Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ιδιοκτητη σπιτιου


eleana84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(ζητω εκ των προτερων συγνωμη αν ειναι σε λαθος ενότητα)

 

Καλημερα σας,

νοίκιαζα ένα σπίτι εδω και 3 χρόνια και 2 μήνες και πλήρωνα παντα στην ώρα τους τα ενοίκια.Λογω οικονομικών δυσκολιων όμως και κατοπιν ευκαιριας που βρεθηκε για καινουργιο σπιτι με πολυ λιγοτερο μισθιο (πληρωνα 350 ευρω και βρήκα 250ευρω) αναγκαστηκα να "σπασω" το συμβολαιο και να ενοικιασω το καινουργιο σπιτι.
Ο ενοικιαστής τώρα απαιτεί πέρα απο τα συμφωνηθεντα (βαψιμο σπιτιου) να του φτιάξω και τις "ζημιες" που προκλήθηκαν απο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΉ ΦΘΟΡΑ (μια σκουρια στο εξωτερικο πλακακι λογω γλαστρας,μια γρατζουνια στο ντουλαπι (απαιτει καινουργια φυλλα ντουλαπιου) και μικροπραγματα...)με λιγα λογια να του φτιαξω καινουργιο σπιτι απο την αρχη!!!και τους μηνες που υπολειπονται για την ληξη του συμβολαίου!!!! αλλωστε φευγω διοτι δεν θελω να του χρωσταω ενοικια!Πως μπορω εγω τωρα να προστατευθω απο αυτα που ζητα ο ιδιοκτητης??καποιος να με διευκρινησει παρακαλώ γιατι εχω αγχωθεί...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να κάνετε μια έντιμη συμφωνία. Εξήγησε του πως ο λόγος που φευγεις είναι για να μην το αφήσεις απλήρωτο και αν δεν τον απασχολεί, μπορείς να κάτσεις και άλλο χωρίς να τον πληρώνεις, γιατί απλά δεν έχεις αυτή τη δυνατότητα. Πρέπει να το καταλάβει αυτό

 

Νομικά πρέπει να πληρώσεις τα υπολειπόμενα ενοίκια έως την κάλυψη των 3 ετών. πρακτικά προφανώς και δεν γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος εαν σου τα κανει ολα αυτα επειδη δεν θελει να φυγεις (που ισως ειναι λογικο) τοτε κανε μονος σου εκτιμηση της καταστασης. Δηλαδη εαν ολ αυτα που βρισκει προφασεις για να του τα πληρωσεις ειναι ενα ποσο 100€ - 150€ τοτε πες του οτι αδυνατεις να τα πληρωσεις και εαν τα θελει τοτε να κινηθει νομικα. Δεν θα το κανει αυτο διοτι τα εξοδα του δικαστηρίου ειναι πολυ περισσοτερα. αλλα προσεξε να εισαι και εσυ ενταξει. Εαν εχει προαγματικα δικιο για τις φθορες τοτε θα πρεπει να το τις πληρωσεις. οτι ειπα το ειπα μονο στην περιπτωση που καταλαβαινεις οτι σου το κανει απο "σπάσιμο" και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. ευχαριστώ κατ'αρχας που μπήκατε στον κοπο να μου απαντησετε.

ο ιδιοκτητης πολύ απλά απαίτησε να του φτιάξουμε ότι έπιανε το ματι του και θεωρούσε εκείνος οτι ηθελε επισκευη χωρις να αναγνωριζει την φυσιολογική φθορα (μετα απο 3 χρόνια) και οταν του το ανέφερα μου απάντησε οτι κανω λάθος και ότι αυτο αφορά μόνο τον ηλιακό!!!

μα αυτό ειναι το θέμα...δεν εχω λευτα να του πληρωσω πλεον το ενοικο (ητο 350ευρώ!!!! τα οποια τα επαιρνε καθε 2 του μηνα) και με την ελευση του δευτερου παιδιου ουτε για πλακα τετοιο ποσο!!

εχω την εντυπωση οτι ο ιδιοκτητης ψαχνει για " μπιπ" και θελει να μην βγαλει οιυτε σεντ για το σπιτι του προφανως...αλλα μιλαμε για ζημιες οι οποιες ειναι μεσα στα λογικα πλασια χρησης ενος σπιτιου!αν δεν θελει να παθει τιποτα να μην το εδινε για ενοικιαση και να το ειχε κλειδωμενο..

επιπλεον με εκβιασε οτι δεν θα μου δωσει την υπευθυνη δηλωση οτι ξενοικιαζω το σπιτι κλαι οτι εχω παραδωσει τα κλειδια του σπιτιου και ετσι θα φαινεται οτι κατοικω ακομα εκει!!!!

γινεται κατι τετοιο?

