Προς το περιεχόμενο

Διακρισεις γονεων αναμεσα σε αδερφια


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουν μια νοοτροπια του στυλ οτι ειμαι αυτονομη δυναμικη και ανεξαρτητη οποτε δεν χρειαζομαι βοηθεια.

 

Σε κάποιο βαθμό αυτό (προσπαθούμε να εξασφαλίσουμε τα παιδιά μας, ίσως το ένα έχει λιγότερη ανάγκη για βοήθεια από το άλλο) δικαιολογεί πολλά πράγματα.

 

Αυτό που λες συνέβη πάνω κάτω και σε μένα: "καλός μαθητής" (τεσπα σχολαστικός δεν ήμουν ποτέ, απλά έβγαζα το επιθυμητό αποτέλεσμα με το παραπάνω), πέρασε πολυτεχνείο, βρήκε νωρίς και ανέκαθεν είχε μια χαρά δουλειά (software development ftw), αποφοίτησε με βαθμό, πήγε έξω για μεταπτυχιακό, μια από τα ίδια.

 

Ο αδερφός μου από την άλλη, έξυπνο εργατικό και φιλότιμο παιδί, απλά μαλωμένος με την έννοια της μελέτης. Λόγω κλασικής ελληνικής αγκύλωσης όμως έπρεπε κι αυτός να πάει να σπουδάσει να γίνει γραμματιζούμενος. Τα σημάδια είχαν φανεί από νωρίς, σύντομα ακόμα και τυφλός θα έπρεπε να τα βλέπει (3η λυκείου μετεξεταστέος σε 4, από τα οποία τα 2 ήταν μαθήματα δέσμης!!!) αλλά εκεί. Φυσικά δεν πέρασε, οπότε τον έστειλαν City College. Κι εκεί δεν έκανε απολύτως τίποτα, αλλά είπαμε πτυχίο ή θάνατος οπότε στη συνέχεια τον έστειλαν Αγγλία. Κι εκεί δεν έκανε τίποτα στο uni και eventually γύρισε πίσω.

 

Καταλαβαίνεις τώρα ότι όλα αυτά ήταν μη-αμελητέα έξοδα, σε μια οικογένεια που ποτέ δεν περίσσευαν (μεγαλώνοντας φορούσα μπαλωμένη φόρμα, είχα ακριβώς 2 ζευγάρια παπούτσια, τα ρούχα μετά πήγαιναν στον αδερφό, πανεπιστήμιο εστία φορσέ, κλπ). Τα έξοδα του City και της Αγγλίας τα πλήρωσαν οι γονείς, τα δικά μου όμως έξοδα της Αγγλίας (~20Κ) τα πλήρωσα εγώ με λεφτά που τα είχα δουλέψει, που σε κάποια φάση είχα βρεθεί να σκέφτομαι "τα λεφτά φτάνουν μέχρι το τέλος του μήνα, then what?" και που επειδή στο τέλος δεν έβγαιναν πήρα και 2Κ δανεικά από την κοπέλα μου. Όταν ο αδερφός ήθελε λεφτά για καθημερινά έξοδα και δεν έπαιζε από τους γονείς άνοιγε το δικό μου συρτάρι (με τη συγκατάθεσή μου βέβαια, του είχα πει παίρνε όσα νομίζεις απλά μίλα μετά για να μην έχω καμιά δυσάρεστη έκπληξη).

 

Δεν ξέρω όλα τα συστατικά που μπαίνουν στο καζάνι, αλλά προσωπικά ποτέ δε με ενόχλησε τίποτα από αυτά ούτε το είδα ως "άδικο" ούτε ζήτησα εξηγήσεις, εν μέρει σίγουρα γιατί ποτέ οι γονείς δεν είχαν δώσει την εντύπωση πως κάνουν διακρίσεις. Το ένα από τα δύο παιδιά τους τα κατάφερνε μόνο του, το άλλο όχι (αν και αυτό είναι μεγάλη κουβέντα: δεν τα κατάφερνε έτσι όπως ήθελαν αυτοί να τα καταφέρει) οπότε το βοηθούσαν περισσότερο.

