Προς το περιεχόμενο

Μετά το Πάντειο, τι;


andrewgarb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Μπαίνω στο δια ταύτα.

Είμαι 24, έχω τελειώσει πολιτικές επιστήμες και Ιστορία (Πάντειο ΑΕΙ) και το εμπόδιο του στρατού έχει φύγει και αυτό από την μέση. Σκέφτομαι λοιπόν για 2ο πτυχίο/μεταπτυχιακό, ούτε εγώ είμαι σίγουρος ακόμα για το τι θέλω.  Σκέφτομαι να πάω σε κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που σπούδασα , η πληροφορική με έχει κερδίσει (δουλεύω ως ανεξάρτητος πωλητής υπολογιστών - λαπτοπ κυρίως) αλλά τελευταία το έχω ρίξει και στις επισκευές (έχω αρκετή καβάτζα από ανταλλακτικά λαπτοπ- σταθερών) και βγάζω τον μήνα μου.

Τα μεταπτυχιακά που κοίταζα από Απρίλιο δεν με συγκίνησαν. Τελικά δεν έκανα καμία αίτηση γιατί αφενός δεν με ενδιαφέρει να συνεχίσω σε κάτι που σχετίζεται με τις πολιτικές επιστημες, αφετέρου 2-3 μεταπτυχιακά που έψαξα σχετικά με πληροφορική ήταν -κυρίως- για άτομα που έχουν τελειώσει μια Χ σχολή που σχετίζεται με την πληροφορική και είχαν μια επαφή με το αντικείμενο (για παράδειγμα εγώ έχω να πιάσω μαθηματικά από το Λύκειο).

 

Να βγάλω κάτι σχετικό με τεχνικός υπολογιστών, δεν το σκέφτομαι προς το παρόν. Ούτως ή άλλως -προσωπικά- έχω αρκετή πείρα από υπολογιστές, καθημερινά ασχολούμαι με το αντικείμενο και πιστεύω ότι περισσότερα μαθαίνω με την ενασχόληση, παρά με την σπουδή του αντικειμένου.

Όπως καταλάβατε είμαι μπερδεμένος με το τι να κάνω. Σκέφτομαι πως ένα 2ο πτυχίο θα ήταν καλύτερο από ένα μεταπτυχιακό στην περίπτωση μου (μιας και μιλάμε για τίτλο σπουδών), αφού το μεταπτυχιακό ενισχύει το παρόν πτυχίο - οπότε τι να ενισχύσω εγώ; Τις πολιτικές επιστήμες που δεν με ενδιαφέρουν;

 

Να μπω σε 2η σχολή -αει ή ΤΕΙ- (είτε μέσω κατατακτήριων εξετάσεων, είτε πάλι μέσω Πανελληνίων) θεωρώ ότι δεν είναι η καλύτερη επιλογή γιατι θα φτάσω 30 μέχρι να τελειώσει η 2η σχολή.

Με ενδιαφέρει λοιπόν κάτι σε κολλέγιο, ιδιωτική-καλή (θεωρητικά) σχολή που τα έτη φοίτησης να είναι στα 2 μαξ 2.5 χρόνια αν έχουν διπλωματική/πτυχιακή μέσα.

 

Προς τα που να κοιτάξω; Δεν έχω πρόβλημα να πληρώνω κάτι παραπάνω αν όντως πραγματικά το πτυχίο αξίζει. Ιεκ δεν το σκέφτομαι να πάω, θεωρώ πως το πτυχίο είναι αρκετά κατώτερο από μια ακριβότερη ιδιωτική σχολή.

Αγγλικά γνωρίζω (επιπέδου lower θα έλεγα παρότι είμαι κάτοχος Proficiency). Έλεγα να δω κάτι στην Ελλάδα/Αθήνα αν γίνεται για να πληρώνω κιόλας τα έξοδα μου μέσω των δουλειών που κάνω.

Κάθε βοήθεια δεκτή μήπως και ξεδιαλύνω τα πράγματα στο μυαλό μου.

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες του Πειραιά το "ΠΜΣ Πληροφορική" δεν απαιτεί την παραμικρή εμπειρία με πληροφορική. Απ την άλλη αν θες απλά να μείνεις στις επισκευές μην κάνεις τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μπαίνω στο δια ταύτα.

