Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ιδιοκτητη σπιτιου


eleana84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οσον αφορα τις φυσιολογικες φθορες, ξερω 2 περιπτωσεις, που εγιναν προσφατα σε συγγενικα μου προσωπα.

1: οικογενεια με 2 παιδια που γκρεμισαν ολο το σπιτι. στην κυριολεξια. γιαπι. σπασμενοι τοιχοι, ντουλαπια να κρεμονται, πορτες σπασμενες, παραθυρα σχεδον κομματιασμενα. και το καλυτερο? η απαντηση των γοννεων οταν τους ειπε ο ιδιοκτητης να τις φταξουν: ε παιδια ειναι, να μην παιξουνε? να τα υποχρεωσουμε να δουλεψουν για να πληρωσουν τις ζημιες?

2: ζευγαρι, σχετικα νεαρης ηλικιας, χωρις παιδια. που ομως φεραν ολο τους το σοι να μεινει στο σπιτι. διαμερισμα για το πολυ 4 ατομα και εμεναν 3 οικογενειες μεσα. 15 ατομα περιπου(γονεις, αδερφια, κλπ). φυσικα δεν ηταν αγαλματα και οι φυσιολογικες φθορες δεν ηταν καθολου φυσιολογικες(φθορες στα πλακακια, τοιχους, κουζινα, μεχρι και καγκελα)

 

 

παντως οι φθορες και να εκανες, πρεπει να

τις φτιαξεις(ειτε ειναι σκουρια, ειτε ντουλαπι, ειτε βαψιμο τοιχων, κλπ)

 

στην τελικη βλακας ειναι ο αλλος να πληρωσει για τα δικα σου τα σπασμενα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βαψιμο το κανει παντα ο ενοικιαστης πριν φυγει...

Το αντίθετο ισχύει, ο ιδιοκτήτης είναι υπεύθυνος για φθορές/ζημιές που προκλήθηκαν από φυσιολογική χρήση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σου διέφυγε αυτό:

 

λεγοντας 3 χρονια και δυο μηνες εννοω το πρωτο συμβολαιο ηταν δυο χρονια και εληξε το 2014 και υπογραψαμε αλλο συμβολαιο το '14 για άλλα 2 χρονια (συμβολαιο περιπτερου χωρις σφραγιδα εφοριακου( σημειώνω χωρις να ξερω αν εχει καποια σημασια ) και μετα εγινε το συμβολαιο μεσω taxisnet ..(που παρεπιπτώντως αν κανεις ξερει να μου πει τι πρεπει να κανω τωρα που αλλαξα σπιτι και αν όντως χρειάζομαι υπευθυνη δηλωση απο τον παλιο ιδιοκτητη οτι παρεδωσα το σπιτι σ.σ δεν θα μου δωσει λεει τιποτα!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα τις φυσιολογικες φθορες, ξερω 2 περιπτωσεις, που εγιναν προσφατα σε συγγενικα μου προσωπα.

1: οικογενεια με 2 παιδια που γκρεμισαν ολο το σπιτι. στην κυριολεξια. γιαπι. σπασμενοι τοιχοι, ντουλαπια να κρεμονται, πορτες σπασμενες, παραθυρα σχεδον κομματιασμενα. και το καλυτερο? η απαντηση των γοννεων οταν τους ειπε ο ιδιοκτητης να τις φταξουν: ε παιδια ειναι, να μην παιξουνε? να τα υποχρεωσουμε να δουλεψουν για να πληρωσουν τις ζημιες?

2: ζευγαρι, σχετικα νεαρης ηλικιας, χωρις παιδια. που ομως φεραν ολο τους το σοι να μεινει στο σπιτι. διαμερισμα για το πολυ 4 ατομα και εμεναν 3 οικογενειες μεσα. 15 ατομα περιπου(γονεις, αδερφια, κλπ). φυσικα δεν ηταν αγαλματα και οι φυσιολογικες φθορες δεν ηταν καθολου φυσιολογικες(φθορες στα πλακακια, τοιχους, κουζινα, μεχρι και καγκελα)

 

 

παντως οι φθορες και να εκανες, πρεπει να

τις φτιαξεις(ειτε ειναι σκουρια, ειτε ντουλαπι, ειτε βαψιμο τοιχων, κλπ)

 

στην τελικη βλακας ειναι ο αλλος να πληρωσει για τα δικα σου τα σπασμενα?

1ον συγκρίνεις εντελως διαφορετικές περιπτώσεις και 2ον θα πληρωσει τη ζημια δεν θα του κάνει πληρης ανακαίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσον αφορα τις φυσιολογικες φθορες, ξερω 2 περιπτωσεις, που εγιναν προσφατα σε συγγενικα μου προσωπα.

1: οικογενεια με 2 παιδια που γκρεμισαν ολο το σπιτι. στην κυριολεξια. γιαπι. σπασμενοι τοιχοι, ντουλαπια να κρεμονται, πορτες σπασμενες, παραθυρα σχεδον κομματιασμενα. και το καλυτερο? η απαντηση των γοννεων οταν τους ειπε ο ιδιοκτητης να τις φταξουν: ε παιδια ειναι, να μην παιξουνε? να τα υποχρεωσουμε να δουλεψουν για να πληρωσουν τις ζημιες?

