Προς το περιεχόμενο

Από μισθωτός, ελεύθερος επαγγελματίας - Αγγλία ή Ελλάδα;


wenduur

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομένου της κατάστασης που επικρατεί εδώ και καιρό, ψάχνω τις εναλλακτικές μου σχετικά με την εργασία μου (developer) στο άμεσο μέλλον. Most unlikely τα πράγματα να ξαναπάνε εκεί που ήταν πριν από 1 μήνα και ρεαλιστικά περιμένω μαζικές απολύσεις, μη πληρωμές μισθών και άλλα διάφορα (δε θα ήθελα να επικεντρωθώ σ' αυτά).

 

Επειδή η ζωή συνεχίζεται, ερευνώ τις πιθανότητες Α. να δουλέψω remotely και Β. να φύγω προσωρινά ή μόνιμα, αρχικά σε καλούς φίλους στην Αγγλία. Είμαι σίγουρος πως πολλοί από εσάς μοιράζεστε τις ίδιες ανησυχίες με εμένα και θα ήθελα να μοιραστείτε και τυχόν λύσεις που έχετε βρει. Δουλεύω 6 χρόνια ως μισθωτός και δεν έχω επαφή με ΟΑΕΕ αλλα αυτό είναι το λιγότερο. Έχω ήδη μια προσφορά εργασίας σαν freelancer, ψάχνομαι για remotely και πρέπει να βρω 2 λύσεις το συντομότερο. 

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

 

- θα μπορούσα να ξεκινήσω ως ελέυθερος επαγγελματίας κάνοντας έναρξη στην Αγγλία αλλά δουλεύοντας από Ελλάδα; Ξέρω πως υπάρχουν άπειρες σελίδες που μπορείς να κάνεις company formation μέσα σε 5 λεπτά και με 25 λίρες αλλά πρακτικά τι γίνεται;

- Τι γίνεται με τη φορολογία και την ασφάλιση σε τέτοια περίπτωση; Πληρώνω μόνο στην Αγγλία φόρους ή συμψηφίζονται με Ελλάδα; Χρειάζεται να κάνω Αγγλική ασφάλιση και ταυτόχρονα ελληνική, ή υπάρχει 3ος τρόπος; 

- Σε περίπτωση πτώχευσης, λογικά θα αποχωρήσω - τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση αν έχω ξεκινήσει ΟΑΕΕ; Μήπως είναι καλύτερο να κάνω έναρξη Αγγλία εξ' αρχής ώστε να είμαι καλλυμένος για το μέλλον;

- Οι Έλληνες λογιστές είναι ενημερωμένοι για το καθεστώς αυτό, ή πρέπει να βρω κάποιο λογιστικό γραφείο στην Αγγλία; 

 

Θα εκτιμούσα πολύ αν με κατευθύνατε έστω και στο ελάχιστο με βάση την εμπειρία σας και ζητώ συγγνώμη αν φαίνομαι προκλητικός σε κάποια πράγματα. Όπως ειπα και στην αρχή, η ζωή συνεχίζεται, τα χρόνια περνάνε και ο χρόνος τρέχει, όσο απαισιόδοξο κ αν ακούγεται κ στην άσχημη στιγμή που βρισκόμαστε πρέπει να κάνουμε τα backup plans μας για το μέλλον. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1.Μπορείς αλλά δεν έχει νόημα λόγω του 2

2.Εφόσον κατοικείς Ελλάδα είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και πληρώνεις φόρο στην Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημα σου. Πρακτικά αυτό σήμαινει ότι θα πληρώνεις φόρο στην Αγγλία για την εταιρία σου και θα έχεις συμβάση διπλής φορολογίας ώστε να μην διπλόπληρώνεις φόρο στην Ελλάδα. Εφόσον ο φόρος Ελλάδα για το εισόδημα είναι παραπάνω από όσο πλήρωσες στη Αγγλία πληρώνεις στην Ελλάδα την διαφορά. Είσαι ασφαλισμένος στην Ελλάδα.

