Προς το περιεχόμενο

Deree ή bca?(σπουδές)


elenit24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω προβληματίστει πάρα πολύ για αυτά τα δύο κολεγια καθώς δεν ξέρω κανέναν που να έχει πάει σε κολέγιο για να ρωτήσω πως είναι εκεί τα πράγματα,ξέρω ότι το deree έχει 4 χρόνια αγγλικά κάτι που δεν μαρέσει,ενώ στο bca είναι δύο χρόνια ελληνικά δύο χρόνια αγγλικά.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω ακούσει οτι στο deree θέλει αρκετό στρώσιμο για διάβασμα,και εγώ είμαι των μέτρων.Ενω το bca δεν ξέρω πως είναι.όμως το deree είναι αναγνωρισμένο.
Το bca πως είναι?για να περάσεις τα μαθήματα πρέπει να είσαι μαθητής του 20/20? το bca είναι υποτιμημένο?
υγ.τα λεφτά δεν παίζουν κάποιο ρόλο για να τα συγκρίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανένα από τα δύο. Αν παντως έπρεπε οπωσδήποτε να διαλεξω καποιο αυτο θα ηταν το deree. Σταματήστε παντως να κοιτατε το φαινεσθαι και κοιτάξτε λιγο και το ειναι. Ναι, αμα δε στρωσεις κωλο δεν προκειται να δεις προκοπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ. θα ήθελα να μην γίνονται σχόλια τέτοιου τύπου καθώς δεν θέλω να μάθω την κριτική σας στο να τα αφήσω στην άκρη,εύκολη απόφαση για να το κάνω θέμα για λύση, αλλά ούτε και επείδη δεν μπορούμε να στρώσουμε κόλο να είμαστε του φαίνεσθαι σχολίασα ότι είμαι των μέτρων για να μου προτείνετε τι είναι καλύτερο για εμένα. Φιλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου θα κάνεις περισσότερο διάβασμα και θα λάβεις περισσότερες γνώσεις εκεί να πας. Ναι τα αγγλικά είναι σπάσιμο αλλά είναι και εξαιρετικά χρήσιμο αν τα ξέρεις πολύ καλά ως άριστα, πιστεύω μόνο υπερ σου θα είναι αν παρακολουθήσεις το όλο πτόγραμμα στα αγγλικά.

 

Αν είχα την επιλογή μόνο για κολλέγιο θα επέλεγα deree.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενα μου πρόβλημα στο deree είναι οτι δεν είναι προσβάσιμο, και οτί δεν μπορώ να είμαι μαθήτρια του 20/20,και δεν ξέρω τι ισχύει,ας πούμε μαθητής του 14-15/20 θα τα βρει σκούρα στο deree? εκεί περνάνε οι ελάχιστοι απο τους ήδη αριστούχους?.Θέλω να κρίνω τη σχολή βάση του τι μπορώ.Επίσης τα 4 χρόνια αγγλικά με φοβίζουν γιατί ενα lower έχω μόνο και γνώσεις αυτού και όχι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θες να σπουδασεις; Ας πουμε Ναυτιλιακα, το BCA ειναι πολυ καλυτερο απο το Deree. Kαι τα αγγλικα στο συγκεκριμενο επαγγελμα ειναι must, οποτε δεν τα γλυτωνεις και στην μελλοντικη σου δουλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενα μου πρόβλημα στο deree είναι οτι δεν είναι προσβάσιμο, και οτί δεν μπορώ να είμαι μαθήτρια του 20/20,και δεν ξέρω τι ισχύει,ας πούμε μαθητής του 14-15/20 θα τα βρει σκούρα στο deree? εκεί περνάνε οι ελάχιστοι απο τους ήδη αριστούχους?.Θέλω να κρίνω τη σχολή βάση του τι μπορώ.Επίσης τα 4 χρόνια αγγλικά με φοβίζουν γιατί ενα lower έχω μόνο και γνώσεις αυτού και όχι παραπάνω.

Οχι δεν θα τα βρεις σκουρα μην μπερδευεσε τα μαθηματα δεν εχουν καμια σχεση με τις μαλακιες που μαθαινεις στο ελληνικο σχολειο θα μαθεις πραγματα πρακτικα τα βιβλια θα ειναι του ιδιου ετους η και εξαμηνου ενημερωμενα δηλαδη και οι καθηγητες ειναι αρκετα ψαγμενοι.Αν εισαι και ατομο που χωνετε γενικα μπορεις να βρεις ακομα και δουλεια απο εκει μεσα πριν καλα καλα τελειωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όντως ναυτιλιακά θέλω!!!Το bca είναι αγγλικό κολέγιο και αρκετές ναυτιλιακές ξέρω οτι έχουν σκοπό να μεταφερθούν στην αγγλία,Τα αμερικάνικα απο τα αγγλικά απο όσο ξέρω απέχουν πολύ!


