Προς το περιεχόμενο

Πλυστικό Carrefour 1500W @ 35.60€


Shadowjump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο μια πρωτη δοκιμη που εκανα καλο φαινεται, μια ερωτηση που θελω να κανω ειναι, αν μετα το τελος του πλυσιματος αδειαζεται με καποιο τροπο το νερο που εχει μεσα ή το αφηνετε οπως ειναι με το νερο?

 

Στις οδηγίες του "καινούριου" πάντως λέει να το αδειάζεις (δηλαδή να το δουλεύεις χωρίς παροχή νερού) όταν τελειώσεις. Λογικό μου ακούγεται. Ούτως η άλλως το μοτέρ που γράφεις παρακάτω άντε να δουλέψει μισό δευτερόλεπτο χωρίς νερό. Με το που βλέπεις ότι δεν τρέχει άλλο νερό, το κλείνεις. Δεν το αφήνεις κανα μισάωρο

 

Να πω κι εγώ εντυπώσεις μιας και έπλυνα αυτοκίνητο σήμερα.

Το "καινούριο" για ελαφριά χρήση είναι μια χαρά. Δεν ξέρω ακριβώς πόσα bar βγάζει, αλλά τα 100 μου φαίνονται "σπαλιαριά". Σίγουρα μειώνει κατά πολύ το χρόνο πλυσίματος του αυτοκινήτου, αφού στο αρχικό βρέξιμο απομακρύνει μεγάλο μέρος της βρωμιάς (κάτι που το απλό λάστιχο δεν κάνει), ειδικά σε ζάντες. θόλους. Επίσης, στο τελικό ξέβγαλμα καθαρίζει πιο γρήγορα από το απλό λάστιχο.

 

Αφρό δε χρησιμοποίησα, θεωρώ ότι σε τέτοια ποιότητα πλυστικού πρέπει να μπει χέρι με σφουγγάρι. Ίσως για κανένα απλό φρεσκάρισμα να το δοκιμάσω.

 

Κατά τα άλλα, να διορθώσω προηγούμενό μου ποστ και να πω ότι έχει θήκες πάνω για όλα τα εξαρτήματα και γενικά είναι πολύ compact. Το μόνο για το οποίο δεν υπάρχει χώρος πάνω στο μηχάνημα είναι το λάστιχο που ενώνει πιστόλι με πλυστικό.

 

Το καλώδιο και το λάστιχο έχουν ικανοποιητικό μήκος (θα ήθελα το λάστιχο ελάχιστα μεγαλύτερο), δεν είναι πολύ θορυβώδες και δεν έχει ιδιαίτερες διαρροές (το λάστιχο εκεί που εφαρμόζει στο πιστόλι δε χάνει καθόλου, στο άκρο που εφαρμόζει στο μηχάνημα χάνει κάτι σταγόνες, αμελητέο)

Επεξ/σία από saxos55
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατι που παρατηρησα με το καινουργιο ειναι πως λεει απο 6 ΕΩΣ 6.4 λιτρα νερου ανα λεπτο οποτε απο την μια εχουμε 360 λιτρα την ωρα στην χειροτερη και απο την αλλη 384 λιτρα στην καλυτερη....Σε σχεση με το παλιο που εχει 340 λιτρα την ωρα θεωρω πως η διαφορα ειναι αρκετη.

 

Δυστυχως στο νεο δεν εχει ανταπτορα για να βαζεις το λαστιχο παροχης νερου και πρεπει να χρησιμοποιεις το μεταλικο που εχουμε ολοι πανω κατω. Μικρη διαφορα αλλα καποιος ισως να μην το περιμενει και να μην εχει ενα εξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω κι εγω για την προσφορα.

Εγω πηρα το παλιο απο το καταστημα στην ιφιγενειας στη μεταμορφωση.

Γενικα ευχαριστημενος, απλα το μπουκαλακι για τον αφρο αδειαζει πολυ γρηγορα. Ειχα βαλει σαμπουαν αυτοκινητου σε αναλογια 1:2 με νερο. Την επομενη φορα μαλλον θα βαλω αφρο με το σφουγγαρι.

Επισης για το φιλο που λεει οτι δεν κανει καλη επαφη το λαστιχο με το πιστολι, μαλλον δεν εσφιξε καλα την κατω βιδα που ειναι αυτη που δενει. Την πατησα εγω και προσπαθουσα να σφιξω την βιδα που ειναι κοντα στο πιστολι.

