Προς το περιεχόμενο

Samsung 850 Pro και 850 Evo, SSD με χωρητικότητα 2TB


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η χωρητικότητα των SSD drives αυξάνεται με γοργό ρυθμό, με τη Samsung να παρουσιάζει σήμερα όχι ένα αλλά δύο νέα μοντέλα τα οποία διαθέτουν την εντυπωσιακή χωρητικότητα των 2TB.

Τα μοντέλα SSD 850 Pro και SSD 850 Evo, έρχονται να αντικαταστήσουν τα περσινά μοντέλα τα οποία υπάρχουν στην αγορά εδώ και ένα χρόνο, με τη μισή όμως χωρητικότητα. Και οι δύο δίσκοι χρησιμοποιούν την τεχνολογία 3D V-NAND flash memory της εταιρείας η οποία είναι υπεύθυνη για περισσότερα cells στον ίδιο αριθμό wafer bits προκειμένου να έχουμε περισσότερο αποθηκευτικό χώρο με σημανικά μικρότερο κόστος.

 

Οι SSD 850 Pro και SSD 850 Evo υποστηρίζουν ακόμα την τεχνολογία TurboWrite για γρήγορες ταχύτητες εγγραφής δεδομένων η οποία γίνεται μεγαλύτερη με τη χρήση της λειτουργίας RAPID, που χρησιμοποιεί ένα μέρος της RAM του υπολογιστή, ως χώρο εγγραφής cache.Σημειώστε ότι η λειτουργία RAPID είναι απενεργοποιημένη και ενεργοποιείται μέσω του λογισμικού Magician της Samsung το οποίο είναι διαθέσιμο μόνο για Windows αν και οι δύο SSD δίσκοι είναι συμβατοί με υπολογιστές της Apple.

 

Συγκρίνοντας τα δύο μοντέλα, ο 850 Pro έχει καλύτερες επιδόσεις, διπλάσια αντοχή, διπλάσια εγγύηση η οποία φτάνει τα 10 χρόνια έναντι 5 του 850 Evo. Όσον αφορά την τιμή, ο 850 Evo είναι σημαντικά πιο φθηνός, συνδυάζοντας πολύ καλές επιδόσεις με εξελιγμένες δυνατότητες. Η τιμή του SSD 850 Pro έχει οριστεί στα $1000 ενώ του 850 Evo στα $800 αν και αναμένονται να είναι σημαντικά καλύτερες μόλις οι δύο δίσκοι φθάσουν στην αγορά μέσα στο μήνα.

 

Link.png Site: CNET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που υπαρχει περιπτωση ολοι οι SSD της Samsung να εχουν σοβαρο προβλημα:

 

 

Link.png Site: When Solid State Drives are not that solid | Milliseconds Matter

 

Link.png Site: Some Samsung SSDs may suffer from a buggy TRIM implementation - The Tech Report

 

το θεμα ερευναται ηδη απο τους μηχανικους της Samsung.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που υπαρχει περιπτωση ολοι οι SSD της Samsung να εχουν σοβαρο προβλημα:

 

 

Link.png Site: When Solid State Drives are not that solid | Milliseconds Matter

 

Link.png Site: Some Samsung SSDs may suffer from a buggy TRIM implementation - The Tech Report

 

το θεμα ερευναται ηδη απο τους μηχανικους της Samsung.

 

Όχι πάλι... Μόλις έκανα firmware update τον 840 του αδερφού μου, μήπως και σωθεί.. :|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που υπαρχει περιπτωση ολοι οι SSD της Samsung να εχουν σοβαρο προβλημα:

 

 

Link.png Site: When Solid State Drives are not that solid | Milliseconds Matter

 

Link.png Site: Some Samsung SSDs may suffer from a buggy TRIM implementation - The Tech Report

 

το θεμα ερευναται ηδη απο τους μηχανικους της Samsung.

είπανε οτι το bug αυτό εμφανίζεται στους ssd που έχουν linux(ο τρόπος που κάνουν trim είναι λίγο διαφορετικός απότι κατάλαβα)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπανε οτι το bug αυτό εμφανίζεται στους ssd που έχουν linux(ο τρόπος που κάνουν trim είναι λίγο διαφορετικός απότι κατάλαβα)

ειναι και για τους 840 και ειναι σε linux αλλα οχι σε ολα τα distro..ειναι λογο του kernel.

Με ενα search οποιος ενδιαφερεται θα μαθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα τι θα ζητήσω φέτος απο τον Άγιο Βασίλη :P μαζί με παγκόσμια ειρήνη φυσικά και εξάλειψη της φτώχειας :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως με τον 850pro στα 256gb και 10 χρονια εγγυηση δε με απασχολει ο,τι ελατωμα και να βγαλει, γιαυτο εχω κρατησει τον παλιο μηχανικο μου, συν εναν καινουριο 1ΤΒ, τα σημαντικα αρχεια τα εχω στους 2 μηχανικους, αν τωρα σκασει το SSD και οι αλλοι 2 ταυτοχρονα, τι να πω, μαλλον θα πρεπει να ψαχτω για ευχελαιο..δε θα με σωζει κατι αλλο.

οποτε τα 2ΤΒ τα θεωρω περιττη αγορα, εκτος αν εισαι gamer τρελαμενος, αλλα αυτο ειναι μονο μια κατηγορια, μπορει να βολευτει και με raid..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι είναι ακριβοί ! Η χωρητικότητα μας πείραζε !  Η αλήθεια είναι ότι τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή είναι αντιδεοντολογικό να αγοράζεις ssd σε μεγάλες χωρητικότητες (1,2tb ) οι οποίες είναι για αποθήκευση.. Μέχρι 500 να το καταλάβω.. Προσωπικά θεωρώ πιο οικονομικό να τρέχω σε pc/mac με 250/500 ssd για επιδόσεις και για αποθήκευση έναν external hdd σε usb 3 interface είσαι άρχοντας.1gb transfer σε 4-5 second δεν είναι λίγα για usb..Aς πέσουν οι τιμές στους ssd (σε 10χρονια !) και θα τους τιμήσουμε και αυτούς ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και ειναι ακριβοι αν το θες για το σπιτι. για αλλες λυσεις sas δισκοι με πολυ λιγοτερη χωρητικοτητα πχ ειναι πιο ακριβοι.για σερβερς ειναι παμφτηνοι σε σχεση με αυτα που προσφερουν και αλλες εναλλακτικες λυσεις.   

Τα 2ΤΒ ssd σε server ειναι λουκουμι που τα 800 ευρω ειναι ασημαντα.

 

Για προσωπικη χρηση , εγω εχω ενα 60ρι ssd για το λειτουργικο κ ενα 2ΤΒ σκληρο για τα data μια χαρα ειναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...