3. Για την πτώχευση δεν καταλαβαίνω το ερώτημα

4.θα χρειαστεις λογιστή και στις δύο χώρες. Οι Έλληνες λογιστές έχουν μαύρα μεσάνυχτα για οτιδήποτε πέρα των συνόρων.

 

 

Μπαι δε γουει αυτό που πας να κάνεις έχει και ένα κόστος συντήρησης ελάχιστο περί τα 2 χιλιάρικα ανά ετος

 

Αυτό που σκεφτεσαι συνήθως γίνεται με εταιρίες σε φορολογικούς παράδεισους πχ BVI,με nominee shareholders και αδηλωτα κέρδη. Αξίζει αν μιλάμε για 20κ ευρώ το χρόνο και πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Μπορείς αλλά δεν έχει νόημα λόγω του 2

2.Εφόσον κατοικείς Ελλάδα είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και πληρώνεις φόρο στην Ελλάδα για το παγκόσμιο εισόδημα σου. Πρακτικά αυτό σήμαινει ότι θα πληρώνεις φόρο στην Αγγλία για την εταιρία σου και θα έχεις συμβάση διπλής φορολογίας ώστε να μην διπλόπληρώνεις φόρο στην Ελλάδα. Εφόσον ο φόρος Ελλάδα για το εισόδημα είναι παραπάνω από όσο πλήρωσες στη Αγγλία πληρώνεις στην Ελλάδα την διαφορά. Είσαι ασφαλισμένος στην Ελλάδα.

3. Για την πτώχευση δεν καταλαβαίνω το ερώτημα

4.θα χρειαστεις λογιστή και στις δύο χώρες. Οι Έλληνες λογιστές έχουν μαύρα μεσάνυχτα για οτιδήποτε πέρα των συνόρων.

 

 

Μπαι δε γουει αυτό που πας να κάνεις έχει και ένα κόστος συντήρησης ελάχιστο περί τα 2 χιλιάρικα ανά ετος

 

Αυτό που σκεφτεσαι συνήθως γίνεται με εταιρίες σε φορολογικούς παράδεισους πχ BVI,με nominee shareholders και αδηλωτα κέρδη. Αξίζει αν μιλάμε για 20κ ευρώ το χρόνο και πανω

 

Για την πτώχευση αναρωτιέμαι γιατί λογικά θα πρέπει να σταματήσω τον ΟΑΕΕ και να ξεκινήσω στην Αγγλία. Κάποια πράγματα μπορεί να είναι πολύ απλά αλλά δεν έχω εμπειρία κ σαφώς υπάρχει ανασφάλεια.

 

Ξέρω για το κόστος συντήρησης, αλλά έχω μια πρόταση στα υπόψιν που μπορεί να με τροφοδοτήσει για ένα χρόνο τουλάχιστον. Ξέρω και τους κινδύνους/αβεβαιότητα, αλλά τα ζυγίζω με τους κινδύνους της παρούσας κατάστασης και τον κίνδυνο του να δουλεύεις σε μια εταιρία που κάνει ανακύκλωση χρημάτων από τράπεζες κ άλλες ελληνικές εταιρίες. Έχω τη δυνατότητα να αφήσω τη δουλειά μου ως μισθωτός τις επόμενες 20 ημέρες, αλλά θα πρέπει να ξεκινήσω σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Σε κάθε περίπτωση είναι ρώσικη ρουλέτα αλλά κάποιες αποφάσεις πρέπει να λαμβάνονται δυναμικά την κατάλληλη στιγμή. 

 

Απλά λαμβάνω υπόψιν και το σενάριο του να πάνε εντελώς σκατά τα πράγματα, οπότε θα φύγω για Αγγλία. Αν έχω ξεκινήσει σαν ελεύθερος επαγγελματίας στην Αγγλία και δουλεύω από εδώ, θα μπορώ να κλείσω ότι έχω "ανοίξει", να φύγω για εκεί και απλά να συνεχίσω. Σε αντίθετη περίπτωση, θα πρέπει να ξεκινήσω στον ΟΑΕΕ και όταν είναι να φύγω θα πρέπει να τον κλείσω και να ανοίξω Αγγλία. 

