Προς το περιεχόμενο

καπνισμα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

<p>Πάτα στο google "smoker's lung" αν το αντέχεις</p>

<p> </p>

<p>Μόνο αυτό έχω να πω.....</p>

<p> </p>

<p>όσο γυμναστική και να κάνεις η ζήμια είναι ανεπανώρθωτη</p>

<p> </p>

<p>Στις αιματολογικές δε θα φανεί πάντως εκτός αν ψάξουν συγκεκριμένα.(νομίζω)</p>

 

Ή ακόμα καλύτερα, να κάνει επίσκεψη στο Νοσοκομείο Νοσηματων Θώρακος και να δει αυτά τα πνευμονια σε γυαλες ;) κοβεται στα γρήγορα η ορεξουλα για τσιγάρα με την παρέα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα φανεί.

Καλά απο 14 χρονών; Σε λίγο απο το νήπιο θα ξεκινάνε.

Οι περισσοτερες ενδειξεις τιμων ενος καπνιστη ειναι απο αρκετα εως πολυ πεσμενες σε σχεση με ενος μη καπνιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες δηλαδή?

Σιγουρα ο αιματοκριτης. Δεν γνωριζω ποιες αλλες τιμες, μιας και δεν ειμαι αιματολογος. Ωστοσο επειδη ειμαι εθελοντης αιμοδοτης, αυτο που ακουω συχνα απο τους ιδιους τους γιατρους οτι το αιμα της συντριπτικης πλειοψηφιας των καπνιστων στην Ελλαδα ειναι σε κακη κατασταση. Και με πεντε τσιγαρα την ημερα ειδικα σε τοσο μικρη ηλικια εισαι κανονικος καπνιστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει. Ο αιματοκρίτης ενός ασθενούς με ΧΑΠ (λόγω χρόνιου καπνίσματος) μπορεί να είναι υψηλός (λόγω χρόνιας υποξαιμιας) αλλά και χαμηλός(λόγω χρόνιας φλεγμονής).

Δεν υπάρχει αιματολογική εξέταση που να είναι διαφορετική λόγω καπνίσματος και να έχει επαναληψιμοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει. Ο αιματοκρίτης ενός ασθενούς με ΧΑΠ (λόγω χρόνιου καπνίσματος) μπορεί να είναι υψηλός (λόγω χρόνιας υποξαιμιας) αλλά και χαμηλός(λόγω χρόνιας φλεγμονής).

Δεν υπάρχει αιματολογική εξέταση που να είναι διαφορετική λόγω καπνίσματος και να έχει επαναληψιμοτητα.

 

Ολοι οσοι γιατροι στα χρονια που εχω δωσει μου λενε πως η ποιοτητα και οι ενδεξεις του αιματος ενος καπνιστη ειναι χειροτερες απο ενος μη καπνιστη. Για το τι τιμες ακριβως αλλαζουν δεν το γνωριζω. Καθε φορα επισης μου το τονιζουν αυτο. Τωρα αν εχει βγει καποια ερευνα που να καταριπτει ολα αυτα, και να λεει πως πχ το καπνισμα δεν σε βλαπτει κιολας δεν θα μου εκανε εντυπωση. Εκει φτασαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάει να πει "ποιότητα αίματος" ; Δεν το καταλαβαίνω.

Καμιά έρευνα δεν έχει βγει. Οι αιματολογικές εξετάσεις ενός καπνιστή δεν διαφέρουν από ενός μη καπνιστή. Ειδικά όταν είναι 20 ετών. Αν το κάπνισμα προκαλέσει καρκίνο ξερωγω, φυσικά και μπορεί να υπάρχουν διαταραγμένες τιμές. Αλλά δεν συζητάμε αυτό.

 

Δεν είπα ποτέ ότι το κάπνισμα δε βλάπτει. Βλάπτει και μάλιστα πολύ. Το έχουμε συζητήσει εκτενώς εδώ μέσα. Νομίζω το ξέρουν όλοι. Αλλά το αν κάποιος καπνίζει, δε φαίνεται στις αιματολογικές εξετάσεις ρουτίνας. Πώς να το κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Ισως το λένε ώστε να προσέχουν οι αιμοδότες πριν την αιμοδοσία, όπως λένε να μην πάρουν φάρμακα, να μην πιούν πολύ αλκόολ, να τρώνε καλά, κλπ. 'Η πάλι μπορεί να λένε για μεγάλους ανθρώπους που έχουν προβλήματα υγείας που επιδεινώνονται με το κάπνισμα π.χ. καρδιαγγειακά (?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις αιματολογικές εξετάσεις δεν γνωρίζω κάτι.

