Προς το περιεχόμενο

Gaming - pc - internet αναμνήσεις


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Wonderland BBS.

 

Φώτος από γκόμενες σε ανάλυση 320x200

 

Prince of persia, GODs, 3D sports driving, lotus, Wolfenstein & Doom, Double Dragon, Golden Axe

 

Insert disk 7 (installation)

 

Disk boot failure, insert system disk and press enter (αν ανοιγες το pc χωρίς operating system μέσα, δεν υπήρχαν σκληροί δίσκοι)

 

τι 2000 ρε noob :D

Γράψε και που έπρεπε να πειράξεις τα autoexec.bat και config.sys για να ελευθερώσεις μερικά kb ακόμα από τα 640kb μνήμης και να μπορέσει να τρέξει κάποιο πιο "απαιτητικό" παιχνίδι....:)

 

Για arcade (ηλεκτρονικά τα λέγαμε εμείς, ούτε καν "ουφάδικα") από τα πρώτα μου κολλήματα ήταν το outrun και το toki!

 

1181242142224.jpg

 

 

hqdefault.jpg

 

Σε σχέση με αυτά που παίζαμε σπίτια μας αυτά μας φαίνονταν εξωγήινα, πολύ μπροστά!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Πρωτη επαφή με Mortal Kοmbat 1 και Shinobi στα ηλεκτρονικά. Σοκ με την ελευση του ΜΚ και το αιμα του. Ολο το χαρτζιλίκι εφευγε εκει. Μετα τερματισα το πρωτο αφου ενας badass εκεινο το καλοκαίρι ειχε πετονια.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμπαλλλλλλλλλλ επος.τοκι θειλα.bubble bobble wonderboy rainbow islands pit fighter :devil:  θεικα τοτε

cabal! Τι είπες! Το έπαιζα σε υπολογιστές της εποχής, μετά το έπαιζα και στα ηλεκτρονικά αλλά ήταν άλλο παιχνίδι εντελώς! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μορταλ κομπατ εδινα οτι λεφτα ειχα για να το τερματισω τελικα τα καταφερα μετα απο ενα μηνα χααχχαχα.σαινομπι μεγαλο παλουκι ποτε δεν καταφερα να παω μακρια.Καμπαλ και τωρα να μου το δωσεις παιζω ανετα εχω κολημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ουφαδικα θυμάμαι έπαιζα έναν εξομοιωτή πτήσης που προσπαθούσες να προσγειώσεις διάφορους τύπους αεροσκαφών.Επίσης ήταν και ένα άλλο παιχνίδι με αυτοκίνητα που όταν πάταγες το γκάζι δυο φόρες σηκωνόταν σούζα.Δυστυχώς δεν θυμάμαι τα ονόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη επαφή με Mortal Kοmbat 1 και Shinobi στα ηλεκτρονικά. Σοκ με την ελευση του ΜΚ και το αιμα του. Ολο το χαρτζιλίκι εφευγε εκει. Μετα τερματισα το πρωτο αφου ενας badass εκεινο το καλοκαίρι ειχε πετονια.

To shinobi και το prince of Persia τα έπαιζα σε υπολογιστή φίλου (με....πορτοκαλί οθόνη, ένα Schneider ηταν!) και είχα πάθει πλάκα! Ειδικά με το animation του prince of Persia!

 

Η συνέχεια του prince of Persia (αν δεν κάνω λάθος) ήταν το επίσης πολύ καλό shadow dancer (ο ninja είχε μαζί του κι ένα σκύλο!). To έπαιζα πολύ στον υπολογιστή που έχω στο avatar, αλλά σε πράσινη οθόνη :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα "ουφάδικα" να συμπληρώσω ότι εμείς στην επαρχία δεν ξέραμε καθόλου αυτόν τον όρο, πρέπει να ήταν της πρωτεύουσας! Θυμάμαι είχα δει αγγελία σε ένα παλιό pixel "πωλείται ufo" κι έλεγα τι γράφουν αυτοί;!


το σαντοου ηταν η συνεχεια του σαινομπι

Ναι αυτό ήθελα να γράψω, λάθος :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cadillacs and Dinosaurs.Τερματιστηκε με μπετονια στο Χαλκουτσι.

To πρωτο μου PC που την ειχα πατησει στα multirama και ηταν Celeron.Εκεινη την εποχη κορυφαιος επεξεργαστης Pentium 3 στα 450.

Απειρες ωρες με gameboy.Ενας φιλος της αδερφης μου, μου ειχε δανεισει το game gear με Mortal Compat.Σοκ με την εγχρωμη οθονη.

Ενας φιλος μου μου ειχε δανεισει SNES και ξυπναγα απο τα χαραματα για Mario.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Cadillacs and Dinosaurs.Τερματιστηκε με μπετονια στο Χαλκουτσι.

To πρωτο μου PC που την ειχα πατησει στα multirama και ηταν Celeron.Εκεινη την εποχη κορυφαιος επεξεργαστης Pentium 3 στα 450.

Απειρες ωρες με gameboy.Ενας φιλος της αδερφης μου, μου ειχε δανεισει το game gear με Mortal Compat.Σοκ με την εγχρωμη οθονη.

Ενας φιλος μου μου ειχε δανεισει SNES και ξυπναγα απο τα χαραματα για Mario.

Ρε συ μου κανεις πλακα. Πες μου πως το τερματισες στο Ματι :lol:

 

H στον Μαινα. Αυτος ειχε φερεο και το New Zealand Story. Άπειρο καψιμο κι αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα μπετονια τι μου θυμισες.Κανατε και το αλλο το επιτραπεζιο ποδοσφαιρακι της τεκμο που το σηκωνες του βαραγες κλωτσιες και εδινε κρεντιτ?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο παλιο arcade game που θυμαμαι στα ηλεκτρονικα εκτος του pacman ειναι το arcanoid

 

Τα αγαπημενα μου, Street fighter 2, bubble bobble, out run και final fight.

 

απο το out run ειχα το κολημα να παρω cabrio lol περασαν αρκετα χρονια μεχρι να παρω

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...