Προς το περιεχόμενο

Εγγύηση iPhone 6


ariston09

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι εννοεις λιγο τυχη;

Είναι λίγο μπερδεμένη ιστορία η εγγύηση. Τα περισσότερα μαγαζιά λένε ένα χρόνο, ο περισσότερος κόσμος απλά το δέχεται. Τον 2ο χρόνο πρέπει κατά κάποιο τρόπο να τον διεκδικήσεις και να τον κερδίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύουν τα παρακάτω στο link

 

http://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

Επειδή στην ουσία τον 2ο χρόνο τον παρέχει η Εταιρία / Πάροχος από όπου το αγόρασες, συνηθίζουν να το κάνουν γαργάρα.

Όπως είπε και ο φίλος με κυνήγι και λίγο πίεση το καταφέρνεις αλλά πολλές φορές (Arvato, Γερμανός) το κινητό γυρνάει με την "καραμέλα" της υγρασίας.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πας κατευθείαν στην Infoquest που αναλαμβάνει πλέον και κινητά αγορασμένα απο Παρόχους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρόνια...Δεν θέλει κόπο , θέλει τρόπο.. Γράψε μία περιποιημένη αίτηση (εαν προκύψει κάτι σε βοηθάμε σε περίπτωση που το χρειαστείς) τους επισυνάπτεις και το έγγραφο από το site της αππλε για την διεθνή ευρωπαική 2-ετή εγγύηση και στο περνάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 χρονο εγγυηση αντιπροσωπειας και 1 χρονος εγγυηση αυτου που στο πουλησε. Το ιδιο πραγμα ισχυει και σε αλλα πραγματα οπως πχ Playstation 4 κλπ που αν δεις στα Site γραφουν 1 χρονο εγγυηση αντιπροσωπειας μονο.

Ισχύουν τα παρακάτω στο link

 

http://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

Επειδή στην ουσία τον 2ο χρόνο τον παρέχει η Εταιρία / Πάροχος από όπου το αγόρασες, συνηθίζουν να το κάνουν γαργάρα.

Όπως είπε και ο φίλος με κυνήγι και λίγο πίεση το καταφέρνεις αλλά πολλές φορές (Arvato, Γερμανός) το κινητό γυρνάει με την "καραμέλα" της υγρασίας.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πας κατευθείαν στην Infoquest που αναλαμβάνει πλέον και κινητά αγορασμένα απο Παρόχους...

 

Και το θεμα δεν ειναι μονο οτι σου κανουν γαργαρα τον 2ρο χρονο,αλλα και στο οτι πουλανε και επεκτασεις εγγυησης μετα τον 1ο χρονο που ουσιαστικα ειναι παρανομες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ισχύουν τα παρακάτω στο link

 

http://www.apple.com/gr/legal/statutory-warranty/

 

Επειδή στην ουσία τον 2ο χρόνο τον παρέχει η Εταιρία / Πάροχος από όπου το αγόρασες, συνηθίζουν να το κάνουν γαργάρα.

2 χρόνια...Δεν θέλει κόπο , θέλει τρόπο.. Γράψε μία περιποιημένη αίτηση (εαν προκύψει κάτι σε βοηθάμε σε περίπτωση που το χρειαστείς) τους επισυνάπτεις και το έγγραφο από το site της αππλε για την διεθνή ευρωπαική 2-ετή εγγύηση και στο περνάνε.

Μην ξεχνατε κ αυτην την παραγραφο στο λινκ του αρθρου που παρεθεσες(το εγγραφο της apple που λετε):

Image%202015-08-02%20at%204.56.08%20PM.p

"Στα περισσότερα κράτη-μέλη της ΕΕ, οι καταναλωτές μπορούν να υποβάλουν αξιώσεις μόνο για ελαττώματα που υπήρχαν κατά την παράδοση. Υπάρχουν ορισμένες εξαιρέσεις, όπως είναι η Δημοκρατία της Τσεχίας και η Ρουμανία. Η ευθύνη για την απόδειξη ότι το ελάττωμα υπήρχε κατά την παράδοση (συμπεριλαμβανομένων των λανθανόντων ελαττωμάτων), μεταφέρεται συνήθως στον καταναλωτή, μετά από μια περίοδο 6 μηνών από την ημερομηνία παράδοσης."

 

 

----------------

Το καλο ειναι οτι η apple στην Ελλαδα για τα κινητα φαινεται να θελει να δωσει 2 χρονια εγγυηση(ασχετα με το τι γραφει στο site που λεει μονο για 1 χρονο εγγυηση, τηλεφωνικα φαινεται να λεει για 2 κ αυτο ειναι θετικο).

