Προς το περιεχόμενο

Διακρισεις γονεων αναμεσα σε αδερφια


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θεμα ισως να διχασει πολλους αλλα θελω ν ακουσω εμπειριες και γνωμες μηπως νιωσω καλυτερα...

 

ρασε ο αδερφος επαρχια με μηδενικο διαβασμα... Πανηγυρι στο σπιτι για το τει, να του υψωσουμε το ηθικο επειδη ηθελε Κρητη με την παρεα και περασε αλλου, να πανε ολη η οικογενεια να βρουν το σπιτι,να το καθαρισει η μαμα, καινουρια επιπλα συσκευες, τοστιερες σκουπακια φρυγανιερες και δε συμμαζευεται... το αποκορυφωμα? Ενα σεβαστο τετραψηφιο χρηματικο ποσο ως επιβραβευση καθε εξαμηνο που θα περναει τα μαθηματα... ετσι, για να τα γλενταει...

 

Και θυμαμαι πριν 5 χρονια που ημουνα φοιτητρια.

 

Τα πρωτα 2 χρονια εκανα με τα μεσα 70 χλμ πηγαινε κ αλλα τοσα ελα για τη σχολη γιατι δεν ηθελαν να νοικιασω για να μην παραμελω τη σχολη...και μετα απο επιμονη με βοηθησαν και νοικιασα μια τρυπα 15 τ.μ.. Δεν ηρθαν ποτε μεσα στα 3 χρονια, το καθαρισα μονη μου, το επιπλωσα μονη (εχω παρει κ απ την ανακυκλωση ενα τραπεζακι καφε γιατι πιο πριν ειχα μια χαρτονενια κουτα για τραπεζι...). Περα απο καποια χρηματα για ρευμα φαι κλπ δε ζητησα τιποτα.πηγαινα κ αγοραζα μονη μου οτι σκευη ηθελα...

Εβγαλα τη σχολη στα χρονια της και τωρα τσινιζουν που θελω να κανω 2ο πτυχιο.

 

Αισθανομαι μεγαλη πικρια για το συναισθηματικο πανηγυρι που δειχνουν στον αδερφο μου και εγω δεν ελαβα ποτε, καθως η δικη μου μετακομιση εγινε με βαρια καρδια και μουτρα απ τη μανα του στυλ "αν μαθω οτι δεν περνας μαθηματα θα γυρισεις σπιτι" και παραδεχομαι οτι και το ποσο που θα παιρνει ο αδερφος μου μ εχει σοκαρει, καθως ακομη καιναπο δουλεια σκληρη δεν εχω παρει τοσα χρηματα στα χερια μου σαν δωρο να τα γλεντησω... απλα επειδη ειμαι φοιτητρια!Και υποτιθεται οτι ημασταν στενα οικονομικα.... Δεν ξερω πως να το χειριστω...με ρωταει η μανα τι γραφειο να του παρει και θελω να της δωσω μπουνια...

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

εκτος αν προκειται για αδυναμια πραγμα που δεν μπορω να το ξερω, γενικα ο αντρας ειναι αλλιως και καλα "ανοικοκυρευτος" και χρειαζεται περισσοτερη βοηθεια, για μερικους ισχυει για μερικους οχι αλλα ετσι ειναι, οποτε χρειαζεται και καλα περισσοτερη βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας αρχίσουμε απο τα βασικά 
είσαι γυναίκα , ίσως το πρόβλημα ήταν πως δεν εμπιστευόντουσαν/φοβόντουσαν για το τι θα κάνεις μένοντας μόνη σου (ναι οκ δεν ειναι λογικό αλλα μιλάμε για Ελληνική οικογένεια που δεν φημίζεται για την λογική της :) ..... )

Απότι κατάλαβα πήρες το πτυχίο μια εποχή που δεν υπήρχε το σημερινό πρόβλημα ή έστω όχι σε τόση έκταση, μήπως όμως τότε ήταν ποιο δύσκολα τα πράγματα γιαυτούς λόγο φροντιστηρίων κλπ του αδερφού σου ή για κάποιο άλλο λόγο που δεν γνώριζες δεν είχαν την σημερινή δυνατότητα? και εγώ ήξερα μέσες άκρες τα οικονομικά των δικών μου αλλα δεν μου έδιναν και αναφορά τι έχουν και τι δεν έχουν.

σημαντικό σχετικά με τα δώρα κλπ, μήπως ο αδερφός σου θέλει περισσότερο σπρώξιμο απότι χρειαζόσουν εσύ για να το βγάλει πέρα και να έχει ένα πτυχίο  ? ξέρουμε οτι πλέον για Ελλάδα το να έχεις πτυχίο δεν σου εγγυάται δουλειά , όμως οι γονείς σκέφτονται αλλιώς.