Τελος να ρωτησω....οταν εχετε ανοιχτο το πλυστικο αλλα δεν πατατε το πιστολι....κανει σαν ενα συντομο μουγκρισμα καθε 3-4 δευτερολεπτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω κι εγω για την προσφορα.

Εγω πηρα το παλιο απο το καταστημα στην ιφιγενειας στη μεταμορφωση.

Γενικα ευχαριστημενος, απλα το μπουκαλακι για τον αφρο αδειαζει πολυ γρηγορα. Ειχα βαλει σαμπουαν αυτοκινητου σε αναλογια 1:2 με νερο. Την επομενη φορα μαλλον θα βαλω αφρο με το σφουγγαρι.

Επισης για το φιλο που λεει οτι δεν κανει καλη επαφη το λαστιχο με το πιστολι, μαλλον δεν εσφιξε καλα την κατω βιδα που ειναι αυτη που δενει. Την πατησα εγω και προσπαθουσα να σφιξω την βιδα που ειναι κοντα στο πιστολι.

Τελος να ρωτησω....οταν εχετε ανοιχτο το πλυστικο αλλα δεν πατατε το πιστολι....κανει σαν ενα συντομο μουγκρισμα καθε 3-4 δευτερολεπτα?

Όχι δεν κάνει μούγκρισμα, όση ώρα και να το αφήσεις δεν ακούγεται τίποτα. Μάλλον κάπου σου χάνει νερο., μακάρι όχι από το δοχείο πίεσης...

Και εμένα μου αδειάζει το δοχείο απορρυπαντικού σε 1-2 λεπτά, αμέσως

Του είχα βάλει υγρό karcher έτοιμο χωρίς αραίωση, έκανε φοβερό αφρό αλλά τελείωσε αμέσως. Μετά δοκιμασα αραιωμένο fairy, έκανε το ίδιο. Την άλλη φορά θα δοκιμασω κάτι πιο παχύρευστο μήπως και το τραβήξει πιο αργά. Πάντως το fairy και όλα τα υγρά κουζίνας έχουν πολύ αλάτι και κανονικά δεν κάνουν. Φίλος πρότεινε να πάρω το φθηνότερο noname σαμπουάν που υπάρχει για το σώμα ! Θα το κάνω και θα ανεβασω εντυπώσεις αλλά αφού λερωθεί πάλι το αμάξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πω και εγώ πως πήρα το παλιό. Έπλυνα 2 αυτοκίνητα.

Αυτά που παρατήρησα είναι τα εξής:

 

1) Δεν κάνει πολύ καλή επαφή το βύσμα εφαρμογής του μαύρου λάστιχου με το πιστόλι με αποτέλεσμα όταν έπλενα τα αυτοκίνητα να έκανα μπάνιο και εγώ. (αν το είχε και κάποιος άλλος αυτό το θέμα να μου το πει, για να ξέρω αν είναι να πάρω καμιά λαστιχένια ροδέλα)

 

2) Η περιστρεφόμενη βούρτσα που έχει μέσα δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Η εξωτερική είναι σταθερή, ενώ η εσωτερική περιστρεφόμενη κινείται με αργή ταχύτητα. 

 

3) Το λάστιχο που έχει η συσκευασία είναι μικρό σε μήκος, με αποτέλεσμα να χρειάζεται να μεταφέρεις το πλυστικό περιμετρικά του αυτοκινήτου κατά τη διάρκεια πλυσίματος κάτι που το "ψιλοφοβήθηκα", γιατί και η μπαλαντέζα του ρεύματος είναι μικρή και πρόσεχα να μην πάει νερό.

 

4) Εγώ για σαπούνι έβαλα το υγρό πιάτων του careffour. Περίπου 3/4 του μπουκαλιού σαπούνι και 1/4 νερό. Για εμένα ο αφρός που έκανε ήταν ικανοποιητικότατος.

 

5) Το πιστόλι πίεσης που έχει κάνει καλή δουλειά. Εκτός από το αυτοκίνητο το δοκίμασα στα εξωτερικά πλακάκια αλλά και σε τσιμέντο που απομάκρυνε το χώμα εύκολα θα μπορούσα να πω.

