Προς το περιεχόμενο

καπνισμα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

παιδια,εγω ενα ξερω,το τσιγαρο το καπνιζω εγω δε με καπνιζει αυτο,και οπως προειπα πολλες φορες,δεν γινεται διοτι το εχω αναγκη,απλα επειδη βρισκομαι σε μια απρεα που καπνιζει φουλ,και απλα κανω και γω μερικα μαζι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια,εγω ενα ξερω,το τσιγαρο το καπνιζω εγω δε με καπνιζει αυτο,και οπως προειπα πολλες φορες,δεν γινεται διοτι το εχω αναγκη,απλα επειδη βρισκομαι σε μια απρεα που καπνιζει φουλ,και απλα κανω και γω μερικα μαζι τους

 

Έτσι λες εσυ. Το θέμα είναι, μπορείς να κάτσεις 10 μέρες χωρίς να καπνίσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έτσι λες εσυ. Το θέμα είναι, μπορείς να κάτσεις 10 μέρες χωρίς να καπνίσεις;

nai,eixa na kanw ena mhna sxedon !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια,εγω ενα ξερω,το τσιγαρο το καπνιζω εγω δε με καπνιζει αυτο,και οπως προειπα πολλες φορες,δεν γινεται διοτι το εχω αναγκη,απλα επειδη βρισκομαι σε μια απρεα που καπνιζει φουλ,και απλα κανω και γω μερικα μαζι τους

Κοιτα εχω γνωρισει καπνιστη που να κανει σχεδον 1 πακετο την ημερα επι 10 χρονια να το κοβει κατα καιρους για 2 με 3 μηνες και να το ξαναρχιζει μεχρι που στο τελος το εκοψε και εχει να βαλει τσιγαρο στο στομα του 4 χρονια!

Μετα ξερω αλλον καπνιστη που εδω και 30 χρονια κανει 1 πακετο την βδομαδα και στο τελος ξερω απειρους καπνιστες που δεν μπορουν να το κοψουν με τιποτα(πρεζακια)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και γιατί έκανες πάλι τότε;

apla vriskomoun se party,mou edwsan,e kai thn epomenh mera paralia kai paei legontas...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρι αν θα πώ κάτι offtopick αλλά δέν διάβασα όλο το θέμα.

Λόγο δουλειάς καθημερινά έχω εδώ πιτσιρίκια που καπνίζουν όλα δήθεν κρυφά και γενικά μιλάω με πολά απο αυτά.

Ολα έτσι ξεκινάνε..ένασ απο την παραία έχει ''καλό'' χατζιλίκι απο το σπίτι και μπορεί να αγοράζει πακέτα η καπνό αυτοματα καπνίζουν και όλοι οι φίλοι του αργά η γρήγορα συνήθος γρήγορα ξεκινάνε όλοι να κόβουν πράγματα που αγοράζαν καθημερινά ωστε να εξικονομίσουν χρήματα για να γοράσουν τσιγάρα.

Οπότε το πρόβλημα ξεκινάει απο το σπίτι δέν δίνεις 20 ευρό σε ένα 10-15χρονο.

Επήσης τα περίπτερα που πουλάνε χύμα τσιγάρα..εχουν καταστρέψει όλα τα πιτσιρίκια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σόρι αν θα πώ κάτι offtopick αλλά δέν διάβασα όλο το θέμα.

Λόγο δουλειάς καθημερινά έχω εδώ πιτσιρίκια που καπνίζουν όλα δήθεν κρυφά και γενικά μιλάω με πολά απο αυτά.

Ολα έτσι ξεκινάνε..ένασ απο την παραία έχει ''καλό'' χατζιλίκι απο το σπίτι και μπορεί να αγοράζει πακέτα η καπνό αυτοματα καπνίζουν και όλοι οι φίλοι του αργά η γρήγορα συνήθος γρήγορα ξεκινάνε όλοι να κόβουν πράγματα που αγοράζαν καθημερινά ωστε να εξικονομίσουν χρήματα για να γοράσουν τσιγάρα.

Οπότε το πρόβλημα ξεκινάει απο το σπίτι δέν δίνεις 20 ευρό σε ένα 10-15χρονο.

Επήσης τα περίπτερα που πουλάνε χύμα τσιγάρα..εχουν καταστρέψει όλα τα πιτσιρίκια..

