Προς το περιεχόμενο

Αγορά HDMI καλωδιο μαρκα εινε τα ιδια ομως;;


alexandros276

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας θελω να αγορασω ένα  καλωδο hdmi το οποιο  θελω να το αγορασω και να το εχω και μελλοντικα όταν αγορασω καπια οθονη αλλα περα από αυτό θελω να παρω ένα καλωδιο γιατι τοσο καιρο ειχα απαξιωθεί να  αγορασω  και ποτε δεν εδωσα μεγαλη σημασια..απλα θελω να ρωτησω κατι αν το παρω θα εχω καλυτερη εικονα στα παιχνίδια και στις ταινιες με  την τωρινη οθονη που εχω;;εννοω θα δω καπια διαφορα;/

 

Περα από αυτό  πηγα στο e-shop και ειδα πολλα καλωδια  τα οποια οι τιμες τους αρχιζουν από  5 ευρο εος και 100 ευρο..

 

βρηκα καπιες μαρκες  HDMI..με τα εξεις χαρακτηριστικα  τους..

 

 

http://www.e-shop.gr/inline-4k-uhd-hdmi-cable-2m-black-p-PER.813172

 

αυτό με καλυπτει σε όλα και μελλοντικα; η να παρω κατι πιο ακριβο;;

απλα δεν  μπορω να καταλαβω πια εινε η διαφορα που καπια  καλωδια κοστιζουν και με διαφορα 15 και 20 ευρο πιο πανω;; αυτό δεν μπορω να καταλαβω αφου στην  ουσια την ιδια δουλέια δεν κανουνε;;;

δηλαδή βλεπω καλωδια  που κανουνε και 50 και  80 ευρο πχ.......και μεχρι και  400 ευρο  εχω δει και εμεινα ετσι με το στομα ανοικτο..

 

Ένα  φιλο μου ρωτησα πριν μια βδομαδα και μου ειπε ότι κοστιζουν και μεχρι 400 ευρο  για τον λογο ότι  παραγουνε και εκμπεμπουνε καλυτερα  ποιοτητα εικονας,, χρωματων καλυτερη εικονα κτλ.. και  γι αυτό λεει ότι θα δω διαφορες στις  τιμες τους..

 

δηλαδή ένα  καλωδιο  που κανει 200 ευρο τι παραπανω μπορει να δωσει από ενα  καλωδιο που κανει πχ 12 και 20 ευρο.,;;

Εινε θεμα κατασκευαστικης εταιριας; εινε θεμα  μαρκετινκ;;εινε θεμα  ποιοτητας κατασκευης του;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα εινε  θεμα εκμεταλευσης της κάθε εταιριας;;

απλα  γιατι πλασάρουνε καλωδια κοστους 300 και 400 ευρο;;πιο εινε το οφελος τους

επικερδιζουν κατι από ολο αυτο;; δηλαδή  τι παραπανω  μπορει να  προσφερει ένα καλωδιο τον  35 και 100 και 200 ευρω σε σχεση με ένα καλωδιο που  κανει  5 μεχρι και 10 ευρο ας  πουμε..

οι δυνατότητες τους δεν εινε ιδιες;;;

απλα πιστευο ότι οι εταιριες παιζουν με τα λεφτα  του κοσμακι........και απλα θελουν να  γεμιζουν και να αποκτουν περισσοτερα κερδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για απλή οικιακή χρήση με "γήινα" μηχανήματα είναι πεταμένα λεφτά τα ακριβά hdmi...σε εξωτικές καταστάσεις με πανάκριβο εξοπλισμό ίσως έχουν μια μικρή διαφορά που κάποιοι μπορούν (ή νομίζουν πως μπορούν) να δουν :)

 

Θα έλεγα να δώσεις σε κάτι άλλο τα λεφτά του ακριβού καλωδίου, για να πιάσουν τόπο και να δεις πραγματική διαφορά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό  που  εχω στο λινκ με τα χαρακτηριστικα του με καλυπτει και μελλοντικα;;σε περιπτωση που αγορασω καπια στιγμη μια παρα  πολύ καλη οθονη και μια καλη καρτα γραφικων  που να  αξιοποιεί το 2κ και 4κ΄΄;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ένα  καλωδιο  που κανει 200 ευρο τι παραπανω μπορει να δωσει από ενα  καλωδιο που κανει πχ 12 και 20 ευρο.,;; Οτι παραπάνω μπορεί να δώσει ένα καλώδιο που κάνει πχ 50 ή 80 (λεπτά)

Εινε θεμα κατασκευαστικης εταιριας; εινε θεμα  μαρκετινκ;;εινε θεμα  ποιοτητας κατασκευης του;; Είναι θέμα η μαλακία που δέρνει γενικά την ανθρώπινη φυλή αβάσταχτα και αδυσώπητα.

 

Βασικά, τα ψηφιακά καλώδια ή παίζουν οι δεν παίζουν. Δεν έχεις χιονάκια κλπ.

 

Τώρα, ο καθενας ανάλογα την γκαύλα του παίρνει και το ανάλογο καλώδιο. Οι χιλιάδες φερρίτες, τα θεόχοντρα/θεόλεπτα/πλακέ καλώδια, οι τιτανοτεράστιες επαφές, τα επιασήμινα/επιχάλκινα/επιμπρούτζινα και πάσης φύσεως επί.....ίνα βύσματα είναι καθαρά θέμα οπτικό όπως και η συσκευασία άλλωστε.