 

Νομίζω πως σε σημαντικό, ίσως και ολοκληρωτικό βαθμό, το ίδιο συμβαίνει και σε σένα.

 

Εγω ξέρω περίπτωση το γκέι αγόρι να μένει στο πατρικό και να φέρνει τον κατά 25 χρόνια μεγαλύτερό του γκόμενο να μείνει εκεί το βραδυ. Πιάνεται?

 

Έλα τώρα πες αλήθεια: οικογένεια Σουηδών;  :-D

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εγω ξέρω περίπτωση το γκέι αγόρι να μένει στο πατρικό και να φέρνει τον κατά 25 χρόνια μεγαλύτερό του γκόμενο να μείνει εκεί το βραδυ. Πιάνεται?

 

Όχι

 

Μιλάμε για 4ψηφια χρηματικά bonuses, γλέντια, πανηγύρια και τέτοια βραβεία επειδή τελείωσε το ΙΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεπερνας το ολο θεμα και αποδεχεσαι οτι θα εισαι παντα η ριγμενη και απλα τους ξεφτυλιζεις ωστε να μην εχουν μουτρα να σου πουν τιποτα ποτε ξανα!

Τους γονείς της μωρέ? Επειδή δίνουν περισσότερη προσοχή στον αδερφό? Σιγά μην τους κάψει και το σπίτι, show mercy ρε σεις.

 

Kathy, ούτε λόγω κοριτσιού είναι, ούτε δευτερότοκου. Τα έγραψε ακριβέστατα alex_000 & defacer, όταν οι γονείς έχουν την παραμικρή υποψία ότι το ένα παιδί πάει να χαθεί, μέχρι και ανάποδες κωλοτούμπες κάνουν.

 

Άμα κυκλοφορούσες με Body talk κολαν πάνω σε μηχανάκια φραχτομάλληδων στα 16, χτύπαγες tribalιές και με το ζόρι πέρναγες τις τάξεις, ενώ ο αδερφός σου από μικρός το πήγαινε για γιατρός, θα είχε ανοίξει το ίδιο ακριβώς thread, ο αδερφός.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι

 

Μιλάμε για 4ψηφια χρηματικά bonuses, γλέντια, πανηγύρια και τέτοια βραβεία επειδή τελείωσε το ΙΕΚ

Εδώ δεν γνωρίζω γονείς με straight παιδιά που να το κάνουνε :P

Πάντως έχω φίλο gay που οι γονείς του του κάνανε όλα τα χατήρια και τον επιβραβεύανε για τους βαθμούς, αλλά μάλλον είχε να κάνει σχέση με το ότι είχε μαθησιακές δυσκολίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατερινα απλα το θεμα ειναι οτι ειναι αγορι..ετσι γινεται κατα 99% σε ολες τις ελληνικες οικογένειες

Μην σκας αστο να περασει ετσι.μονο κακο στον εαυτο σου θα κανεις και θα πουν στο τελος ζηλευει κτλπ.

Η θεια μου εχει 3 κοριτσια και ενα αγορι

Τα κοριτσια περασαν αθηνα ολα γιατι δεν ειχαν λεφτα να τα σπουδασουν

Μολις περασε το αγορι κρητη ξαφνικα βρεθηκαν τα χρηματα για σπιτι,επιπλα κτλπ και τρικουβερτο γλεντι.

Παντα και παντου σχεδον ετσι γινεται.

