Προς το περιεχόμενο

Η ομοφυλοφιλία στην Ελληνική μυθολογία


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα από την άλλη αυτά τα αγχωτικά κουλά με μπολντ,κόκκινα,υπογραμμίσεις,τρολιές κ λοιπές υστερίες κάθε φορά που η ομοφυλοφιλία και η Αρχαία Ελλάδα συναντιούνται μου κάνει για κάργα  αμυντική συμπλεγματική συμπεριφορά.Το οτι μερικοί έχουν βαρύ νταλκά να μην φαίνεται συσχετισμός των δύο είναι γνωστό κ πραγματικά κουραστικό.Δεν αρνούμαι από την άλλη πως όντως γουστάρω κάργα το γεγονός πως έχει επικρατήσει διεθνώς η εικόνα των gaygreeks αρχαίων ελλήνων ούτε μπόρω να κρύψω το πόσο με διασκεδάζει οτι αυτή η διεθνής εικόνα τυρανάει βασανιστικά το ελλαδιστανικό συντηριτικό psyche.

 

Απλά στην προκειμένη προτείνω να αφήσετε στην άκρη τις κουραστικές ανασφάλειες σας μην τυχόν κ σας βγεί (το ήδη established παγκοσμίως) το όνομα των gaygreeks,να παραμερίσετε (όσο αντέχετε τεσπά) το ''φλέγον'' πως όλη η παγκόσμια κοινότητα θεωρεί τους αρχαίους έλληνες τους μεγαλύτερους κ πιο επιτυχημένους γκέι όλων των εποχών κ να μείνετε οντοπικ στην μυθολογία.

 

 

Τί λες ρε φίλε?   Τί διαστρέβλωση είναι αυτή ?  

Στο london τα λένε αυτά  να φανταστω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να μπεις τώρα στη φάση να παλέψεις μια ήδη εδραιωμένη αντίληψη παγκοσμίως μέσω οφτοπικ σε ένα εντελώς διαφορετικό νήμα τι εξυπηρετεί πέρα από το να αυτοματίζεις αντιδράσεις εκείνων που έχουν διαφορετική γνώμη?

 

την αποκατασταση της αληθειας? την πληροφορηση με στοιχεια? αποκατασταση του μυθου?

 

διοτι απο οτι ξερω ηταν εδραιωμενη αντιληψη και ο ρατσισμος...  οποιος δηλαδη ελεγε περι ισοτητας ειχε ενα καρο θεματα/ζητηματακια και ηταν καρατρολλ του κερατα? 

 

ή

 

αυτοματίζεις αντιδράσεις εκείνων που έχουν διαφορετική γνώμη?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αποκατασταση της αληθειας? την πληροφορηση με στοιχεια? αποκατασταση του μυθου?

 

 

 

 

 

by all means.Απλά όχι στο νήμα που άνοιξα καθώς δεν πραγματεύεται αυτό το θέμα.Ανοίξτε ένα άλλο δικό σας κ κάνουμε εκεί robust οντοπικ διάλογο.

 

Φεύγοντας λοιπόν από τις οφτοπικιές κ επιστρέφοντας στην πολύ πλούσια μυθολογία γύρω από τις γκέι περιπέτειες ειδικά των άρρενων θεών,ημίθεων κ ηρώων της Αρχαίας Ελλάδας επανέρχομαι στους μύθους.Mιας κ ατενίζω την θάλασσα του Ρίο ντε Τζανέιρο αυτή στιγμή μου ήρθαν στο μυαλό μου οι μύθοι για τις γκέι περιπέτειες του Ποσειδώνα.Νομίζω ο πιο διαδεδομένος είναι αυτός που αφορά την σχέση του με τον Πέλωπα χωρίς να έχω όμως πολλά στοιχεία για αυτόν.

 

Ξέρει κάποιος να μας πει περισσότερες λεπτομέρειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπά,δεν θα δώσω άλλο βήμα στα ζητήματα που μπορεί να έχεις διότι ως ο ''κακός γκέι άγγλος ακτιβιστής'' που είμαι με ενδιαφέρει πραγματικά να δώσω ένα forum κ μια προσπάθεια ενός κάποιου narrative για τους Έλληνες LGBT.Μερικοί μπορεί να κάνουν πιο εύκολα relate με το θέμα έστω κ μέσω στοιχείων που θεωρούν κομμάτι της κουλτούρας τους.