καλα προφανως δεν παιρνω 20ευρω χαρτζιλικι,εδω σκεψου μαζεψα 60ε γενικα απο ολους τους συγγενεις στην γιορτη μου που περασε,και επισησ σκεψου,οτι ειμαστε 8 ατομα η παρεα(αυτοι που βγαινουν σχεδον καθημερινα)οποτε αρχικα,μοιραζομαστε το ποσο,και υστερα και την ποσοτητα οποτε μη φανταστεις και πολλα...και οπως ειπα και πιο πριν, μπορει να κανουμε μπορει και οχι,δεν ειμαστε εθισμενοι,κανεις απο την παρεα μου δε καπνιζει μονος του,ποτε,και κανενας δεν ειναι οικονομικα ευκαταστατος ωστε να σκαει ταλιρα καθε μερα...ωστοσο,οταν τελειωνεις ενας καπνος,μπορει να περασει και βδομαδα ωστε να αγορασουμε αλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος πρωσοπικά σου ευχομαι ποτε να μην το αρχίσεις.

Κάνε το χαβαλέ σου εκει με τα παιδιά και μέχρι εκεί.

Η κοπέλα μου ειναι καπνίστρια όταν σπούδαζε πέρναν με τις φίλες της ένα πακέτο και κάναν κανα τσιγάρο έτσι για την παρανομία όπος εσύ καλή ώρα,ολη η παρέα της τώρα δέν καπνίζει αλλά αυτή δέν μπορεί να το κόψει.εθήστικε απο τότε και ξεκίνησε να πέρνει πακέτα.

Τώρα έχει δουλεια και μπορεί να διαθέτει περίπου 100€ το μήνα για τσιγάρα,άν κάποιοα στιγμή δέν έχει δουλεια ετσι όπος είναι τα πράγματα τι θα κάνει?

Μαλώνουμε συχνά για αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωστοσο,οταν τελειωνεις ενας καπνος,μπορει να περασει και βδομαδα ωστε να αγορασουμε αλλον

και αυτος που ξεκιναει τα βαρια ναρκωτικα(απο την μυτη) κανει πολυ λιγο την ημερα ή αλλες φορες μπορει να περασουν και καποιες μερες χωρις να κανει λογω συγκυριων ομως..

Ετσι και σεις.. δεν κανετε οχι επειδη δεν θελετε απλα δεν παιζει χρημα ή η ανασφαλεια της εχεμυθειας(μην μαθευτει σε αυτους που δεν θελετε)!

άν κάποιοα στιγμή δέν έχει δουλεια ετσι όπος είναι τα πράγματα τι θα κάνει?

Θα της κανεις μπολικο sex και θα το ξεχναει.. γιατι και το sex μεσα περιεχει τσιγαρο και μαλιστα πιο χορταστικο απο το κανονικο..!!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ειμαι 23 και καπνιζω απο τα 20. Καταχρας να το κοψεις τελειως!

 Δευτερον το τσιγαρο ειναι εθιστικο σαν τα ναρκωτικα αλλα ειναι ασχετο το τι προκαλει στον οργανισμο το τσιγαρο και τι τα ναρκωτικα και για αυτο δεν ποιανεται για ναρκωτικο αν το δουμε σωστα.

Σιγουρα μπορει α σου προκαλει ευχαριστηση η δεν ξερω τι..

Εμενα δεν θα πω ψεματα μου αρεσει.. Κανω 8-10 τσιγαρα τη μερα  και  ναι σιγουρα ειμαι εθισμενος.

Γιατι δεν το κοβω? γιατι ακομα δεν το εχω αποφασησει...

Γιατι δν το εχω αποφασησει? Μαλλον επειδη μου φαινεται μακρια το μελλον που λεμε για το τι προκαλει το τσιγαρο....

Ειμαι 100% λαθος και αν θες τη γνωμη μου μην καπνιζεις καθολου. Μονο αν δεν το κανεις καθολου δεν θα εθιστεις.

Ειχα πολλους φιλους που στο λυκειο ο που εγω δεν καπνιζα τοτε και εκαναν 3-4 τσιγαρα τη βδομαδα και λεγανε οτι κανουν ετσι καμια φορα .