This is a man`s world :P

Πλακιτσα το τελευταιο...:)

 

Απλα μην στεναχωριεσαι και σιγουρα ξερουν την αξια σου :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην έχω αδέρφια, αλλά μπορώ να ταυτιστώ με την νοοτροπία της μητέρας σου. Ναι μεν είμαι μοναχοκόρη, αλλά η μάνα μου πάντα φρόντιζε περισσότερο τα... άλλα παιδιά, είτε παιδιά από συγγενείς είτε από φίλους. Σε φάση που όταν είναι να με βοηθήσει ο πατέρας μου σε διάφορες φάσεις, το κάνει κρυφά από εκείνη. Και δεν μιλάω μόνο για οικονομική βοήθεια. Άποψη μου? Μίλα τους, αλλά προσπάθησε να κάνεις διάλογο, πολύ εύκολα κάτι τέτοιες συζητήσεις καταλήγουν σε καυγάδες/φωνές. Αν δεν βάλουν μυαλό... Δυστυχώς δεν διαλέγουμε ποιους θα έχουμε γονείς, απλά προετοίμασε τον εαυτό σου για την μεγάλη έξοδο.

Παιδια, σκεφτομαι απλα απο φθινοπωρο να παω να νοικιασω κατι φθηνο κοντα στο πανεπιστημιο και ταυτοχρονα μια μικρη δουλεια και να τους το πω. Αν δεν κανουν απο μονοι τους καμια κινηση να βοηθησουν, εχω κατι βαλει στην ακρη για μερικους μηνες και ως τοτε ελπιζω να χω μια μικροδουλιτσα.

 

Αν τους πω ετσι χυμα " γιατι θα δινετε λεφτα στον αδερφο μου για τα εξαμηνα " θα ναι σαν να γκρινιαζει μικρο παιδι. Θα χασω και το λιγο σεβασμο που μου εχουν, αν εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τους γονείς της μωρέ? Επειδή δίνουν περισσότερη προσοχή στον αδερφό? Σιγά μην τους κάψει και το σπίτι, show mercy ρε σεις.

 

Kathy, ούτε λόγω κοριτσιού είναι, ούτε δευτερότοκου. Τα έγραψε ακριβέστατα alex_000 & defacer, όταν οι γονείς έχουν την παραμικρή υποψία ότι το ένα παιδί πάει να χαθεί, μέχρι και ανάποδες κωλοτούμπες κάνουν.

 

Άμα κυκλοφορούσες με Body talk κολαν πάνω σε μηχανάκια φραχτομάλληδων στα 16, χτύπαγες tribalιές και με το ζόρι πέρναγες τις τάξεις, ενώ ο αδερφός σου από μικρός το πήγαινε για γιατρός, θα είχε ανοίξει το ίδιο ακριβώς thread, ο αδερφός.

 

ναι τους γονεις γιατι? Το απυροβλητο εχουν? Ανθρωποι ειναι. Οπως ακριβως κρινονται ολοι ετσι κρινονται και αυτοι.

Εγω στους δικους μου πχ τους το εχω πει και το ξερουν και απο μονοι τους οτι ο σεβασμος μου προς αυτους κερδιζετε. Δεν θα σεβαστω ποτε και κανεναν απλα γιατι ειναι γονεας, συγγενης, και ο θεος ο ιδιος (λεμε τωρα δεν πιστευω). Η θα κερδισει τον σεβασμο μου ή θα ειναι οπως ολοι..

Παιδια, σκεφτομαι απλα απο φθινοπωρο να παω να νοικιασω κατι φθηνο κοντα στο πανεπιστημιο και ταυτοχρονα μια μικρη δουλεια και να τους το πω. Αν δεν κανουν απο μονοι τους καμια κινηση να βοηθησουν, εχω κατι βαλει στην ακρη για μερικους μηνες και ως τοτε ελπιζω να χω μια μικροδουλιτσα.

 

Αν τους πω ετσι χυμα " γιατι θα δινετε λεφτα στον αδερφο μου για τα εξαμηνα " θα ναι σαν να γκρινιαζει μικρο παιδι. Θα χασω και το λιγο σεβασμο που μου εχουν, αν εχουν...

τετοιο σεβασμο τι να τον κανεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τους γονεις γιατι? Το απυροβλητο εχουν? Ανθρωποι ειναι. Οπως ακριβως κρινονται ολοι ετσι κρινονται και αυτοι.