όπα κάτσε αυτό δεν το πρόσεξα πριν άρα δεν πειράζει αν είναι στρεβλώσεις και ψέματα αρκει να είναι gay  αυτό ειναι κουλτούρα;

 

a big tissue of lies is ok if its gay?

 

Το θέμα τοξοβόλε είναι μέχρι που θα φτάσεις για τους LGBT ....

 

Εγώ αν ήμουν γκέι θα ικανοποιούμουν απλά κάνοντας gay stuff δεν θα πάσχιζα σαν κομματόσκυλο να γυρίσω τον κόσμο ανάποδα χάρη της παράταξης....

 

Φεύγοντας λοιπόν από τις οφτοπικιές κ επιστρέφοντας στην πολύ πλούσια μυθολογία γύρω από τις γκέι περιπέτειες ειδικά των άρρενων θεών,ημίθεων κ ηρώων της Αρχαίας Ελλάδας επανέρχομαι στους μύθους.Mιας κ ατενίζω την θάλασσα του Ρίο ντε Τζανέιρο αυτή στιγμή μου ήρθαν στο μυαλό μου οι μύθοι για τις γκέι περιπέτειες του Ποσειδώνα.Νομίζω ο πιο διαδεδομένος είναι αυτός που αφορά την σχέση του με τον Πέλωπα χωρίς να έχω όμως πολλά στοιχεία για αυτόν.

 

Ξέρει κάποιος να μας πει περισσότερες λεπτομέρειες?

Παραδέξου ότι δεν έχεις κανένα στοιχείο για να πιστεύεις πως όντως υπήρχαν μυθικά πρόσωπα στην αρχαία ελληνική μυθολογία που τους αποδίδονται γκέι ιδιότητες και πως όλα αυτά ειναι αποτέλεσμα παρερμηνειών και θα σου στείλω μέχρι και βίντεο με γκέι αρχαίους θεούς να ευχαριστούν ο ένας τον άλλο να το βλέπεις έτσι όπως ξαπλώνεις στην παραλία του Ριο και μας κάνεις περήφανους  και να ευχαριστιέσαι (btw αν σε ρωτήσει κανένα ωραίο μελαμψο παιδί εκεί απο πού είσαι δηλώνεις άγγλος ή έλληνας; :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω αυτο το θεμα εχει δημιουργηθει για την ευρεση ομοιδεατων και ατομων με ιδια ενδιαφεροντα (σεξουαλικα και μη)!Απο την μια υπαρχει ελευθερια λογου και εφρασης ,οποτε δεν μπορεις να φερεις αντιλογο απο τη στιγμη που καποιος εκφερει την γνωμη του ,εφοσον δε σε προσβαλλει, απο την αλλη θεωρω το θεμα ανουσιο και πιστευω εκτος απο την 1η μου αποψη εχει ως σκοπο να εδραιωσει την παρουσια καποιας μειονοτητας στο forum και ισως για την ευρεση υποστηριξης!Απο την τελικη μεν πιστευω οτι χρησιμοποιουν το φορουμ και πολλα ανηλικα παιδια ,και θεωρω θα ηταν λαθος ακομα και απο ενα φορουμ να προαγονται λαθος προτυπα και παρα φυσιν!Ειχα δημιουργησει και εγω ενα θεμα το οποιο για καποιο λογο εκλεισε μετα απο 50+ σελιδες το οποιο δεν ειχε να κανει με τις σεξουαλικες προτιμησεις του καθενος ,απλα εμπειριες ως προς την κατακτηση του θηλυκου φυλου οπου καποιοι κυριοι αντιθετων προτιμησεων τρολλαραν!Καταληγωντας θεωρω το θεμα ανουσιο και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα,το πρώτο που βρίσκω για γένους θηλυκού!!!

 

Artemis and Athena both have had female lovers. Most notably Athena turned one of these lovers, Myrmex, into an ant after she wrongly took credit for inventing the plow. Artemis turned her lover Calysto into a bear when Zeus used her form to seduce the nymph.