 

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για βασικά λεφτά, δεν έχω κεφάλαιο αλλά δεν έχω και πρόβλημα να δουλέψω σκληρά, οπότε φορολογικοί παράδεισοι αποκλείονται, θέλω να δηλώνω και τα κέρδη μου και να πληρώνω τους φόρους μου κανονικά. Οι δυσκολίες της κάθε περίπτωσης είναι κατανοητές. 

 

Το χειρότερο είναι το τελευταίο που λες, δηλαδή πως έχουν μαύρα μεσάνυχτα και δεν μπορείς να ξέρεις τι σου γίνεται και τι σε συμφέρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ερωτήσεις μου είναι:

 

 

 

 

- θα μπορούσα να ξεκινήσω ως ελέυθερος επαγγελματίας κάνοντας έναρξη στην Αγγλία αλλά δουλεύοντας από Ελλάδα; Ξέρω πως υπάρχουν άπειρες σελίδες που μπορείς να κάνεις company formation μέσα σε 5 λεπτά και με 25 λίρες αλλά πρακτικά τι γίνεται;

 

 

Ναι, αλλά χρειάζεσαι διεύνθυνση κατοικίας στο UK. ΝΙ (αντίστοιχο του ΑΦΜ) και να είσαι κάμποσο καιρό εδώ για να μπορέσεις να ανοίξεις εταιρικό αλλά και προσωπικό τραπεζικό λογαριασμό. 

 

Το κόστος δημιουργίας μίας εταιρίας είναι 0 (ΝΑΙ 0) στο UK, αν χρησιμοποιήσεις τις επίσημες ιστοσελίδες (HMRC, Company House) και όχι τρίτες.

 

 

- Τι γίνεται με τη φορολογία και την ασφάλιση σε τέτοια περίπτωση; Πληρώνω μόνο στην Αγγλία φόρους ή συμψηφίζονται με Ελλάδα; Χρειάζεται να κάνω Αγγλική ασφάλιση και ταυτόχρονα ελληνική, ή υπάρχει 3ος τρόπος;

 

Αν μένεις Ελλάδα, πληρώνεις φόρους στην Ελλάδα και στήσε την εταιρία σου στην Ελλάδα.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Μην κάνεις αυτό το λάθος, και έχεις εταιρία και στις δύο χώρες.  Μόνο σε μία χώρα, όχι και στις δύο γιατί θα φορολογηθείς διπλά, μπλέκωντας με λογιστές σε δύο χώρες και ένα σωρό γραφειοκρατία.

 

Ένας τρόπος υπάρχει. Ελλάδα ή UK η εταιρία.

 

Το να στήσεις δική σου εταιρία, και να δουλέψεις μόνο σου, είναι η πιο κερδοφόρα λύση.

ΌΜΩΣ υποθέτω ότι δεν έχεις ούτε μία ώρα προϋπηρεσία στην χώρα. Οπότε θα σε συμβούλευα για κάνα χρόνο να δουλέψεις με agency. Καλά λεφτά πέρνεις, όχι βέβαια όσα ως contractor, αλλά δεν θα χρειαστεί στην αρχή να κυνηγάς όλα μαζί. Δουλειά, εταιρίες κλπ.

 

Περνάς τις γέφυρες μία την φόρα.

 

 

- Σε περίπτωση πτώχευσης, λογικά θα αποχωρήσω - τι γίνεται σ' αυτή την περίπτωση αν έχω ξεκινήσει ΟΑΕΕ; Μήπως είναι καλύτερο να κάνω έναρξη Αγγλία εξ' αρχής ώστε να είμαι καλλυμένος για το μέλλον;

 

Άσχετα όλα.

Παρατάς τα πάντα και πορεύσου.

 

FYI  Η Ελλάδα έχει πτωχεύσει από το 2009, απλά δεν σας το λένε. Όπως έχει καταντήσει η οικονομία και κοινωνία, αν είχαν κάνει και το "επίσημο" βήμα τότε, θα είσασταν πολύ καλύτερα σήμερα 6 χρόνια μετά. Αντίθετα οι σαδιστές που είχατε για κυβερνώντες τα τελευταία 5 χρόνια, βρήκαν και βοηθούσαν τον μαζοχισμό σας.

