Προς το περιεχόμενο

Καρτα αναληψης (οχι για συνταξιουχους)


Στεφανος123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρωί που ρώτησα σε υποκατάστημα της Εθνικής μού είπαν ότι μόνο για τους συνταξιούχους βγάζουν κάρτες. Μάλλον από βδομάδα λένε για τους υπόλοιπους. Να δούμε βέβαια πώς θα είναι η κατάσταση στην Ελλάδα και τις τράπεζες την επόμενη εβδομάδα και αν ακόμα θα τις χρειαζόμαστε αυτές τις κάρτες.

Θα το εκτιμήσω πολύ αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω ή βγουν νέες πληροφορίες να ποστάρεις κάτι.

 

Έχουμε κι εμείς πρόβλημα με λογαριασμό που έχει χαθεί η κάρτα του και βρίσκομαι εξωτερικό, αν υπάρχει λύση να κατέβω να το διευθετήσω γιατί είναι στο όνομά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εθνική και Eurobank θα δέχονται καταθέσεις και αιτήσεις έκδοσης νέων χρεωστικών καρτών.

 

http://www.newsnowgr.com/article/830814/oi-trapezes-tha-dexontai-katatheseis---xekinoun-oi-protes-synallages.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως στη περίπτωση της κοπέλας μου που της κράτησε το ΑΤΜ τη κάρτα τη προηγούμενη Τετάρτη επειδή είχε ένα τεχνικό πρόβλημα (έφαγε και τις κάρτες και άλλων, για κάποιο λογο δεν τις έβγαζε) και τώρα περιμένουν να τους στείλουν τις καινούριες....Άστα να πάνε...

Το ίδιο έπαθε και η αδερφή μου, είχε χαλάσει το ATM και κράταγε τις κάρτες μέσα γράφοντας ότι είναι λάθος το pin. Την πήρανε σήμερα τηλέφωνο από την Eurobank και πήγε και την πήρε πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο έπαθε και η αδερφή μου, είχε χαλάσει το ATM και κράταγε τις κάρτες μέσα γράφοντας ότι είναι λάθος το pin. Την πήρανε σήμερα τηλέφωνο από την Eurobank και πήγε και την πήρε πίσω.

 

Εμείς καλέσαμε άμεσα την εξυπηρέτηση πελατών της Alpha για να ενημερώσουμε ότι έγινε σε εμάς και στον προηγούμενο άρα υπάρχει πρόβλημα με το ΑΤΜ.

 

Μας είπαν ότι έχουμε 2 επιλογές Α) Να πάμε την άλλη μέρα το πρωί και να πάρουμε την κάρτα από το κατάστημα

                                                        Β) Να την ακυρώσουμε και να ζητήσουμε να εκδοθεί καινούρια

 

Εγώ του είπα " Α αφού η κάρτα είναι ασφαλής μέσα στο ΑΤΜ δεν υπάρχει πρόβλημα ας μην την ακυρώσουμε και περιμένουμε μετά μια βδομάδα να βγει καινούρια" 

 

και μας είπε ότι δεν μπορεί να μας εγγυηθεί ότι η κάρτα μας θα είναι ασφαλής και ότι αν αν δεν την ακυρώσουμε το κάνουμε με δική μας ευθύνη (αν είναι δυνατόν δηλαδή)

 

 

Οπότε (και επειδή δεν μας εγγυούνταν ότι η κάρτα είναι ασφαλής και υπό το φόβο πειραγμένου ΑΤΜ όπως έχουμε ακούσει να γίνεται που οι κλέφτες βάζουν ένα ειδικό μηχανισμό που παίρνει αυτός τη κάρτα και έχουν και καμερούλα για να δουν το πιν σου... την ακυρώσαμε και ζητήσαμε έκδοση νέας που παίρνει μια εβδομάδα να στην στείλουν σπίτι... Τώρα με ότι έγινε δε ξέρω αν θα έρθει όντως. Και να έρθει πρέπει να πας στο κατάστημα να σου βγάλουν κωδικούς.

 

Όλα αυτά έγιναν πριν τον χαμό του δημοψηφίσματος απλά η εξέλιξη των γεγονότων συνέπεσε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βγάλει κάρτα ανάληψης και ως μη συνταξιούχος από όσα καταστήματα είναι ανοιχτά, αλλά καλύτερα να πάρει τηλέφωνο να ρωτήσει μήπως κάθε τράπεζα έχει διαφορετική αντιμετώπιση στο θέμα.

