Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για Linux?


voldemort

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια οτι λεει ο τιτλος.

Θελω να μου προτεινετε μια διανομη Linux οσο το δυνατον με καλο και απλοποιημενο γραφικο περιβαλλον κοντα στην νοοτροπια των windows.

Βλεπω υπαρχει ενα ψιλοχαμος λιγο με τις διανομες γι'αυτο και ρωταω.

Εβαλα για λιγο το elementary αλλα δεν ενθουσιαστηκα και πολυ.

 

Αρχικα τα θελω για σερφαρισμα και βασικες λειτουργιες.

Μετα θα ξεκινησω εις βαθος διαβασμα για "περισσοτερα" ο νοων νοειτω... B)

 

Μια διανομη που πηρε το ματι μου με ωραιο γραφικο περιβαλλον ειναι το chalet os.

Εχει μετα τις ιδιες δυνατοτητες με καθε Linux ή απλα μονο ωραια γραφικα;

Λεει τιποτε ή αμφιβολου προελευσης;

 

Ξερω οτι σε ελληνικη και υποστηριξη αρκετη ειναι τα ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα για λιγο το elementary αλλα δεν ενθουσιαστηκα και πολυ.
 
Γενικά μην περιμένεις να βρείς κάτι πολύ έτοιμο όπως τα Windows. Είναι διαφορετική φιλοσοφία και τα περισσότερα DE / WMs είναι λίγο πίσω στο θέμα εμφάνισης / λειτουργικότητας συν ότι έχουν ακόμα προβλήματα. Αλλά αν γράψεις και τι δεν σου άρεσε ίσως κάποιος να μπορεί να σου προτείνει κάτι άλλο.
Ρίξε και εδώ μια ματιά: https://spins.fedoraproject.org/
Πάντως αν είναι πρώτη φορά που βάζεις Linux καλύτερα να βάλεις Ubuntu με Unity και όταν το βαρεθείς και έχεις μάθει και 5 πράγματα βρίσκεις κάτι άλλο
Μια διανομη που πηρε το ματι μου με ωραιο γραφικο περιβαλλον ειναι το chalet os.

Εχει μετα τις ιδιες δυνατοτητες με καθε Linux ή απλα μονο ωραια γραφικα;

Εμένα μου άρεσε και αυτό αλλά δεν ξέρω αν το συνεχίζουν ακόμα --> http://voyagerlive.org/

Έχει και βιντεάκι για να το δείς (είναι βασικά ένα "πειραγμένο" xfce)

 

Πάνω κάτω όλες οι διανομές τις ίδιες δυνατότητες έχουν εκτός και αν τις περιορίζει ο package manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Γενικά μην περιμένεις να βρείς κάτι πολύ έτοιμο όπως τα Windows. Είναι διαφορετική φιλοσοφία και τα περισσότερα DE / WMs είναι λίγο πίσω στο θέμα εμφάνισης / λειτουργικότητας συν ότι έχουν ακόμα προβλήματα.

 

Σε τι δεν είναι έτοιμο το mint; Επίσης το να λες σε κάποιον να βάλει unity σαν πρώτη του επαφή με linux δεν το θεωρώ σωστό. Εκτός από το ότι είναι τελείως διαφορετικό με ότι έχει συνηθίσει από τα windows, είναι και δύσχρηστο - άσχημο - ανούσιο (προσωπική άποψη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ mint προτείνω θα είναι ή ποιο ομαλή σου μετάβαση αρκεί βέβαια τo hardware του υπολογιστή σου να είναι και αυτό συμβατό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι δεν είναι έτοιμο το mint; Επίσης το να λες σε κάποιον να βάλει unity σαν πρώτη του επαφή με linux δεν το θεωρώ σωστό. Εκτός από το ότι είναι τελείως διαφορετικό με ότι έχει συνηθίσει από τα windows, είναι και δύσχρηστο - άσχημο - ανούσιο (προσωπική άποψη).

