Προς το περιεχόμενο

Κεφάλαιο για καφετέρια


valardracarys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε αναλογα το τι θελετε να κανετε ειναι και το κοστος. Και βεβαια πως ειναι ο χωρος και τι θα χρειαστει να κανετε απο την αρχη πχ τουαλετες υδραυλικα κτλ..

30.000 με το κλειδι στο χερι που λεει ο απο πανω ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ

Θα το φτιαξετε εσεις? Θα παρετε καποιον τεχνιτη και θα τον καθοδηγειτε? Θα κανετε ολοκληρωτικη ανακαινιση με αρχιτεκτονικο γραφειο? Οπως καταλαβαινεις αναλογα με τα γουστα σας οι τιμες παιζουν.

Εμείς μόνοι σίγουρα όχι. Έχουμε φίλο αρχιτέκτονα με σχετική εμπειρία σε εσωτερικούς χώρους που εμπιστευόμαστε το γούστο του που μάλλον αυτός μαζί με εμάς θα καθοδηγεί τους τεχνίτες. Εντάξει τώρα βέβαια για τα πιο απλά μερεμέτια εννοείται μόνοι μας. Το μέγεθος της ανακαίνισης δεν είμαι ακόμα σε θέση να το προσδιορίσω αλλά σίγουρα θα χρειαστεί ως ένα βαθμό για να δώσουμε το αισθητικό στίγμα που επιθυμούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραια. Οποτε το κοστος δεν μπορει να υπολογιστει απο εμας αλλα απο τον φιλο σου τον αρχιτεκτονα που ξερει πολυ περισσοτερα.. οπως και το καθιστικο και το μπαρ ειναι δικια σας επιλογη. Οσον αφορα τα αλλα υπολογισε πριν καν ανοιξεις και τα εξης. 3 νοικια, καβα (αν θα εχετε και ποτα κανα 3000 τουλαχιστον πριν τα εγκαινια), 2 τεβε 900ευρω, μουσικη κανα 500-1000, αδεια λειτουργιας 500-1000,  ηχεια κτλ1000 το λιγοτερο, εξοπλισμος μπαρ ποτηρια κτλ 1000 το λιγοτερο. Αυτα δεν νομιζω να ξεχασα κατι..

Το ολο θεμα ειναι κυριως τα κατασκευαστικα γιατι αλλο να εχεις ενα ψιλοετοιμο μαγαζι και αλλο ενα γιαπι και να χρειαζεται να κανεις απο την αρχη τουαλετες υδραλικα πλακακια δαπεδα γιατι ανεβαινει κατακορυφα το κοστος και παει στο 100αρι συνολικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30.000 με το κλειδι στο χερι που λεει ο απο πανω ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ

 

 

περιπου στα 20 εδωσα οταν ανοιξα εγω..  με αγορα πλακακια για τουαλετες, φωτιστικα και διαφορα διακοσμιτικα.. γυψοσανιδες και υδραυλικα και λεκανη για το ενα μπανιο..  "βεβαια τα εργατικα τα εκανα εγω και εχωσα και την παρεα"

και μαλιστα εδωσα και πολλα διοτι πηρα και δικα μου ψυγεια-καταψυκτες και με υπερβολικα μεγαλη καβα... "μπαρ ειχε"

και 16 τραπεζια με καρεκλες... απο την αρχη ολη την κουζινα εκανα μαζι με βαψιματα και πληρωσα και διακοσμητη "και τα 20 μαλλον δεν τα εφτασα.. κατι λιγοτερο μου βγηκε"

 

 

Το ολο θεμα ειναι κυριως τα κατασκευαστικα γιατι αλλο να εχεις ενα ψιλοετοιμο μαγαζι και αλλο ενα γιαπι και να χρειαζεται να κανεις απο την αρχη τουαλετες υδραλικα πλακακια δαπεδα γιατι ανεβαινει κατακορυφα το κοστος και παει στο 100αρι συνολικα

 

δηλαδη σκεφτηκες οτι μπορει καποιος να νοικιασει γιαπι να το κανει μαγαζι..???  γι αυτο λες 50?

