Προς το περιεχόμενο

Οι επαγγελματικοί επεξεργαστές Intel Xeon, σύντομα και σε laptops


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι επαγγελματικής κλάσης επεξεργαστές Intel Xeon δεν θα αποτελούν προνόμιο των διακομιστών, των σταθμών εργασίας και των κέντρων δεδομένων.

Η Intel αποκάλυψε την πρώτη οικογένεια επεξεργαστών Xeon που προορίζεται για χρήση σε φορητούς υπολογιστές. Η οικογένεια E3-1500M που βασίζεται στην αρχιτεκτονική Skylake κατασκευάστηκε για να προσφέρει όλα όσα χρειάζεται ο επαγγελματίας (π.χ αρκετή ισχύ για ανάλυση/ επεξεργασία big data ή 3D model rendering) ενώ παράλληλα βρίσκεται σε ένα αρκετά λεπτό και ελαφρύ laptop που μπορεί να έχει μαζί του διαρκώς.

 

Πέρα από χαρακτηριστικά, όπως το ECC και οι εξελιγμένες δυνατότητες απομακρυσμένης διαχείρισης, ο χρήστης με ένα τέτοιο laptop μπορεί να απολαμβάνει δυνατότητες, σαν αυτές που προσφέρει το πρότυπο Thunderbolt 3 (το οποίο μπορεί να οδηγεί δύο οθόνες 4K, UCB-C συσκευές και άλλα μέσω μίας μοναδικής θύρας).

 

Η Intel δεν έχει δώσει λεπτομέρειες στην δημοσιότητα ακόμα για τις δυνατότητες της οικογένειας Intel Xeon E3-1500M (λογικά περισσότερα θα μάθουμε στο συνέδριο IDF) και τα laptops που θα ενσωματώνουν τους επεξεργαστές του είδους δεν πρόκειται να κυκλοφορήσουν πριν το Φθινόπωρο, αλλά η συγκεκριμένη κίνηση δείχνει ότι ακόμα και ο κόσμος του high-end computing έχει επηρεαστεί από την στροφή στα notebooks από τα desktops. Και όπως λέει η εταιρεία ερευνών IDC, ο τομέας του mobile workstation είναι ένας από τους λίγους της αγοράς που βλέπουμε ότι οι πωλήσεις των Windows PCs αυξάνονται. Οπότε είναι λογικό για την Intel να θέλει να εισέλθει δυναμικά και στον συγκεκριμένο τομέα για να απαντήσει στις απαιτήσεις των ολοένα και περισσότερων δημιουργών και μηχανικών που θέλουν να συνεχίζουν την δουλειά τους και εκτός γραφείου.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skylake σε φορητούς; Νομίζω είναι η αρχή του τέλους των PCs.

Δε θα το έλεγα διότι οι σταθεροί έχουν εντελώς διαφορετική ψύξη από ότι τα laptop και στο extreme load πιστεύω οι ποιο πολύ θα διάλεγαν σταθερό λόγο θερμοκρασιών  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nhzt.. Ο φορητός είναι και αυτός pc.

Μάλλον εννοείς των desktop. Αλλά και αυτό θα αργήσει ΠΑΡΑ πολύ. Ειδικά στις επιχειρήσεις.

Αυτό που θα δούμε να αυξάνεται ραγδαία είναι οι mini-desktop σε κουτάκι ή στικ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οι επεξεργαστες είναι τοσο μικροι που με μια απλη ψυκτρα, ο επεξεργαστής ψύχεται αρκετα καλα.

Αρα ναι σε μερικα χρονια τα desktop θα αρχίσουν να εξαφανίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οι επεξεργαστες είναι τοσο μικροι που με μια απλη ψυκτρα, ο επεξεργαστής ψύχεται αρκετα καλα.

Αρα ναι σε μερικα χρονια τα desktop θα αρχίσουν να εξαφανίζονται.

Δεν νομίζω,καταρχάς τι εννοείς ¨απλή ψύκτρα¨ ? απλή ως προς τί.? αλλά θα το πάρω απλά το θέμα,μέχρι στιγμής η παθητική ψύξη δεν συγκρίνεται με τα ανεμηστίρια,πόσο μάλλον με το νεράκι και δεν νομίζω να αλλάξει ποτέ αυτό εκτός και αν βρουν δεν ξέρω και γω τι μέταλα και βάλουν στα λαπτοπ ή αλλάξει πολύ η αρχιτεκτονική

Επίσης οσο μικρότερη η ψύκτρα τόσο μικρότερη η ψύξη.Σίγουρα με το χρόνο και τη χρήση άλλων υλικών μπορεί να μην χρειάζεσαι μεγάλες ψύκτρες ή και καθόλου ψύκτρες και να την βγάζεις με παθητική ψήξη αλλά αυτό θα πάρει πολύ καιρό μέχρι να γίνει.

