Προς το περιεχόμενο

FX 8320 ή i5 ;;


mrmariosgta4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια χρειαζομαι για ακομη μια φορα τα φωτα σας :)

 

Η ερωτηση μου φαινεται και απο τον τιτλο.

 

Η χρηση θα ειναι περισσοτερο για gaming αλλα και μερικες φορες και για render ( με το Sony Vegas για οσους το γνωριζουν :P )

 

 

Αυτο που με διαφερει περισσοτερο ειναι να μην υπαρχει καποιο ειδους bottleneck σε κανενα παιχνιδι εαν ειναι εφικτο !!!

 

Για overclock δεν γνωριζω ακομα εαν θα κανω παντως εχω μια ψυκτρα Corsair A70 ( Dual Fan )

Εαν ειναι ευκολο πειτε μου προτασης και για stock αλλα και για overclock πλατφορμα (CPU + Motherboard)

Ram εχω στα 8GB DDR3 1600MHz

 

Σας ευχαριστω  :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

i5 δεν υπαρχει συγκριση, εκτος αν i5 λες τον 2500k γιατι εκει ειναι το επιπεδο του 8320

 

Η καλύτερη επιλογή για gaming είναι ο i5.

Οχι για τους καινουργιους λεω ;)

 

Στο render δεν θα ειναι καλυτερος ο 8320 ;;

 

Μπορειτε να μου πειτε συνδυασμους για τον i5 (CPU + Motherboard χωρις overclock) και συνδυασμο i5 παλι (CPU + Motherboard με overclock ) για να δω διαφορες τιμων και αμα με συμφερει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι για τους καινουργιους λεω ;)

 

Στο render δεν θα ειναι καλυτερος ο 8320 ;;

 

Μπορειτε να μου πειτε συνδυασμους για τον i5 (CPU + Motherboard χωρις overclock) και συνδυασμο i5 παλι (CPU + Motherboard με overclock ) για να δω διαφορες τιμων και αμα με συμφερει ;)

 

Δες εδω

 

μια χωρις oc

 

http://www.skroutz.gr/s/4857213/Intel-Core-i5-4690-Box.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5491640/Asrock-H97-Anniversary.html

 

ή   http://www.skroutz.gr/s/4869791/Asus-H97-Plus.html

 

 

με oc

 

http://www.skroutz.gr/s/4982160/Intel-Core-i5-4690K-Box.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5730161/Asus-Z97-Pro-Gamer.html

 

ή  κατι οικονομικοτερο  http://www.skroutz.gr/s/4931139/Gigabyte-Z97-D3H.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παιχνίδια i5 δαγκωτό, για render όμως fx 8320 μιας και είναι καλύτερος. Καρχαρίας ο 8320 είναι χειρότερος από i5 2500k στα παιχνίδια, ωστόσο σε οτιδήποτε πολυνηματικό ο fx 8320 του πηδάει τα βάρδουλα. MrMariosGTAIV πήγαινε σε i5 μιας και το κύριο μέλημά σου είναι το gaming και μερικές φορές το rendering.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι budget έχεις και ποιά κάρτα γραφικών; Γράψε λεπτομερώς το hardware σου και την οθόνη σου.Για τι είδους παιχνίδια μιλάς περισσότερο και πόσο ασχολείσαι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παιχνίδια i5 δαγκωτό, για render όμως fx 8320 μιας και είναι καλύτερος. Καρχαρίας ο 8320 είναι χειρότερος από i5 2500k στα παιχνίδια, ωστόσο σε οτιδήποτε πολυνηματικό ο fx 8320 του πηδάει τα βάρδουλα. MrMariosGTAIV πήγαινε σε i5 μιας και το κύριο μέλημά σου είναι το gaming και μερικές φορές το rendering.

Tι budget έχεις και ποιά κάρτα γραφικών; Γράψε λεπτομερώς το hardware σου και την οθόνη σου.Για τι είδους παιχνίδια μιλάς περισσότερο και πόσο ασχολείσαι;

 

Αρχικα σας ευχαριστω για τις απαντησεις και την βοηθεια σας :)

 

Για budget δεν εχω κατι συγκεκριμενο απλα για i7 ξεφευγω αρκετά σε τιμη γιαυτο ειμαι αναμεσα σε 8320 και i5.

