Προς το περιεχόμενο

[Tablets]MLS iQTab premium 8" 3G - MLS iQTab 10'' 3g :99,00€@Μόνο για Συνδρομητές Forthnet ή Nova


katcos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε χαρακτηριστικα ποιο ειναι καλυτερο απο τα δυο?Κι επισης μπορει να μας πει κανεις που να εχει καποιο απο τα δυο μερικες εντυπωσεις?

Δεν εχω ιδεα ποιο να επιλεξω........η αποφασιστικοτητα κι εγω ενα.


Τελικά τα είδα και τα 2 στον Κώτσο (που είχε και απόθεμα...)

katcos για πες εντυπωσεις εξωτερικα εσυ που τα ειδες και τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

doa δεν εχει, αν αναβει βεβαιως, αντι για 2 χρονια εγγυησης που δινει η μλς δινει 1, μπας και ειναι refurbished ρε παιδια;;;

Σε ερώτηση που έκανα στο CC της Forthnet μου είπαν ότι δεν είναι  refurbished ( όσο μπορεί κανείς να βασιστεί βέβαια στην διαβεβαίωση αυτή...)

 

Σε χαρακτηριστικα ποιο ειναι καλυτερο απο τα δυο?Κι επισης μπορει να μας πει κανεις που να εχει καποιο απο τα δυο μερικες εντυπωσεις?

Δεν εχω ιδεα ποιο να επιλεξω........η αποφασιστικοτητα κι εγω ενα.

katcos για πες εντυπωσεις εξωτερικα εσυ που τα ειδες και τα δυο.

 

Βασικό για μένα κριτήριο είναι το μέγεθος . Το 10'' είναι πολύ πιο μεγάλο και πιο βαρύ από το 8'' . Αν ψάχνεσαι για κάτι που θα το χρησιμοποιείς περισσότερο έξω ή στο αυτοκίνητο , μάλλον πρέπει να προσανατολιστείς για το 8'' . Αν η βασική του χρήση θα γίνεται στο σπίτι μάλλον πας στο 10''.

 

Το 8'' έχει ελαφρά καλύτερο επεξεργαστή ,  κάμερα και την προίκα για το αυτοκίνητο  ενώ το 10'' έχει flash , έξοδο miniHDMI και μεγαλύτερη μπαταρία.

 

Το 10'' έχει πλάτη με ανάγλυφη επιφάνεια ενώ το 8'' με σχετικά λεία ματ.

 

Σαν αίσθηση μου φάνηκαν (για τον λίγο χρόνο που ασχολήθηκα μαζί τους) καλοφτιαγμένα και σχετικά στιβαρά (ιδίως το 10'').

Η κάμερα και στα 2 μου φάνηκε λίγη (για κανένα snapshot μόνο κάνει) ενώ επειδή από το σκάλισμα είχαν και τα 2 ανοιχτές πάνω από 10 εφαρμογές δεν μου έδωσαν την αίσθηση ότι ζοριζόταν πολύ ( δεν άνοιξα βέβαια και καμιά βαριά εφαρμογή ...)

 

Εγώ επειδή στο σπίτι υπάρχει ήδη ένα 7'' και ένα netbook 10'' θα ήμουν περισσότερο αναποφάσιστος από εσένα αν ήταν να το πάρω :-)

 

Νομίζω ότι η χρυσή τομή για κάποιον που δεν έχει κάτι φορητό είναι το 8'''

Εγώ μάλλον στο 10'' όμως θα πήγαινα (έχω και αρχόμενη πρεσβυωπία οπότε με βολεύει καλύτερα :-D  )

Ένας ακόμη λόγος που ''βαραίνει'' ίσως είναι ότι στα 10'' με 3G η διαφορά στην τιμή είναι πιο αισθητή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 8'' το έχω ήδη και μπορώ να πω ότι είναι εξαιρετικό (αγορά από Public).