 

Εν κατακλείδι πιστεύω πως για τα χρήματά του είναι καλή προσφορά. Για επαγγελματική - απαιτητική δουλειά σίγουρα δεν κάνει, αλλά για εσάς που πλένετε ακόμα με το λάστιχο και το χέρι, θα δείτε διαφορά.

Παιδιά ποτέ δε βάζουμε υγρό πιάτων, χαλάει το Βέρνικι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με πρόλαβε ο ikariwths, δεν βάζουμε ποτέ υγρό για τα πιάτα, εκτός ότι περιέχει λεμόνι / ξύδι κτλ που χαλάει το χρώμα αφήνει και στίγματα. Αν πλύνετε με σαμπουάν αυτοκινήτου θα καταλάβετε αμέσως την διαφορά. Σε αφροποιητη ή δεξαμενή σαμπουάν στα πλυστικα να αποφεύγετε τα πολύ συμπηκνωμενα σαμπουάν. Επίσης δεν θέλουν αραιωμα, την μίξη την κάνει το πλυστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινεται κανα καλο σαμπουαν να βγαζει καλο αφρο με το συγκεκριμενο πλυστικο.και εννοειτε να συμφερει να μην ειναι ενα μπουκαλι για 2-3 πλυσηματα μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ικαριωτης και Πανος-κατος

Όπως τα λετε είναι, ποτε υγρο πιατων!

 

 

Με πρόλαβε ο ikariwths

 

 

Στο τσακ! Ουτε για 14... μερες. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβε ο ikariwths, δεν βάζουμε ποτέ υγρό για τα πιάτα, εκτός ότι περιέχει λεμόνι / ξύδι κτλ που χαλάει το χρώμα αφήνει και στίγματα. Αν πλύνετε με σαμπουάν αυτοκινήτου θα καταλάβετε αμέσως την διαφορά. Σε αφροποιητη ή δεξαμενή σαμπουάν στα πλυστικα να αποφεύγετε τα πολύ συμπηκνωμενα σαμπουάν. Επίσης δεν θέλουν αραιωμα, την μίξη την κάνει το πλυστικο.

Παιδιά λυπάμαι που θα σας στεναχωρήσω αλλα δεν κάνουν τα υγρά πιάτων ζημιά (δεν περιέχουν όλα ξύδι, λεμόνι, ούτε καν τα περισσότερα). Οταν πλένουμε με κουβά, μικρή ποσότητα (μερικές σταγόνες στα 20 λίτρα του κουβά) μπαίνει άλλωστε που είναι αστείο να λέμε ότι οξειδώνει την μπογιά. Τώρα για τα στίγματα, οκ εξαρτάται εγώ δεν το διαπιστώνω (μικρές ποσότητες βάζουμε άλλωστε σε πολύ δεν ξέρω)

 

Αν είστε σχολαστικοί θα ξέρετε ότι την ζημιά την κάνουν τα πιεστικά τα ίδια.  Οταν το αμάξι είναι άπλυτο και το αρχίζουμε με το πιεστικό, η συσσωρευμένη κολλημένη σκόνη (μικρά σωματίδια πετραδάκια πρακτικά αν την δεις στο μικροσκόπιο) βιαίως πιέζεται και τρίβεται ΠΑΝΩ στην μπογιά αφαιρώντας την λίγο λίγο την γυαλάδα του και το χρώμα. (τρίβοντας το όπως η αμμοβολή καθ' υπερβολή για να το πούμε πιο παραστατικά). Ασφαλώς όλοι γνωρίζεται για χαλασμένες πινακίδες (νέου τύπου κυρίως) που έχουν καταστραφεί από πιεστικά κτλ, και κάτι αντίστοιχο γίνεται στο χρώμα. Δε λέω θα το δείτε με την πρώτη δε λέω γίνεται αμέσως αλλά γίνεται σιγά σιγά. 