 

αμα παρεις οικοπεδο να χτισεις υπολογισε καμμια 100αρα να εισαι μεσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως οταν ανοιξα παρομοιο θεμα πριν λιγο καιρο εγω να ρωτησω ποσο κεφαλαιο χρειαζεται για καφετερια πεσανε ολοι να με φανε. Εκτος απο το κραξιμο ανευ λογου μου ειπαν οτι το "μαλλι" παει γυρω στα 50000 το λιγοτερο και μου προσθεσαν στα εξοδα και ανθρωπους της νυχτας που τους κοβεις μηνιατικο για προστασια με το ετσι θελω. 

 

περιπου στα 20 εδωσα οταν ανοιξα εγω..  με αγορα πλακακια για τουαλετες, φωτιστικα και διαφορα διακοσμιτικα.. γυψοσανιδες και υδραυλικα και λεκανη για το ενα μπανιο..  "βεβαια τα εργατικα τα εκανα εγω και εχωσα και την παρεα"

και μαλιστα εδωσα και πολλα διοτι πηρα και δικα μου ψυγεια-καταψυκτες και με υπερβολικα μεγαλη καβα... "μπαρ ειχε"

και 16 τραπεζια με καρεκλες... απο την αρχη ολη την κουζινα εκανα μαζι με βαψιματα και πληρωσα και διακοσμητη "και τα 20 μαλλον δεν τα εφτασα.. κατι λιγοτερο μου βγηκε"

 

 
 

 

δηλαδη σκεφτηκες οτι μπορει καποιος να νοικιασει γιαπι να το κανει μαγαζι..???  γι αυτο λες 50?

 

αμα παρεις οικοπεδο να χτισεις υπολογισε καμμια 100αρα να εισαι μεσα..

 

Φιλε μιας και εισαι στο χωρο. Για μικρο μαγαζακι με καφε στο χερι ποσο κεφαλαιο περιπου χρειαζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φιλε μιας και εισαι στο χωρο. Για μικρο μαγαζακι με καφε στο χερι ποσο κεφαλαιο περιπου χρειαζεται?

Κατι τετοιο μπορεις να κανεις και με 10-15 χιλιαρικα μπορεις και με 50+(coffeisland κτλπ).

Ολα εχουν να κανουν με το τι θελεις να προσφερεις στους πελατες σου.Μπορεις να βρεις ετοιμο μαγαζακι που απλα να θελει ενα βαψιμο και οχι πλακακια σε κουζινες-μπανια κτλπ και να γλιτωσεις πολλα λεφτα.Αγοραζεις ενα μεταχυρισμενο ψυγειο και μια εσπρεσιερα και εισαι σχεδον ετοιμος.Αλλα εαν θες ανακαινιση χωρου, εσπρεσιερα που εχει κανα 7000 ευρω ,καινουργια ψυγεια κτλπ φτανεις ευκολα τα 50+.

 

 

Το θεμα συνηθως δεν ειναι το αρχικο ποσο καθως αυτο ειτε το εχεις ειτε οχι.Το προβλημα ειναι μετα οταν αρχισουν να τρεχουν τεβε,φπα,εφοριες,λογιστες,προμηθευτες και διαφορα αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον.. να μην μπερδευουμε το αρχικο κεφαλαιο με τα τρεχοντα εξοδα...

 

Φιλε μιας και εισαι στο χωρο. Για μικρο μαγαζακι με καφε στο χερι ποσο κεφαλαιο περιπου χρειαζεται?

Ημουν...  και το θεμα ειναι τι εργασιες θα χρειαστεις... μην παρεις χωρο που πρεπει να τα σταξεις...

βαλε 30.000 οριο...  και ψαξε ετσι.. αλλιως θα ξεφυγεις...

ειναι ακριβα ειναι η αληθεια. ενα χιλιαρικο θελει ενα μονο ψυγειο, αλλο ενα χιλιαρικο μια καλη καφετερια- κανα 200 ο μυλος...

