Προς το περιεχόμενο

Xperia M5, το "σούπερ smartphone της μεσαίας κατηγορίας" από τη Sony


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νέο Xperia M5 της Sony, μοιάζει σαν να πρόκειται για την οικονομική έκδοση του… Xperia Z3+, με τη Sony να μην παραλείπει να το προμοτάρει ως το «σούπερ smartphone της μεσαίας κατηγορίας».

Διαθέτει 5,0 ιντσών οθόνη LCD IPS ανάλυσης 1080 x 1920 pixels (με τεχνολογία Mobile BRAVIA Engine 2), ενώ το πάχος του smartphone δε ξεπερνά τα 7.5 χιλιοστά.

 

Η συσκευή βασίζεται στο κορυφαίο SoC της MediaTek, Helio X10, το οποίο διαθέτει οκτώ πυρήνες 64-bit Cortex-A53 με συχνότητα λειτουργίας έως 2,2GHz, την GPU PowerVR G6200 στα 700MHz (120Hz) καθώς και 4G LTE Cat.4 multi-mode modem μαζί με τις τεχνολογίες MediaTek CorePilot 2.0, MiraVision, InstantFocus, Super-Slow motion (120fps) κ.ά.

 


 


Το Helio X10 SoC συνοδεύεται από 3GB RAM και 16GB επεκτάσιμου –μέσω microSD- αποθηκευτικού χώρου με μπαταρία 2.600 mAh. Επιπλέον αν και η συσκευή, στα πρότυπα της σειράς M Aqua, διαθέτει ακάλυπτες τις υποδοχές microUSB2.0 και 3,5mm, είναι αδιάβροχη και ανθεκτική στην σκόνη καλύπτοντας τις προδιαγραφές IP65 και IP68.

 

Στην πρόσοψη, όπως συμβαίνει και με το Xperia C5 Ultra διαθέτει μία τεράστια κάμερα με σύστημα φακών f/2.2 που βασίζεται σε αισθητήρα 13 Megapixels, ωστόσο αυτή την φορά δεν συνοδεύεται από LED flash.

 


xperia-m5-gold-1280x840.jpg-683013dca1c4f71783a7cd2ec24354f4.jpg

 


Στο πίσω μέρος διαθέτει κάμερα 21,5 Megapixels με διάφραγμα f/2.2, που βασίζεται στον αισθητήρα IMX230 της ίδιας εταιρείας και έχει σύστημα φακών G Lens καθώς και επεξεργαστή εικόνας BIONZ. Όσον αφορά την τιμή, η Sony δεν την έχει ανακοινώσει ακόμα, με τις φήμες όμως να αναφέρουν ότι αυτή θα κυμαίνεται στα €360 όταν εμφανιστεί στα καταστήματα στα μέσα Αυγούστου

 

Link.png Site: http://blogs.sonymobile.com/press_release/sony-mobile-continues-its-innovation-in-imaging-with-the-introduction-of-two-best-in-class-super-mid-range-smartphones[/url]/']Sony M5


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή την τιμή, νομίζω θα συμφέρει έναντι ενός Z3 compact.

Σωστά?

ωραίο φαίνεται. κρίμα που είναι και αυτό με 5 ίντσες. θα προτιμούσα να είναι στις 4.5 που είναι το πάνω όριο για τα δικά μου χέρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Mediatek ειναι "τουμπανα" και με πολυ καλή κατανάλωση αν κρινω απο τον 6752 που έχω τωρα. Αν του φόρεσε και καλά οπτικά η Sony τότε θα ειναι win win το πακέτο.

 

Προσωπικά περιμένω την δίκαρτη έκδοση.

 

Το καλύτερο βεβαια.... καλά σπεκς σε 5 ιντσες... οχι 5.5, οχι 6....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό, ποιοτικό, με καλά σπεκς και λογική τιμή.

 

Δηλαδή καμία σχεση με την παλιά καλή  SONY που όλοι ξέραμε. Ανυπομονώ για πτώση τιμής να το χτυπήσω μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ήξερα ότι το κινητό μου είναι αδιάβροχο δεν θα το έβαζα ποτέ κάτω από τη βρύση όπως ο τύπος της εικόνας. Φοβάμαι :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να ήξερα ότι το κινητό μου είναι αδιάβροχο δεν θα το έβαζα ποτέ κάτω από τη βρύση όπως ο τύπος της εικόνας. Φοβάμαι :'(

 

Κρίμα που δεν έχει τη λογική σου ο κάθε ηλίθιος με Sony που κάνει μακροβούτι στον Ειρηνικό, στα 200 μέτρα βάθος, βγάζει σέλφι και μπραουζάρει για κάνα 8ωρο και ύστερα βγάζει φασαρία στην Arvato γιατί το κινητό του "ξαφνικά","μόνο του" ή "χωρίς να το πειράξω" βγάζει από την MicroUSB αλάτι και πλέον με λίγο κούνημα εξυπηρετεί και ως αλατιέρα για σαλάτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό σαν κάτοχος του z3 compact δεν θα το πάρω αλλά το κινητό άξιζει σίγουρα τα λεφτά του για αυτά που προσφέρει και ίντσες προς τα γούστα μου τρελή στροφή από τι Sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σονυ εδω και μερικά χρόνια κανει πολυ καλές κινησεις. βλεπε υποστηριξη, τιμολογηση, μοντέλα και μεγέθη για ολα τα γουστα κ βαλάντια. η συγκεκριμένη τιμολόγηση μαζι με αυτή την τιμή, κανει το συγκεκριμενο κινητό, ανταγωνιστική επιλογη ακομα και απο αγορα κινητου απο Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω το z3 compact και την αδιαβροχοποίηση την χρησιμοποιώ κυρίως για να το πλένω.

Ειδικά τώρα το καλοκαίρι με τα λάδια από το αντιηλιακό :-)

Και επίσης δεν αγχώνομαι καθόλου το χειμώνα που βρέχει,

κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό σαν κάτοχος του z3 compact δεν θα το πάρω αλλά το κινητό άξιζει σίγουρα τα λεφτά του για αυτά που προσφέρει και ίντσες προς τα γούστα μου τρελή στροφή από τι Sony

 

 

Συμφωνω, μόνο που οι συσκευές 4ων ιντσών της Sony έχουν διαστάσεις ίδιες με τις 5,2 της LG, διαφορά τεράστια. Που πας με τέτοια bezel μωρή άρρωστη εν έτει 2015 μην ξεράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...