 

Γενικά, κριτήρια επιλογής HDMI παραδόξως έχουν μόνο οι άσχετοι.

Και οι λεφτάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω πάρει 5m καλώδια DVI και HDMI από το ebay για ανάλυση 2560x1440 και τα μισά από αυτά δεν δουλεύανε καθόλου πιθανότερα λόγω θορύβου λόγω μειωμένης μόνωσης. Απο εκεί και πέρα από 10 ευρώ το καλώδιο στα 50 ευρώ και πάνω δεν πιστεύω ότι θα έχει διαφορά, πόσο μάλλον κάτι πάρα πολύ ακριβά καλώδια. Επίσης σε μήκος 1-1,5M δεν έχει πρακτικά σημασία ούτε η μόνωση.

Επίσης κάποια HDMI έχουν και ethernet μέσα για επικοινωνία συσκευών home theater, πράγμα που δεν χρειάζεται στα PC, οπότε μην τα επιλέξεις, είναι πολύ ακριβότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε αυτό  ή  αυτό τα έχω και είμαι ευχαριστημένος....

 

Ή αυτό (τυχαία επιλογή καταστήματος) που κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ μα ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια δουλειά, με μόνη διαφορά την τιμή που βρίσκεται στο 1/5 της μπούρδας  που πρότεινες και την απουσία του φαντεζί ντιζάιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχεις και το προτείνεις???μπα απλώς έτσι για να πείς την πίπα σου...πες τον ανθρωπο ρε τυχοδιώκτη της φαπας την εμπειρία σου αυτό θέλει να διαβάσει...βάζω καλώδια που έχω δουλέψει και βγήκαν πένα και όχι καλώδια του κιλού σαν αυτό  που κιτρινίζει η οθόνη και ψάχνεις να δείς τι φταίει....(εμπειρικά)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχεις και το προτείνεις???μπα απλώς έτσι για να πείς την πίπα σου...πες τον ανθρωπο ρε τυχοδιώκτη της φαπας την εμπειρία σου αυτό θέλει να διαβάσει...βάζω καλώδια που έχω δουλέψει και βγήκαν πένα και όχι καλώδια του κιλού σαν αυτό  που κιτρινίζει η οθόνη και ψάχνεις να δείς τι φταίει....(εμπειρικά)....

 

Ναι το έχω και το προτείνω, το πήρα 2,30 αντί 1,5 από το κατάστημα ηλεκτρονικών της γειτονιάς μου. Το έχω στον αποκωδικοποιητή μου από τότε που πρωτοβγήκε το Digea και είναι κομπλέ.

Κιτρινίζει η οθόνη; Εε άμα έχει τσακίσει το καλώδιο λογικό ή δεν κάνει καλή επαφή. Οι ψηφιακές συνδέσεις, δεν έχουν χιονάκια, κιτρινίλες, πρασινίλες, κοκκινίλες, μαυρίλες και πάσης φύσεως -ίλες. Ή παίζει καμπάνα ή δεν παίζει τίποτα. Αν σύνδεες το 20ετίας SONY ντι-βι-ντι πλέυερ σου στην 30ετίας τηλεόραση-μπαούλο του παππού μου με σκαρτ να πω εντάξει λογικό.

 

Οπότε κράτα τις αμπελοσοφίες σου για τον εαυτό σου, και μην παροτρίνεις τον κόσμο να μπαίνει σε περιττότατα έξοδα τέτοιες εποχές για βλακείες και λόγω της άγνοιας και αμάθειας σου.

 

*Αααα και πού 'σαι, επειδή νοιώθω βαθύτατα θιγμένος τέτοια προσβολή μόνο με αίμα ξεπλένεται..

 

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέμω ήδη.....σε καλώ σε μονομαχία...χαχααχχχα...

 

πέρα απο την πλάκα διαβάζοντας ξανα σου ζητάω συγνώμη στο σημείο της φαπας αλλά είσαι τυχοδιώκτης και ρισκαδώρος.....

 

ούτε καλώδιο έχει τσακίσει ούτε τπτ σε τέτοιο καλώδιο που αναφέρω κιτρίνισε η οθόνη του υπολογιστή....  

 

ο κολλητός με καλώδιο απο τα πανέρια γνωστού πολυκαταστήματος καλώδιο της τάξεως των 1,5€ καηκε η θήρα του ps3 (hdmi) ευτύχως που το πέρασε η κοπέλα του στην εγγύηση και το γλύτωσε το εγκεφαλικό μόνο που αυτός πήγε στο άλλο άκρο και αγόρασε καλώδιο των 40€....

 

φιλικά πάντα η λύση δεν είναι καλώδιο των 1,2,3 € αλλά ούτε και των 40€ ο καθένας κρίνει και κρίνεται απο τις εμπειρίες του.... και αν μας το παίζεις ειδικός και ξερόλας μεγιά σου και χαρά σου μόνο μην παίρνεις ή πάρεις κόσμο στο λαιμό σου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...