Προς το περιεχόμενο

Πολυγαμια στην Ελλάδα


idomeneas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα το ετερο ήμισυ κι εγώ είδαμε τυχαία έναν παλιό γνωστό του και μετα τις χαιρετούρες ρώτησα ποιός στο καλό ήταν αυτός. Μου ειπε λοιπον ειναι ο Ταδε, τον ξερω απο εκεί, μπλα μπλα και... έχει δύο γυναίκες. Αναφωνώ κι εγώ όλο απορία ένα ένρινο "Α?" με ύφος κοιμησμένης αγελάδας.

Ναι, λέει, έχει δύο γυναίκες και μένουν όλοι μαζί στο ίδιο σπίτι, κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι και έχει και ένα παιδί με την καθεμία.

Εκεί μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο. Ρώτησα αμα είναι μουσουλμάνος/μορμόνος και μου είπε όχι. Λέει στην αρχή ήταν με τη μια, μετά τα έφτιαξε με την άλλη, μετά το μάθανε και τσακωθηκανε και τελικα τα βρηκανε και ειναι και οι τρεις μαζι. Ρώτησα τι γίνεται με τα παιδιά, αν λένε και τις δύο "μαμα" ας πούμε αλλά δεν ήξερε τόσες λεπτομέρειες.

Κρατάω μια επιφύλαξη ότι μπορεί να με δουλεύει για να σπάσει πλάκα, όμως έχω πολλές απορίες για κάτι τέτοιο και αρκετό κοινωνιολογικό ενδιαφέρον. 'Εχετε ακούσει ιστορίες πολυγαμίας στην Ελλάδα? Να είναι δηλαδή 3 και περισσότερα άτομα σε μια σχέση, να μένουν μαζί, ακόμα και να κάνουν παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απαγορεύεται ο γάμος, δεν σου απαγορεύει κανείς να μένεις με όποιον θέλεις. Με μια γρήγορη αναζήτηση, βρήκα πως σε κάποια μέρη της Ελλάδας και Κύπρου, υπάρχει μέχρι και σήμερα πολυγαμία. Απλώς συνήθως είναι σε διαφορετικό σπίτι.

 

@Spect, είναι σπάνιο φαινόμενο όντως, οι πιο πολλοι είναι όπως λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδέες πάει να σου βάλει...ρίχνει άδεια για να πιάσει γεμάτα! :P

Κάπως έτσι αρχίζουν τα τρίγωνα ..

 

  όχι τα κάλαντα ούτε τα  πανοράματος   :-D

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σε τρόλλαρε ο γνωστός.

 

Τι να πω, αν δέχεται η μια γυναίκα και την άλλη στο ιδιο σπίτι και μένουν με αυτόν χωρίς προβλήματα.

 

Εδώ καλά καλά στις περισσότερες περιπτώσεις είναι δύσκολο να ταιριάξουν δυο άνθρωποι, φαντάσου για τρεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάω μια επιφύλαξη ότι μπορεί να με δουλεύει για να σπάσει πλάκα, όμως έχω πολλές απορίες για κάτι τέτοιο και αρκετό κοινωνιολογικό ενδιαφέρον. 'Εχετε ακούσει ιστορίες πολυγαμίας στην Ελλάδα? Να είναι δηλαδή 3 και περισσότερα άτομα σε μια σχέση, να μένουν μαζί, ακόμα και να κάνουν παιδιά?

 

Αυτό δεν είναι "πολυγαμία". Πολυγαμία είναι να έχεις πάνω από ένα γάμους ταυτόχρονα, και είναι παράνομο. Αν και ποτέ δεν κατάλαβα το μεσαιωνικό σκεπτικό.

 

Ο τύπος, έχει βρει την φάση, αν είναι και κανένας φραγκάτος, δεν θα αναρωτιόμουν ακόμα και αν εχει στήσει χαρέμι.

 

Σίδερο στην μέση του, και οι λοιποί να τον δουν ως παράδειγμα προς μίμηση και όχι αποφυγής.

Μάλλον σε τρόλλαρε ο γνωστός.

 

Τι να πω, αν δέχεται η μια γυναίκα και την άλλη στο ιδιο σπίτι και μένουν με αυτόν χωρίς προβλήματα.

 

Εδώ καλά καλά στις περισσότερες περιπτώσεις είναι δύσκολο να ταιριάξουν δυο άνθρωποι, φαντάσου για τρεις τώρα.

 

Γυναίκες αδελφέ, γυναίκες. Αν ο τύπος έχει και λεφτά, μην το επεξεργάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι "πολυγαμία". Πολυγαμία είναι να έχεις πάνω από ένα γάμους ταυτόχρονα, και είναι παράνομο. Αν και ποτέ δεν κατάλαβα το μεσαιωνικό σκεπτικό.

 

Ο τύπος, έχει βρει την φάση, αν είναι και κανένας φραγκάτος, δεν θα αναρωτιόμουν ακόμα και αν εχει στήσει χαρέμι.

 

Σίδερο στην μέση του, και οι λοιποί να τον δουν ως παράδειγμα προς μίμηση και όχι αποφυγής.

 

Γυναίκες αδελφέ, γυναίκες. Αν ο τύπος έχει και λεφτά, μην το επεξεργάζεσαι.

 

Και εγώ το σκέφτηκα αυτό, μάλλον κάτι περι χρημάτων παίζει και έχει δυο γυναίκες, ουσιαστικά τον εκμεταλλεύονται αλλά δεν θα έχει πα΄ρει πρέφα αυτός, εκτός αν το κάνει συνειδητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...