Προς το περιεχόμενο

Gaming - pc - internet αναμνήσεις


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθάριζα την αποθήκη μου και μου ήρθαν πολλές φλασιές.
Γράψτε για πράγματα retro (αν μπορούμε να τα πούμε έτσι μιας κ είναι σχετικά πρόσφατα) που θυμάστε σχετικά με pc, κονσόλες , internet etc

Θυμάμαι οτι αγόραζα 1-2 περιοδικά με pc games -console games το μήνα , ένα που είχε 4 cd και αργότερα dvd με demo , το περιοδικό free με τα cd του, οτι διάβαζα το pc master για καιρό κομμάτι κομμάτι ,  την dialup σύνδεση και τον ήχο του modem και την ανατριχίλα όταν έβαλα adsl για πρώτη φορά (δεν είχα isdn) , το msn , το πρώτο μου mmo το lineage και το shock που έπαθα όταν έπαιξα για πρώτη φορά , το playstation 1(κάπου το 2000 το πήρα) , το xbox το πρώτο και την μυρωδιά της θήκης μεταφοράς του , αυτή η αίσθηση στιβαρής-ακριβής κατασκευής του xbox και το wtf των γραφικών (και στις δύο περιπτώσεις xbox και ps1) πράγμα που δεν έγινε με την αγορά αργότερα του xbox 360 τον πρώτο καιρό κυκλοφορίας του.


 γράψτε κ εσείς :P 

Επεξ/σία από nicoc89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχεις αναλογική γραμμή, να φεύγεις διήμερο Αίγινα και να το αφήνεις να κατεβάζει το GTA3, να πέφτει η γραμμή με το που γυρίζεις στο 98% και να τα ακούς και από την μάνα γιατί δεν περίμενες πέντε μέρες να το φέρει ο «κοπιάς» (ναι, ήταν πιο ανυπόμονη για το παιχνίδι τότε).

 

Παλιές, καλές εποχές ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Boring :P

 

'98-'99 νομιζω, να εχεις Napster να παιρνεις φίλο τηλ. να καθεστε στο pc για να κατεβάσετε 1 τραγούδι με pstn που κλείδωνε στα 33,6kbps, να θέλει να κατέβει 40 λεπτά και να παρακαλάς να μη χτυπήσει το τηλέφωνο και πέσει η συνδεση αφου δεν υπήρχε δυνατότητα επανεναρξης του download. Μετα βγήκαν kazaa και Dc++ και σωθήκαμε :P

Επεξ/σία από Chrisxxx
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έχεις αναλογική γραμμή, να φεύγεις διήμερο Αίγινα και να το αφήνεις να κατεβάζει το GTA3, να πέφτει η γραμμή με το που γυρίζεις στο 98% και να τα ακούς και από την μάνα γιατί δεν περίμενες πέντε μέρες να το φέρει ο «κοπιάς» (ναι, ήταν πιο ανυπόμονη για το παιχνίδι τότε).

 

Παλιές, καλές εποχές ...

να αγοράζω το πρώτο μου pc , τι χαρά , όχι ποια παρακάλια στην sister να με αφήσει στο δικό της !! 

την ίδια μέρα να βάζω το gta vice city που είχα νοικιάσει για να κάνει εγκατάσταση , να είναι στο 99% και τότε να ακούω ένα βζζζζζζζζζτ (σαν να turbισε το cd-rw ) και να ακούω ένα μπαμ! Ξαφνικά το pc κολλάει , το κάνω χειροκίνητη επανεκκίνηση και καταλαβαίνω οτι είχε σκάσει το cd του vice city !! (το γύρισε γρήγορα κ το κομμάτιασε) ανοίγω με ένα τσιμπιδάκι το μισάνοιχτο cd-rw και βλέπω μέσα κομμάτια 

 

ξενέρα χ 1000 , μετά ντράβαλα με το service να είμαι χωρίς pc κανα μήνα 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα dialup στο σπίτι από κάτι κωδικούς που μου είχε δώσει ο θείος μου από δική του σύνδεση, το έβαλα σχετικά αργά όταν αρκετοί είχαν dsl (2005), κράτησα την dialup 1 έτος και μετά πήγα σε dsl.