Είμαι 24, έχω τελειώσει πολιτικές επιστήμες και Ιστορία (Πάντειο ΑΕΙ) και το εμπόδιο του στρατού έχει φύγει και αυτό από την μέση. Σκέφτομαι λοιπόν για 2ο πτυχίο/μεταπτυχιακό, ούτε εγώ είμαι σίγουρος ακόμα για το τι θέλω.  Σκέφτομαι να πάω σε κάτι εντελώς διαφορετικό από αυτό που σπούδασα , η πληροφορική με έχει κερδίσει (δουλεύω ως ανεξάρτητος πωλητής υπολογιστών - λαπτοπ κυρίως) αλλά τελευταία το έχω ρίξει και στις επισκευές (έχω αρκετή καβάτζα από ανταλλακτικά λαπτοπ- σταθερών) και βγάζω τον μήνα μου.

 

α) Αφού δεν σου αρέσει αυτό που σπούδασες, γιατί εκατσες τόσα χρόνια στην σχολή;

β) Ως τεχνικός, δεν χρειάζεσαι κάποιο χάρτι. Μεράκι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως ή αλλως οι σπουδες πλεον εχουν γινει κυριως για hobby,εκτως αν εχεις ηδη καμια ακρη και απο την στιγμη που θες να πας με υπολογιστες κυνηγα το οσο μπορεις.Αλλωστε παμε που παμε κατα διαολου να εχεις και με κατι να περναει η ωρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες του Πειραιά το "ΠΜΣ Πληροφορική" δεν απαιτεί την παραμικρή εμπειρία με πληροφορική. Απ την άλλη αν θες απλά να μείνεις στις επισκευές μην κάνεις τίποτα. 

Τις επισκευές τις έχω ως 2η εναλλακτική, για αυτό θέλω να σπουδάσω κιόλας κάτι του αντικειμένου.

 

Αυτό του Πειραιά το είχα δει και εγώ αλλά ήταν μέχρι 06/06/15 και πήρε παράταση έως 26/6/15 οπότε ουσιαστικά έχει τελειώσει η διορία.

Θα τους καλέσω το πρωί, μήπως και.

α) Αφού δεν σου αρέσει αυτό που σπούδασες, γιατί εκατσες τόσα χρόνια στην σχολή;

 

Ουσιαστικά στην σχολή πέρασα από.. σπόντα περισσότερο. Σαν αντικείμενο ήταν/είναι ενδιαφέρον και για αυτό το παρακολουθούσα στην αρχή, παράλληλα πάντα δούλευα. Οπότε στο 3ο έτος που κατάλαβα ότι δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο, απλά πήγα στρατό και παράλληλα περνούσα μαθήματα για να την τελειώσω την σχολή και να μην πάνε χαμένα 3 χρόνια.

 

Γενικά από την δικιά μου την σχολή δύσκολα βρίσκεις δουλειά. Το πτύχιο από μόνο του είναι ένα τίποτα ουσιαστικά.

Πρέπει να σε ενδιαφέρει πολύ το αντικείμενο για να το δουλέψεις αργότερα. Συνήθως, οι περισσότεροι μετά σπουδάζουν άλλα παρεμφερή αντικείμενα, πχ νομική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις επισκευές τις έχω ως 2η εναλλακτική, για αυτό θέλω να σπουδάσω κιόλας κάτι του αντικειμένου.

 

Αυτό του Πειραιά το είχα δει και εγώ αλλά ήταν μέχρι 06/06/15 και πήρε παράταση έως 26/6/15 οπότε ουσιαστικά έχει τελειώσει η διορία.

Θα τους καλέσω το πρωί, μήπως και.

 

Σας ανακοινώνουμε ότι η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για τα ΠΜΣ Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής και ΠΜΣ Πληροφορική παρατείνεται έως την Παρασκευή 17 Ιουλίου 2015.

 

Από το site τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ανακοινώνουμε ότι η προθεσμία υποβολής αιτήσεων για τα ΠΜΣ Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής και ΠΜΣ Πληροφορική παρατείνεται έως την Παρασκευή 17 Ιουλίου 2015.

 

Από το site τους.

Ωπα.

Σε άλλο σαιτ που κοίταζα ήταν ολίγον τι πίσω μάλλον στην ενημέρωσή του. Ευχαριστώ!

πολιτικές επιστήμες και ιστορία? ποιο τμήμα ακριβώς τελείωσες?