 

 

 

- Οι Έλληνες λογιστές είναι ενημερωμένοι για το καθεστώς αυτό, ή πρέπει να βρω κάποιο λογιστικό γραφείο στην Αγγλία;

 

UK δεν χρειάζεσαι λογιστή. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να έχεις λογιστή.

Αν σου κόβει τα κάνεις μόνος σου.

Εγώ επειδή βαριέμαι, δίνω 1Κ στην πρώην σύζηγο το χρόνο, μιας και η καριέρα της είναι σχετική, για να μου κάνει της δηλώσεις του ΦΠΑ και την δήλωση εισοδήματος. Ανεξάρτητα αν χρειάζεται αυτή περίπου 2 ώρες σύνολο για να κάνει όλη την δουλειά αυτή το χρόνο.

 

Επίσης όλα εδώ γίνονται ηλεκτρονικά, και δεν υπάρχει ούτε ένα υποκατάστημα της HMRC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά χρειάζεσαι διεύνθυνση κατοικίας στο UK. ΝΙ (αντίστοιχο του ΑΦΜ) και να είσαι κάμποσο καιρό εδώ για να μπορέσεις να ανοίξεις εταιρικό αλλά και προσωπικό τραπεζικό λογαριασμό. 

 

Το κόστος δημιουργίας μίας εταιρίας είναι 0 (ΝΑΙ 0) στο UK, αν χρησιμοποιήσεις τις επίσημες ιστοσελίδες (HMRC, Company House) και όχι τρίτες.

 

 

 

Αν μένεις Ελλάδα, πληρώνεις φόρους στην Ελλάδα και στήσε την εταιρία σου στην Ελλάδα.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Μην κάνεις αυτό το λάθος, και έχεις εταιρία και στις δύο χώρες.  Μόνο σε μία χώρα, όχι και στις δύο γιατί θα φορολογηθείς διπλά, μπλέκωντας με λογιστές σε δύο χώρες και ένα σωρό γραφειοκρατία.

 

Ένας τρόπος υπάρχει. Ελλάδα ή UK η εταιρία.

 

Το να στήσεις δική σου εταιρία, και να δουλέψεις μόνο σου, είναι η πιο κερδοφόρα λύση.

ΌΜΩΣ υποθέτω ότι δεν έχεις ούτε μία ώρα προϋπηρεσία στην χώρα. Οπότε θα σε συμβούλευα για κάνα χρόνο να δουλέψεις με agency. Καλά λεφτά πέρνεις, όχι βέβαια όσα ως contractor, αλλά δεν θα χρειαστεί στην αρχή να κυνηγάς όλα μαζί. Δουλειά, εταιρίες κλπ.

 

Περνάς τις γέφυρες μία την φόρα.

 

 

 

Άσχετα όλα.

Παρατάς τα πάντα και πορεύσου.

 

FYI  Η Ελλάδα έχει πτωχεύσει από το 2009, απλά δεν σας το λένε. Όπως έχει καταντήσει η οικονομία και κοινωνία, αν είχαν κάνει και το "επίσημο" βήμα τότε, θα είσασταν πολύ καλύτερα σήμερα 6 χρόνια μετά. Αντίθετα οι σαδιστές που είχατε για κυβερνώντες τα τελευταία 5 χρόνια, βρήκαν και βοηθούσαν τον μαζοχισμό σας.

 

 

 

 

UK δεν χρειάζεσαι λογιστή. Δεν σε υποχρεώνει κανείς να έχεις λογιστή.

Αν σου κόβει τα κάνεις μόνος σου.

Εγώ επειδή βαριέμαι, δίνω 1Κ στην πρώην σύζηγο το χρόνο, μιας και η καριέρα της είναι σχετική, για να μου κάνει της δηλώσεις του ΦΠΑ και την δήλωση εισοδήματος. Ανεξάρτητα αν χρειάζεται αυτή περίπου 2 ώρες σύνολο για να κάνει όλη την δουλειά αυτή το χρόνο.