 

Το Hardware μου ειναι :

 

Μητρικη : Asus M4A87TD EVO

Υπαρχον Cpu : AMD Phenom II C3 955 στα 3.8 GHz

Cpu Cooler : Corsair A70 ( με διπλο fan )

Ram : Kingston HyperX Blu 8 GB DDR3 1600Mhz

GPU : R9 280 στα 1025/1475

Case : Thermaltake Commander MS-I

2 HDD SATA III

Και SSD τον Samsung 830 128 GB SATA III

PSU : Thermaltake Smart SE 730W

 

Οθονη ειναι μια Samsung SA 300 στα 1080p

 

Παιχνιδια παιζω ολα τα τελευταια οπως GTA V,Far Cry 4,BF4 κανα Skyrim,PES 2016 που θα βγει και γενικα οτι καινουργιο βγαινει και μαρεσει ;)

 

Με το πανεπιστήμιο τωρα δεν θα πολυασχολουμαι απλα θα καθομαι λιγο να αραζω με κανενα απο τα παραπανω games.

 

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να παρω κατι που να μην εχω bottleneck ,και με την υπαρχον καρτα αλλα και με μελλοντικες αναβαθμισεις.Οσο για το render αμα ειναι μικρες οι διαφορες αναμεσα στον i5 και τον 8320 δεν θα με πειραζε πχ ο i5 θελει 10 για ένα βιντεο και ο 8320 7 λεπτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα games δεν νομιζω να εχεις ιδιαιτερα προβληματα, εκτος αν παιζεις online.

 

γενικα η καλυτερη αναβαθμιση ειναι σε ι5, αν αλλαξεις πλατφορμα.  

 

ομως σκεφτηκες την περιπτωση να βρεις κανεναν Phenom II X6 1090-1100T.... και να αλλαξεις ΜΟΝΟ επεξεργαστη με μικροτερο κοστος?  αυτο θα σε βοηθησει παρα πολυ στο Rendering ..! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο phenom x6 ακούγεται καλή ιδέα, σε clock to clock κοπανάει τον 8320 και στο rendering και στα παιχνίδια. Αυτοί οι επεξεργαστές πραγματικά ήταν ότι καλύτερο είχε βγάλει ποτέ η amd. Αν βρεις κάναν από τους παραπάνω phenom x6 στο 80αρι-90αρι αξίζουν πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MrMarios να σε ρωτήσω κάτι, στο bf4 παίζεις multiplayer ; Αν ναι ο επεξεργαστής σε κόβει η πάει καλά το παιχνίδι χωρίς stuttering ;

 

στα games δεν νομιζω να εχεις ιδιαιτερα προβληματα, εκτος αν παιζεις online.

 

γενικα η καλυτερη αναβαθμιση ειναι σε ι5, αν αλλαξεις πλατφορμα.  

 

ομως σκεφτηκες την περιπτωση να βρεις κανεναν Phenom II X6 1090-1100T.... και να αλλαξεις ΜΟΝΟ επεξεργαστη με μικροτερο κοστος?  αυτο θα σε βοηθησει παρα πολυ στο Rendering ..!

 

Ο phenom x6 ακούγεται καλή ιδέα, σε clock to clock κοπανάει τον 8320 και στο rendering και στα παιχνίδια. Αυτοί οι επεξεργαστές πραγματικά ήταν ότι καλύτερο είχε βγάλει ποτέ η amd. Αν βρεις κάναν από τους παραπάνω phenom x6 στο 80αρι-90αρι αξίζουν πραγματικά.

Οχι μονο single παιζω.Η αληθεια ειναι πως το εχω σκεφτει λογω του socket δυστυχως η μητρικη μου δεν μπορει να παρει am3+ επεξεργαστες ακομη και με καποιο Bios update.

Ηθελα να ρωτησω επισης οι διαφορες αναμεσα στον 8320 και καποιον i5 ειναι τεραστειες ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιες όχι, απλά είναι υπερ του i5 στα παιχνίδια μιας και εκεί αστράφτει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής. Ο fx 8320 κάνει για όλα τα υπόλοιπα, multitasking, rendering. streaming, εκεί είναι ανίκητος και ένα σκαλί κάτω από i7 4770k. Ωστόσο εσύ μιας και θες παιχνίδια ο i5 είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή. Στα παιχνίδια που χρησιμοποιούν όλα τα threads του fx υπάρχει μικρή διαφορά υπερ του i5, ωστόσο όμως επειδή τα παιχνίδια αυτά δεν είναι πολλά και τα περισσότερα πλέον θέλουν 4 πυρήνες και δυνατούς ο i5 αποδίδει καλύτερα. Αν υπήρχε optimization και στα online για πολλά threads ο fx θα τα πήγαινε καλά, όμως στα mmorpg και στα moba έχουν πέσει συνεργασίες με την intel για να αποδίδουν σωστά αποκλειστικά στην αρχιτεκτονική των επεξεργαστών της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...