δεν αναιρειται αυτοματα αυτο οταν εγω κανω την αποδοχη με τον αλλο ιδιοκτητη μεσο taxisnet του καινουργιου σπιτιου??πρέπει να κανω καποια αλλη ενεργεια ???

εχω πραγματικα βρει τον μπελα μου... (καιοχι δενε ιναι το πρωτο σπιτι που νοικιαζω αλλα ποτε δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα)


Γρατζουνιά στο ντουλάπι δεν είναι φυσιολογική φθορά πάντως. Όλα αυτά που ζητάει να επιδιορθώσεις πόσο βγαίνουν περίπου;

μα δεν ξερω...αυτο λεω!!ειχε φερει ατομο δικο του για να βγαλει κοστολογιο για οτι επιανε το ματι του....δηλ. τι?πρεπει να δεχτω να πληρωσω οτι μου πει?

αφου δεν εχω μια...(και τα ηθελε εδω και τωρα !)

(εδω που τα λεμε η κατασκευη του ντουλαπιου ηταν λαθος και επεφερε τις γρατζουνιες αλλα δεν το ανεφερα αποτ ην πρωτη στιγμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαψιμο το κανει παντα ο ενοικιαστης πριν φυγει... φθορα απο γλαστρα (που εβαλες εσυ) δεν ειναι φυσιολογικη!! Γρατσουνια στην ντουλαπα παλι δεν ειναι...

Με το δικιο του τα ζηταει ολα αυτα ο ιδιοκτητης.. Απο την αλλη μονο αμα πισμωσει μπορει να σε κυνηγησει και να στα παρει! Αλλα ενταξει για να εισαι σωστος θα πρεπει να του καλυψεις ενα ποσο απο αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαψιμο το κανει παντα ο ενοικιαστης πριν φυγει... φθορα απο γλαστρα (που εβαλες εσυ) δεν ειναι φυσιολογικη!! Γρατσουνια στην ντουλαπα παλι δεν ειναι...

Με το δικιο του τα ζηταει ολα αυτα ο ιδιοκτητης.. Απο την αλλη μονο αμα πισμωσει μπορει να σε κυνηγησει και να στα παρει! Αλλα ενταξει για να εισαι σωστος θα πρεπει να του καλυψεις ενα ποσο απο αυτα

Πάντα???είναι σιγουρο?και αν δεν ειναι στο συμβολαιο?γιατι εχω διαβάσει διάφορα σε πολλά σιτε γιαυτο και ρωταω να εχω μια εικονα και να ξερω τι θα αντιμετωπισω!

και σε πρειπτωση που δεν παιζει μια??

τι γινεται???θα πεινασω και μαζι μου και τα παιδια μου για να ικανοποιησω τον ιδιοκτητη?

και οχι δεν μιλάμε για ενα ποσο αλλα ολοκληρωτικα οτι κρινει αυτος οτι πρεπει να φτιαχτει.... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα???είναι σιγουρο?και αν δεν ειναι στο συμβολαιο?γιατι εχω διαβάσει διάφορα σε πολλά σιτε γιαυτο και ρωταω να εχω μια εικονα και να ξερω τι θα αντιμετωπισω!

και σε πρειπτωση που δεν παιζει μια??

τι γινεται???θα πεινασω και μαζι μου και τα παιδια μου για να ικανοποιησω τον ιδιοκτητη?

και οχι δεν μιλάμε για ενα ποσο αλλα ολοκληρωτικα οτι κρινει αυτος οτι πρεπει να φτιαχτει.... :/

 

παλιοτερα (καλες εποχες) νομιζω ηταν παντα.. τωρα παιζει να εχουν αλλαξει τα πραγματα! 

Σου ειπα αν δεν εχεις δεν τα κανεις.. ή του λες "αυτα μπορω να δωσω, το καλυτερο που μπορω να κανω, καταλαβε με" . θα περασουν λιγες μερες και αμα ειναι λογικος ανθρωπος θα το καταπιει και δν θα ασχοληθει (ειδικα αμα βρει ενοικιαστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαιτιος για τις "φυσιολογικες" φθορες εισαι εσυ.

και γω να ημουν ιδιοκτητης θα απαιτουσα ν γινουν επιδιορθωσεις.

πληρωσε τον για τις ζημιες και φυγε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιοτερα (καλες εποχες) νομιζω ηταν παντα.. τωρα παιζει να εχουν αλλαξει τα πραγματα! 