Ένα άλλο θέμα είναι ότι στο desktop αν χαλάσει κάτι είναι πολύ ευκολο να το αλλάξεις,ένα καπάκι είναι ξέρω γω.

Το μέγεθος είναι θετικό όταν αφορά τις τιμές τον εξαρτημάτων,πολύ ακριβότερα θα πληρώσεις λάπτομ πχ με ι7 κλπ κλπ specs αποτι θα πληρωνες desktop.

Eίναι όπως όταν πολλοί αναρωτιούντε,γιατί ένα smartphone κάνει όσο ένα pc...Και ένας απο τους λόγους είναι επειδή έχει πολύ τεχνολογία μέσα του που κοστίζει,κοστίζει πολύ περισσότερο να φτιάξεις κάτι μικρό και να χορέσει σε ένα κουτάκι τσίμα τσίμα με άλλα κομμάτια hardware.Έτσι και διαφορά σε Desktop/Laptop,πάντα στο desk θα είναι φτηνότερα.

Τέλος,upgrade.Δεν χρειάζεται να to αναλύσω πολύ,ενα κουτι,τροφοδοτικο,ανεμηστιρες-ψυκτρα κλπ μπορεί να φιλοξενήσουν παραπάνω απο μια γενιές cpu,gpu,mobo,ram ;)

Για αυτά και άλλα πολλά αυτό που λες θα αργήσει,και ίσως δεν έρθει και ποτέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη εχουμε τους core m που ειναι χωρις ψυκτρα και αυτη σε επιδόσεις ειναι ισοδυναμεί με ι5 2011, αρα δεν ημαστε και τοσο μακρυά.

Εγω προσωπικα και σε λαπτοπ και σε σταθερο με την μαμα ψυκτρα σε καινουργια συστηματα, δεν βλεπω μεγαλες θερμοκρασιες. Τωρα, αν πας και κανεις overclocking 20 και 30%, που προσωπικά το βλεπω ανούσιο, ειναι αλλο θεμα. Στο θεμα αναβαθμισεις, θα συμφωνήσω μονο που και στο desktop, καθε 3-5 χρονια που θα κανεις αναβάθμιση θα χρειαστρι να τα αλλαξεις ολα, ιδικά τωρα που ερχονται 4Κ οθονες.

Καλα σιγουρα ακομη τα laptop δεν ειναι ισοδύναμα αλλα μεχρι το 2020 laptop & desktop θα ειναι το ιδιο πραγμα απλα θα πιάνουν διαφορετικο χορό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη εχουμε τους core m που ειναι χωρις ψυκτρα και αυτη σε επιδόσεις ειναι ισοδυναμεί με ι5 2011, αρα δεν ημαστε και τοσο μακρυά.

Εγω προσωπικα και σε λαπτοπ και σε σταθερο με την μαμα ψυκτρα σε καινουργια συστηματα, δεν βλεπω μεγαλες θερμοκρασιες. Τωρα, αν πας και κανεις overclocking 20 και 30%, που προσωπικά το βλεπω ανούσιο, ειναι αλλο θεμα. Στο θεμα αναβαθμισεις, θα συμφωνήσω μονο που και στο desktop, καθε 3-5 χρονια που θα κανεις αναβάθμιση θα χρειαστρι να τα αλλαξεις ολα, ιδικά τωρα που ερχονται 4Κ οθονες.

Καλα σιγουρα ακομη τα laptop δεν ειναι ισοδύναμα αλλα μεχρι το 2020 laptop & desktop θα ειναι το ιδιο πραγμα απλα θα πιάνουν διαφορετικο χορό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη εχουμε τους core m που ειναι χωρις ψυκτρα και αυτη σε επιδόσεις ειναι ισοδυναμεί με ι5 2011, αρα δεν ημαστε και τοσο μακρυά.

Εγω προσωπικα και σε λαπτοπ και σε σταθερο με την μαμα ψυκτρα σε καινουργια συστηματα, δεν βλεπω μεγαλες θερμοκρασιες. Τωρα, αν πας και κανεις overclocking 20 και 30%, που προσωπικά το βλεπω ανούσιο, ειναι αλλο θεμα. Στο θεμα αναβαθμισεις, θα συμφωνήσω μονο που και στο desktop, καθε 3-5 χρονια που θα κανεις αναβάθμιση θα χρειαστρι να τα αλλαξεις ολα, ιδικά τωρα που ερχονται 4Κ οθονες.

Καλα σιγουρα ακομη τα laptop δεν ειναι ισοδύναμα αλλα μεχρι το 2020 laptop & desktop θα ειναι το ιδιο πραγμα απλα θα πιάνουν διαφορετικο χορό.