Πάντειο, Πολιτικές Επιστήμες κ' Ιστορία λέγεται το τμήμα.

Πιστεύω ένα MBA είναι ότι καλύτερο στην περίπτωση σου.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Ναι, κάτι τέτοιο με ενδιαφέρει. Κολλάω πάντα όμως σε κάτι τέτοια:

(Παράδειγμα φέρνω)

 

 

 

Το ΠΜΣ απευθύνεται σε αποφοίτους ΑΕΙ Τμημάτων Πληροφορικής, Επιστήμης Υπολογιστών, Μηχανι-

κών Υπολογιστών, σε αποφοίτους Τμημάτων και Σχολών Διοικητικών Επιστημών, Θετικών Επιστημών,

Πολυτεχνικών Σχολών, σε αποφοίτους Ανώτατων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων ή Αστυνο-

μικών Ακαδημιών, καθώς και σε αποφοίτους ΤΕΙ Τμημάτων Πληροφορικής ή συναφών.

 

 

Το Πάντειο δεν είναι ολίγον τι άσχετη σχολή; (καθαρά θεωρητική)

Και άντε πες ότι δεν έχουν άτομα και με παίρνουν. Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι τι θα αντιμετωπίσω. Τι εννοώ. Ήμουν πάντα καθαρά θεωρητικός τύπος. Να διαβάσω δώσε μου όσο θες, να λύσω μαθηματικά, φυσικές κλπ ποτέ!

Βασικά μαθηματικά παίζει να έχω να ακουμπήσω από όταν πήγαινα λύκειο. Μην συζητήσουμε καν για φυσική .. ίσως να μην ακούμπησα ποτέ γενικά. :lol:

Φοβάμαι λοιπόν μην τυχόν και έχει μαθηματικά και λοιπά τέτοια και τα βρω μπαστούνια εκεί μέσα όντας άσχετης σχολής.

Βασικά το mba δεν είναι καθαρά στυλ διοίκησης επιχειρήσεων; Στανταρ θα έχει μέσα μαθηματικοτέτοια. Μου φαίνεται ότι θα τα βρω μπαστούνια να το τελειώσω.

 

 

 

 

 

 

 

Ερώτηση όσον αφορά το ΠΜΣ Πληροφορική του Πα.πει.

Από ότι βλέπω από το πρόγραμμα σπουδών, έχει μέσα και προγραμματισμό (άρα μαθηματικά) και αλγόριθμους κλπ. Δεν είναι καθαρά θεωρητική σχολή δηλαδή, όπως αυτήν που σπούδασα.

Εγώ που δεν έχω ουδεμία επαφή με το αντικείμενο (μαθηματικές, φυσικές) πιστεύετε ότι μπορώ να τα βγάλω πέρα;

 Είναι σε αρχικό στάδιο ουσιαστικά τα μαθήματα ή χρειάζονται και υπόβαθρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος άμα έχει μαθηματικά, αλλά και να έχει θα είναι τελείως της πλάκας, διότι επικεντρωνεται στις επιχειρήσεις. Δεν θα δεις χ^2+5χ+1=0 και βρες χ1,2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του ΕΚΠΑ τα είδες που έχει ένα σωρο θεωρητικά και για απόφοιτους κοινωνικών σχολών?

Τα είδα.

Κοίταξα επίσης της πληροφορικής που με ενδιαφέρει αλλά νομίζω πως αυτό του Πειραιά είναι πιο κοντά στα θέλω μου.

 

 

Κάλεσα στο Πα.πει για το μεταπτυχιακό της Πληροφορικής. Δύο έτη φοιτησης, Δευτέρα έως και Παρασκευή 18.00 με 21.00.

Στο σύνολο είναι 5800ευρώ.

 

Η προθεσμία είναι μέχρι 17 Ιουλίου αλλά η κοπέλα μου είπε ότι το πιθανότερο είναι να δοθεί εκ νέου παράταση λόγω της όλης κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πέρσι έτσι έγινε, γενικά δίνουν παράταση μέχρι να αρχίσουν τα μαθήματα. Του Πειραιά παίζει να είναι το μόνο που είναι τέτοιας φύσεως στην Ελλάδα. 

 

Τα άλλα μεταπτυχιακά της πληροφορικής άστα γιατί θέλει πρώτο πτυχίο στην πληροφορική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...