 

Δε λαγκάρει, είναι αρκετά γρήγορο, η οθόνη είναι αρκετά καλή και σε γενικές γραμμες είναι αρκετα καλοφτιαγμένο. Η κάμερα οκ είναι αποδεκτή μην περιμένετε και πολλά (ακόμα και η 13MP άλλων MLS είναι σαν 5MP).

 

Σαν μέγεθος είναι πολύ βολικό (μακρόστενο) αν και θα το προτιμούσα σαν αναλογία να πλησιάζει την 4:3 κατι σαν το ipad ή το ZTE αλλά το συνηθίζεις γρήγορα.

 

Τώρα σαν προγράμματα μίλησα με φίλο από "μέσα" και έμαθα ότι όλα έρχονται με τα καλούδια της MLS (χάρτες, MAIC κλπ) και το 8άρι έχει κανονικά τη βάση και το φορτιστή για το αμάξι.

 

Το 10άρι έχει όλα τα εσωτερικά εκτός από βάση και φορτιστή.......Δεν ξέρω σαν μηχανάκι το 10άρι τι λέει αν και λίγο που το δούλεψα μου φάνηκε πάρα πολύ στιβαρό και σαν λειτουργία ότι ήξερα από το 8άρι...

 

PS..Κάρτες μνήμες που δίνει το MLS eshop με την αγορά δεν ρώτησα αλλά μάλλον δεν θα έρχεται μαζί....

 

Προσωπικά αν δεν είχα το 8άρι θα πήγαινα σε 1+1 (και 8άρι και 10άρι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πηραν τηλ απο νοβα πριν λιγο να επιβεβαιωσουν...τελικη τιμη στα 99...δν θα πληρωσω κατι παραπανω μ ειπε η κοπελα...για το τι περιλαμβανει η συσκευασια δεν ηξερε...αλλα θεωρω πως δν θα υπαρχει θηκη κ καρτα μνημης...

Η θηκη οσως με νοιαζει...για την καρτα καθολου...

Μες στην βδομαδα θα παραλαβω ειπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα κι εγώ χθες ένα 8", το οποίο θα ήθελα να χρησιμοποιήσω κατά βάση ως ebook reader. Μίλησα τηλεφωνικά σήμερα και μου είπαν ότι θα παραλάβω έως το τέλος της ερχόμενης εβδομάδας. Για να δούμε τι κάναμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εμένα μου είπαν από Forthnet κατάστημα οτι θέλει και 18μηνη συνδρομή από την ώρα που θα το παραλάβεις.

 

:confused:  :whistle:  :X

 

Δεν είναι απιθανο. Αν το ειπαν γιατι το αποκλείεις  Mr V;

 

Η συμβαση που λες; Στην βγαζει όταν προχωρας την παραγγελια; Κανε ένα upload αν είναι ευκολο.

βλακίες σου είπαν δεν γράφει κάτι τέτοιο η σύμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για το 18μηνο δεν αναφερεται πουθενα στους ορους...και εστω οτι υπηρχε μια πιθανοτητα να ισχυει θα σε εβαζαν να υπογραψεις 18μηνο κ μετα θα στο εδιναν...

Εχει πολλες τετοιες προσφορες με κατι  lg και ipad στο site με τα προνομια nova...απλα αυτο αξίζει σαν προσφορα σε σχεση με τιμες skroutz....

Διευκρινιζω πως η κοπελα στο τηλ ανεφερε 99  ευρω τελικη χωρις καποια επιπλεον εξοδα σε μεταφορικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα το ίδιο με είπαν. Δεν υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο για 18μηνο.

Το ρώτησα επίτηδες επιδή ειπώθηκε εδώ και η απάντηση ήταν ότι απλά είναι προσφορά για τους συνδρομητές και μόνο, δεν έχει σχέση με επέκταση συμβολαίου.

 

Οπότε και από μένα βουρ για το 10άρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...