Προς το περιεχόμενο

Deree ή bca?(σπουδές)


elenit24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ενα μου πρόβλημα στο deree είναι οτι δεν είναι προσβάσιμο, και οτί δεν μπορώ να είμαι μαθήτρια του 20/20,και δεν ξέρω τι ισχύει,ας πούμε μαθητής του 14-15/20 θα τα βρει σκούρα στο deree? εκεί περνάνε οι ελάχιστοι απο τους ήδη αριστούχους?.Θέλω να κρίνω τη σχολή βάση του τι μπορώ.Επίσης τα 4 χρόνια αγγλικά με φοβίζουν γιατί ενα lower έχω μόνο και γνώσεις αυτού και όχι παραπάνω.

 

Αμφιβάλλω αν θα πρέπει αν είσαι μαθητής/τρια του 19-20 για να πας στο deree. Γνωρίζω συμμαθητές μου από τότε που πήγαινα σε ιδιωτικό σχολείο και αυτοί κάθησαν και το τελείωσαν μέχρι το λύκειο, μετά οι χειρότεροι και όσοι δεν πέρασαν σε ΑΕΙ-ΤΕΙ πήγανε στο deree με βαθμολογίες 11-12. Οι αριστούχοι πήγαν σε ΑΕΙ και μετά εξωτερικό. Το σημαντικό είναι να έχεις λεφτά για να πληρώνεις τα δίδακτρα.

Στα αγγλικά μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα για να τα βελιτώσεις, γενικά αν θες στο μέλλον να κάνεις μεταπτυχιακό θα χρειαστείς καλά αγγλικά οπότε δεν χάνεις κάτι να προσπαθήσεις από τώρα να τα μάθεις πιο καλά.

Ναι αυτό το ξέρω ότι πληρώνεις το μάθημα απο την αρχή για να περάσεις το μάθημα είναι όπως τα ΑΕΙ/ΤΕΙ που θες πάνω απο 5/10?

αν επιτρέπεται 8 χρόνια μετά δουλεύεις πάνω σε αυτό που σπούδασες απο το κολέγιο?

 

Με 5/10 περνάς το μάθημα, αν πάρεις κάτω από 5 κόβεσαι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η βαθμολογια ειναι αγγλικη a.b.c.d και fail.Υπαρχει κατι ποιο σημαντικο απο το με ποσο περνας τα μαθηματα το λεγομενο c.i. ειναι κατι σαν μαθητικη ταυτοτητα του πως τα πηγαινες.Πρεπει να βγαζεις ενα 2 και πανω αλλοιως περνας επιτροπη και παιζει να σε στειλουν σπιτι σου για κανα εξαμηνο για να στρωσεις χαρακτηρα.Το πως υπολογιζετε αυτο θα στο μαθουν απο την πρωτη μερα δεν θυμαμαι τωρα.Οχι δεν το ασκω για προσωπικους λογους που δεν μπορω να σου εξηγησω τωρα αλλα το πτυχιο του ντηρι σου ανοιγει πολλες πορτες ακομα και οταν εισαι μεσα εκει αρκει να χεις μυαλο(εμενα τα μυαλο μου ηταν αλλου τοτε)

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βαθμολογια ειναι αγγλικη a.b.c.d και fail.Υπαρχει κατι ποιο σημαντικο απο το με ποσο περνας τα μαθηματα το λεγομενο c.i. ειναι κατι σαν μαθητικη ταυτοτητα του πως τα πηγαινες.Πρεπει να βγαζεις ενα 2 και πανω αλλοιως περνας επιτροπη και παιζει να σε στειλουν σπιτι σου για κανα εξαμηνο για να στρωσεις χαρακτηρα.Το πως υπολογιζετε αυτο θα στο μαθουν απο την πρωτη μερα δεν θυμαμαι τωρα

α στο να περάσεις ένα μάθημα παίζει ρόλο και η παρουσία σου ? ενδιαφέρον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α στο να περάσεις ένα μάθημα παίζει ρόλο και η παρουσία σου ? ενδιαφέρον!