 

Εμείς πήγαμε εχτές να βγάλουμε και για κακή μου τύχη δεν υπήρχε τίποτε από τα στοιχεία μου στο σύστημά τους και μου λένε να περιμένω να ανοίξουν οι τράπεζες και θα στείλουν τα στοιχεία μου στα κεντρικά και θα περιμένω και επιπλέον 5 ημέρες για την έκδοση, εν ολίγοις αν δεν ανοίξουν οι τράπεζες απο βδομάδα τον ήπιαμε.


Θα το εκτιμήσω πολύ αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω ή βγουν νέες πληροφορίες να ποστάρεις κάτι.

Έχουμε κι εμείς πρόβλημα με λογαριασμό που έχει χαθεί η κάρτα του και βρίσκομαι εξωτερικό, αν υπάρχει λύση να κατέβω να το διευθετήσω γιατί είναι στο όνομά μου.

 

Κάτι σίγουρα γνωστό για το τι θα γίνει την άλλη εβδομάδα με το άνοιγμα των τραπεζών δεν υπάρχει. Ειδικά αν βγει το οχι στο δημοψήφισμα θα παραμείνουν κλειστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μας είπε ότι δεν μπορεί να μας εγγυηθεί ότι η κάρτα μας θα είναι ασφαλής και ότι αν αν δεν την ακυρώσουμε το κάνουμε με δική μας ευθύνη (αν είναι δυνατόν δηλαδή)

Και η αδερφή μου είχε καλέσει την εξυπηρέτηση και απλά της μπλοκάρανε την κάρτα προσωρινά, δεν την ακύρωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβγαλε ανακοίνωση Πειραιώς για κέντα ειδικών συναλλαγών:

 

 

Ποιες συναλλαγές θα εξυπηρετούνται;
 

Καταθέσεις από εταιρικούς πελάτες και ιδιώτες
 
Πληρωμές σε λογαριασμούς καταθέσεων όπως μισθοδοσία προσωπικού, πληρωμές προμηθευτών
 
Έκδοση winbank (web banking)
 
Έκδοση και επανέκδοση χρεωστικών καρτών. Κάθε δικαιούχος θα μπορεί να εκδώσει μία κάρτα.
 
Ακόμα σας δίνεται η δυνατότητα online καταθέσεων σε 208 ATM

http://www.piraeusbank.gr/el/Idiwtes/kentra-eidikon-synallagon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας έδωσαν αυτή την επιλογή... ή την αφήνεις μέσα με δική σου ευθύνη ή την ακυρώνεις.... Λογικά οι τράπεζες έχουν λίγο διαφορετικές πρακτικές αντιμετώπισης σε κάποια ζητήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου την έχει κρατήσει πολλές φορές στη Eurobank και πήγαινα την άλλη μέρα και την έπαιρνα. Αν σου βγάλει μήνυμα ότι η κάρτα παρακρατείται για τον α ή β λόγο, που πρέπει να σου βγάλει, είναι ασφαλής γιατί δεν μπορούν να πειράξουν το λογισμικό, ειδικά σε τέτοιο βαθμό.

 

Τώρα με την έκδοση της χρεωστικής, στη Eurobank στη βγάζουν σε 5 λεπτά, αλλά στην Εθνική είναι ολόκληρη διαδικασία. Εγώ ήθελα πόσο καιρό να βγάλω για Εθνική αλλά το τρέναρα γιατί ήμουν σε αναμονή να αλλάξω πόλη από μέρα σε μέρα. Βέβαια τώρα λένε ότι βγάζουν κατευθείαν, για να δούμε. Γιατί αν είναι να περιμένεις την άλλη βδομάδα γάμησέ τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω κατι εδω, αφου το αλλο σχετικο νημα κλειδωθηκε.

Ο πατερας μου πηγε σημερα και σηκωσε τα 120€ που λενε. Εχει ομως και καρτα. Τι γινεται τωρα?

