Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το wifi του σπιτιου μου...


petant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Εχω εδω κι εναν χρονο συνδεση OTE CONN-X ,με το οποιο συνδεομουν σε Η.Υ, λαπτοπ και κινητο χωρις κανενα προβλημα με το wifi που διεθετε...

   Ξαφνικα απο χθες κι ενω συνδεομαι κανονικα στο Η.Υ, το λαπτοπ κ το κινητο δεν εντοπιζουν καν το wireless του δικτυου μου. Ακομα κι αν βαλω το κινητο πανω στο router δεν το εντοπιζει. Το ιδιο κ το λαπτοπ- πιανει ολα τα τριγυρω wifi εκτος απ το δικο μου.  

   Γιατι συμβαινει κατι τετοιο? Υπαρχει καποια λυση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή μπες στο ρούτερ και άλλαξε το κανάλι του WiFi (βάλε το κάπου στο 6-7-8-9) και δες αν το βλέπουν και οι άλλες συσκευές. 

Μετά δες αν είναι Hiden το SSID στις ρυθμίσεις στο router ή αν έχει πολύ μεγάλο beacon time (γύρω στα 100ms πρέπει να είναι).

Αν δεν το βλέπει ακόμα βγάλε το ρούτερ απο την πρίζα για λίγο και γύρνα το πάλι μπας και... 

Αν δεν κάνεις τίποτα και έτσι είτε ανέβασε εδώ screenshot απο τις ρυθμίσεις του WiFi σου να δούμε αν κάτι δεν πάει καλά είτε χτύπα του ένα ρεσέτ απο το κουμπάκι που έχει (σε αυτήν την περίπτωση μετά το ρεσέτ θα γυρίσει στην εργοστασιακή του κατάσταση και πρέπει να του περάσεις πάλι κωδικούς WiFi και PPP απο την αρχή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή μπες στο ρούτερ και άλλαξε το κανάλι του WiFi (βάλε το κάπου στο 6-7-8-9) και δες αν το βλέπουν και οι άλλες συσκευές. 

Μετά δες αν είναι Hiden το SSID στις ρυθμίσεις στο router ή αν έχει πολύ μεγάλο beacon time (γύρω στα 100ms πρέπει να είναι).

Αν δεν το βλέπει ακόμα βγάλε το ρούτερ απο την πρίζα για λίγο και γύρνα το πάλι μπας και... 

Αν δεν κάνεις τίποτα και έτσι είτε ανέβασε εδώ screenshot απο τις ρυθμίσεις του WiFi σου να δούμε αν κάτι δεν πάει καλά είτε χτύπα του ένα ρεσέτ απο το κουμπάκι που έχει (σε αυτήν την περίπτωση μετά το ρεσέτ θα γυρίσει στην εργοστασιακή του κατάσταση και πρέπει να του περάσεις πάλι κωδικούς WiFi και PPP απο την αρχή).

 

Φιλε μου, σορρυ αλλα ειμαι λιγο ασχετος σε τετοια θεματα... Πες μου πως μπαινω στο ρουτερ για αρχη, να δω αν μπορω να κανω τις ρυθμισεις που μου πες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε την εντολή ipconfig στην γραμμή εντολών (έναρξη βοηθήματα γραμμή εντολών) και δες τι σου γράφει στην προεπιλεγμένη πύλη, πρέπει να είναι κάτι σαν 192.168.1.1 ή 192.168.1.254 ή 192.168.254.1 etc.

Μετά πας στον browser (chrome firefox ie δεν έχει σημασία) και πατάς αυτόν τον αριθμό, θα σε πετάξει στην σελίδα του ρούτερ, εκεί βάζεις τους κωδικούς (αν δεν είναι admin admin τους γράφει κάτω απο το ρούτερ) και μπαίνεις στις ρυθμίσεις του WiFi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εκεί είναι....

Αν το ρούτερ σου είναι αυτό: link τότε η επιλογή είναι η interface setup - Wireless και στο Channel βάζεις 6 ή 7 ή 8. 

Beacon βάλε 100 ή 200.

Το wireless mode βάλε το b + g + n, channel bandwidth 20/40, τέλος εκεί που λέει Broadcast SSID να είναι yes. 

 

Αν και με αυτά δεν μπορέσεις να το δεις κάνε ένα ρεστάρτ στο ρούτερ (βγάλε το για λίγο απο την πρίζα και βάλε το πάλι).

Αν πάλι δεν κάνεις τίποτα πάτα το κουμπί reset που έχει το ρούτερ απάνω του αλλά έχε υπόψιν οτι μετά θα πρέπει να μπεις στο ρούτερ και να βάλεις πάλι το username που έχεις στον ΟΤΕ και το password για να μπεις στο ίντερνετ και όλες οι ρυθμίσεις θα έχουν χαθεί.Το username και το password είναι στα χαρτιά που σου έχει δώσει ο ΟΤΕ με την σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστιχως για καποιο λογο η επιλογη ''wireless'' λειπει απ τις επιλογες του ρουτερ μου και δε μπορω να κανω τις αλλαγες που μου ειπες. Εκανα restart, εκανα και reset αλλα τιποτα... Εξακολουθει να μην υπαρχει το δικτυο αυτο για τις συσκευες μου... Νομιζω καλυτερα να καλεσω εναν τεχνικο του ΟΤΕ να το δει... Οπως και να χει ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και κανένα firmware update μπας και το βγάλει αλλά πρέπει να γράψεις το ακριβές μοντέλο του ρούτερ σου να δούμε αμα υπάρχει κανένα νεότερο update. Αν είναι θέμα του ρούτερ βέβαια μπορείς όπως είπες να καλέσεις τον ΟΤΕ να δεις αν σου δώσει κανένα άλλο ρούτερ, αλλα λογικά και απο εκεί για firmware udate θα σου πούνε.... 

Όπως και να έχει αν δεν βγάλεις άκρη πόσταρε εδώ να δούμε τι άλλο μπορεί να γίνει.

 

PS Δοκίμασε να μπεις στην σελίδα του ρούτερ και με άλλον browser μπας και έχει αυτός το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξα browser και μου βγαλε την επιλογη που ψαχναμε- το wireless !!! Εβαλα τις ρυθμισεις οπως μου πες, δεν εγινε ομως τιποτα... Καμια αλλη ρυθμιση μηπως βλεπεις?

post-340747-0-38289800-1438622812_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Access point βάλε το Activated και πάτα SAVE, λογικά αυτό είναι.

 

Πάντως το κλειδί για το WiFi καλό είναι να το αλλάξεις, αυτό δεν είναι και πολύ ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...