Ενοειτε εγω ακομα και οταν παθαινα κριση και εγραφα σε ολα α δεν επαιρνα ποτε α γιαυτο το λογο.Οχι το σ.ι. βγαινει σε συναρτηση με τους βαθμους σου απλα στον βαθμο σου μετραει αρκετα και το τι κανεις εκει μεσα.Πηγαινε απο εκει μια βολτα και πες θελω να μαθω τα βασικα θα σε παρει στο γραφειο και θα στα πει οτι και να σου λεω εγω αυτη θα στα πει καλυτερα να δεις και τις εγκαταστασεις αμα πας πανω α.παρασκευη θα παθεις πλακα με τις εγκαταστασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προβληματίστει πάρα πολύ για αυτά τα δύο κολεγια καθώς δεν ξέρω κανέναν που να έχει πάει σε κολέγιο για να ρωτήσω πως είναι εκεί τα πράγματα,ξέρω ότι το deree έχει 4 χρόνια αγγλικά κάτι που δεν μαρέσει,ενώ στο bca είναι δύο χρόνια ελληνικά δύο χρόνια αγγλικά.Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω ακούσει οτι στο deree θέλει αρκετό στρώσιμο για διάβασμα,και εγώ είμαι των μέτρων.Ενω το bca δεν ξέρω πως είναι.όμως το deree είναι αναγνωρισμένο.

Το bca πως είναι?για να περάσεις τα μαθήματα πρέπει να είσαι μαθητής του 20/20? το bca είναι υποτιμημένο?

υγ.τα λεφτά δεν παίζουν κάποιο ρόλο για να τα συγκρίνω.

Ο κόσμος πάει σε αυτά για να πάρει ενα χαρτί να πει ότι κάτι έχει όχι τόσο για να μάθει το αντικείμενο (με την έννοια ότι την ύλη κτλ τα βρίσκεις άνετα στο google και σε βιντεάκια στο youtube... δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο πρακτικά θέματα είναι κυρίως)

 

 

Οπότε πήγαινε εκεί που σαρέσει περισσότερο το μέρος αυτός είναι γνώμονας επιλογής μεταξύ αυτών των σχολών...

 

Είναι απλά ενα μικρό βήμα πάνω απο IEK (ουσιαστικά είναι ότι θα έπρεπε να είναι ενα σωστό ΙΕΚ) αλλά στην πράξη θα πάρεις πτυχίο κολεγίου (αυτό έλειπε με τόσα λεφτά που θα τους χώσεις :P ) που στο εξωτερικό όλο σε κάποιο μεταπτυχιακό θα σε πάρουν με αυτό και τότε αν καταφέρεις να το πάρεις το μεταπτυχιακό θα είσαι εντάξει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε καν το μεγαλυτερο τμημα που ειχα τυχει ηταν 20-22 ατομα συνηθως ειναι καμια 15αρια.Μην μπερδευεσε με τα κολοχανεια τα πανεπιστημια και τα τει εκει θα ασχοληθουν μαζι σου και η προσβαση που θα χεις σε πληροφοριες και πηγες ειναι απιστευτη εκει μεσα αν εχεις ορεξη μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.Απουσιες ομως δεν εχει σε κοβουνε για πλακα το πολυ να χεις 12 απουσιες το εξαμηνο αν θυμαμαι

Εκεί φτάσαμε.Μάθανε ότι....πλακώσανε κι οι γύφτοι

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σε ενδιαφέρουν τα Ναυτιλιακά, θα σου πρότεινα το BCA. Εγώ εκεί θα πάω αφότου τελειώσω το στρατό. Είχα ρωτήσει κάποιους γνωστούς που βρίσκονται στο τομέα της ναυτιλίας μου είπαν ότι το bca θεωρείται αναγνωρισμένο στο τομέα της ναυτιλίας. Στα συν το ότι συνεργάζεται με αγγλικά πανεπιστήμια άμα θες να κάνεις μεταπτυχιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι υπάρχει καν σύγκριση. Το bca, μέχρι πρόσφατα, ήταν το κλασσικό ιεκ, απλά λίγο ανώτερο επίπεδο.

Τώρα με τη νέα νομοθεσία, μετονομαστηκε σε κολέγιο, κλπ!

Το Deree, θα σου προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό. 
Γνωριμίες.

ΠΑΝΩ από το 40% της καριέρας μας, εξαρτάται από το networking.

Tα 4 χρόνια αγγλικά, θα σου χρησιμεύσουν μια ζωή. 

Δε χρειάζεται να είσαι φυτό, αλλά χρειάζεται να σου κόβει φυσικά και να διαβάζεις σε λογικά πλαίσια.

 

 

 

ΥΓ: Αυτά στα λέει κάποιος που τελείωσε δημόσιο πανεπιστήμιο και μεταπτυχιακό, και που δεν είχε ούτε τα χρήματα να πάει στο deree, ούτε κάποιον να τον καθοδηγήσει σωστά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Deree, θα σου προσφέρει κάτι πολύ σημαντικό. 

Γνωριμίες.