Οχι δεν θα τα βρεις σκουρα μην μπερδευεσε τα μαθηματα δεν εχουν καμια σχεση με τις μαλακιες που μαθαινεις στο ελληνικο σχολειο θα μαθεις πραγματα πρακτικα τα βιβλια θα ειναι του ιδιου ετους η και εξαμηνου ενημερωμενα δηλαδη και οι καθηγητες ειναι αρκετα ψαγμενοι.Αν εισαι και ατομο που χωνετε γενικα μπορεις να βρεις ακομα και δουλεια απο εκει μεσα πριν καλα καλα τελειωσεις.

Τα τμήματα στα κολέγια είναι όπως τα πανεπιστήμια που οι καθήγητες δεν ξέρουν ούτε το όνομα σου? (με 200 άτομα μέσα λογικό το κάθε τμήμα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όντως ναυτιλιακά θέλω!!!Το bca είναι αγγλικό κολέγιο και αρκετές ναυτιλιακές ξέρω οτι έχουν σκοπό να μεταφερθούν στην αγγλία,Τα αμερικάνικα απο τα αγγλικά απο όσο ξέρω απέχουν πολύ!

Τα τμήματα στα κολέγια είναι όπως τα πανεπιστήμια που οι καθήγητες δεν ξέρουν ούτε το όνομα σου? (με 200 άτομα μέσα λογικό το κάθε τμήμα )

ουτε καν το μεγαλυτερο τμημα που ειχα τυχει ηταν 20-22 ατομα συνηθως ειναι καμια 15αρια.Μην μπερδευεσε με τα κολοχανεια τα πανεπιστημια και τα τει εκει θα ασχοληθουν μαζι σου και η προσβαση που θα χεις σε πληροφοριες και πηγες ειναι απιστευτη εκει μεσα αν εχεις ορεξη μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.Απουσιες ομως δεν εχει σε κοβουνε για πλακα το πολυ να χεις 12 απουσιες το εξαμηνο αν θυμαμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deree ασυζητητί θα γνωρίσεις και άτομα από τα υψηλά στρώματα της κοινωνίας  :-)

καλά δεν πάω για τα άτομα :P 

 

ουτε καν το μεγαλυτερο τμημα που ειχα τυχει ηταν 20-22 ατομα συνηθως ειναι καμια 15αρια.Μην μπερδευεσε με τα κολοχανεια τα πανεπιστημια και τα τει εκει θα ασχοληθουν μαζι σου και η προσβαση που θα χεις σε πληροφοριες και πηγες ειναι απιστευτη εκει μεσα αν εχεις ορεξη μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.Απουσιες ομως δεν εχει σε κοβουνε για πλακα το πολυ να χεις 12 απουσιες το εξαμηνο αν θυμαμαι

τα μαθήματα φαντάζομαι είναι 5 φορές την εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν πάω για τα άτομα :P

 

τα μαθήματα φαντάζομαι είναι 5 φορές την εβδομάδα.

αναλογα το προγραμα το διαλεγεις μονος σου εχει διαφορες ωρες διαφορα τμηματα και διαλεγεις τα μαθηματα και τι ωρα θελεις.Γενικα ειναι πολυ ευελικτο γιατι πολυς κοσμος που παει δουλευει και εχει ελευθερες περιεργες ωρες.Εχουνε περασει και 8+χρονια που πηγαινα αλλα τα βασικα δεν πρεπει να χουν αλλαξει.Μην περιμενεις ομως επειδη πληρωνεις οτι θα περνας σε κοβουνε για πλακα για να κρατανε ψηλα το επιπεδο.Και εκει το κομενο μαθημα κοστιζει στην τσεπη σου πολυ τσουζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα το προγραμα το διαλεγεις μονος σου εχει διαφορες ωρες διαφορα τμηματα και διαλεγεις τα μαθηματα και τι ωρα θελεις.Γενικα ειναι πολυ ευελικτο γιατι πολυς κοσμος που παει δουλευει και εχει ελευθερες περιεργες ωρες.Εχουνε περασει και 8+χρονια που πηγαινα αλλα τα βασικα δεν πρεπει να χουν αλλαξει.Μην περιμενεις ομως επειδη πληρωνεις οτι θα περνας σε κοβουνε για πλακα για να κρατανε ψηλα το επιπεδο.Και εκει το κομενο μαθημα κοστιζει στην τσεπη σου πολυ τσουζει

Ναι αυτό το ξέρω ότι πληρώνεις το μάθημα απο την αρχή για να περάσεις το μάθημα είναι όπως τα ΑΕΙ/ΤΕΙ που θες πάνω απο 5/10?

αν επιτρέπεται 8 χρόνια μετά δουλεύεις πάνω σε αυτό που σπούδασες απο το κολέγιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...