Προς το περιεχόμενο

r.i.p gtx460 1gb


greekmanael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά ,εχθές μου χάλασε η κάρτα γραφικών ,δηλαδή καθώς έπαιζα ξαφνικά άρχισαν να αλλοιώνονται τα γραφικά και μετά από λίγο μου πέταξε μπλε οθόνη   , και τις δύο πρώτες φορές που προσπάθησα να το ανοίξω (μετά την μπλε οθόνη) , στο boot και στο μενού επιλογής λειτουργικού συστήματος μου τα έβγαζε όλα , πολύχρωμα και δυσνόητα κουτάκια , και όλες τις υπόλοιπες προσπάθειες που έκανα να το ανοίξω δεν άνοιγε καν η οθόνη ,το pc όμως λειτουργούσε κανονικά.Αυτήν την στιγμή σας γράφω με την ενσωματωμένη VGA της motherboard.

 Αξίζει να σας αναφέρω κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες .Όταν άνοιξα την κάρτα γραφικών για να δω τι έγινε βρήκα μόνο λίγη σκόνη και μερικά χνούδια , και φυσικά τα καθάρισα (με αέρα) αλλά τίποτα δεν έγινε,Εκτός από αυτό δεν παρατήρησα κανένα καμένο κύκλωμα.

 Το ερωτήματα μου είναι τα εξής , υπάρχει περίπτωση να μην χάλασε? Μπορεί να επισκευαστή? Υπάρχει γενικά κάποια x y  λύση?Αξίζει να την αντικαταστήσω με μία καινούργια R7 250 2G ή να βάλω την παλιά μου gt9500 1gb που έχω και να περιμένω καλύτερες 'ημέρες'?

 

 Περισσότερες πληροφορίες για τον υπολογιστή μου 

 

cpu intel core quad q8300 2.50 ghz

ram 4 gb

os win 8.1 64 bit, linux debian 64 bit

τροφοδοτικό 450 watt(το ξέρω δεν ήταν αρκετό για την ψύξη της gtx460)

motherborad μία ASRock του 2008 όταν αγόρασα τον Η/Υ(δεν ξέρω ακριβώς θα πρέπει να ξανά ανοίξω το κουτί).

 

Να σας πω ακόμη ότι η κάρτα μου είναι σχετικά καινούργια ,δηλαδή μόνο 4 χρόνια την έχω.Το μέγιστο που μπορώ να δώσω για μία νέα κάρτα είναι 87 ευρώ για αυτό κοιτάζω την R7 250 2gb.

http://www.e-shop.gr/vga-xfx-amd-radeon-r7-250-r7-250a-clf4-core-edition-2gb-ddr3-lp-pci-e-retail-p-PER.519766

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά , διάφορες προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες. 

Επεξ/σία από greekmanael
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η κάρτα σου μάλλον τα έπαιξε απο υπερθέρμανση , το μόνο που μπορείς να κάνεις ειναι να βγάλεις την ψύκτρα να την καθαρίσεις απο σκόνες και να βάλεις καινούργια πάστα και αναστηθεί αν και ειναι απίθανό τώρα κατι αλλο δεν μπορείς να κάνεις , δούλεψε με την onboard και βλέπεις για αλλη καρτούλα

 

Αν πάντως ενδιαφέρεσαι για καινούργια κάρτα θα σε παρακαλούσα να ρωτήσεις στην κατάλληλη ενότητα ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταλαβαίνουμε αν έχει καεί η κάρτα? Από την πλακέτα που βρίσκεται κάτω από την ψύχη?


σχετικά καινούρια κάρτα όταν κουβαλάει 4 χρόνια υπηρεσίας, με gaming κιόλας δεν θεωρούνται λίγα.

Πρώτη φορά μου κάηκε  κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταλαβαίνουμε αν έχει καεί η κάρτα? Από την πλακέτα που βρίσκεται κάτω από την ψύχη?

Πρώτη φορά μου κάηκε  κάρτα.

Η κάρτα όταν χαλάσει παρατηρείς artifacts στην οθόνη.

Μια αναζήτηση περι dead gpu/artifacts θα σε κάνει να δεις τι ακριβώς σημαίνει χαλασε η κάρτα.

Συνήθως κάποιο τσιπακι μνήμης χαλάει και δεν μπορεί να γίνει σωστό render είτε κάποια κολληση του chip γραφικών σπαει απο τις υψηλές θεμοκρασίες και δεν μπορεί να λειτουργήσει η κάρτα.

Με ενα reballing/reflow πιθανότατα θα επισκευαστεί αλλά είναι στο χέρι σου για το αν αξίζει κάτι τέτοιο η όχι.