σχετικά με το 2ρο πτυχίο δεν βρίσκεις λογική προτεραιότητα να πάρει πρώτα ο αδερφός σου το πρώτο του ? απο δουλειά ψάχνεις τίποτα ή περιμένεις να σε στηρίζουν οικονομικά και για άλλα χ χρόνια ? γιατι δεν προσπαθείς να βρεις μια δουλειά έστω και περιστασιακή ώστε να καλύπτεις έστω τα μισά σου έξοδα και να μη σε πρήζουν? 

πάμε τώρα και στην δική σου πλευρά , υπάρχει περίπτωση όντως να σε ρίχνουν , όμως για να είμαι ειλικρινής επειδή άρχισα να δουλεύω απ τα 16 8ωρα έμαθα και δεν μπορούσα να ζητάω απο τους δικούς μου χρήματα , γύρω στα 18 μάλιστα κ μετά άρχισα να αισθάνομαι ντροπή να ζητήσω λεφτά με αποτέλεσμα να χαλάω όταν έχω(δουλεύω) και να περνάω στενά όταν δεν έχω (δεν δουλεύω) , ποτέ όμως δεν είπα γιατί δίνουν στον άλλο χ ποσό ενώ σε εμένα γιατι ποτέ δεν θεωρούσα οτι είναι υποχρεωμένοι 

dont get me wrong , δεν στη λέω , προσπαθώ να σου δείξω μια διαφορετική οπτική γωνία , δεν γνωρίζω τι πραγματικά συμβαίνει , υποθέσεις κάνω μπας και σκεφτείς διαφορετικά και δεις κάτι που δεν έβλεπες μέχρι τώρα.



 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμεις ειμαστε 2 κοριτσια κι ενα αγορι(και μικροτερος).ειχε παντα οτι ηθελε,δικο του δωματιο,δεν κανει δουλειες ΠΟΤΕ,κανει οτι γουσταρει κι αν δεν του κανουμε τα χατηρια παταει και μια φωνη αμα λαχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως για κάποιο λόγο του έχουν μεγαλύτερη συμπάθεια... Το καλύτερο είναι να το συζητήσεις μαζί τους γιατί με το να τους κρατάς μούτρα και να μην τους λες τίποτα δεν αλλάζει κάτι.

Ίσως γίνεται και άθελά τους, ίσως δεν ήθελαν να σου δώσουν μεγάλη ελευθερία γιατί φοβόντουσαν/δεν σε εμπιστεύονταν, ίσως απλά δεν το είδαν τόσο σοβαρά τότε...

 

Αυτό με το οικονομικό πάντως ακούγεται πολύ περίεργο, ειδικά αν μιλάμε για 4ψηφιο αριθμό κάθε 6μηνο είναι σπάνιο για την εποχή μας...Συζήτησε το μαζί τους για αρχή..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω άλλα μήπως οταν πήγαινες εσυ φοιτήτρια η οικονομικοί κατάσταση ήταν χειρότερα και οι γονείς σου  ήταν απασχολημένοι με δουλεία και δεν είχαν χρόνο?. Μπορεί οι γονείς να πιστεύουν οτι εσυ είσαι πιο ικανοί να τα βγάλεις πέρα μόνη σου σε σύγκριση με τον μικρότερο αδερφό όποιος μπορεί να τον εχουν καλομάθει και να έχουν ανασφάλεια οτι δεν μπορεί να τα καταφέρει. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μίλησες μαζί τους, τουλάχιστον τώρα θα έχεις ακόμη μια δικαιολογία να συνεχείς και εσυ το δεύτερο πτυχίο σου :-) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ισως να διχασει πολλους αλλα θελω ν ακουσω εμπειριες και γνωμες μηπως νιωσω καλυτερα...

 

ρασε ο αδερφος επαρχια με μηδενικο διαβασμα... Πανηγυρι στο σπιτι για το τει, να του υψωσουμε το ηθικο επειδη ηθελε Κρητη με την παρεα και περασε αλλου, να πανε ολη η οικογενεια να βρουν το σπιτι,να το καθαρισει η μαμα, καινουρια επιπλα συσκευες, τοστιερες σκουπακια φρυγανιερες και δε συμμαζευεται... το αποκορυφωμα? Ενα σεβαστο τετραψηφιο χρηματικο ποσο ως επιβραβευση καθε εξαμηνο που θα περναει τα μαθηματα... ετσι, για να τα γλενταει...

 

Και θυμαμαι πριν 5 χρονια που ημουνα φοιτητρια.

 

Τα πρωτα 2 χρονια εκανα με τα μεσα 70 χλμ πηγαινε κ αλλα τοσα ελα για τη σχολη γιατι δεν ηθελαν να νοικιασω για να μην παραμελω τη σχολη...και μετα απο επιμονη με βοηθησαν και νοικιασα μια τρυπα 15 τ.μ.. Δεν ηρθαν ποτε μεσα στα 3 χρονια, το καθαρισα μονη μου, το επιπλωσα μονη (εχω παρει κ απ την ανακυκλωση ενα τραπεζακι καφε γιατι πιο πριν ειχα μια χαρτονενια κουτα για τραπεζι...). Περα απο καποια χρηματα για ρευμα φαι κλπ δε ζητησα τιποτα.πηγαινα κ αγοραζα μονη μου οτι σκευη ηθελα...