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΨΕΜΑ. Ολοι πλεον κανονικοι καπνιστες και κανουν και ενα πακετο τη μερα. Οποτε κοφτο τελειως. Το καπνιζω αρεα και που δεν υπαρχει γιατι μελλοντικα θα καπνιζεις κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια,εγω ενα ξερω,το τσιγαρο το καπνιζω εγω δε με καπνιζει αυτο,και οπως προειπα πολλες φορες,δεν γινεται διοτι το εχω αναγκη,απλα επειδη βρισκομαι σε μια απρεα που καπνιζει φουλ,και απλα κανω και γω μερικα μαζι τους

 

Φίλε μου, αυτά που σκέφτεσαι και γράφεις είναι αυτά που λέγαμε όλοι μας όταν ξεκινήσαμε το κάπνισμα.

 

Και εγώ τα ίδια έλεγα τότε. Ένα τσιγάρο την ημέρα έκανα στην αρχή, το ένα έγινε 2, τα 2 πέντε και στον χρόνο το πακετάκι το ξεπετούσαμε για την πλάκα.

 

Τα επιχειρήματα ακριβώς τα ίδια με εσένα, ότι το ελέγχω, ότι το σταματώ όποτε θέλω, ότι είμαι αθλητικός τύπος και δεν θα με βλάψει πολύ και χίλιες δύο άλλες βλακείες.

 

Καταντήσαμε 11 χρόνια μετά να μην μπορούμε να σηκωθούμε από το κρεβάτι αν δεν ανάβαμε πρώτα τσιγάρο. Ήμουν με τα στριφτά στην μία κωλοτσέπη και τον "Πρίγκηπα" στην άλλη για όταν δεν μπορούσα να στρίψω τσιγάρο στο αυτοκίνητο.

 

Ευτυχώς το έχω κόψει από το 2008. Ένα χρόνο μετά το έκοψε και η γυναίκα μου. Ακόμα και τώρα, τόσα χρόνια μετά, έχει στιγμές που με τραβάει. Τόσο δυνατός ο εθισμός, αλλά το πείσμα μου δυνατότερο.

 

Εφόσον κάπνισες μία φορά και συνεχίζεις, είσαι καπνιστής φίλε μου και όσο πιό γρήγορα καταλάβεις ότι έπεσες στην παγίδα του εθισμού, τόσο το καλύτερο. Σταμάτα τώρα που είναι νωρίς.

 

Όσο θα περνάει ο καιρός, όλο και πιό δύσκολο θα είναι να το κόψεις.

 

Οποιοδήποτε επιχείρημα προβάλεις για να συνεχίσεις να καπνίζεις, συγνώμη που θα σου το πώ, αλλά είναι απλώς βλακείες για να κοροϊδέψεις τον εαυτό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τώρα, τόσα χρόνια μετά, έχει στιγμές που με τραβάει. Τόσο δυνατός ο εθισμός, αλλά το πείσμα μου δυνατότερο.

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!! Και η επιτυχια ειναι να μην ξανακαπνισεις για το υπολοιπο της ζωης σου!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

παιδια,νομιζω πως ξεφυγαμε λιγακι απο το θεμα,απλα θελω να μαθω αν θα φανει σε αιματολογικες...200 τσιγαρα εχω κανει μαξ.απλα απαντηστε αν φαινεται η οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αιματολογικές δεν φαίνεται.

 

Στα κιτρινισμένα δάχτυλα, στη τσιγαρίλα στο στόμα, στον πρωϊνό βήχα, στα ρούχα που βρωμοκοπάνε, εκεί φαίνεται.

 

Για έναν μή καπνιστή η τσιγαρίλα κάνει μπάμ κατευθείαν, διότι η μυρωδιά είναι τρομερά έντονη.

 

Από κεί και πέρα εξαρτάται από το πόσο θα εθελοτυφλούν οι δικοί σου, θα δέχονται τις δικαιολογίες που θα τους λές και θα αρνούνται να παραδεχτούν ότι το παιδί τους καπνίζει.

 

Χιλιοειπωμένη η ιστορία.

 

Σου εύχομαι να καταλάβεις σύντομα ότι αυτό που κάνεις είναι τεράστιο λάθος. Είσαι μόλις 15 χρονών και επάνω στην ανάπτυξή σου. Οι χαζομάρες που κάνεις τώρα θα έχουν αντίκτυπο για το υπόλοιπο της ζωής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...