 

 

Το ότι σου χάλασε πρώτη φορά κάρτα γραφικών δεν έχει να λέει κάτι. Όμως τα 4 χρόνια λειτουργίας όπως ανέφερα και πριν σε συνδιασμό με το gaming(που λογικά δεν φαντάζομαι να έχεις τέτοια κάρτα και να παίζεις ελαφριά παιχνίδια) την σκότωσαν. Δυστυχώς έτσι είναι τα ηλεκτρονικά, ούτε να το προβλέψεις μπορείς ούτε να το αποφύγεις(εν μερει) μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι  ότι η κάρτα γραφικών μου χάλασε όταν έπαιζα NIghtbane(card game) γενικά τώρα τελευταία έπαιζα ελαφρά παιχνίδια , τι να πει κανείς τυχερά είναι αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε και τροφοδοτικο γιατι πιθανον τα της εκανε ζημια αυξομειωση της 12αρας. Τι μαρκα ειναι?

 

Το τροφοδοτικο δεν εχει ουδεμια σχεση με την ψυξη της καρτας γραφικων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τροφοδοτικό μου είναι αυτό http://www.e-shop.gr/psu-force-fo19xd-450w-p-PER.700161

το έχω 4 μήνες

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικο σου ειναι του κιλου, λογικα δινει και πιο λιγα watt απο αυτα που λεει οποτε ισως να δινει και καμια υπερταση παραπανω γιατι δεν παιρνεις ενα ποιο επωνυμο; βασικα γιατι πηρες αυτο το τοσο φτηνο για μια καρτα γραφικων τοσο μεγαλη; και γενικα για ολο τον υπολογιστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το τροφοδοτικο σου ειναι του κιλου, λογικα δινει και πιο λιγα watt απο αυτα που λεει οποτε ισως να δινει και καμια υπερταση παραπανω γιατι δεν παιρνεις ενα ποιο επωνυμο; βασικα γιατι πηρες αυτο το τοσο φτηνο για μια καρτα γραφικων τοσο μεγαλη; και γενικα για ολο τον υπολογιστη;

Αρχικά είχα μια άλλη κινέζικη (ALLIEN νομίζω ότι λεγόταν) 450w η οποία μου έβγαλε 7 χρόνια και όταν κάηκε δεν πήρε τίποτα μαζί της  , οπότε είπε να πάρω μια ίδια.

 

 

 

Είναι καλή επιλογή αυτό; http://www.e-shop.gr/psu-corsair-vs-series-vs450-450w-power-supply-p-PER.641161

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων λέω να αγοράσω την gtx 750 επειδή είναι καλύτερη  από την GTX 460 ,αλλά κυρίως λέω να την αγοράσω  επειδή καταναλώνει 100watts λιγότερα από την   gtx 460.

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τροφοδοτικό σου τα είπαμε και αλλού.Δεν αξίζει να ρισκάρεις βάζοντας και νέο hardware κιόλας.Είναι από τα πιο βασικά parts στο σύστημα και από κει πρέπει να ξεκινήσεις τις αλλαγές αν θες να χεις σταθερή,επαρκή και ασφαλή τροφοδοσία και για να μη σου βγουν πιθανά προβλήματα αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το τροφοδοτικό σου τα είπαμε και αλλού.Δεν αξίζει να ρισκάρεις βάζοντας και νέο hardware κιόλας.Είναι από τα πιο βασικά parts στο σύστημα και από κει πρέπει να ξεκινήσεις τις αλλαγές αν θες να χεις σταθερή,επαρκή και ασφαλή τροφοδοσία και για να μη σου βγουν πιθανά προβλήματα αλλού.

Θα το αλλάξω σε  6 έξι μήνες (που τελειώνει και η εγγύηση).Δεν μου φαίνεται τόσο χάλια , τουλάχιστον έναν χρόνο θα μου τον βγάλει όσο για την επαρκή  τροφοδοσία πιστεύω ότι θα με καλύψει (η gtx 750 είναι λιγότερο απαιτητική από την gtx 460 ) .

 

 

 

Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο software που θα μου λέει τις θερμοκρασίες cpu/gpu γενικά του υπολογιστή; 

Επεξ/σία από greekmanael
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα όταν χαλάσει παρατηρείς artifacts στην οθόνη.

Μια αναζήτηση περι dead gpu/artifacts θα σε κάνει να δεις τι ακριβώς σημαίνει χαλασε η κάρτα.

Συνήθως κάποιο τσιπακι μνήμης χαλάει και δεν μπορεί να γίνει σωστό render είτε κάποια κολληση του chip γραφικών σπαει απο τις υψηλές θεμοκρασίες και δεν μπορεί να λειτουργήσει η κάρτα.

Με ενα reballing/reflow πιθανότατα θα επισκευαστεί αλλά είναι στο χέρι σου για το αν αξίζει κάτι τέτοιο η όχι.

 

 

Το ότι σου χάλασε πρώτη φορά κάρτα γραφικών δεν έχει να λέει κάτι. Όμως τα 4 χρόνια λειτουργίας όπως ανέφερα και πριν σε συνδιασμό με το gaming(που λογικά δεν φαντάζομαι να έχεις τέτοια κάρτα και να παίζεις ελαφριά παιχνίδια) την σκότωσαν. Δυστυχώς έτσι είναι τα ηλεκτρονικά, ούτε να το προβλέψεις μπορείς ούτε να το αποφύγεις(εν μερει) μπορείς.

Ναι, καρτάρα! Λίγο πιο γρήγορη απο gtx280.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...