Για υπολογιστες βεβαια ουτε λογος για 2 χρονια, δινει μονο 1.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε υπολογιστές με λίγο επιμονή παίρνεις 2. Παράδειγμα το δικό μου MacBook Air όπου η μπαταρία μετά από service battery που εμφάνισε, αλλάχτηκε από την Infoquest (όπου στάλθηκε μέσω Public) στους 15 μήνες (3 μήνες μετά τη λήξη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε υπολογιστές με λίγο επιμονή παίρνεις 2. Παράδειγμα το δικό μου MacBook Air όπου η μπαταρία μετά από service battery που εμφάνισε, αλλάχτηκε από την Infoquest (όπου στάλθηκε μέσω Public) στους 15 μήνες (3 μήνες μετά τη λήξη). 

Πολυ θετικο!

Με πολλη επιμονη , δεν τα καταφερα σε 2 μηχανηματα που προσπαθησα μετα το περας της μονοετους εγγυησης, οπως κ αρκετοι χρηστες στο φορουμ εδω νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωση, τώρα που κοιτάω τις αποδείξεις θυμήθηκα τι είχε γίνει ακριβώς!

 

Στάλθηκε αρχικά από Public στην Infoquest όπου ΔΕΝ το καλύψανε. Στη συνέχεια μίλησα με τον διευθυντή του καταστήματος ο οποίος μου είπε ότι θα το στείλουνε στην iSystem.  Γενικά μου είπε ότι μελλοντικά δεν θα στέλνουν στην Infoquest αλλά στην iSystem, διότι έχουν πάρα πολλά περιστατικά που ακόμα και προϊόντα στην εγγύηση η Infoquest δεν τα καλύπτει με ασύληπτες δικαιολογίες και μου ανάφερε διάφορα περιστατικά πελατών κυρίως με οθόνες iMac.

 

Η επισκευή μου τελικά καλύφθηκε από την iSystem με το αναγραφόμενο κόστος αλλαγής στα 129.74. Στις παρατηρήσεις του τεχνικού μεταξύ άλλων αναφέρει: 

 

"Το κόστος του ανταλλακτικού και της εργασίας καλύφθηκε από την Apple"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα πάντως η Infoquest μου έκανε αντικατασταση iphone στους 22 μήνες... ΑΠλα συμπλήρωσα ενα αίτημα επεκτασης εγγυησης σε 2 έτη (επιτόπου) όταν το πήγα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωση, τώρα που κοιτάω τις αποδείξεις θυμήθηκα τι είχε γίνει ακριβώς!

 

Στάλθηκε αρχικά από Public στην Infoquest όπου ΔΕΝ το καλύψανε. Στη συνέχεια μίλησα με τον διευθυντή του καταστήματος ο οποίος μου είπε ότι θα το στείλουνε στην iSystem.  Γενικά μου είπε ότι μελλοντικά δεν θα στέλνουν στην Infoquest αλλά στην iSystem, διότι έχουν πάρα πολλά περιστατικά που ακόμα και προϊόντα στην εγγύηση η Infoquest δεν τα καλύπτει με ασύληπτες δικαιολογίες και μου ανάφερε διάφορα περιστατικά πελατών κυρίως με οθόνες iMac.

 

Η επισκευή μου τελικά καλύφθηκε από την iSystem με το αναγραφόμενο κόστος αλλαγής στα 129.74. Στις παρατηρήσεις του τεχνικού μεταξύ άλλων αναφέρει: 

 

"Το κόστος του ανταλλακτικού και της εργασίας καλύφθηκε από την Apple"

Είχα ακούσει τα καλύτερα για την infoquest, κρίμα αν άρχισε τέτοια κόλπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 χρονο εγγυηση αντιπροσωπειας και 1 χρονος εγγυηση αυτου που στο πουλησε. Το ιδιο πραγμα ισχυει και σε αλλα πραγματα οπως πχ Playstation 4 κλπ που αν δεις στα Site γραφουν 1 χρονο εγγυηση αντιπροσωπειας μονο.

 

Και το θεμα δεν ειναι μονο οτι σου κανουν γαργαρα τον 2ρο χρονο,αλλα και στο οτι πουλανε και επεκτασεις εγγυησης μετα τον 1ο χρονο που ουσιαστικα ειναι παρανομες....

Aν αναφέρεσαι στο iphone στην ελλάδα δεν πωλείται καμία επέκταση εγγύησης ως εναλλακτική.. Αν είχαμε το apple care+ στην Ελλάδα θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα απ'ότι τώρα.