 

Αλλά αφου ρε φίλε λες οτι το κάνεις για την παρέα, άρα δεν σου αρέσει ή δεν έχεις εθιστεί ακόμα, σταμάτησέ το και γράψε στα @@ σου αν σου πούνε τίποτε από την παρέα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα επειδη κανω bmx και διαδρομες με fixie,καλο ειναι να σταματησω...

 

ΒΜΧ εκανα στην ηλικια σου κ κουρσα τα τελευταια χρονια.φυσικα το σταματας.οχι ως "απαγορευεται" αλλα ως συνειδητη επιλογη των συν κ πλην.βραχυπροθεσμα εμποδιζει το καρδιοαναπνευστικο με 2-3 τροπους.κοινως λαχανιαζεις.τοσο απο υποξια στο αιμα που κραταει 2 μερες απτο τελευταιο τσιγαρο οσο κ απο ερεθισμο των βρογχων που συστελονται.

 

ετσι λοιπον βαρεθηκα να καπνιζω τα Σαββατα διχως αυριο κ τις Δευτερες να μην εχω ανασες στο ποδηλατο οποτε το τσιγαρο πηρε ποδι κ η βελτιωση ηταν αμμεση.

αν το καλοσκεφτεις ειναι απλα μεσο εκφρασης,ουτε αρεσει σε κανεναν ουτε προσφερει κατι οπως πχ το κεφαλι που σου κανει το ποτο.

 

βασικο σαυτο ειναι οτι αν κατσεις σπιτι ενα βραδυ δε θα καπνισεις τπτ αντε 2-3 το πολυ ενω αν ησουν σε club η μπουζουκια εναμιση πακετο δε φτανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια,ειμαι 15 χρονων σχεδον,α λυκειου δηλαδη,και φετος δοκιμασα το πρωτο μου τσιγαρο!ωστοσο,καπου καπου εκανα με την παρεα,και τωρα που ναι καλοκαιρι,κανω σχεδον 5 καθημερινα(νταξει υπαρχουν και φορες που δεν κανω,αλλα μιλαω γενικα)...δε νιωθω την αναγκη να το κανω,απλως κανω για την παρεα,ξερετε την ηλικια.συνολικα μπορει να εχω κανει 200 με 250 στη χειροτερη,και εκει που θελω να καταληξω,ειναι αν θα φανει στις αιματολογικες(απλες)εξετασεις...αθλουμαι,πινω γαλα κλπ,ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Δεν σχολιάζω τα περί παρέας κλπ. Το κάπνισμα απλά καταστρέφει την υγεία σου, ακόμα και το παθητικό. 

 

Και πριν ανάψεις το επόμενο δες αυτή τη σελίδα.

 

http://whyquit.com/joel/Joel_02_17_smoke_in_lung.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι το ψειριζεται..?!

 

Φιλε μου ναρκωτικο ειναι..! Οπως ειναι η ηρωινη αλλα σε μεγαλυτερο βαθμο..

 

Αν πιστευεις οτι το κανεις εσυ οτι θελεις και οχι αυτο τοτε επιλογη σου αν θελεις να το συνεχισεις.. αν ομως το εχεις συνεχεια στο μυαλο σου τοτε πρεπει να το κοιταξεις σοβαρα τωρα που ειναι αρχη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κατσω να σου πω και εγω αυτα που λογικα τα ξερεις ηδη για τις συνεπειες στην υγεια σου. Ειμαστε στο 2015 και αν δεν εθελοτυφλεις τα ξερεις ηδη. Απο κει και περα επιλογη σου να κανεις οτι θες. Αυτο που θελω μονο να σου πω και το οποιο καλο θα ηταν να το εχεις υποψη σου ειναι η οικονομικη πλευρα του σπορτ του καπνισματος. 

Ειναι ΑΚΡΙΒΟ , ειδικα αν σε μερικα χρονια καπνιζεις παραπανω. Δεν αξιζει τα εξοδα , βρες αλλο χομπυ  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...