παρόμοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λαπτοπ 1ης γενιας ι3 380Μ και το εχω μετανοιωσει !!!απο τον 1ο  χρονο λειτουργιας του ανεβαζει θερμοκρασιες και κολλαει,παρολο που το καθαριζω εσωτερικα συχνα!!!Ο επεξεργαστης ειναι χειροτερος και απο celeron !!!

Δεν ειναι καθολου future proof οι επεξεργαστες Μ ... Ειναι τοστιερες!!!!!

Κρατανε το πολυ 1-2 χρονια και μετα θελεις αλλο λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής -σαφώς- καλύτερος (2.50 GHz vs 2.20 GHz) αλλά και η -αυτόνομη- κάρτα γραφικών!

 

Για κάποιον που προσανατολιζόταν να αγοράσει κάτι σε Ιntel Celeron για να παίζει π.χ. στο facebook ή για να κάνει δώρο σε παιδί του Δημοτικού είναι καλή εναλλακτική λύση, μέχρι εκεί όμως, γι΄αυτό οι αγγελίες είναι γεμάτες από παρόμοια...

 

Δηλαδή όποιος δεν ενδιαφέρεται για τα παιχνίδια είναι παιδί του δημοτικού? Κάποιος που θέλει να κάνει σοβαρή δουλειά στο λάπτοπ θα παραπονεθεί για την οθόνη. Όχι για τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών. Η διαφορά ισχύος στους επεξεργαστές είναι αμελητέα ενώ η θερμική συμπεριφορά είναι μέρα με την νύχτα.

 

Για μένα απ' την στιγμή που η ενσωματωμένη είναι αρκετά ισχυρή, η αυτόνομη δεν μου λέει τίποτα. Ίσα ίσα ανεβάζει άσκοπα τις θερμοκρασίες μέσα στο λάπτοπ, τρώει πιο γρήγορα την μπαταρία και είναι ένα ακόμα point of failure για να σου χαλάσει το λάπτοπ.

 

Τα λάπτοπ που προτείνεις δεν πάνε για αγγελία μετά την χρήση τους, πάνε για κουβά. Δεν είδα και πολλές αγγελίες λάπτοπ να φοράνε επεξεργαστή 5ΧΧΧu πάνω. Μιλάμε για σύγχρονο επεξεργαστή του 2015 που στην τιμή της προσφοράς δεν τον έχω δει να παίζει πουθενά ακόμα.

 

Καλύτερα να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Τα άτομα που βλέπουν τα λάπτοπ ως ημιφορητές παιχνιδομηχανές δεν πρόκειται να αγοράσουν το εν λόγω λάπτοπ ούτως ή άλλως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω λαπτοπ 1ης γενιας ι3 380Μ και το εχω μετανοιωσει !!!απο τον 1ο χρονο λειτουργιας του ανεβαζει θερμοκρασιες και κολλαει,παρολο που το καθαριζω εσωτερικα συχνα!!!Ο επεξεργαστης ειναι χειροτερος και απο celeron !!!

Δεν ειναι καθολου future proof οι επεξεργαστες Μ ... Ειναι τοστιερες!!!!!

Κρατανε το πολυ 1-2 χρονια και μετα θελεις αλλο λαπτοπ

Laptops Intel i3/i5/i7 που να κολλάνε λόγω θερμοκρασιών δεν έχω δουλέψει μέχρι τώρα...

 

37W TDP δεν είναι και κάτι το τρομερό, έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν (νομιζω οτι) ειναι κατι αξιολογο....

 

κακη αναλυση 

κακη gpu

μετρια cpu

αδιαφορη Ram.

αργος HD

Μόλις παρέλαβα για φίλο Acer με Celeron, στα 309. Celeron! (Κατάντια...)

Αυτό με +78€ (όχι πως είναι και λίγα) έχει, όχι Pentium, ούτε i3, αλλά i5.

 

Βέβαια, το θέμα είναι σε αυτά τα λεφτά/budget τι υπάρχει στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

Ο χρήστης verikioc είπε:<br />

δεν (νομιζω οτι) ειναι κατι αξιολογο....<br />

 <br />

κακη αναλυση <br />

κακη gpu<br />

μετρια cpu<br />

αδιαφορη Ram.<br />

αργος HD<br />

Μόλις παρέλαβα για φίλο Acer με Celeron, στα 309. Celeron! (Κατάντια...)

Αυτό με +78€ (όχι πως είναι και λίγα) έχει, όχι Pentium, ούτε i3, αλλά i5.


Βέβαια, το θέμα είναι σε αυτά τα λεφτά/budget τι υπάρχει στην αγορά.<br />

<br />

Επέστρεψε το! :P</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα για φίλο Acer με Celeron, στα 309. Celeron! (Κατάντια...)

Αυτό με +78€ (όχι πως είναι και λίγα) έχει, όχι Pentium, ούτε i3, αλλά i5.

...

Aυτό δεν είναι καν συγκρίσιμο με τις διάφορες σαβούρες με Celeron!

 

P.S: Στην αγορά PC (και γενικά αγαθών που θεωρούντα επένδυση) +78€ δεν είναι σημαντικό ποσό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...