 

Το mint δεν το έχω χρησιμοποιήσει εδώ και χρόνια (ούτε και πρόκειται) οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για αυτό. Είμαι με Arch και κατα καιρούς διάφορους WM,DEs(π.χ i3). Χρησιμοποιώ Gnome 3 αυτόν τον καιρό αλλά όπως βλέπεις δεν το έχω προτείνει.

Μίλησα γενικά για την κατάσταση των DE του Linux. Για παράδειγμα σύγκρινε το configuration του ήχου των Windows με του Linux. Τα Windows είναι αιώνες μπροστά. Το pulseaudio είναι για κλάματα και το configuration UI του ακόμα χειρότερο. Τα προβλήματα σε γραφικά και το  tearing χωρίς σωστό compositor είναι μεγάλο πρόβλημα ακόμα και για να βλέπεις ταινίες, προβλήματα που στα Windows δεν υπάρχουν εδώ και χρόνια. Δεν προσπαθώ να τον απομακρύνω απο το Linux, προσπαθώ να τον προσγειώσω.

 

Όσο για το Unity, το ότι δεν αρέσει το Unity σε εσένα και σε εμένα δεν σημαίνει ότι μπορεί να μην αρέσει σε άλλους. Και ο κυριότερος λόγος που το προτείνω είναι γιατί δεν έχει ασχοληθεί ξανά με Linux οπότε ίσως βρεί την διανομή αρκετά user friendly.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mint cinnamon 64bit εδω

 

ουτε tearing σε kodi k popcorn time ,ουτε προβληματα με τον ηχο ,ουτε με παιδεψε σε τπτ

 

αντιθετα με το ubuntu που με κερασε με το καλημερα ενα freeze τρελο με τον fglrx

 

η πιο ευκολοχρηστη κ ready διανομη αυτη την στιγμη για να ξεκινησεις χωρις να σου λειψει τπτ απο τα win

 

για σεταρισμα διαβασε εδω

 

https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/

παρε κ ενα screenshot να σε ιντριγκαρω λιγο (elelemantary os theme με λιγο πειραγμα στο css)

fyio14.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε tearing σε kodi k popcorn time ,ουτε προβληματα με τον ηχο ,ουτε με παιδεψε σε τπτ

 

αντιθετα με το ubuntu που με κερασε με το καλημερα ενα freeze τρελο με τον fglrx

 

Όπως έχω ξαναπει το ότι δουλεύει στο δικό σου hardware δεν σημαίνει ότι άλλοι δεν έχουν προβλήματα. Με ένα απλό google πέφτω εδώ: https://github.com/linuxmint/Cinnamon/issues/3423στο οποίο γίνεται πανυγίρι. Μακάρι πάντως να είναι όπως τα λες και να τον βολέψει η διανομή. Όσο για το Unity, δεν θα το έβαζα ούτε και να με πληρώνανε. Αλλά σε κάποιους αρέσει. :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stable + Easy/Ready to use + XP like = Linux Mint 17.2 Cinamon/MATE/KDE/XFCE (based on Ubuntu 14.04 LTS) ή Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu 14.04 LTS

 

Ερωτηση: υπαρχει linux διανομη που να μην εχει προβληματα συμβατοτητας με καποιο hardware ?

 

Αν δουλευει το Ubuntu 14.04 LTS, τοτε κατα 99% θα δουλεψει και το Linux Mint 17.2 (το οποιο βασιζεται πανω στο Ubuntu 14.04 LTS).

 

Αναποδα τωρα: μπορεις κανεις να προτιμησει το Ubuntu ή το Kubuntu ή το Xubuntu ή το Lubuntu 14.04 LTS αντι του Linux Mint 17.2 (μια χαρα δουλευει και αυτο, εκτος αν προκυψει προβλημα συμβατοτητας με καποιο hardware)

 

OpenSUSE: μια αλλη ευχρηστη διανομη (εχω δοκιμασει το KDE desktop του openSUSE). Ειναι rpm based διανομη οπως το Fedora (a.k.a. Redhat)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...