ασε που ψυγεια λογικα θα σου δωσουν οι προμηθευτες ετσι ωστε να βαλεις τα προιοντα τους... π.χ κοκακολα

 

μπορεις βεβαια να παρεις απο δευτερο χερι αλλα θελεις καποιους να ξερουν...  να την δουλεψουν να βγαλουν καφε και μετα να αγορασεις.. μην παρεις καμια τρυπια.. ή καμια που να μπουκωσει στον πρωτο καφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπέρα σε όλους και όλες! Πρόσφατα αποφασίσαμε με 2 φίλους να ανοίξουμε μια καφετέρια. Άνεργοι και οι 3 μας και με ένα σεβαστό χρηματικό ποσό να έχει πέσει προσφάτως στα χέρια μας είπαμε να κάνουμε το μεγάλο βήμα. Δεν έχουμε αρχίσει βέβαια ακόμα την παραμικρή διαδικασία (συνάντηση με ειδικούς, έρευνα χώρων κλπ.) αλλά θεωρούμε ότι θα υπάρχει ένα σχετικό πλεονέκτημα μιας και (μάλλον) δε θα χρειαστούμε κάποιο δάνειο, η αποπληρωμή του οποίου πάντα δυσκολεύει και πιέζει ασφυκτικά μια νέα επιχείρηση.

Κατά τη γνώμη σας (και την εμπειρία που τυχόν να έχετε) πόσο είναι περίπου το συνολικό αρχικό κεφάλαιο που απαιτείται για το άνοιγμα ενός τέτοιου μαγαζιού; Συμπεριλαμβανομένου του εξοπλισμού, των προμηθειών, των εργασιών ανακαίνισης, των απαιτούμενων αδειών κλπ.?

Υ.Γ.

- Δε μιλάμε για franchise

- Αναφερόμαστε σε έναν χώρο 100 τ.μ. στο περίπου  

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

100 τετραγωνικά ας θεωρήσουμε ότι είναι 7 τραπεζάκια, άντε 8 στριμωχτά. Με τρεις ιδιοκτήτες αυτό σημαίνει ότι για να βγάζετε κάτι λίγο περισσότερο από μεροκάματο ο καθένας σας θα πρέπει αφενός να το κρατάτε χωρίς κανένα υπάλληλο και επίσης θα πρέπει να είναι γεμάτο από πελάτες σχεδόν όλη μέρα.

 

Για να είναι ένα μαγαζί γεμάτο όλη μέρα θα πρέπει αφενός να είναι σε καλό σημείο και αφετέρου θα πρέπει να είναι καλαίσθητο. 100 τετραγωνικά καλαίσθητα με 30k δεν γίνεται. Σκέψου ότι στην καλύτερη  περίπτωση ένα καλό τραπεζάκι με τέσσερις καλές καρέκλες (όχι του γύφτου/σκηνοθέτη προφανώς) άνετα μπορεί να φτάνουν 500-600 ευρώ χονδρική. Και προφανώς καλό μαγαζί με ψυγείο... Coca-cola δεν νοείται.

 

Πάρε προσφορές από εταιρείες που φτιάχνουν μαγαζιά, από εταιρείες που πουλάνε επαγγελματικό εξοπλισμο και από εταιρείες που προμηθεύουν καφέ, πάντως, δεν έχεις κάτι να χάσεις. Ίσα ίσα θα σε βοηθήσει στον προγραμματισμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτοντως οταν ανοιξα παρομοιο θεμα πριν λιγο καιρο εγω να ρωτησω ποσο κεφαλαιο χρειαζεται για καφετερια πεσανε ολοι να με φανε. Εκτος απο το κραξιμο ανευ λογου μου ειπαν οτι το "μαλλι" παει γυρω στα 50000 το λιγοτερο και μου προσθεσαν στα εξοδα και ανθρωπους της νυχτας που τους κοβεις μηνιατικο για προστασια με το ετσι θελω. 

 

περιπου στα 20 εδωσα οταν ανοιξα εγω..  με αγορα πλακακια για τουαλετες, φωτιστικα και διαφορα διακοσμιτικα.. γυψοσανιδες και υδραυλικα και λεκανη για το ενα μπανιο..  "βεβαια τα εργατικα τα εκανα εγω και εχωσα και την παρεα"

και μαλιστα εδωσα και πολλα διοτι πηρα και δικα μου ψυγεια-καταψυκτες και με υπερβολικα μεγαλη καβα... "μπαρ ειχε"

και 16 τραπεζια με καρεκλες... απο την αρχη ολη την κουζινα εκανα μαζι με βαψιματα και πληρωσα και διακοσμητη "και τα 20 μαλλον δεν τα εφτασα.. κατι λιγοτερο μου βγηκε"

 

 

 

 

δηλαδη σκεφτηκες οτι μπορει καποιος να νοικιασει γιαπι να το κανει μαγαζι..???  γι αυτο λες 50?