Πολυ θετικο!

Με πολλη επιμονη , δεν τα καταφερα σε 2 μηχανηματα που προσπαθησα μετα το περας της μονοετους εγγυησης, οπως κ αρκετοι χρηστες στο φορουμ εδω νομιζω.

Έπρεπε να έχεις αγοράσει το apple care και θα είχες ήσυχο το κεφάλι σου.Ο,τιδήποτε και να χρειαστεί να επισκευάσεις στο mac θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο από ένα apple care.Ειδικά τη στιγμή που δεν βρίσκεις γνήσια ανταλλακτικά και εαν προμηθευτείς ποιοτικά ανταλλακτικά από ifixit τα πληρώνεις όσο θα πλήρωνες Ελλάδα να επισκευαστεί..

εμενα πάντως η Infoquest μου έκανε αντικατασταση iphone στους 22 μήνες... ΑΠλα συμπλήρωσα ενα αίτημα επεκτασης εγγυησης σε 2 έτη (επιτόπου) όταν το πήγα!

Ισχύει.Το έχω ακούσει και από πολλούς άλλους χρήστες.Στην arvato δημιουργούνται ιστορίες με τις διετείς εγγυήσεις και ρίχνουν την ευθύνη στην υγρασία για να αποφύγουν να δώσουν ανακατασκευασμένο.. Εκτός των άλλων δεν μπορείς ποτέ να αποδείξεις ότι οι δείκτες υγρασίας δεν είχαν ενεργοποιηθεί !!

Είχα ακούσει τα καλύτερα για την infoquest, κρίμα αν άρχισε τέτοια κόλπα...

Δεν τα κάνουν αυτά στην infoquest εκτός και αν έπεσε σε κανέναν στραβό υπάλληλο και δεν ήθελε να το περάσει.Η κάθε υπόθεση εξαρτάται βέβαια και από άλλους παράγοντες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωση, τώρα που κοιτάω τις αποδείξεις θυμήθηκα τι είχε γίνει ακριβώς!

 

Στάλθηκε αρχικά από Public στην Infoquest όπου ΔΕΝ το καλύψανε. Στη συνέχεια μίλησα με τον διευθυντή του καταστήματος ο οποίος μου είπε ότι θα το στείλουνε στην iSystem.  Γενικά μου είπε ότι μελλοντικά δεν θα στέλνουν στην Infoquest αλλά στην iSystem, διότι έχουν πάρα πολλά περιστατικά που ακόμα και προϊόντα στην εγγύηση η Infoquest δεν τα καλύπτει με ασύληπτες δικαιολογίες και μου ανάφερε διάφορα περιστατικά πελατών κυρίως με οθόνες iMac.

 

Η επισκευή μου τελικά καλύφθηκε από την iSystem με το αναγραφόμενο κόστος αλλαγής στα 129.74. Στις παρατηρήσεις του τεχνικού μεταξύ άλλων αναφέρει: 

 

"Το κόστος του ανταλλακτικού και της εργασίας καλύφθηκε από την Apple"

 

Για να έχετε πλήρη εικόνα...Η Infoquest το έστειλε πίσω στο Public ζητώντας ~40 ευρώ για τον έλεγχο! Προσοχή! Στην αναφορά ελέγχου ΔΕΝ έλεγε ότι έχει παρέλθει ο ένας χρόνος εγγύησης, αλλά ότι έγινε έλεγχος, τρέξανε τα διαγνωστικά της Apple και ΔΕΝ βρέθηκε κανένα πρόβλημα στη μπαταρία!!! Όταν ήρθε πίσω στο Public πριν το παραλάβω το άνοιξα μπροστά στο Διευθυντή και συνέχιζε φυσικά να βγάζει Service Battery! Κάπου εκεί ο άνθρωπος έκπληκτος μπροστά μου πήρε την Infoquest και κυριολεκτικά "τους ξέχεσε". Στη συνέχεια κάλεσε το νομικό τμήμα του Public και ανέφερε το περιστατικό. Κάπου εκεί άρχισε να μου λέει για διάφορα περιστατικά (iMac κυρίως), όπου κάνανε παρόμοιο πράγμα, δηλαδή τα επιστρέφανε πίσω λέγοντας ότι ελέγχτηκε το μηχάνημα και δεν εντοπίστηκε κανένα πρόβλημα και ζητούσαν κάποιο ποσό για τον τεχνικό έλεγχο!

 

Στη συνέχεια μου είπε ότι το public θα απευθύνεται στην iSystem εφεξής...κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...