Προς το περιεχόμενο

Ο τρόπος με τον οποίο η Google δοκιμάζει το lag σε Android και ChromeOS συσκευές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το lag, η αλλιώς η αργή απόκριση κατά την πλοήγησε σε μενού και εφαρμογές ενός λειτουργικού συστήματος, είναι ένα από τα σημαντικότερα μειονεκτήματα που μπορεί να επηρεάσει την εμπειρία ενός χρήστη κυρίως με το smartphone του.

Το Android και ειδικά οι παλαιότερες εκδόσεις του, αντιμετώπιζαν το συγκεκριμένο πρόβλημα, με τη Google όμως να έχει κάνει αρκετές βελτιώσεις εκμηδενίζοντας το πρόβλημα. Σε χθεσινό μήνυμα του, μηχανικός της Google δημοσίευσε video στο οποίο βλέπουμε μάλιστα πως η εταιρεία δοκιμάζει τις συσκευές προκειμένου να παρατηρήσει το φαινόμενο αυτό.

 

Υπεύθυνο είναι ένα μηχάνημα με την ονομασία TouchBot το οποίο πραγματοποιεί διάφορες κινήσεις πάνω στην οθόνη της συσκευής, έχοντας τη δυνατότητα μέσω του web interface να μετρήσει ακριβώς την καθυστέρηση η οποία παρατηρείται μόλις ο χρήστης πατήσει με το δάκτυλο του κάποια επιλογή στην οθόνη, μέχρι να υπάρχει η "απάντηση" από το λειτουργικό.

 

 

Μάλιστα η Google διαθέτει ως OpenSource, το λογισμικό που είναι υπεύθυνο για τη λειτουργία του μηχανήματος προκειμένου κάποιος να μπορέσει να διεξάγει αντίστοιχες δοκιμές με άλλα μηχανήματα που θα έχουν δημιουργηθεί γι' αυτό ακριβώς τον σκοπό.

 

Link.png Site: TheNextWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ακριβως εχει το Android που ειναι bloatware;

μια εφαρμογη που βάζουν ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες, για πιο λογο πρέπει το κίνητο μου (ειτε Samsung ειτε HTC ειτε οτιδηποτε άλλο) πρέπει να φορτώνει εφαρμογη για μετοχές? οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι ότι ενώ έχω δοκιμάσει καινούριο κινητό ή τάμπλετ και είναι ικανοποιητικό με την πάροδο του χρόνου τείνει να λαγκάρει όλο και πιο πολύ (μιλάω για φτηνά κινητά και τάμπλετ) κάτι που δεν διορθώνεται ούτε μετά από την απεγκατάσταση όλων των εφαρμογών που έχεις προσθέσει.

Οπότε το ζήτημα δεν είναι μόνο να λειτουργεί καλά η συσκευή μόλις την αγοράσεις αλλά να λειτουργεί το ίδιο και μετά από μερικούς μήνες..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια εφαρμογη που βάζουν ΟΛΟΙ οι κατασκευαστες, για πιο λογο πρέπει το κίνητο μου (ειτε Samsung ειτε HTC ειτε οτιδηποτε άλλο) πρέπει να φορτώνει εφαρμογη για μετοχές? οεο?

 

Γιατι εχει τετοια το iPhone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμη το lag υπάρχει μόνο όταν γίνεται κάποια εγκατάσταση ή ενημέρωση εφαρμογής απο το play store. Στη Lollipop 5.1.1 δεν έχει άκυρα lag όπως προηγούμενες εκδόσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατοχος μονο android ναυαρχιδων since ever ,το λαγκαρισμα ειναι πολυ εκνευριστικο ,ειναι το μονο που το μηλο (και τα win απο οτι λενε) ειναι αφταστο .

οποιος νομιζει οτι το android ειναι αλαγκαριστο απλα δεν εχει ζησει το αλαγκαριστο .

Παρ'ολα αυτα ,κανενα αλλο λειτουργικο δεν εχει τις απιστευτες επιλογες του Android ,τα αλλα φαινονται κουτσα μπροστα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι ότι ενώ έχω δοκιμάσει καινούριο κινητό ή τάμπλετ και είναι ικανοποιητικό με την πάροδο του χρόνου τείνει να λαγκάρει όλο και πιο πολύ (μιλάω για φτηνά κινητά και τάμπλετ) κάτι που δεν διορθώνεται ούτε μετά από την απεγκατάσταση όλων των εφαρμογών που έχεις προσθέσει.

Οπότε το ζήτημα δεν είναι μόνο να λειτουργεί καλά η συσκευή μόλις την αγοράσεις αλλά να λειτουργεί το ίδιο και μετά από μερικούς μήνες..

 

Δεν καταλαβαινω τι εννοειτε καποιοι. Εμενα κινεζικα και επωνυμα τηλεφωνα δουλευουν απροσκοπτα χωρις lag για χροοονια. Ειτε τελος παντων οπως δουλευαν απο τη μερα που αγοραστηκαν. Δε παρατηρω καποια καθυστερυση επικτητη.

 

Βεβαια δε κανω ποτε update. Ουτε καν σε σταθερα pc με windows. Και χρησιμοποιω 3rd party firewalls για να μπλοκαρω τις εφαρμογες που δε με ενδιαφερουν απο το ιντερνετ.

 

Μπορει να 'μαι τυχερος. Τι να πω. Σεβομαι τη γνωμη σας ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nexus 7 και iPad 2 μετα απο τις τελευταίες αναβαθμίσεις αν δεν λυπομουν τα λεφτα που έχω δώσει θα τα πετούσα στα σκουπίδια .lagaroun του κερατά ,το μονο που αντέχει ακομα ειναι το s4 μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...