Εβγαλα τη σχολη στα χρονια της και τωρα τσινιζουν που θελω να κανω 2ο πτυχιο.

 

Αισθανομαι μεγαλη πικρια για το συναισθηματικο πανηγυρι που δειχνουν στον αδερφο μου και εγω δεν ελαβα ποτε, καθως η δικη μου μετακομιση εγινε με βαρια καρδια και μουτρα απ τη μανα του στυλ "αν μαθω οτι δεν περνας μαθηματα θα γυρισεις σπιτι" και παραδεχομαι οτι και το ποσο που θα παιρνει ο αδερφος μου μ εχει σοκαρει, καθως ακομη καιναπο δουλεια σκληρη δεν εχω παρει τοσα χρηματα στα χερια μου σαν δωρο να τα γλεντησω... απλα επειδη ειμαι φοιτητρια!Και υποτιθεται οτι ημασταν στενα οικονομικα.... Δεν ξερω πως να το χειριστω...με ρωταει η μανα τι γραφειο να του παρει και θελω να της δωσω μπουνια...

 

Δεν είναι διάκριση ανάμεσα σε αδέρφια

Είναι διάκριση ανάμεσα στο φύλο

 

Λύση (σοβαρή) δεν υπάρχει. Καλό κουράγιο

 

Το 4ψηφιο χρηματικό μπονους μου άρεσε. Θα πάει σε λίγα χρόνια σε εργοδότη και θα του πει έχω προϋπηρεσία με μπονους σε κάθε εξάμηνο της σχολής

 

Πλάκα κάνεις έτσι;

Τι πέρασε αν επιτρέπεται ;

 

Ανάπτυξη μέθης και επικοινωνιακών δεξιοτήτων φαντάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ειναι σωστο αλλα ετσι ειναι η νοοτροπια αρκετων ελληνων.Οπως ελεγαν και παλια οι γονεις "εχουμε ενα παιδι και ενα κοριτσι".Το κοριτσι δεν το ελεγαν παιδι τους αλλα μονο το αγορι.Παλιες αντιλειψεις που περαστηκαν και στη νεα ελληνικη γενια δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στην περίπτωση του OP παίζει θέμα αγοριού κοριτσιού, ίσως παίζει ένας διαχωρισμός στους γονείς αν είναι παλαιών αρχών (τρέχα στην κουζίνα και παντρέψου). Ελπίζω να μην είναι έτσι. (αν και από ότι φαίνεται στο post σου κάπου εκεί πάει η κατάσταση).

 

Ελπίζω να είναι σαν την παραβολή στην Βίβλο που όταν γύρισε ο άσωτος υιός έσφαξαν το κατσίκι που είχε κερδίσει καλλιστεία.

 

Πολλές φόρες όταν οι γονείς έχουν ένα παιδί που δεν έχει στον ήλιο μοίρα τρώνε μεγάλο άγχος για το μέλλον του. Αν εσύ μια ζωή ήσουν τυπική διαβαστερή και φαινόσουν ότι θα σπουδάσεις χωρίς να απαιτείται καμιά δικιά τους θυσία η σπρώξιμο, ενώ ο αδερφός σου ήταν ένας αχαΐρευτος τέντυ μπόυς οι γονείς σου κάνουν ότι μπορούν για να εξασφαλίσουν το δικό του μέλλον και να τον επιβραβεύσουν με όποιο τρόπο μπορούν για να βάλει τάξη στην ζωή του. 

 

Όσο για εσένα προσπάθησε να μην σε στεναχωρεί οτιδήποτε σε επηρεάζει από άλλους ανθρώπους ακόμα και αν είναι οι γονείς σου. Ας κάνουν ότι γουστάρουν. Κάνε τις επιλογές σου, πίστευε στον εαυτό σου και προχώρα μπροστά. Κάνε το 2ο πτυχίο και γράψτους. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να το συζητήσεις με τους γονείς σου.Πάντως συμβαίνει και τις περισσότερες φορές χωρίς να το καταλαβαίνουν.

Φιλε μου, μου παν ψεματα πως τα χρηματα τα δινει το τει (too good to be true) και μετα ακουσα τους γονεις να το συζητανε κρυφα...δεν εχω ιδεα πως να το θιξω σαν ζητημα. Και τι να πω?

δυστυχως επεσες θυμα διακρισης...

εγω θα τους παραταγα και δεν θα ξαναβλεπα ποτε

Καποια στιγμη συντομα θελω να φυγω απ το πατρικο να νοικιασω κατι φθηνο κοντα στο πανεπιστημιο και να χω και μια δουλεια εκει τριγυρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...