Προς το περιεχόμενο

ιος με shorcuts?


stelios_2809

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , ξαφνηκά σήμερα στη φωτογραφική μου μηχανή ηταν αδύνατο να βρει φακέλους η να φορμαριστεί.

 

Γύρισα σπίτι και προσπαθώντας να δώ τι γίνεται στον φάκελο της κάρτας μνήμης είναι γεμάτο shortcuts?

πως σβήνουν? φορμάτ δεν κάνει την κάρτα.

 

έχω μέσα τις φωτό από την αποφοίτηση συγγενή μου , μπορώ να τις σώσω κάπως?

από τα 8 Gb μου δείχνει χώρο τα 6.5 ελευθερο.

 

τι πρέπει να κάνω?

τρέχω windows 8 με avast και comodo firewall

post-165348-0-60319500-1436211831_thumb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε το ΜΗ δωρεάν active @ file recovery,τρέξε ενα superscan στην κάρτα και λογικά θα σου βρει τα αρχεία

Τα αρχεία που γίνονται ανάκτηση ΔΕΝ τα αποθηκεύεις στην ίδια την κάρτα αλλα σε αλλο αποθηκευτικό μέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα σε ένα γνωστό μου. Τα αρχεία ήταν μέσα απλά ο ιός τα είχε κάνει κρυφά και φαινόντουσαν μόνο οι συντομεύσεις τις οποίες μόλις τις πατούσες άνοιγαν τον ιό. Δοκίμασε από τις ρυθμίσεις φακέλων των windows να ενεργοποιήσεις την προβολή κρυφών αρχείων και να απενεργοποιήσεις την απόκρυψη αρχείων συστήματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή σβήσε όλες τις συντομεύσεις γιατί κάνουν αυτό που είπε ο panospc.

Μετά πάτα WINDOWS+R και δώσε cmd και πάτα enter.

Στην κονσόλα δώσε το παρακάτω και θα σου εμφανίσει όλα τα αρχεία (το G είναι το γράμμα που θα πάρει η κάρτα μνήμη, στο screebshoot έχεις το G):

attrib -r -a -s -h G:\*.* /s /d

Αν δεις τίποτα περίεργα εκτελέσιμα σβήστα. Αν έχει autorun.inf στο root κάνε δεξί κλικ->επεξεργασία σε αυτό να δεις αν τρέχει τίποτα exe και από ποιον φάκελο τα τρέχει για να τα σβήσεις.

 

Αν έκανες διπλό κλικ σε κάποια από αυτές τότε μάλλον μολύνθηκε το pc σου και θέλεις καθάρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα σε ένα γνωστό μου. Τα αρχεία ήταν μέσα απλά ο ιός τα είχε κάνει κρυφά και φαινόντουσαν μόνο οι συντομεύσεις τις οποίες μόλις τις πατούσες άνοιγαν τον ιό. Δοκίμασε από τις ρυθμίσεις φακέλων των windows να ενεργοποιήσεις την προβολή κρυφών αρχείων και να απενεργοποιήσεις την απόκρυψη αρχείων συστήματος.

 

το προσπάθησα αλλά δεν εμφανίζει κάτι ..

 

 

 

Για αρχή σβήσε όλες τις συντομεύσεις γιατί κάνουν αυτό που είπε ο panospc.

Μετά πάτα WINDOWS+R και δώσε cmd και πάτα enter.

Στην κονσόλα δώσε το παρακάτω και θα σου εμφανίσει όλα τα αρχεία (το G είναι το γράμμα που θα πάρει η κάρτα μνήμη, στο screebshoot έχεις το G):

attrib -r -a -s -h G:\*.* /s /d

Αν δεις τίποτα περίεργα εκτελέσιμα σβήστα. Αν έχει autorun.inf στο root κάνε δεξί κλικ->επεξεργασία σε αυτό να δεις αν τρέχει τίποτα exe και από ποιον φάκελο τα τρέχει για να τα σβήσεις.

 

Αν έκανες διπλό κλικ σε κάποια από αυτές τότε μάλλον μολύνθηκε το pc σου και θέλεις καθάρισμα.

 

έκανα διπλό κλικ...

 Αρχικά είχα ένα πρόγραμμα εγκατεστημένο ,active file recovery , το έτρεξα και πήρα τις φωτό.

 

το επόμενο βήμα είναι να το κάνω ένα φορμάτ...

 

Κατέβασε από εδώ http://www.smadav.net/το smadav είναι το μόνο που μου εκανε δουλειά πέρυσι με το ίδιο πρόβλημα...

 

κατέβασα το παραπάνω , το σβήνει , αλλά μετα ξανά εμφανίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία δεν σβήστηκαν είναι εκεί.

Παλιός ιός αυτός, δεν ήξερα οτι κυκλοφορεί ακόμα.

 

Απενεργοποίησε το autorun (ψάξε google disable autorun windowsπουέχεις)

Βάλε την κάρτα και τρέξε την εντολή του micos000 και σβήσε το autorun.inf, τα εκτελέσιμα και γενικά ότι φαίνεται εκτός απο εικόνες κτλ.

Σκανάρεις με malwarebytes antimalware, emsisoft emergency kit, hitmanpro. Στο πρώτο δεν ενεργοποιείς trial, μένεις στην free έκδοση.

 

Πες μας τι έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπ όψιν, αν σύνδεσες δίκους ή στικάκια μετά που μόλυνες το pc σου τότε θα είναι και αυτά μολυσμένα.

Δε χρειάζεται να μπεις στον κόπο να κάνεις ανάκτηση δεδομένων. Εκεί είναι όλα, απλά είναι κρυφά και όσο είσαι μολυσμένος, ο ιός θα στα κρύβει συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το έδωσα στον ιτ στην δουλειά ( γιατί από τότε ξεκίνησε η υπόθεση ) φαινομενικά το έκανε , μου έβαλε πάλι τα αρχεία , στο πρώτο pc που το έβαλα να το ανοίξω ξαναγεμίσε εικονίδια</p>

<p>Στο δικό μου σπίτι έκανα σκάν με avast και malwarebytes</p>

<p>Και δείχνει οκ ...</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...