 

Ειδικά το πρώτο βρέξιμο (που το αμάξι έχει σκόνη κολλημένη)  πρέπει να είναι χωρίς ιδιαίτερη πίεση (σκέτο λάστιχο) ή αν επιμένετε με το πιεστικό σας από αρκετή απόσταση (μικρότερη πίεση). Το πρώτο νερό μαλακώνει την βρομιά και αφαιρεί τα πιο χοντρά. Το σφουγγάρι με ελαφριά πίεση στο πρώτο χέρι ξεκολλάει την βρομιά αφαιρούνται μέρος της και το ξέβγαλμα την απομακρύνει (έχει πλέον ξεκολλήσει από το "μασάζ" του σφουγγαριού). Στο τελευταίο στάδιο η σκόνη έχει ξεκολλήσει οπότε και το πιεστικό δεν κάνει "ζημιά". Όπως και να έχει όποτε χρησιμοποιείτε πιεστικό καλό θα είναι να μην είναι από πολύ κοντά. Από απόσταση για καλύτερη συντήρηση.  

 

Τώρα βέβαια η συζήτηση είναι και λίγο καφενείου. Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση, ο καθένας ότι νομίζει κάνει. Προσωπικά ακολουθώ αυτές τις αρχές (σκέτο λάστιχο και σφουγγάρι στο χέρι) και το χρώμα του αυτοκινήτου μου είναι "αστέρι" μετά από 12 χρόνια (και σχεδόν ποτέ σε βούρτσα). 

 

Πάω να το πλύνω τώρα που το θυμήθηκα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό το 1ο χέρι γίνεται όχι με σκέτο νερό αλλά με τον σωστό αφροποιητή και φυσικά με τον κατάλληλο αφρό. Ο αφροποιητής απορροφάει ένα μέρος της πίεσης του πιεστικού ενώ ο αφρός φουσκώνει και ξεκολλάει την βρωμιά από την λαμαρίνα. Φυσικά υπάρχουν και αξιόλογα χειροκίνητα ψεκαστήρια που κάνουν καλό αφρό όπως το gloria foam master 10.

Το σφουγγάρι μπορεί να κάνει κι αυτό γρατσουνιές, τα καλύτερα είναι τα προβατάκια για πλύσιμο στο χέρι. Επίσης το σωστό πλυσιμο στο χέρι απαιτεί 2 κουβάδες, έναν για το σαμπουάν κι έναν για να ξεπλένεις κάθε φορά μετά την επαφή με τη λαμαρίνα. Επίσης αν ο κουβάς δεν έχει ειδικό πάτο, δεν βουτάμε πότε το σφουγγάρι μέχρι τέρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προτεινεται κανα καλο σαμπουαν να βγαζει καλο αφρο με το συγκεκριμενο πλυστικο.και εννοειτε να συμφερει να μην ειναι ενα μπουκαλι για 2-3 πλυσηματα μονο

Εγώ παίρνω ένα της sonax χρώμα πορτοκαλί ,συσκευασία ενός λίτρου στα 3€ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το χρησιμοποιώ με αφροποιητη σε ένα πλυστικο της karcher και το αυτοκίνητο ή μηχανή γίνονται σαν χιονισμένα από τον πολύ αφρό. Μου κρατάει για κάμποσα πλυσίματα.

 

Δεν θα έχει διαφορά σε αυτό του καρφουρ το οποίο το αγόρασα και το έδωσα στον πεθερό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίρνω ένα της sonax χρώμα πορτοκαλί ,συσκευασία ενός λίτρου στα 3€ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το χρησιμοποιώ με αφροποιητη σε ένα πλυστικο της karcher και το αυτοκίνητο ή μηχανή γίνονται σαν χιονισμένα από τον πολύ αφρό. Μου κρατάει για κάμποσα πλυσίματα.

 

Δεν θα έχει διαφορά σε αυτό του καρφουρ το οποίο το αγόρασα και το έδωσα στον πεθερό μου.

Eχω παρει ακριβως αυτο το σαπουνι και το εβαλα στο παλιο του carefour αλλα τζιφος,πεταει μονο νερο χωρις καθολου σαπουνι..

Το σαπουνι το εβαλα σκετο μεχρι την μεση του δοχειου και ψεκαζοντας γεμισε το αλλο μισο με νερο αλλα πεταει μονο νερο..

Υπαρχει καποιος που να χει το παλιο και να εχει ψεκασει με αφρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το δικό μου πετάει κανονικά αφρό. Έχεις βάλει πάνω στο λάστιχο το ειδικό εξάρτημα που από κάτω έχει το δοχείο με το σαπούνι;

Αν εννοεις αυτο ναι

 

yeJ3Z.jpg

 

Το γεμισα μεχρι την μεση με το sonax αλλα τζιφος,πεταγε μονο νερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...