 

Επίσης όλα εδώ γίνονται ηλεκτρονικά, και δεν υπάρχει ούτε ένα υποκατάστημα της HMRC.

 

Δεν μπορώ να έχω μόνο εταιρία στην Αγγλία και να εργάζομαι στην Ελλάδα για ελληνική εταιρία ως ελεύθερος επαγγελματίας; 

Επίσης, τι εννοείς ως "agency" ? Έχεις ένα παράδειγμα; 

 

Ασφαλώς δεν έχω δουλέψει ποτέ ως freelancer εκτός από μικρές "αρπακτές" για τις οποίες το 99% δεν πληρωνόμουν ή έπαιρνα κάτι ψιλά από γνωστούς. Δουλεύω 6 χρόνια μισθωτός. 

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να έχω μόνο εταιρία στην Αγγλία και να εργάζομαι στην Ελλάδα για ελληνική εταιρία ως ελεύθερος επαγγελματίας; 

Επίσης, τι εννοείς ως "agency" ? Έχεις ένα παράδειγμα; 

 

Ασφαλώς δεν έχω δουλέψει ποτέ ως freelancer εκτός από μικρές "αρπακτές" για τις οποίες το 99% δεν πληρωνόμουν ή έπαιρνα κάτι ψιλά από γνωστούς. Δουλεύω 6 χρόνια μισθωτός. 

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

 

Γιατί το μπερδεύεις; Θες Ελληνική εταιρία ή Βρετανική; Σε ποιά χώρα θα εμπορεύεσαι; Εσύ που θα βρίσκεσαι και που θα βρίσκονται τα συμβόλαια εργασίας;

 

Με agency αναφέρομαι σε εταιρίες που θα νοικιάζουν εσένα σε κάποια άλλη εταιρία για κάποιο διάστημα. 

Αυτοί κάνουν όλη την γραφειοκρατική εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το μπερδεύεις; Θες Ελληνική εταιρία ή Βρετανική; Σε ποιά χώρα θα εμπορεύεσαι; Εσύ που θα βρίσκεσαι και που θα βρίσκονται τα συμβόλαια εργασίας;

 

Με agency αναφέρομαι σε εταιρίες που θα νοικιάζουν εσένα σε κάποια άλλη εταιρία για κάποιο διάστημα. 

Αυτοί κάνουν όλη την γραφειοκρατική εργασία.

Θέλω να δουλέψω ως freelancer για εταιρία στην Ελλάδα με συμβόλαιο 1ος χρόνου κ πρέπει να κάνω έναρξη. Ψάχνω λοιπόν αν μπορώ να κάνω έναρξη UK αντί για GR, μήπως με συμφέρει καλύτερα από την άποψη φόρολογίας/φπα & την περίπτωση που χρειαστεί να φύγω ξαφνικά (π.χ. total destruction στην Ελλάδα) κ να συνεχίσω UK μένοντας εκεί μόνιμα.

 

Πως μπορώ να βρω agencies ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δούλεψε ως ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλαδα, φτιάξε την εταιρία σου εκεί επίσης.

 

Δεν μπορείς έτσι στο ντούκου να πας να φτιάξεις εταιρία σε άλλη χώρα, χώρια που θα πληρώνεις φόρους ΚΑΙ στις δύο χώρες αν το καταφέρεις.

 

Εκτος αν προσπαθείς να κάνεις καμμιά κομπίνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δούλεψε ως ελεύθερος επαγγελματίας στην Ελλαδα, φτιάξε την εταιρία σου εκεί επίσης.

 

Δεν μπορείς έτσι στο ντούκου να πας να φτιάξεις εταιρία σε άλλη χώρα, χώρια που θα πληρώνεις φόρους ΚΑΙ στις δύο χώρες αν το καταφέρεις.

 

Εκτος αν προσπαθείς να κάνεις καμμιά κομπίνα.