Θα μπορει απο μεθαυριο να παιρνει απ τα ΑΤΜ 60/μερα  ή θα μπορεσει να ξαναπαρει μετα απο μια βδομαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Τράπεζα Πειραιώς ανακοίνωσε ότι μέσω των 112 Κέντρων Ειδικών Συναλλαγών θα διενεργούνται οι ακόλουθες εργασίες: καταθέσεις από εταιρικούς πελάτες και ιδιώτες, πληρωμές σε λογαριασμούς καταθέσεων όπως μισθοδοσία προσωπικού και πληρωμές προμηθευτών, έκδοση Winbank (web banking) και έκδοση και επανέκδοση χρεωστικών καρτών με δυνατότητα έκδοσης μιας κάρτας ανά δικαιούχο.

Πηγή: http://www.skai.gr/news/greece/article/284918/katatheseis-dehetai-kai-i-trapeza-peiraios/#ixzz3elmMAr4Z 
 


Nα ρωτησω κατι εδω, αφου το αλλο σχετικο νημα κλειδωθηκε.

Ο πατερας μου πηγε σημερα και σηκωσε τα 120€ που λενε. Εχει ομως και καρτα. Τι γινεται τωρα?

Θα μπορει απο μεθαυριο να παιρνει απ τα ΑΤΜ 60/μερα  ή θα μπορεσει να ξαναπαρει μετα απο μια βδομαδα?

Συνταξιούχος που πληρώθηκε απο eurobank πήρε 60 ευρώ απο ΑΤΜ την ίδια μέρα (σήμερα) που πήρε τα 120 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Eurobank που μίλησα σήμερα με υπάλληλο είπε πως δεν έχουν καν πλαστικό για κάρτες (οπότε δε βγάζουν καινούριες κάρτες) ούτε και κάνουν ενεργοποιήσεις καρτών (μου ήρθε μια κάρτα πριν κάνα μήνα αλλά δεν την έχω ενεργοποιήσει).

Μου κράτησε ΑΤΜ του ΤΤ (ταχυδρομικό ταμιευτήριο) την κάρτα του πατέρα μου επειδή έβαλα λάθος pin και είναι από αυτά τα καταστήματα που δεν ανοίγουν καθόλου αυτές τις μέρες και πήγα να ρωτήσω τι γίνεται.

Μου είπε ότι είναι πιο εύκολο να βγει καινούρια κάρτα παρά να ξαναπάρουμε την κρατημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι σημερα πηρε 120.

 

Σημειωνω πως αν ειχε παρει 60 απο ATM χτες, σημερα θα του εδιναν μονο 60.

Δεν έχει σημασία. Αν κάποιος συνταξιούχος είχε κάρτα, μπορούσε να τραβά τα 60 την μέρα κανονικά από ΑΤΜ κάθε μέρα και όταν ήρθε η σειρά του να τραβήξει άλλα 60 έξτρα από τον γκισέ.

Οπότε ο πατέρας σου αν πήρε χτες 120, σήμερα με την κάρτα τραβάει άλλα 60.

 

Στην Eurobank που μίλησα σήμερα με υπάλληλο είπε πως δεν έχουν καν πλαστικό για κάρτες (οπότε δε βγάζουν καινούριες κάρτες) ούτε και κάνουν ενεργοποιήσεις καρτών (μου ήρθε μια κάρτα πριν κάνα μήνα αλλά δεν την έχω ενεργοποιήσει).

Μου κράτησε ΑΤΜ του ΤΤ (ταχυδρομικό ταμιευτήριο) την κάρτα του πατέρα μου επειδή έβαλα λάθος pin και είναι από αυτά τα καταστήματα που δεν ανοίγουν καθόλου αυτές τις μέρες και πήγα να ρωτήσω τι γίνεται.

Μου είπε ότι είναι πιο εύκολο να βγει καινούρια κάρτα παρά να ξαναπάρουμε την κρατημένη.

Εχτές μίλησα το μεσημέρι με το Eurobank phone banking (τηλέφωνο) μου είπαν ότι βγάζουν κάρτες κανονικά την ίδια μέρα.

Τώρα εντάξει, εσύ από κοντά έχεις προσωπική πείρα σε σχέση μ'εμένα.

Αλλά σιγουρεύσου πρώτα ότι ισχύει γενικά και όχι μόνο στο υποκατάστημα που ρώτησες.

Στο phone banking σηκώνουν το τηλέφωνο, εγώ τρεις φορές μίλησα χθες.

210 955 5000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...