 

 

https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_themes_in_mythology#European_mythologies

 

Θα το ψάξω καλύτερα κ θα ποστάρω από Λονδίνο οτι ινφο βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδέξου απλά αυτό που είπα (και που είναι αλήθεια κακά τα ψέματα) και θα δείς θα σηκώσω πάρα πολλά τέτοια να γουστάρετε όλοι οι ΛΟΑΤ

Take one for team gay
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπάει η απόδοση του μύθου της σχέσης του Απόλλωνα-Υάκυνθου.Απίστευτος λυρισμός κ δίνει όντως ενδείξεις αντιστοιχίας με την σημερινή αντίληψη μας για τις ομόφυλες σχέσεις καθώς η απόδοση εδώ γίνεται με όρους ισότητας στη σχέση!Πολύ ενδιαφέρον.Πραγματικά διαβάστε το!

 

Apollo and Hyacinth

http://www.gay-art-history.org/gay-history/gay-literature/gay-mythology-folktales/homosexual-greek-mythology/apollo-hyacinth-gay/apollo-hyacinth-gay.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπάει η απόδοση του μύθου της σχέσης του Απόλλωνα-Υάκυνθου.Απίστευτος λυρισμός κ δίνει όντως ενδείξεις αντιστοιχίας με την σημερινή αντίληψη μας για τις ομόφυλες σχέσεις καθώς η απόδοση εδώ γίνεται με όρους ισότητας στη σχέση!Πολύ ενδιαφέρον.Πραγματικά διαβάστε το!

 

Apollo and Hyacinth

http://www.gay-art-history.org/gay-history/gay-literature/gay-mythology-folktales/homosexual-greek-mythology/apollo-hyacinth-gay/apollo-hyacinth-gay.html

Και το maiden rose απο τα καλύτερα gay anime με έμφαση στην ισότητα και την πραγματική αγάπη  εχουν βελτιωθεί αρκετά τα τελευταία 15 χρόνια οι συγγραφείς γκέι ιστοριών  η δικιά σου ιστορία με τον Απόλλωνα πότε γράφτηκε? το 1999 απότι βλέπω μπράβο το 90 δεν ήταν ακόμη τόσο δημιουργική η γκέι μυθιστοριογραφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκια η διαστρεβλωση πάνω στην ελληνική μυθολογία είναι μεγάλη γιατί απλά πουλάει. Μην πάτε μακριά θυμηθείτε κάτι ταινίες  τι βιασμός είχε γίνει. Ε τώρα άμα θεωρούμε και δεδομένο ότι άνθρωποι που τώρα με ροζ πούπουλα στη αρχαιότητα ήταν και σκληροί πολεμιστές και το συζητάμε νηφάλιοι ή το θεωρούμε και "εδραιωμενο" πάμε καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πως γίνεται να κατονομάζει τους ιερολοχίτες ομοφυλόφιλους απο την στιγμή που δεν υπάρχει η λέξη ομοφυλόφιλος στην αρχαία ελληνική γραμματεία;

 

Ναι βρε φιλε, οι αρχαιοι ειχαν διαφορετικο λεξιλογιο. Χρησιμοποιει αλλη αναλογη λεξη, εκει θα κολλησουμε?

.... μαρέσει και η τεράστια σιγουριά σου "είναι δεδομένο" για ποιο χωρίο μιλάς δείξτο μας να το δούμε...

 

Άσε που μόλις εξήγησα πιο πάνω ποιος είναι ο λόγος για τον οποίο γίνεται το σούσουρο απο μερικούς για τους ιερολοχίτες.  παρέλειψες να το διαβάσεις; ή διαφωνείς για την ερμηνεία των λέξεων Ερωμένος και Εραστής;

 

 

 

Μα αφου το γραφει στα κειμενα του βρε φιλε, πως θα το αλλαξουμε?

Δεν εχω χρονο τωρα να ψαξω.

Μηπως διαφωνεις και για το Σωκατη που καναμε στο σχολειο? Για τη παιδεραστια τι λες?

 

Το διαβασα αλλα δεν ασχοληθηκα, δε γινεται να κανουμε quote σε οτιδηποτε ποσταρεται.

