Προς το περιεχόμενο

Διακρισεις γονεων αναμεσα σε αδερφια


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικο περιστατικο...

 

Ειμαστε σε ενα γαμο και ενας φιλος μου εχει αποκτησει μολις παιδι (κοριτσακι)

Τον βρισκει μια θεια και τον ρωταει

-Τι κανατε παιδι ή κοριτσι?

-Κοριτσι λεει ο φιλος μου...

Η θειτσα με συμπονετικο υφος

- Νταξει δεν πειραζει!

 

Χαχαχαχα λιωσιμο!!!

 

Ουτε σε αγροτικη περιοχη της Κινας ...

Σιγουρα δεν ειναι σωστο αλλα ετσι ειναι η νοοτροπια αρκετων ελληνων.Οπως ελεγαν και παλια οι γονεις "εχουμε ενα παιδι και ενα κοριτσι"

Και φαντασου οτι αυτα τα γιδια ψηφιζουν και διαμαρτυρονται κιολας για τις ανισοτητες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δυστυχώς ή ευτυχώς για τους Έλληνες γονείς έτσι είναι στην πλειοψηφία. Αισθάνομαι τυχερός που είμαι άντρας και δεν έχω αδέρφια.

 

Εγώ θα ήθελα να είχα αδέρφια γιατί βοηθάνε σε άλλα θέματα, αλλά ευτυχώς που δεν απέκτησα γιατί θα κληρονομούσαν τα προβλήματα υγείας που πήρα απ΄τον πατέρα μου και θα υπήρχε περισσότερο άγχος και κόστος για αυτόν από οτι μόνο με εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ξαδέρφη μου αποκάλυψαν πρόσφατα οι γονείς της ότι έδειχναν περισσότερη αδυναμία στην μεγάλη της αδελφή διότι έχει πολύ πιο αδύναμο χαρακτήρα κ είναι κ λίγο αφελής. Οπότε μια ζωή έδιναν σημασία στη μεγάλη, την βοηθουσαν συνεχώς οικονομικά, έτρεχαν όλη την ώρα από πίσω της για βοήθεια κλπ. Ενώ στη μικρότερη τίποτα! Και ένιωθε ότι υπάρχει άνιση κατανομή της αγάπης. Τώρα στα γεραματα της ζήτησαν συγγνώμη για την συμπεριφορά τους.

 

Οπότε καμία φορά ίσως οι γονείς κάνουν διάκριση μεταξύ των παιδιών τους έχοντας στο μυαλό τους ότι πρέπει να βοηθάνε συνεχώς το πιο αδύναμο παιδί μέχρι να σταθεί 100% στα πόδια του. Και το άλλο παιδί νιώθει σκατα που δεν παίρνει την ίδια αγάπη.

 

Γονείς προσέχτε τα αυτά! Τα ψυχολογικά μπορεί να μείνουν και για πάντα! (Γι'αυτό να εξηγείτε από νωρίς το γιατί μπορεί να θέλετε να στηρίζετε περισσότερο το ένα παιδί απ'το άλλο.)

 

(Σημ.: χαίρομαι που δεν έχω αδέλφια!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν το εχω πει ξεκαθαρα.

 

Τωρα αλλαξαν τα δεδομενα, τελικα λεει δεν ειναι 1κ το εξαμηνο, ειναι 1κ το χρονο. Οτι να ναι..

Well.. Με αυτά τα δεδομένα... Οι γονείς σου μάλλον αυτό το επίδομα εννοούν από το κράτος.. Αν άφησαν να εννοηθεί κάτι άλλο ίσως ήταν για να τον σπρώξουν να περάσει κάνα μάθημα ενώ στην πραγματικότητα δεν σκοπεύουν να του δώσουν τίποτα...Πάντως εγώ νομίζω οτί το έχεις μεγαλοποιήσει λίγο.. Μίλα μαζί τους.. Δεν θα είσαι η ζηλιάρα.. Απλά θέλεις να καταλάβεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε ξαδέρφη μου αποκάλυψαν πρόσφατα οι γονείς της ότι έδειχναν περισσότερη αδυναμία στην μεγάλη της αδελφή διότι έχει πολύ πιο αδύναμο χαρακτήρα κ είναι κ λίγο αφελής. Οπότε μια ζωή έδιναν σημασία στη μεγάλη, την βοηθουσαν συνεχώς οικονομικά, έτρεχαν όλη την ώρα από πίσω της για βοήθεια κλπ. Ενώ στη μικρότερη τίποτα! Και ένιωθε ότι υπάρχει άνιση κατανομή της αγάπης. Τώρα στα γεραματα της ζήτησαν συγγνώμη για την συμπεριφορά τους.