2: ζευγαρι, σχετικα νεαρης ηλικιας, χωρις παιδια. που ομως φεραν ολο τους το σοι να μεινει στο σπιτι. διαμερισμα για το πολυ 4 ατομα και εμεναν 3 οικογενειες μεσα. 15 ατομα περιπου(γονεις, αδερφια, κλπ). φυσικα δεν ηταν αγαλματα και οι φυσιολογικες φθορες δεν ηταν καθολου φυσιολογικες(φθορες στα πλακακια, τοιχους, κουζινα, μεχρι και καγκελα)

 

 

παντως οι φθορες και να εκανες, πρεπει να

τις φτιαξεις(ειτε ειναι σκουρια, ειτε ντουλαπι, ειτε βαψιμο τοιχων, κλπ)

 

στην τελικη βλακας ειναι ο αλλος να πληρωσει για τα δικα σου τα σπασμενα?

καμια μα καμια απολυτως σχεση αυτα που περιγραφεις με την δικια μου περιπτωση (με ολο τον σεβασμο)

κατανοω και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι σε τετοιες περιπτωσεις δεν φταιει ο ιδιοκτητης....ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!

αλλα οπως εγραψα και στην αρχη δεν εχουν γινει ζημιες περα απο τις φυσιολογικες (αυτο που σε καλυπτει και ο νομος )

ναι εχω δυο παιδια (6 ετων και 10 μηνων και ΟΧΙ δεν τα αφηνω να κανουν οτι θελουν!)

δεν ειναι βλακας ο ιδιοκτητης..αλλα οχι και ο ενοικιαστης!!

Μην παμε να βγαλουμε απο την μυγα ξυγκι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσιολογικες φθορες που καλυπτονατι απο τον νομο....υπαιτιος ναι εγω αλλα λογικα μετα απο ζωη μεσα στο σπιτι!!!

δεν ημασταν αγαλματα και δεν κουνιομασταν μεσα σε αυτο το σπιτι!!!

Όταν λες "φυσιολογικές φθορές", τι ακριβώς εννοείς? Αν το σπίτι χρειάζεται απλά ένα φρεσκάρισμα επειδή τελευταία φορά βάφτηκε πριν χρόνια, τότε είναι φυσιολογική φθορά. Αν οι τοίχοι είναι γεμάτοι με δαχτυλιές και μπογιές επειδή έπαιζαν τα παιδιά, αν είναι γδαρμένοι από μετακινήσεις επίπλων, αν είναι γεμάτοι καρφιά από κάδρα, αν έχουν ανοιχτές τρύπες από κλιματιστικά που ξηλώθηκαν, όλα αυτά δεν είναι φυσιολογική φθορά.

 

Οι "ζημιές" που αναφέρεις πάντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, πχ η σκουριά στο πλακάκι πχ θα φύγει με rupido και ελάχιστο τρίψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mylo φυσικα θα πληρωσει τις ζημιες και μονο.

 

@ts ανεφερα τις περιπτωσεις καθαρα και μονο για τις φυσιολογικες φθορες που αντιλαμβανεται ο καθενας μας.

δεν ειπα οτι εκανες αντιστοιχες. (δε πιστευω να το πηρες προσωπικα) απο κει και περα το στομα και την ομιλια για αυτο τα εχουμε. συνεννοηση με τον ιδιοκτητη και αν δε βγει ακρη, τοτε δικαστηκα. αναγκαστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το καλυτερο που μπορεις να κανεις για μενα ειναι να παρεις μερικα υλικα και να καθαρισεις οσο καλυτερα μπορεις το παραθυρο εξω απο τη γλαστρες! Να βρεις καποιον να φτιαξει λιγο επιφανειακα την ντουλαπα.. και να κλεισεις οτι ανοιξες απο καρφια κτλ σε τοιχους... Τωρα και για δαχτυλιες, τι να πω, ετσι κι αλλιως θα το εβαφε το σπιτι (αφου εκανα λαθος και ειναι δικια του ευθυνη)

Το πολυ πολυ να σου κοστισει ενα ποσο 50-100 ευρω αλλα σιγουρα θα τον ηρεμησει λιγο! 

Στην τελικη πως να κυνηγησει νομικα? Να παει να πει οτι γρατσουνισες την ντουλαπα? ο λογος εναντιον του δικου του θα ειναι! λες οτι δεν το εκανες εσυ και οτι εγινε αφου εφυγες απο το σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "φυσιολογικές φθορές", τι ακριβώς εννοείς? Αν το σπίτι χρειάζεται απλά ένα φρεσκάρισμα επειδή τελευταία φορά βάφτηκε πριν χρόνια, τότε είναι φυσιολογική φθορά. Αν οι τοίχοι είναι γεμάτοι με δαχτυλιές και μπογιές επειδή έπαιζαν τα παιδιά, αν είναι γδαρμένοι από μετακινήσεις επίπλων, αν είναι γεμάτοι καρφιά από κάδρα, αν έχουν ανοιχτές τρύπες από κλιματιστικά που ξηλώθηκαν, όλα αυτά δεν είναι φυσιολογική φθορά.