Εσυ εξαλλου δεν απαντησες αν υπηρχε ή οχι ομ/λια στην αρχ. Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε φιλε, οι αρχαιοι ειχαν διαφορετικο λεξιλογιο. Χρησιμοποιει αλλη αναλογη λεξη, εκει θα κολλησουμε?

Πάλι παραβλέπεις όμως (εσκεμμένα πια μου φαίνεται)  την σημαντική λεπτομέρεια...

 

Ναι είχαν διαφορετικό λεξιλόγιο αλλά ποιά ήταν η λέξη για τους ομοφυλόφιλους; το κίναιδος!  πως γίνεται αν ήταν τόσο αποδεκτή η ομοφυλοφιλία η μοναδική λέξη που έχουν για να την χαρακτηρίσουν να είναι μια που έχει αρνητική σημασία;

 

Και πως γίνεται απο την στιγμή που είχαν τοσο πλούσιο λεξιλόγιο (και υποθέτετε κάποιοι ότι η ομοφυλοφιλία ήταν τοσο διαδεδομένη) να έχουν ΜΟΝΟ ΜΙΑ λεξη για αυτή και αυτή η ριμάδα να είναι αρνητική;

 

(Έκανα τεράστια τα σημεία κλειδιά γιατι μετά απο 3 επαναλήψεις που τα παρέβλεψες φοβήθηκα μην το ξανακάνεις)

 

Χαλάει τα σχέδια κάποιον το ξέρω σε αλλά όλες τις επιστήμες όπως και σε αυτή της Ιστορίας δεν κρατάμε μόνο ότι μας συμφέρει για την θεωρία μας και παραβλέπουμε τα άλλα που την αντικρούουν προκειμένω να πιστεύουμε πως ισχύει. Και ο Thompson ήθελε πολύ να επικρατήσει το ατομικό μοντέλο του "σταφιδόψωμου" αλλά έλα μου ντε που τα μετέπειτα στοιχεία δείχνανε πως ειναι λανθασμένο.... επειδή ειναι επιστήμονας το αποδέχτηκε.

 

 

 

Μηπως διαφωνεις και για το Σωκατη που καναμε στο σχολειο? Για τη παιδεραστια τι λες?

 

Το διαβασα αλλα δεν ασχοληθηκα, δε γινεται να κανουμε quote σε οτιδηποτε ποσταρεται.

Εσυ εξαλλου δεν απαντησες αν υπηρχε ή οχι ομ/λια στην αρχ. Ελλαδα.

Μα ήδη έχω δώσει παράδειγμα για την παιδεραστία που και καλά φέρεται να υπάρχει στον πλούταρχο......

 

μου κάνεις τις ίδιες ερωτήσεις και μου φαίνεται όταν διαβάζεις τα ποστ μου αυτό που διαβάζεις ειναι "μπλαμπλαμπλαμπλα κάτι που αντικρούει την gay θεωρία μπλαμπλαμπλα"

 

ενώ ήδη υπάρχουν οι αποδείξεις.

 

 

Δεν το γράφουν τα κείμενα σε όποιο κείμενο έχω εγώ υπόψιν (και δεν διαλέγω εξαιρέσεις μιλάω για τα δημοφιλή πάνω στο ερώτημα της ομοφυλοφιλίας στα αρχαία κείμενα) δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο όλα ειναι προϊόντα παρερμηνειών και έχω αναδείξει και συγκεκριμένο χειροπιαστό παράδειγμα και σε καλώ να με ρωτήσεις για όποια άλλη περίπτωση θες να σου απαντήσω σχετικά.