 

Οπότε καμία φορά ίσως οι γονείς κάνουν διάκριση μεταξύ των παιδιών τους έχοντας στο μυαλό τους ότι πρέπει να βοηθάνε συνεχώς το πιο αδύναμο παιδί μέχρι να σταθεί 100% στα πόδια του. Και το άλλο παιδί νιώθει σκατα που δεν παίρνει την ίδια αγάπη.

 

Γονείς προσέχτε τα αυτά! Τα ψυχολογικά μπορεί να μείνουν και για πάντα! (Γι'αυτό να εξηγείτε από νωρίς το γιατί μπορεί να θέλετε να στηρίζετε περισσότερο το ένα παιδί απ'το άλλο.)

 

(Σημ.: χαίρομαι που δεν έχω αδέλφια!)

Πρέπει όμως να το συζητάνε από την αρχή με το ριγμένο παιδί Για να ξερει τι συμβαίνει και να μην αρχίσει να νοιώθει Όπως νοιώθει. επίσης αυτό μόνο κακό κάνει στο αδύναμο παιδί και οχι καλο. Δεν μαθενει να στέκεται στα πόδια του..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πάντως με τη στήριξη στο πιο άχρηστο παιδί φέρνει τα εντελώς αντίθετα αποτελέσματα και το παιδί μένει για μια ζωή άχρηστο. 'Εχω παράδειγμα οικογενειακού προσώπου που μια ζωή οι γονείς του έδιναν λεφτά, πούλαγαν περιουσία και του έδιναν και γενικα τον βοηθουσαν πολυ ενω το αλλο παιδι οχι. Αυτός ζούσε ζωάρα, έπαιρνε δάνεια χωρις να μπορεί να τα ξεπληρώσει, εκανε ξενυχτια και γενικα γλεντουσε.

Ενω εκανε δικη του οικογενεια, αυτο συνεχιστηκε και εφτασε να ζει με τη συνταξη των γονιων του ακομα και στα 45+ του. Γενικά έχει επεκταθεί και σε άλλους βέβαια, πάει και "ζητιανευει" σε φιλους, γνωστους και συγγενεις για λεφτα και πολλοι τον λυπουνται και του δινουν.

Δεν φταιει σε τιποτα το σωστο παιδι να ειναι μια ζωη χεσμενο ωστε ο μπεμπης αδερφος να γινει μαλακοπιτουρας. Αυτα ειναι ασυγχωρητα λαθη γονέων που καταστρεφουν και τα 2 παιδια. Εμενα αμα μου το εκαναν σιγα μην πηγαινα να παρακαλαω για προσοχη, θα τους ελεγα μια φορα ποσο ηλιθιο ειναι αυτο που κανουν (ξέροντας οτι 99% δεν προκειται να αλλαξουν) και μετα θα διατηρουσα τυπικη σχεση απο μακρια.

Μοναδικη εξαιρεση αν καποιο παιδι οντως εχει αναγκη παραπανω προσοχης, πχ λογω ιατρικου θεματος.

Αν ειναι μια χαρά και απλά τεμπέλης (γιατι περι τεμπελιας προκειται συνηθως, δεν ειναι χαζα αυτα τα παιδια, απλα ξυνονται) τοτε δεν δικαιολογειται τιποτα παραπανω. Μην σου πω θα επρεπε να εχουν λιγοτερη βοηθεια για να μαθουν να ξεκουνανε και λιγο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογιες ειναι ολα αυτα , απλα εχουν αγαπημενο παιδι.Γιατι καποιο ανταποκριθηκε στις προσδοκιες τους , ειναι ο ''αξιος '' απογονος ,γιατι ηταν πρωτοτοκο και αφιερωσαν , ''επενδυσαν'' , περισσοτερο χρονο και προσοχη, γιατι ηταν το πιο μικρο και χαριτωμενο ,γιατι ειναι ''ευκολος'' χαρακτηρας και αρα αποκουμπι στην αγχωδη καθημερινοτητα, λογω του φυλου του δεν εχει σημασια .Και στο τελος ολα αυτα καταληγουν σε περισσοτερες πιθανοτητες για προβληματικες σχεσεις με τα παιδια αλλα και αδελφικες σχεσεις , με ζηλιες , ενοχες , τακτικισμους συμμαχιες και αλλα τετοια.