Σου ειπα αν δεν εχεις δεν τα κανεις.. ή του λες "αυτα μπορω να δωσω, το καλυτερο που μπορω να κανω, καταλαβε με" . θα περασουν λιγες μερες και αμα ειναι λογικος ανθρωπος θα το καταπιει και δν θα ασχοληθει (ειδικα αμα βρει ενοικιαστη)

αυτο του ευχομαι να βρει εναν ενοικιαστη συνεπή και στα ιδια χρηματα αν και δυσκολο στις σημερινες εποχες ενοικιο 350ευρω + κοινοχρηστα και να πληρωνει στην ωρα του.Μεχρι και τον δεκεμβρη μπορουσα αλλα απο κει και περα ζοριζομουν αρκετα...αλλα παντα τα μαζευα και ημουν συνεπεις!!!

αλλα επειδη εχει πεισμωσει και πολυ φοβαμαι οτι θα με παει δικαστικως....πως μπορω να προφυλαχτω εγω??δεν εχω περουσιακα στοιχεια στο ονομα μου και ενα μονο εισοδημα 12,000ευρω τον χρονο με δυο παιδια!δεν βγαινω με λιγα λογια αλλα θα μου πειτε προβλημα μου....

πως γινεται αυτο ρε παιδια?δεν υπαρχει νομος να καλυπτει και τον ενοικιαστη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγύηση που δίνεται μπροστά γι αυτό το λόγο δε δίνεται θεωρητικά. Γίνεται μια εκτίμηση του σπιτιού, αν όλα οκ την παίρνεις πίσω αλλιώς κρατάει τόσα όσα να καλύψει τις φθορές και σου επιστρέφει τη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγα μη του πληρώσεις καινουργια ντουλαπια για μια γραντζουνια, πάρε ξυλόστοκο και τέλος. αν δεν  ήθελε ούτε γραντζουνια ας το κρατούσε κλείστο οπως είπες. έλεος, σίγα μη του κάνεις και ανακάινηση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαιτιος για τις "φυσιολογικες" φθορες εισαι εσυ.

και γω να ημουν ιδιοκτητης θα απαιτουσα ν γινουν επιδιορθωσεις.

πληρωσε τον για τις ζημιες και φυγε

φυσιολογικες φθορες που καλυπτονατι απο τον νομο....υπαιτιος ναι εγω αλλα λογικα μετα απο ζωη μεσα στο σπιτι!!!

δεν ημασταν αγαλματα και δεν κουνιομασταν μεσα σε αυτο το σπιτι!!!

Φύγε και πες του να τα διεκδικήσει νομικά

μα αυτο εκανα αναγκαστικα.....δεν ηταν διατεθιμενος να το συζητησει καν και μετα απο τρια χρονια και τα "καλυτερα παιδια" ξαφνικα γιναμε οι κακοι που δεν δεχομεθα αυτα που ζηταει!!

Η εγγύηση που δίνεται μπροστά γι αυτό το λόγο δε δίνεται θεωρητικά. Γίνεται μια εκτίμηση του σπιτιού, αν όλα οκ την παίρνεις πίσω αλλιώς κρατάει τόσα όσα να καλύψει τις φθορές και σου επιστρέφει τη διαφορά.

συμφωνηθηκε να "κατσουμε "το τρεχον μηνα με την εγγυηση (μας πηγε πισω και αυτο που εγινε εμ τις τραπεζες και εν τελει δεν μορεσα να μαζεψω τα λευτα του ενοικιου.... (σημειωνω οτι εγινε με την εγκριση του αλλα σκεπτομενοι οτι θα φτιαξουμε αυτα που ειμαστε αναγκασμενοι βασει συμβολαιου και οχι οτι γουσταρει τον ιδιοκτητη)

σίγα μη του πληρώσεις καινουργια ντουλαπια για μια γραντζουνια, πάρε ξυλόστοκο και τέλος. αν δεν  ήθελε ούτε γραντζουνια ας το κρατούσε κλείστο οπως είπες. έλεος, σίγα μη του κάνεις και ανακάινηση.

μα αυτο ειναι το θεμα παιδια....ειλικρινα ειχαμε ολη την καλη διαθεση να του φτιαξουμε την ντουλαπα (πιανουν τα χερια του συζηγου και εχει και φιλους που θα βαζανε το χερι του αλλα εφερε δικο του ανθρωπο να κανει τους υπολογισμους που στο τελος βγαιναν και δυο ενοικια μην σου (συμφωνα παντα με τον ανθρωπο του!)

γιαυτο και σηκωθηκαμε και φυγαμε και μας απιλεισε οτι θα μιλησουμε με τον δικηγορο του.... (μονο να του "κατσουμε " δεν μας ζητησε... (παρδον για την εκφραση) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομικά πρέπει να πληρώσεις τα υπολειπόμενα ενοίκια έως την κάλυψη των 3 ετών.

Μάλλον σου διέφυγε αυτό:

 

νοίκιαζα ένα σπίτι εδω και 3 χρόνια και 2 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...