Προς το περιεχόμενο

Η Seagate ανακοίνωσε νέο Seven mm φορητό σκληρό δίσκο στα 750GB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Seagate ανακοίνωσε ένα νέο μοντέλο στην σειρά Sevenᵐᵐ των ultra-slim portable hard drives της εταιρείας, το οποίο έχει χωρητικότητα 750GB.

Ο αριθμός μοντέλου είναι STDZ750100 και διατηρεί όμοιες διαστάσεις με το μοντέλο των 500GB που είχε κυκλοφορήσει παλαιότερα. Αυτό σημαίνει, ότι οι διαστάσεις παραμένουν στα 82 x 122,5 x 7,0 χιλιοστά ενώ το κέλυφος είναι μεταλλικό. Στο κάτω μέρος διαθέτει LED με ένδειξη λειτουργίας ενώ για την σύνδεση του με τον υπολογιστή χρησιμοποιείται το πρότυπο USB 3.0.

 

Δυστυχώς η Seagate δεν ανακοίνωσε το κόστος του νέου της λεπτού φορητού σκληρού δίσκου, ωστόσο το μοντέλο των 500GB συνεχίζει να κοστίζει $99, οπότε περιμένουμε το μοντέλο των 750GB να στοιχίζει παραπάνω χρήματα.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...όπως λέει και το αφεντικό μου...

"ο καλύτερος σκληρός δίσκος, είναι το μυαλό μου...Χωράει τα πάντα, δεν χρειάζεται ρεύμα και δουλεύει όλο το 24ώρο!"

...και εγώ σιγοψιθυρίζω "όταν κρασάρουν οι κεφαλές να σε δω"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού τη πατάς συνέχεια γιατί δε παίρνει μια αντικραδασμική θήκη να μη χτυπάνε και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο;

off topic αλλα ποια θα προτεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά πάνε ανάλογα το δίσκο δεν νομίζω να έχει universal θήκες για όλους. Εγω για το δικό μου έχω αυτήSource.png Πηγή: WDcase

τώρα όμως δε τη βλέπω διαθέσιμη Ελλαδιστάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...όπως λέει και το αφεντικό μου...

 

"ο καλύτερος σκληρός δίσκος, είναι το μυαλό μου...Χωράει τα πάντα, δεν χρειάζεται ρεύμα και δουλεύει όλο το 24ώρο!"

 

...και εγώ σιγοψιθυρίζω "όταν κρασάρουν οι κεφαλές να σε δω"

Και αυτος με ρεύμα δουλευει,  και δε δουλευει ολο το 24ωρο.. Ασε που κρασαρει εύκολα.. 30 watt καταναλωνει. 

Α, και εχει και σχετικα μικρη χωρητικότητα 3-7 Tera.. Οσο ενα συνηθισμένο pc.

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κ οι μηχανικοι δισκοι για μενα ειναι κατι σαν τις δισκετες που απλα πρεπει να εξαφανιστουν , αυτο ειναι εντυπωσιακα λεπτο για τα GBs που εχει.

 

Βεβαια σε SSD μπορει να γινει ακομα πιο λεπτο 10 φορες πιο γρηγορο, 20 φορες λιγοτερο ευπαθες και ΑΝ το αποφασισουν και αρκετες φορες μεγαλυτερη χωρητικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτος με ρεύμα δουλευει,  και δε δουλευει ολο το 24ωρο.. Ασε που κρασαρει εύκολα.. 30 watt καταναλωνει. 

Α, και εχει και σχετικα μικρη χωρητικότητα 3-7 Tera.. Οσο ενα συνηθισμένο pc.

 

Ο αλγόριθμος συμπίεσης του εγκεφάλου όμως είναι αξιοθαύμαστος. Κρατάει μόνο την απολύτως απαραίτητη πληροφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100$ για σκληρό,όχι με αυτά τα λεφτά πας σε usb stick 256gb και δεν παθαίνει ποτέ τίποτα απο κραδασμούς και είναι και σε μικρό μέγεθος.

https://www.skroutz.gr/s/4321852/Corsair-Flash-Voyager-Slider-256GB.html?keyphrase=CORSAIR+CMFSL3B-256GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100$ για σκληρό,όχι με αυτά τα λεφτά πας σε usb stick 256gb και δεν παθαίνει ποτέ τίποτα απο κραδασμούς και είναι και σε μικρό μέγεθος.

https://www.skroutz.gr/s/4321852/Corsair-Flash-Voyager-Slider-256GB.html?keyphrase=CORSAIR+CMFSL3B-256GB

Ναι... και αν ξεχαστεις και δεν κανεις ασφαλη καταργηση ή αν πεσει το ρευμα ενω ειναι συνδεδεμενο... τα κλαις τα data σου. Οχι παντα, αλλα γινεται αρκετα συχνα.

 

Γενικοτερα και τελειως εμπειρικα, εχω διαπιστωσει οτι ο μηχανικος δισκος εχει περισσοτερες πιθανοτητες να την "βγαλει καθαρη" στις δυο παραπανω περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...