Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμισα τη RAM μου.


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Σήμερα αναβάθμισα τη ram μου, και είναι το πρώτο βήμα σε μια σειρά αναβαθμίσεων που σκοπεύω να κάνω, ώστε να μπορώ να παίζω τα νέα παιχνίδια, τα οποία λόγο της νέας γενιάς κονσολών, έχουν αυξημένες απαιτήσεις.

 

Από ένα σετ 4x1gb Corsair τα οποία ήταν ddr3 στα 1333mhz, με timings 9-9-9-24, (4gb)

πήγα σε ένα σετ 2x4gb Crucial Ballistix Tactical, ddr3, στα 1600mhz με timings 8-8-8-24. (8gb)

 

Έτρεξα το overdrive benchmark, και το memory speed του μου έβγαλε 2605 πόντους με τις Crucial, ενώ με τις παλιές Corsair, το σκορ ήταν 2534 πόντους, δηλαδή σκόραρε το σύστημα +69 πόντους.

 

Από περιέργεια πάτησα να τρέξω και το stability test, αλλά μου έβγαλε "error in memory allocation".  :confused:

 

Έτρεξα όμως το Windows Memory Diagnostics, και μου τις έβγαλε απροβλημάτιστες τις μνήμες, ενώ και το bios τις αναγνώρισε αμέσως και τέθηκαν τα timings και η συχνότητα αυτόματα.

 

Το σύστημα φαίνεται να δουλεύει καλά, και μάλιστα αντιλήφθηκα και βελτίωση του boot time. Δεν χρονομέτρησα, αλλά από εκεί που όσο φορτώνει με το λογότυπο των Windows 8.1, πριν έκανε 5 κύκλους το γραφικό, τώρα κάνει μόνο 3!  :-D

 

Γιατί όμως το overdrive μου έβγαλε μήνυμα λάθους ? Να του δώσω παραπάνω σημασία, είναι κάτι ανησυχητικό ?  :unsure:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...