 

Αυτό. Μη λες ότι δεν σε ενδιαφέρει, είναι πάρα μα πάρα πολύ σημαντικό. Στη δουλειά μου υπάρχει άτομο από Deree που είναι διευθυντής τμήματος ενώ έχει πρακτικά προσόντα και γνώσεις για απλός υπάλληλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βαθμολογια ειναι αγγλικη a.b.c.d και fail.Υπαρχει κατι ποιο σημαντικο απο το με ποσο περνας τα μαθηματα το λεγομενο c.i. ειναι κατι σαν μαθητικη ταυτοτητα του πως τα πηγαινες.Πρεπει να βγαζεις ενα 2 και πανω αλλοιως περνας επιτροπη και παιζει να σε στειλουν σπιτι σου για κανα εξαμηνο για να στρωσεις χαρακτηρα.Το πως υπολογιζετε αυτο θα στο μαθουν απο την πρωτη μερα δεν θυμαμαι τωρα.Οχι δεν το ασκω για προσωπικους λογους που δεν μπορω να σου εξηγησω τωρα αλλα το πτυχιο του ντηρι σου ανοιγει πολλες πορτες ακομα και οταν εισαι μεσα εκει αρκει να χεις μυαλο(εμενα τα μυαλο μου ηταν αλλου τοτε)

σου ανοιγει πορτες στο εξωτερικο φανταζομαι γιατι Ελλαδα κανεις δεν προκειται να βαλει οποιοδηποτε κολλεγιο πανω απο σχολες πχ ΑΣΟΕ ,ΠΑΜΑΚ

Μετα την σχολη στις συντευξεις εχει να κανει με το κατα ποσο εισαι ενημερωμενος και το τι προυπηρεσια μπορει να εχεις

ουτε καν το μεγαλυτερο τμημα που ειχα τυχει ηταν 20-22 ατομα συνηθως ειναι καμια 15αρια.Μην μπερδευεσε με τα κολοχανεια τα πανεπιστημια και τα τει εκει θα ασχοληθουν μαζι σου και η προσβαση που θα χεις σε πληροφοριες και πηγες ειναι απιστευτη εκει μεσα αν εχεις ορεξη μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.Απουσιες ομως δεν εχει σε κοβουνε για πλακα το πολυ να χεις 12 απουσιες το εξαμηνο αν θυμαμαι

Και στα κολοχανεια ασχολουνται μαζι σου αρκει να ενδιαφερθεις κατι που κανεις δεν κανει δηλαδη.Οσο σπουδαζα ετυχε να εχουμε ενα δυο αρκετα advanced μαθηματα(που δυσκολα θα τα βρεις σε αλλες σχολες) στα οποια αφου ολοκληρωνες το μαθημα σου παρειχαν πιστοποιηση που στοιχιζε 1000 ευρω το καθενα να την παρεις εκτος σχολης.

Ο καθηγητης μας επριζε "οποιος θελει να ερθει να ασχοληθει λιγο παραπανω ας ερχετε μετα το μαθημα να τα βλεπουμε μαζι και αν βλεπετε οτι το εχετε μπορειτε να συμμετεχεται σε συνεδρια και να κανουμε παρουσιασεις εργασιων μαζι".Εννοειται πως δεν πηγε κανενας οσο καιρο ημουν στην σχολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να πω για το μύθο του εξωτερικού οτι deree και bca για σοβαρές δουλειές δεν πιάνει μια. Αυτα τα έζησα μέσα από γνωστό μου άτομο που είχε τελειώσει deree με μεγαλη προϋπηρεσία σε τράπεζες στην Ελλάδα. Οπου και αν έκανε αίτηση για αντιστοιχη θέση έφαγε χοντρή πόρτα στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

´Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι έχω ακούσει οτι στο deree θέλει αρκετό στρώσιμο για διάβασμα,και εγώ είμαι των μέτρων.´

 

 

...σχολίασα ότι είμαι των μέτρων για να μου προτείνετε τι είναι καλύτερο για εμένα. Φιλικά.

 

Τι είναι ακριβώς "τα μέτρα" που είσαι εσύ;  :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναυτιλιακά σε κολέγιο δεν αξίζει. Αν ήθελες κάτι σε διοίκηση επιχειρήσεων,ψυχολογία η πληροφορική το συζηταγαμε. Δώσε ξανα πανελλήνιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθητής του 15 (που προφανώς δεν τα πήγε πολύ καλά στις εξετάσεις) θα πάει "να τα σκάσει" σε κάποιο "κολλέγιο" (όποιο) αλλά δε θέλει να ζοριστεί (αφού δεν βλέπει με καλό μάτι αυτό που θέλει "στρώσιμο στο διάβασμα").

Θέλει να πάει για ναυτιλικά αλλά τον/την χαλάνε τα πολλά αγγλικά.

 

Οκ

 

Καλή σταδιοδρομία εύχομαι.

 

(ξέρω ότι είμαι off topic αλλά δεν μπόρεσα να το αφήσω ασχολίαστο)

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...