 

αμα παρεις οικοπεδο να χτισεις υπολογισε καμμια 100αρα να εισαι μεσα..

 

Φιλε μιας και εισαι στο χωρο. Για μικρο μαγαζακι με καφε στο χερι ποσο κεφαλαιο περιπου χρειαζεται?

Ε , πέσαν οι τιμες απο τοτε φαίνεται.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 τετραγωνικά ας θεωρήσουμε ότι είναι 7 τραπεζάκια, άντε 8 στριμωχτά. Με τρεις ιδιοκτήτες αυτό σημαίνει ότι για να βγάζετε κάτι λίγο περισσότερο από μεροκάματο ο καθένας σας θα πρέπει αφενός να το κρατάτε χωρίς κανένα υπάλληλο και επίσης θα πρέπει να είναι γεμάτο από πελάτες σχεδόν όλη μέρα.

 

Για να είναι ένα μαγαζί γεμάτο όλη μέρα θα πρέπει αφενός να είναι σε καλό σημείο και αφετέρου θα πρέπει να είναι καλαίσθητο. 100 τετραγωνικά καλαίσθητα με 30k δεν γίνεται. Σκέψου ότι στην καλύτερη  περίπτωση ένα καλό τραπεζάκι με τέσσερις καλές καρέκλες (όχι του γύφτου/σκηνοθέτη προφανώς) άνετα μπορεί να φτάνουν 500-600 ευρώ χονδρική. Και προφανώς καλό μαγαζί με ψυγείο... Coca-cola δεν νοείται.

 

Πάρε προσφορές από εταιρείες που φτιάχνουν μαγαζιά, από εταιρείες που πουλάνε επαγγελματικό εξοπλισμο και από εταιρείες που προμηθεύουν καφέ, πάντως, δεν έχεις κάτι να χάσεις. Ίσα ίσα θα σε βοηθήσει στον προγραμματισμό σου.

Γιατί τόσα λίγα; (το έγραψα και νωρίτερα αλλά μου κάνει εντύπωση!)

 

Επίσης, καφετιέρα απ'ό,τι ξέρω σου δίνει η εταιρεία που αγοράζεις καφέ (μαζί με άλλο εξοπλισμό, από κούπες, φλυτζάνια κλπ μέχρι ομπρέλες πχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί τόσα λίγα; (το έγραψα και νωρίτερα αλλά μου κάνει εντύπωση!)

 

Φαντάστηκα ότι ο OP όταν είπε 100 τετραγωνικά, εννοούσε όλο το μαγαζί με λάντζες, μπάρες, τουαλέτες κλπ.

 

Αν εννοούσε 100 τετραγωνικά χώρο μόνο για τα τραπεζάκια, τότε σαφώς χωράνε περισσότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογισε το κοστος για οτι χρειαστεις για να ξεκινησεις και υπολογισε και τα εξοδα 6 μηνων για να διατηρησεις το μαγαζι ανοιχτο πληρωμη προσωπικου, ρευματα, υλικα κτλ.  Το μαγαζι ΔΕ θα πηγαινει καλα στην αρχη και αν δεν εχεις καβατζα για 6 μηνες τοτε θα το κλεισεις...

 

Η τοποθεσια ειναι το παν αλλα αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να ναι πανω σε κεντρικο δρομο στη γωνια κτλ. Ανοιξε το καπου που ο κοσμος μπορει να παει, θα ναι ευκολα να παρκαρει, και που δε θα χει κατι αναλογο στην ιδια περιοχη. Βαλε προσφορες τυπου happy hour (πχ φραππε 1εuro τις ωρες που δε θα χεις πολυ δουλεια) και λεφτα στην ακρη για διαφημιση.

 

κανε κανα παζαρι να σου δωσουν τζαμπα νοικι για κανα 2 μηνες στην αρχη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...