 

Θυμάμαι τι νεύρα με έπιαναν όταν ήθελα να κατεβάσω κάποιο antivirus, είχα κάτι λογισμικά τα οποία και καλά σου έκαναν acceleration και κατέβαζες γρηγορότερα, στην πραγματικότητα μαλακίες έκαναν, έκοβαν ένα αρχείο σε πολλά τεμάχια για να κατεβαίνει γρηγορότερα και καλά. Μετά από περίμενε 1 ημέρα για να κατεβάσω ένα μεγάλο security pack, έγινε σφάλμα στα αρχεία και έπρεπε να το κατεβάσω πάλι. Έχω ακόμη ένα dialup modem και το χρησιμοποιώ για μια δουλειά για να γεφυρώσω μεταξύ τους κάτι καλώδια τηλεφώνου πίσω από τον υπολογιστή.

 

Από παιχνίδια, έχω παρατήσει ακόμα κάτω από την τηλεόραση ένα sega saturn, βαριέμαι να το συσκευάσω και να το χώσω σε κανένα ντουλάπι, ενώ μέσα σε ένα ντουλάπι έχω το nintendo 64 που το αγόρασα το 2001 μαζί με 2-3games, usa crunion, aerofighters assault και κάτι super mario 64.

 

To 2000 αγόρασα το πρώτο μου pc που ήταν laptop, omnibook XE2 από multirama τότε 530000 δρχ. Το έχω ακόμα και λειτουργεί, σέρνεται με winxp sp2, τα κανονικά του win ήταν τα win 98.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες εποχές.

2001 το 1ο pc ήταν της εταιρίας vero αν θυμάμαι καλά.

Δεν ήξερα και έτσι είχα ξεπατωθεί στο mame32.Ε τέλη του 2001 άρχισα και εγώ να αγοράζω τα pc master και computer games magazine.Πρώτα παιχνίδια ήταν τα max payne 1,Half Life 1 και fallout 1(το οποίο τελικά ξαναεπιασα και τερμάτισα στα 19 μου :P ).

Το game σταθμός για μένα ήταν το gta3 μιας και ήταν το 1ο αυθεντικό παιχνίδι που είχα αγοράσει( 39,90 τότε).Ακόμα θυμάμαι τις βόλτες στη Liberty city τα βράδια με βροχή ακούγοντας αυτά τα 2.

Μετά τα καλύτερα ήταν με τα fifa2002  και τα mod από το half life(ricochet,CS 1.6  etc)....είχε φάει τρελά κλοτσίδια το pc,τόσα που το λυπάμαι.Πολλές φορές του έπαιζα και μερικές με την μπάλα του μπάσκετ για να ξεδώσω.

Παιχνίδια γενικά δεν αγόραζα πολλά γιατί το κοντινό κατάστημα το είχε ο Ηλίας ο οποίος το πήγαινε το γράμμα και μου έκανε γλυκά ματάκια οπότε τον απέφευγα όσο μπορούσα. 7 ευρώ είχε το cd και 3 ευρώ η ώρα στο pc(το 2001).

Εμείς είχαμε βάλει ptsn με το ζόρι γιατί τάχα χρειαζόμουν το net για τις εργασίες.5 λεπτά με το ρολόι για να κατέβει ένα πόστερ από playboy....Να γεμίζουμε ιούς και να κάνει 2 ώρες να πάρει μπρος το pc.Τελικά όσο περνούσαν τα χρόνια μάθαινα από τα λάθη μου και κατάφερα να το κρατήσω σε καλή κατάσταση μέχρι το 2007.  :-)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί 2000 και μετά; Υπήρχαν και πριν PC! :P

έλα μου ντε , ήμουν απο ύπνο λολ

fixed να τη χωθούν κ άλλοι !

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι τις εποχές dialup που έμπαινα με κάτι χρονοκάρτες internet γιατί δε μου κάνανε σύνδεση. Τρομερή αδρεναλίνη όταν έβαζα να κατεβάζει 2-3mb που κι εγώ δε θυμάμαι πόση ώρα ήθελε στο 98-99% γιατί έτσι και κολλούσε πήγαιναν τζάμπα οι ώρες της κάρτας συν το ότι η μάνα μου παρότι την ενημέρωνα ξεχνούσε και καμιά φορά σήκωνε το τηλέφωνο.

