Προς το περιεχόμενο

Ο Πρόεδρος της Nintendo, Satoru Iwata, απεβίωσε σε ηλικία 55 ετών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσω μίας λιτής ανακοίνωσης, η Nintendo δυστυχώς έκανε γνωστό, και είναι ιδιαίτερα λυπηρό, ότι ο Πρόεδρος Satoru Iwata, δεν κατάφερε να κερδίσει την μάχη με τον καρκίνο και απεβίωσε σε ηλικία 55 ετών.

Πέρυσι, ο Satoru Iwata δεν εμφανίστηκε στην έκθεση E3 εξαιτίας μίας χειρουργικής επέμβασης στην οποία έπρεπε να υποβληθεί για την αφαίρεση μέρους του όγκου, και το ίδιο έγινε και φέτος. Η Nintendo για την ώρα τηρεί σιγήν ιχθύος για την διάδοχη κατάσταση στο τιμόνι της εταιρείας. Για την ώρα πάντως, η ηγεσία έχει περάσει στα χέρια των Genyo Takeda και Shigeru Miyamoto.

 

Η επίδραση του Iwata στην φιλοσοφία και στην κουλτούρα της Nintendo ήταν ιδιαίτερα σημαντική, και από τα αρχικά στάδια της καριέρας τους. Ήρθε στην Nintendo το 1983 και βοήθησε ορισμένους developers να δημιουργήσουν θρυλικούς τίτλους (Earthbound, πρώτοι τίτλοι της σειράς Kirby κ.ά). Το 2000 ανέλαβε την ανάπτυξη και τον σχεδιασμό της εταιρείας και το 2002 έγινε ο πρώτος ηγέτης της Nintendo που δεν ήταν μέλος της οικογένειας Yamauchi που ίδρυσε την εταιρεία. Το ιστορικό του, ως επικεφαλής της επιχείρησης, συμπεριλαμβάνει μεγάλες επιτυχίες και αποτυχίες, αλλά αναμφισβήτητα παραμένει άξιο θαυμασμού.

 

Μπορεί να προήδρευσε κατά το μεγαλύτερο μέρος της όχι και τόσο επιτυχημένης σταδιοδρομίας του GameCube και φυσικά εκείνης του Wii U, και της μάχης του για επιβίωση, αλλά ήταν και εκείνος που εγκαινίασε και καθιέρωσε κατά κάποιο τρόπο την εποχή του motion-controlled gaming και έζησε στιγμές δόξας με το Wii, ενώ βοήθησε να παγιωθεί η κυριαρχία της Nintendo στις handheld κονσόλες με τα DS και 3DS. Παρόλο που επίσης η Nintendo έδειξε απροθυμία να ανταγωνιστεί τις Sony και Microsoft, έδειξε πως σταδιακά επιδιώκει να προσαρμοστεί στην πραγματικότητα ενός κόσμου όπου κυριαρχούν τα smartphones και να αναπτύξει mobile games.

 

Σε μία από τις σημαντικότερες ομιλίες του, στο Game Developers Conference 2005, ο Satoru Iwata έκανε μία σημαντική δήλωση, που ουσιαστικά μαρτυρούσε την προσωπικότητα αλλά και τον τρόπο που επιθυμούσε να ηγηθεί της Nintendo. Είχε δηλώσει: “Στην επαγγελματική κάρτα μου είμαι ένας πρόεδρος εταιρείας, στο μυαλό μου είμαι ένας game developer. Αλλά, στην καρδιά μου, είμαι ένας gamer”.

 

Για πολλούς, ο Satoru Iwata, ήταν κυριολεκτικά το πρόσωπο της Nintendo, και ενδεχομένως, αυτό θα το δείξει η ιστορία, να ήταν μία αξεπέραστη, ευγενική προσωπικότητα, που θα λείψει πολύ στην Ιαπωνική εταιρεία, αλλά και στον κόσμο της βιομηχανίας του gaming.

 


 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

πόσες γεννιές μεγάλωσε αυτός ο άνθρωπος...

 

Τον ευχαριστώ για μερικές απο τις καλυτερες αναμνήσέις, απο τα παιδικά μου χρόνια

 