 

 

Οταν θα αποκτήσεις χρόνο να ψάξεις κοίταξε μην μας δώσεις κανένα αγγλικό κείμενο η μεταφρασμένο χωρίς το πρωτότυπο αρχαίο απο δίπλα (γιατι αν δεν το κάνεις πολύ φοβάμαι θα το κάνω εγώ και θα σου χαλάσει τα σχέδια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι οι αρχαιοι ελληνες δεν ηταν ακροβως ο γκει που εδουμε σημερα στο μυαλο μας. Αποτι φαινεται υπηρχαν σχεσεις του ιδιου φυλλου αλλα αυτας πρεπει να ηταν μια εκφραση αγαπης προς τον συντροφο/συμπολεμιστη και αμφοβαλλω αν υπηρχε δυεισδηςη. (Για τη δυεισδηση νομιζω χρησιμοποιουσαν το κυναιδος - ντροπη των σκυλιωνε)

 

Επισης ολοι οι διασημοι "γκει" αρχαιοι ελληνες ειχαν και απο καμια δεκαρια γυναικες κ παιδια. Ε αν εχεις κανει δεκα παιδια και μετα θες να παιξεις κ ενα πεος καντο δε θα σε πει κανεις πουστη. Νομιζω οτι το πιο κοντινο αναλογο που παιζει στις μερες μας ειναι οι καταστασεις τυπου αθλητων που εχουν οικιοτητα με το ανθρωπινο σωμα το δικο τους και των συμπαιχτων τους. Αλλα παραλληλα εχουν και 10 γυναικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειπα και οταν εφαγα το μπαν θα το ξαναπω και ας το ξαναφαω δεν καταλαβα το γιατι..Στην αρχαιοτητα οι ανθρωποι αυτοι ηταν σκληροτραχηλοι πολεμιστες που δενονταν με τον συμπολεμιστη τους γιατι οταν μαχεσε για την ζωη σου ο διπλα σου ειναι αδερφος σου αιμα σου και οικογενεια σου.Πες κατι σε ενα βατραχο για αλλους βατραχους θα σε θαψει στο χωμα.Τι σχεση εχουν ολα αυτα με τους συνχρονους γκει γιατι τοση ωρα αυτο λεμε προσπαθει ο ενας επειδη του ετυχε κατι πολυ ασχημο και τον καταλαβαινω για αυτο να ταυτιστει με ανθρωπους που κοβανε λαρυγια κεφαλια σε καθημερινη βαση και πεθαινανε ο ενας για τον αλλον.Εγω για τους φιλους μου πηδαω και στην φωτια οποιαδηποτε στιγμη για τους δυο καλυτερους μου φιλους και εκεινοι το ιδιο.Λετε να μαι γκει και να μην το ξερω?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δείτε στο λινκ που έδωσα στο προηγούμενο ποστ για τον μύθο Απόλλωνα-Υάκυνθου  και ο συγγραφέας αναφέρει το προφανές πως άλλο η σημερινή μας αντίληψη για τις ομόφυλες σχέσεις η οποία έχει διαμορφωθεί σε μεγάλο βαθμό από τους αγώνες των κινημάτων για ισότητα κ άλλο το πως η ομοφυλοφιλία είχε περάσει στην μυθιστοριογραφία της Αρχαίας Ελλάδας

 

Comments on the Concepts of Gay and Homosexual:

The book The Gay Greek Myths restores the homosexual and homoerotic content of the Greek myths. But Gay Greek Myths, indeed "gay mythology" in general, is a misnomer. "Gay" as a sexual identity is a recent development, emerging only in the 20th Century and our idea of what it means to be gay or a homosexual has largely been influenced by recent gay activism and the emergence of gay rights on the cultural landscape. In the time of the Greeks there was no such identity as gay - or straight - and they did not compartmentalize their sexuality into homosexual and heterosexual. Their homosexual passions were part of their erotic expression as sexual beings. They would not have considered their love for boys as gay or homosexual, as separate from other sexual expressions, and the worth of the relationship was judged not by the gender of the person one loved, but by its results. Nevertheless, throughout this site you will see the use of the words gay, homosexual and homosexuality when referring to ancient practices. Indeed this very section is titled "Homosexual Greek Myths." This is done for practical purposes, so we can easily describe the sexual relations of the ancients with familiar vocabulary. Things, however, were much more complex then the words might indicate.