 

 

 

να αγοράζω το πρώτο μου pc , τι χαρά , όχι ποια παρακάλια στην sister να με αφήσει στο δικό της !! 
την ίδια μέρα να βάζω το gta vice city που είχα νοικιάσει για να κάνει εγκατάσταση , να είναι στο 99% και τότε να ακούω ένα βζζζζζζζζζτ (σαν να turbισε το cd-rw ) και να ακούω ένα μπαμ! Ξαφνικά το pc κολλάει , το κάνω χειροκίνητη επανεκκίνηση και καταλαβαίνω οτι είχε σκάσει το cd του vice city !! (το γύρισε γρήγορα κ το κομμάτιασε) ανοίγω με ένα τσιμπιδάκι το μισάνοιχτο cd-rw και βλέπω μέσα κομμάτια 

ξενέρα χ 1000 , μετά ντράβαλα με το service να είμαι χωρίς pc κανα μήνα 
 

 

Το χε κάνει και το δικό, αντεγραμμένο ήταν βέβαια αλλά έγινε κομμάτια μέσα στο drive.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Diablo 2, Baldurs Gate, Age of Empires, Command and Conquer (απειρες ωρες λιωσιμο) και Lineage II με pstn στην αρχη, τα βραδια μετα τις 12 για να παιζω με την μικροτερη πιθανοτητα να πεσει η γραμμη..

 

Παλιες καλες εποχες που μοχθουσες για να βρεις κανενα cheat (με εξαιρεση το AOE)

 

Να ανοιγω το pc να το καθαρισω, να το φτιαξω, να το αναβαθμισω και να με βριζει ο πατερας μου "θα το χαλασεις" (γιατι μου το ειχε φερει αυτος, ηταν ενα παλιο δικο του που ειχε στο μαγαζι του)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλύψατε όλοι

 

Να προσθέσω και την περίοδο εκείνη στην οποία ( καλή ώρα εγώ ) όταν έμπαινες από το σπίτι σε τσοντοσάϊτ ( μόνο το γιουπόρν ξέραμε τότε , άντε και κανά άλλο καμένο αποκείνα με τους 948663 ιούς ) και σε χρέωνε διεθνή κλήση . Θυμάμαι είχε έρθει σπίτι λογαριασμός ΟΤΕ 380€ !!!!! με διεθνή κλήση προς το Sao Tome (αφρικανικό νησί) και έλεγα ότι έμπαινα στο MTV και με χρέωναν αποκει :P

 

ααα

 

και το MIRC για άπειρο γέλιο στο #hellas κλπ 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα ξεχασω ποτε τον βλακα που ειχε βγαλει εξωφυλο στο πιξελ το περιοδικο πεταχτε τους σκληρους οταν βγηκε το σι ντι ρομ.Βραβειο πραγματικα επεσε μεσα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλύψατε όλοι

 

Να προσθέσω και την περίοδο εκείνη στην οποία ( καλή ώρα εγώ ) όταν έμπαινες από το σπίτι σε τσοντοσάϊτ ( μόνο το γιουπόρν ξέραμε τότε , άντε και κανά άλλο καμένο αποκείνα με τους 948663 ιούς ) και σε χρέωνε διεθνή κλήση . Θυμάμαι είχε έρθει σπίτι λογαριασμός ΟΤΕ 380€ !!!!! με διεθνή κλήση προς το Sao Tome (αφρικανικό νησί) και έλεγα ότι έμπαινα στο MTV και με χρέωναν αποκει :P

 

ααα

 

και το MIRC για άπειρο γέλιο στο #hellas κλπ 

αυτό το είχα πάθει κ εγώ τον πρώτο καιρό που έμπαινα με pstn και ευτυχώς το πρόλαβαν οι δικοί μου και έβαλαν φραγή να μη μπορεί να κάνει κλήση κάποιος dialer σε εξωτερικό κλπ

τι ανακούφιση το adsl , τι τράβηξα να πίσω τη μάνα μου οτι θα πληρώνει ένα χ ποσό κ τίποτα παραπάνω , μετά απο αυτά που είχε πληρώσει της φαινόταν τρελό xD

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...