RIP

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή του ώρα. Και φυσικά έδωσε και ένα μεγάλο μάθημα, πως όσα δισεκατομμυρια και αν έχεις ο καρκίνος δυστυχώς δεν κάνει διακρίσεις και φυσικά δεν έχει βρεθεί ακόμα το φάρμακο που τον γιατρεύει. Αν υπήρχε για τους λίγους και εκλεκτούς όπως λένε οι αστικοι μύθοι, σίγουρα αυτός ο άνθρωπος, όπως ο Steven Jobs θα είχαν την οικονομική επιφάνεια να το αγοράσουν. Μακριά λοιπόν από κάθε είδους ματζουνια και γιατροσοφια, και ας ακολουθησουμε την κλασσική ιατρική μέχρι να είναι σε θέση να μας απαλλάξει μια για πάντα από την ύπουλη αυτή ασθένεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή του ώρα. Και φυσικά έδωσε και ένα μεγάλο μάθημα, πως όσα δισεκατομμυρια και αν έχεις ο καρκίνος δυστυχώς δεν κάνει διακρίσεις και φυσικά δεν έχει βρεθεί ακόμα το φάρμακο που τον γιατρεύει. Αν υπήρχε για τους λίγους και εκλεκτούς όπως λένε οι αστικοι μύθοι, σίγουρα αυτός ο άνθρωπος, όπως ο Steven Jobs θα είχαν την οικονομική επιφάνεια να το αγοράσουν. Μακριά λοιπόν από κάθε είδους ματζουνια και γιατροσοφια, και ας ακολουθησουμε την κλασσική ιατρική μέχρι να είναι σε θέση να μας απαλλάξει μια για πάντα από την ύπουλη αυτή ασθένεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή του ώρα. Και φυσικά έδωσε και ένα μεγάλο μάθημα, πως όσα δισεκατομμυρια και αν έχεις ο καρκίνος δυστυχώς δεν κάνει διακρίσεις και φυσικά δεν έχει βρεθεί ακόμα το φάρμακο που τον γιατρεύει. Αν υπήρχε για τους λίγους και εκλεκτούς όπως λένε οι αστικοι μύθοι, σίγουρα αυτός ο άνθρωπος, όπως ο Steven Jobs θα είχαν την οικονομική επιφάνεια να το αγοράσουν. Μακριά λοιπόν από κάθε είδους ματζουνια και γιατροσοφια, και ας ακολουθησουμε την κλασσική ιατρική μέχρι να είναι σε θέση να μας απαλλάξει μια για πάντα από την ύπουλη αυτή ασθένεια...

Μην αναφέρεις καν τον Jobs. Οι γιατροί είχαν πει ότι ο καρκίνος που είχε ήταν ιάσιμος αλλά λόγω της προχωρημένης του κατάστασης, δεν αναστρεφόταν.

Απο wikipedia

 

 

Jobs’s faith in alternative medicine likely cost him his life.... He had the only kind of pancreatic cancer that is treatable and curable.... He essentially committed suicide
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή βιομηχανία έγινε πολύ φτωχότερη.Τον ευχαριστώ για ολες τις υπέροχες στιγμές που μου χάρισε, από παιδί έως τώρα.

 

πόσες γεννιές μεγάλωσε αυτός ο άνθρωπος...

 

Τον ευχαριστώ για μερικές απο τις καλυτερες αναμνήσέις, απο τα παιδικά μου χρόνια

 

RIP

Συγνωμη ρε παιδια και χωρις παρεξηγηση αλλα εχω μια απορια. Για ποια παιδικα σας χρονια μιλατε? Αυτο που θελω να πω ειναι πως το Iwata δουλεψε στην Nintendo το 2000 και εγινε προεδρος της το 2002. Περα απο αυτο βοηθησε στην αναπτυξη των pokemon gold και silver (1999) πριν μπει στη nintendo. Τωρα βεβαια ο καθενας προσδιοριζει την παιδικη ηλικια διαφορετικα. Για μενα παιδι ειναι καποιος μεχρι τα 16-17. Μετα θεωρειται ενηλικας.

 

Anyway ο ανθρωπος ηταν φοβερος. Καταφερε την Hal laboratory να την ισορροπησει και να την σωσει απο βεβαιο χαμο. You have my respect sir. May your soul rest in peace

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ρε παιδια και χωρις παρεξηγηση αλλα εχω μια απορια. Για ποια παιδικα σας χρονια μιλατε? Αυτο που θελω να πω ειναι πως το Iwata δουλεψε στην Nintendo το 2000 και εγινε προεδρος της το 2002. Περα απο αυτο βοηθησε στην αναπτυξη των pokemon gold και silver (1999) πριν μπει στη nintendo. Τωρα βεβαια ο καθενας προσδιοριζει την παιδικη ηλικια διαφορετικα. Για μενα παιδι ειναι καποιος μεχρι τα 16-17. Μετα θεωρειται ενηλικας.

 

Anyway ο ανθρωπος ηταν φοβερος. Καταφερε την Hal laboratory να την ισορροπησει και να την σωσει απο βεβαιο χαμο. You have my respect sir. May your soul rest in peace

Για το earthbound αναφέρομαι εγώ και για το Pokemon.Πολύ βαριά χαρτιά και στην παιδική μου ηλικία.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...