 

 

Eίναι κουλά νευρωτικό όμως να αρνούμαστε την ύπαρξη (κ την επιρροή) της ομοφυλοφιλίας στην ελληνική αρχαιότητα όπως την αντιλαμβανόμαστε κ σήμερα.Είτε αυτό αφορούσε τις καθαρά συναινετικές ομόφυλες σεξουαλικές επαφές είτε τις μακροχρόνιες ερωτικές σχέσεις.Η ομοφυλοφιλία δεν κάτι νέο για τον ανθρώπινο πολιτισμό,διαχρονικά μας συνοδεύει άρα επόμενο να επηρρεάζει κ να διαμορφώνει διάφορες κοινωνίες σε διαφορετικές ιστορικές στιγμές.

 

Αυτό που με ενδιαφέρει εμένα όμως είναι να συνδέσω την Ελληνική μυθολογία με την σύγχρονη αντίληψη μας για τις ομόφυλες σχέσεις.Παρότι για μένα διαιρέσεις εθνοτικής προέλευσης είναι κάργα επίπλαστες κ κίβδηλες ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός είναι οικουμενικός κ μπορεί να δώσει αφορμή κ πάτημα σε νεότερους LGBT (είτε αυτοπροσδιορίζονται ως Ελληνες είτε ως κάποιας άλλης εθνικότητας) προκειμένου να νιώσουν σύνδεση με έναν τόσο μεγάλο οικουμενικό πολιτισμό τον οποίο κάποιοι σύγχρονοι νεοελλαδιστάν καπιλεύονται κ σφετερίζονται.

 

Αν η Ελληνική κουλτούρα πχ γίνει πιο δυναμικά (από όσο είναι σήμερα τουλάχιστον) σημείο αναφοράς κ περηφάνειας παγκοσμίως για την LGBT κοινότητα αυτό θα μπορούσε να έχει κ διαπαιδαγωγικό χαρακτήρα για τις επόμενες γενιές.

 

Εξάλλου η πραγματικότητα είναι πως οι μύθοι συνεχώς αναπροσαρμόζονταν,μεταβάλλονταν κ άλλαζαν ανάλογα τις συγκυρίες,τους φορείς που τους μεταλαμπάδευαν,την χρονική στιγμή κοκ .Απλά θεωρώ πως αν αυτό συστηματοποιηθεί καλύτερα προς όφελος της γκέι κοινότητας θα είναι ένα εφόδιο για πολλούς LGBT νέους παγκοσμίως να ασχοληθούν με τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό με περισσότερη ζέση.

 

Εκεί που πάσχουμε είναι πως ακριβώς επειδή σήμερα η ομοφυλοφιλία είναι τόσο πολιτικοποιημένο και κοινωνικά πολωτικό θέμα στη δημόσια σφαίρα, είναι προφανές πως θα προσελκύει υστερίες από όλες τις πλευρές κ αναπόφευκτα καθιστάται σχεδόν ανούσιο να προσπαθήσουμε να καταννοήσουμε στο σήμερα τι εννοεί ο ποιητής.Από την άλλη η προπαγάνδα όπως έχω πει αρκετές φορές για μένα είναι ένα valid εργαλείο μόχλευσης της συνείδησης ειδικά όταν το διακύβευμα είναι μεγάλο.Η μισή δουλειά κ χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια έχει γίνει καθώς είναι επόμενο η σημερινή μας αντίληψη για τις ομόφυλες σχέσεις να παίρνει το πάνω χέρι στο πως μεταφέρουμε στο σήμερα όλη αυτή τη σημαντική μυθιστοριογραφία της Ελληνικής αρχαιότητας η οποία βρίθει από same sex σχέσεις,έρωτες κοκ. Αν καταφέρουμε ειδικά να αποσυνδέσουμε την παιδεραστία με την αρχαιοελληνική της σημασία από τις ομόφυλες σχέσεις γενικότερα στην μυθολογία τότε κάτι μου λέει πως ο δρόμος είναι λαμπρός προκειμένου να καταφέρουμε μια πιο valid σύνδεση των σύγχρονων LGBT με αυτόν τον μεγάλο οικουμενικό πολιτισμό...κ είναι ακόμα πιο προφανές πως στο δρόμο μας θα έχουμε πολλούς συμμάχους  παγκοσμίως οι οποίοι ψήνονται στη δημιουργία ένος τέτοιου narrative για τις επόμενες γενιές.  

Επεξ/σία από Τοξοβόλος___U__K
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...