 

Καμία κομπίνα απολύτως. Απλά δε μου φαίνεται λογικό να έχεις εταιρίες σε 2 χώρες μόνο και μόνο για να έχεις μπλοκάκι που να κόβεις αποδείξεις. Εννοείται πως θα ρωτήσω λογιστή αλλά όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω, είναι δύσκολο να βρεις κάποιον που να ξέρει από τέτοια θέματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να δουλέψω ως freelancer για εταιρία στην Ελλάδα με συμβόλαιο 1ος χρόνου κ πρέπει να κάνω έναρξη. Ψάχνω λοιπόν αν μπορώ να κάνω έναρξη UK αντί για GR, μήπως με συμφέρει καλύτερα από την άποψη φόρολογίας/φπα & την περίπτωση που χρειαστεί να φύγω ξαφνικά (π.χ. total destruction στην Ελλάδα) κ να συνεχίσω UK μένοντας εκεί μόνιμα.

 

Πως μπορώ να βρω agencies ? 

 

Και πες ότι εσύ κάνεις έναρξη UK. Και κόβεις και το τιμολόγιο σου.

 

Πως ακριβώς θα σε πληρώσει η ελληνική εταιρεία στο UK λογαριασμό σου με τα capital controls, τα οποία ενδέχεται να τα έχουμε για μερικά χρόνια ακόμα;

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να σε καλύψει αυτό. Όπως αναφέρθηκε και πριν το να κάνεις έναρξη είναι εύκολο, το να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα είναι δύσκολο αν δεν έχεις μόνιμη κατοικία εκεί.

 

Αν θέλεις να ανοίξεις κανονική εταιρεία και έχεις το κεφάλαιο, υπάρχουν τρόποι. Για freelancer δεν αξίζει το κόστος και τη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πες ότι εσύ κάνεις έναρξη UK. Και κόβεις και το τιμολόγιο σου.

 

Πως ακριβώς θα σε πληρώσει η ελληνική εταιρεία στο UK λογαριασμό σου με τα capital controls, τα οποία ενδέχεται να τα έχουμε για μερικά χρόνια ακόμα;

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να σε καλύψει αυτό. Όπως αναφέρθηκε και πριν το να κάνεις έναρξη είναι εύκολο, το να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα είναι δύσκολο αν δεν έχεις μόνιμη κατοικία εκεί.

 

Αν θέλεις να ανοίξεις κανονική εταιρεία και έχεις το κεφάλαιο, υπάρχουν τρόποι. Για freelancer δεν αξίζει το κόστος και τη διαδικασία.

 

σκατά αυτό μου διέφυγε ! Όντως συμφωνώ με τα capital controls, συνεπώς οι μεταφορές απο Ελλάδα προς λογαριασμό UK θα είναι περιορισμένες ή απαγορευμένες. Δεν είπαν όμως ότι οι εμπορικές συναλλαγές γίνονται κανονικά; Αν υπάρξουν capital controls και στις επιχειρήσεις, θα επέλθει γρήγορος θάνατος σε όλα (total destruction)..

 

Δεν έχω το κεφάλαιο για να κάνω κάτι μεγάλο και να πάρω ρίσκο, εκτός από κάποια ψιλά για τα πρώτα έξοδα αν κάνω έναρξη. Στην Αγγλία η έναρξη είναι από 0 εως 100 λίρες. Το θέμα είναι το "μετά". 

 

Έχω συγγενή που δουλεύει μόνιμα UK και θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τη διεύθυνσή του αν δε δεσμεύεται σε κάτι ο ίδιος, οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν κάποια εξαίρεση προς το παρόν οι επιχειρήσεις από τα capital controls.

 

Αυτή τη στιγμή έχει συσταθεί μια 5μελής επιτροπή έγκρισης τραπεζικών συναλλαγών για να εγκρίνει όλα τα εμβάσματα προς το εξωτερικό της Ελλάδας (!). Φαντάζεσαι τι σειρά θα πάρει το δικό σου έμβασμα ανάμεσα στο έμβασμα του Ερρίκος Ντυνάν προς το προμηθευτή του για γάζες, το έμβασμα των Ελληνικών Πετρελαίων ή το έμβασμα του Χ super market για γάλα και είδη πρώτης ανάγκης.

 

Θεωρητικά τις επόμενες εβδομάδες θα βρεθεί κάποια λύση, αλλά αυτή θα είναι σίγουρα χρονοβόρα και γραφειοκρατική.