 

Εγω με την μαμα ψυκτρα στον i7-4790k βαρουσα 100αρια σε full load

Απορω γιατι δινουν αυτες τις μαμα ψυκτρες οταν δεν μπορουν σε full load να κρατησουν τον επεξεργαστη σε μια λογικη θερμοκρασια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skylake σε φορητούς; Νομίζω είναι η αρχή του τέλους των PCs.

 

Τα desktop pc δεν θα πεθανουν ποτε γιατι ενας xtreme gamer που θελει να την βαρβατη καρτα η να κανει SLI με δυο καρτες δεν θα το βρει αυτο ουτε σε laptop ουτε στα υπολοιπα mini pc

 

Συν οτι ενας σταθερος ειναι ποιο αναβαθμισιμος απο ενα laptop και ποιο ανθεκτικος.

 

Παραδειγμα εγω ειχα ενα Dell 17R και οταν ειδα οτι ο γιος μου θελει να ασχοληθει με τον υπολογιστη μου τον πουλησα και εστησα μοναδα. Το πληκτρολογιο που εχω και το ποντικι ειναι της πλακας οποτε και νερο να χυσει σιγα το κακο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη εχουμε τους core m που ειναι χωρις ψυκτρα και αυτη σε επιδόσεις ειναι ισοδυναμεί με ι5 2011, αρα δεν ημαστε και τοσο μακρυά.

Mε τι ι5 ισοδυναμεί.? desktop i5.? με 1,2ghz και 2,6 ή 2,9 turbo που δεν μπορεί να κρατήσει αρκετή ώρα.Μην λέμε ότι θέλουμε.Στα stock θα τον κρατάς για να κάνεις δουλειά και δουλειά θα κάνεις κάτι απλό.

Εγώ σου λέω πως ένας core M 5Y71 στα turbo του (που δεν τα κρατάει πλύ ώρα)ούτε ι5 760 δεν ισοδυναμεί που είναι του 2010......

Είπες επίσης πως σε κάτι χρόνια θα τα αλλάξω όλα επειδή έρχοντε 4Κ οθόνες.....Γιατί να πρέπει να αλλάξω κουτί,ραμ,τροφοδοτικό,ψύξη,μονάδες αποθήκευσης.? τι κουτί δηλαδή χρειάζεται για να τρέξω 4k.? :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη εχουμε τους core m που ειναι χωρις ψυκτρα και αυτη σε επιδόσεις ειναι ισοδυναμεί με ι5 2011, αρα δεν ημαστε και τοσο μακρυά.

Εγω προσωπικα και σε λαπτοπ και σε σταθερο με την μαμα ψυκτρα σε καινουργια συστηματα, δεν βλεπω μεγαλες θερμοκρασιες. Τωρα, αν πας και κανεις overclocking 20 και 30%, που προσωπικά το βλεπω ανούσιο, ειναι αλλο θεμα. Στο θεμα αναβαθμισεις, θα συμφωνήσω μονο που και στο desktop, καθε 3-5 χρονια που θα κανεις αναβάθμιση θα χρειαστρι να τα αλλαξεις ολα, ιδικά τωρα που ερχονται 4Κ οθονες.

Καλα σιγουρα ακομη τα laptop δεν ειναι ισοδύναμα αλλα μεχρι το 2020 laptop & desktop θα ειναι το ιδιο πραγμα απλα θα πιάνουν διαφορετικο χορό.

με τους i5 των λάπτοπ που είναι 2core/4threads,όχι με αυτούς των desktop........

αν δεν βλέπεις το λόγο να κάνεις overclocking 20-30% είναι γιατί προφανώς το πιο βαρύ που κάνεις είναι το gaming,αν όμως κάνεις κανα render μισή ώρα με έναν επεξεργαστή το 20-30% μεταφράζεται σε 6-9 λεπτά χρόνου να γλυτώσεις.

 

laptop και desktop δεν θα είναι ίδια ούτε σε 10 χρόνια,όχι σε 4.5 στο 2020 που λες εσύ,δεν γίνεται οι γομάρες κάρτες γραφικών να μπούνε και να ψυχθούν σε ένα λαπτοπάκι ούτε σε ένα all in one,επίσης όλοι οι επαγγελματίες που δουλεύουν σε γραφεία,εταιρείες κλπ δεν θα πάνε να βάλουν laptop για κανένα λόγο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κανεναν λογο δεν πρόκειται τα λαπτοπ να αντιξαθ. Τα πσ ....pcβαρβατα δεν χρειάζονται μονο οι xtreme gamers αλλα κ επαγγελματιες που ο χρονος ειναι χρημα γιατι για να ρενταρεις μια σκηνή μπορει να θες μεχρι κ μια μέρα να τρέχει ο επεξεργαστής στο 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...