 

Οσο πιο κραυγαλεα η ευνοιοκρατια τοσο χειροτερα τα πραγματα ,

Ξεκινανε τα πραγματα απο ενα παιχνιδι η μερικα χατηρια και μετα δεν μιλιουνται χρονια η τρεχουν στα δικαστηρια για τα κληρονομικα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ισως να διχασει πολλους αλλα θελω ν ακουσω εμπειριες και γνωμες μηπως νιωσω καλυτερα...

 

ρασε ο αδερφος επαρχια με μηασταν στενα οικονομικα.... Δεν ξερω πως να το χειριστω...με ρωταει η μανα τι γραφειο να του παρει και θελω να της δωσω μπουνια...

άκου τα δικάμου.

Είμαι το τρίτο παιδί, πάντα το ξεχασμένο, τώρα μου πήγα 46 (δεν έχω κάνει οικογένεια λόγω κακής εμπειρίας από τη δική μου)

οι γονείς μου μου έχουν -πάρει πίσω από τα μειράσματα 120 ελιές, μισό σπίτι 120 τετραγωνικών και κηποάρες στο χωριο, και ένα σπιτάκι στο κάμπο και τα δίνουν στους άλλους. Τάχω παίξει, ε΄'ιμαι με ζάναξ 2,5 χρόνια τώρα, και απο πάνω μου τη λένε και με βγάζουν τρελή που αντιδρω.....Θες κιάλλα; Ανάξιοι για γονείς αρκετοι. Τι να κάνουμε; δυστυχώς δε περνάς απο εξετάσεις για το σημαντικότερο δίπλωμα του κόσμου, να γίνεις γονέας. και έτσι καταστρέφεις ανθρώπους και άλλες οικογένειες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι σε βοηθαει το ζαναξ.Χειροτερα νευρα σου προκαλει οταν πλησιαζει η ωρα να παρεις την δοση.Ειναι κατι σαν νομιμη πρεζα το ζαναξ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκου τα δικάμου.

Είμαι το τρίτο παιδί, πάντα το ξεχασμένο, τώρα μου πήγα 46 (δεν έχω κάνει οικογένεια λόγω κακής εμπειρίας από τη δική μου)

οι γονείς μου μου έχουν -πάρει πίσω από τα μειράσματα 120 ελιές, μισό σπίτι 120 τετραγωνικών και κηποάρες στο χωριο, και ένα σπιτάκι στο κάμπο και τα δίνουν στους άλλους. Τάχω παίξει, ε΄'ιμαι με ζάναξ 2,5 χρόνια τώρα, και απο πάνω μου τη λένε και με βγάζουν τρελή που αντιδρω.....Θες κιάλλα; Ανάξιοι για γονείς αρκετοι. Τι να κάνουμε; δυστυχώς δε περνάς απο εξετάσεις για το σημαντικότερο δίπλωμα του κόσμου, να γίνεις γονέας. και έτσι καταστρέφεις ανθρώπους και άλλες οικογένειες....

αυτός που κληρονομεί ας γηροκομήσει κιόλας σε αυτή τη περίπτωση

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι σε βοηθαει το ζαναξ.Χειροτερα νευρα σου προκαλει οταν πλησιαζει η ωρα να παρεις την δοση.Ειναι κατι σαν νομιμη πρεζα το ζαναξ

έχεις απόλυτο δίκιο, ακριβώς όπως το λές, αλλά το παίρνω μόνο άμα πάει 4 και δεν έχω κοιμηθεί, και αυτό συμβαίνει ότι επικοινωνούμε μαυτούς, που ξαναταράζομαι όχι κάθε μέρα. Και επειδή ο φάδερ μου ήταν αλκοολικός, ξέρω και συχαίνομαι τις εξαρτήσεις. και προσέχω. Σευχαριστώ πάντως για ενημέρωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...