 

Οι "ζημιές" που αναφέρεις πάντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, πχ η σκουριά στο πλακάκι πχ θα φύγει με rupido και ελάχιστο τρίψιμο.

φυσιολογικες φθορες ειναι μεσα και οι τρυπες απο τα καδρα...και ναι ειχαμε κλεισει και τις τρυπες για τις κουρτινες και οποια αλλη τρυπα ειχαμε ανοιξει.(δεν εμεινε καμια ανοιχτη).οχι δεν ειναι γδαρμενο τιποτα...σημαδια απλα που εχουν οταν τα ακουμπας...ή την "διαφορα χρωματος" (αν το λεω και σωστα)...και συμφωνω δεν ειναι κατι ιδιαιτερο αλλα οχι να μου πει "ανακαινιση ολοκληρου του σπιτιου" επειδη "ειμαι αναγασμενη ...

γιαυτο και ρωταω εδω να ενημερωθω (σημ. ξανα οτι εφερε ΔΙΚΟ ΤΟΥ ανθρωπο να βγαλει κοστολογιο)

χωρις να μας ρωτησει (λογω καλης συνεργασιας "τι μπορειτε και τι οχι παιδια???)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω κανουν δικαστηρια γιατι εσταξε σταγονα απο απλωμενα ρουχα ή χτυπησε το κινητο αργα τη νυχτα και ακουστηκε! οχι για ενοικιαση που παιζει χρημα στη μεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mylo φυσικα θα πληρωσει τις ζημιες και μονο.

 

@ts ανεφερα τις περιπτωσεις καθαρα και μονο για τις φυσιολογικες φθορες που αντιλαμβανεται ο καθενας μας.

δεν ειπα οτι εκανες αντιστοιχες. (δε πιστευω να το πηρες προσωπικα) απο κει και περα το στομα και την ομιλια για αυτο τα εχουμε. συνεννοηση με τον ιδιοκτητη και αν δε βγει ακρη, τοτε δικαστηκα. αναγκαστι

 

μα δεν υπαρχει συνεννοηση ουτε κατανοηση .....αυτο ειναι το θεμα!!!γιαυτο και ρωταω για τα δικαιωματα μου γιατι μαλλον θα το παει δικαστικως!!!

λοιπον το καλυτερο που μπορεις να κανεις για μενα ειναι να παρεις μερικα υλικα και να καθαρισεις οσο καλυτερα μπορεις το παραθυρο εξω απο τη γλαστρες! Να βρεις καποιον να φτιαξει λιγο επιφανειακα την ντουλαπα.. και να κλεισεις οτι ανοιξες απο καρφια κτλ σε τοιχους... Τωρα και για δαχτυλιες, τι να πω, ετσι κι αλλιως θα το εβαφε το σπιτι (αφου εκανα λαθος και ειναι δικια του ευθυνη)

Το πολυ πολυ να σου κοστισει ενα ποσο 50-100 ευρω αλλα σιγουρα θα τον ηρεμησει λιγο! 

Στην τελικη πως να κυνηγησει νομικα? Να παει να πει οτι γρατσουνισες την ντουλαπα? ο λογος εναντιον του δικου του θα ειναι! λες οτι δεν το εκανες εσυ και οτι εγινε αφου εφυγες απο το σπιτι

ειλικρινα θα το καναμε παιδια...ειπα οτι ο συζηγος ειναι και της δουλειας και πιανουν τα χερια του!

αλλα δεν μας αφησε περιθωρια και απαιτουσε πραγματα που για μας ηταν αδικα και ετσι πεισμωσε και ο συζηξ και φυγαμε!εξου και η εκβιαση του δικηγορου!!!

 

Να σημειωσω οτι ειμαστε ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ και αναρωτιεμαι μηπως πιανεται απο αυτο οτι ΝΑΙ ειναι ο λογος ΤΟΥ εναντιων του δικου μας (ως ΑΛΛΟΔΑΠΟΙ!!)

(λεω εγω τωρα..... ο.Ο )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τπτ τοτε απλα περιμενεις... θα κατσει να το ψαξει και θα καταλαβει οτι τα εξοδα για να το κυνηγησει ειναι πολλα

και οσον αφορα την παραδωση σπιτιου?εννοω τωρα με την ηλεκτρονικη μορφη μηπως πρεπει να κανω καποια ενεργεια για να φυγει απο πανω μου το παλιο σπιτι? (αυτος ειπε οτι χρειαζομαι υπευθυνη δηλωση δικη του οτι του παρεδωσα τα κλειδια πραγμα που δεν θα κανει)

:/

ξερει καποιος να μου πει πανω σε αυτο?(μην βρεθει και πει οτι δεν του εχω δωσει κλειδια και παρεμποδιζω την ελευση του στην κατοικια του!!!ξερω και γω..ολα τα περιμενω πια!!!!)

ρε που μπλεξαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...