 

Αν έχεις συγγενή που δουλεύει μόνιμα στο UK ευκαιρία να πας ένα ταξιδάκι χωρίς εισιτήριο επιστροφής και να ξεκινήσεις να ψάχνεις για δουλειά σε κάποιο αγγλικό agency.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν κάποια εξαίρεση προς το παρόν οι επιχειρήσεις από τα capital controls.

 

Αυτή τη στιγμή έχει συσταθεί μια 5μελής επιτροπή έγκρισης τραπεζικών συναλλαγών για να εγκρίνει όλα τα εμβάσματα προς το εξωτερικό της Ελλάδας (!). Φαντάζεσαι τι σειρά θα πάρει το δικό σου έμβασμα ανάμεσα στο έμβασμα του Ερρίκος Ντυνάν προς το προμηθευτή του για γάζες, το έμβασμα των Ελληνικών Πετρελαίων ή το έμβασμα του Χ super market για γάλα και είδη πρώτης ανάγκης.

 

Θεωρητικά τις επόμενες εβδομάδες θα βρεθεί κάποια λύση, αλλά αυτή θα είναι σίγουρα χρονοβόρα και γραφειοκρατική.

 

Αν έχεις συγγενή που δουλεύει μόνιμα στο UK ευκαιρία να πας ένα ταξιδάκι χωρίς εισιτήριο επιστροφής και να ξεκινήσεις να ψάχνεις για δουλειά σε κάποιο αγγλικό agency.

 

και μόνο που θα χρειαστεί να περάσουν τα ελληνικά πετρέλαια από επιτροπή για έμβασμα δείχνει κάποια πράγματα για το μέλλον...

 

προσωπικά πιστεύω πως ανεξάρτητα από το αυριανό αποτέλεσμα μας περιμένει μαυρίλα και μιζέρια για αρκετό καιρό, η απλά μια μικρη ψευτο-ανάκαμψη και πάλι κατηφόρα και τα ίδια σε λίγους μήνες/χρόνο. Συνεπώς η λύση του one way για έξω υπάρχει αλλά όντας παντρεμένος δεν παίρνεται έτσι εύκολα.

 

Σας ευχαριστώ πάντως όλους, βοηθήσατε αρκετά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε φτιάξε την εταιρία στην Ελλάδα και τί το ψάχνεις; Γιατί να πληρώνεις ένα σωρό λεφτά σε λογιστές που να προσπαθούν να σου φτιάξουν τα βιβλία σωστα, μιας με την ιδέα που έχεις να χρειάζεσαι να πληρώνεις φόρους και στις δύο χώρες.

Χώρια ΣΔΟΕ κλπ.

 

Φτιάξε την εταιρία σου Ελλάδα, και όταν πας στο εξωτερικό, φτιάξε την εταιρία εκεί, και τερμάτησε αυτή στην Ελλάδα.

 

Δεν είναι καθόλου πολύπλοκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά και στην Ελλάδα ακόμα και όλα καλά να πάνε τους επόμενους μήνες, με φορολόγηση από το €1, ΟΑΕΕ, έκτακτες εισφορές, πιο έκτακτες εισφορές, προκαταβολή φόρου κτλ χρειάζεται να δηλώνει το χρόνο πάνω από €30 χιλιάρικα για να μένει κάτι στο τέλος (βλέπε ωραία ανάλυση http://seriously.triakilakodika.gr/post/freelancer-in-greece).

 

Σε έφτιαξα;

 

Το θετικό είναι ότι είμαστε όλοι μαζί σε αυτό ;) Που σημαίνει ότι όπως τώρα υπάρχουν κάποιες ευκαιρίες, ότι και να γίνει θα υπάρχουν πάλι κάποιες ευκαιρίες. Επειδή ότι συμβαίνει τώρα στην Ελλάδα επηρεάζει όλους, αυτοί που δεν μασάνε θα πάνε μπροστά, αυτοί που κλαίγονται είναι και ήταν ήδη χαμένοι. Είναι θέμα perception καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...