Εγω στους δικους μου πχ τους το εχω πει και το ξερουν και απο μονοι τους οτι ο σεβασμος μου προς αυτους κερδιζετε. Δεν θα σεβαστω ποτε και κανεναν απλα γιατι ειναι γονεας, συγγενης, και ο θεος ο ιδιος (λεμε τωρα δεν πιστευω). Η θα κερδισει τον σεβασμο μου ή θα ειναι οπως ολοι..

 

Κι εγώ τους το έχω πει αυτό πριν πολλά χρόνια. Αλλά σήμερα δε θα το έλεγα. Ναι ο σεβασμός κερδίζεται, αλλά κερδίζεται και με πράξεις τις οποίες εσύ (εγώ, αυτός που το λέει) δεν έχεις ακόμα την απαραίτητη ωριμότητα για να εκτιμήσεις.

 

Which is not to say ότι δεν υπάρχουν γονείς ανάξιοι σεβασμού, απλά ίσως η γραμμή δε μπαίνει εκεί που νομίζεις σήμερα ότι μπαίνει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, σκεφτομαι απλα απο φθινοπωρο να παω να νοικιασω κατι φθηνο κοντα στο πανεπιστημιο και ταυτοχρονα μια μικρη δουλεια και να τους το πω. Αν δεν κανουν απο μονοι τους καμια κινηση να βοηθησουν, εχω κατι βαλει στην ακρη για μερικους μηνες και ως τοτε ελπιζω να χω μια μικροδουλιτσα.

 

Αν τους πω ετσι χυμα " γιατι θα δινετε λεφτα στον αδερφο μου για τα εξαμηνα " θα ναι σαν να γκρινιαζει μικρο παιδι. Θα χασω και το λιγο σεβασμο που μου εχουν, αν εχουν...

το βλεπεις λαθος. τι παει να πει "θα χασουν τον σεβασμο που εχουν...αν εχουν??"

 

αν σε σεβονται θα σε ακουσουν και θα σου δωσουν μια εξηγηση που σεβεται τη νοημοσυνη σου, και οχι παπαριες.

 

μιλα τους, εξηγησε τους ακριβως αυτα που νιωθεις χωρις φοβο και κολληματα επειδη ειναι γονεις. οσο τα κρατας μεσα σου γι'αυτους δεν αλλαζει τιποτα, εσυ ομως θα εχεις θεματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kathy, ούτε λόγω κοριτσιού είναι, ούτε δευτερότοκου. Τα έγραψε ακριβέστατα alex_000 & defacer, όταν οι γονείς έχουν την παραμικρή υποψία ότι το ένα παιδί πάει να χαθεί, μέχρι και ανάποδες κωλοτούμπες κάνουν.

 

 

Με βάση αυτά που έγραψε ο alex_000 τότε συνεπάγεται ότι επιβραβεύουν το πιο άχρηστο/ανίκανο/ανάξιο/you-name-it παιδί

 

 

Άμα κυκλοφορούσες με Body talk κολαν πάνω σε μηχανάκια φραχτομάλληδων στα 16, χτύπαγες tribalιές και με το ζόρι πέρναγες τις τάξεις, ενώ ο αδερφός σου από μικρός το πήγαινε για γιατρός, θα είχε ανοίξει το ίδιο ακριβώς thread, ο αδερφός.

 

Μπα. Μάλλον ένα χέρι ξύλο θα έδιναν στο κορίτσι αντί χιλιάρικο για κάθε εξάμηνο

 

 

Προσωπικά δεν ξέρω το οικογενειακό περιβάλλον της ts αλλά με μαντεψιές θα έλεγα σε προτεραιότητα

 

1. Θέμα φύλου, φαλλοκρατική αντίληψη

2. Αν όχι το παραπάνω (προσωπικά χλωμό πάντα με ότι μας λέει η ts), τότε επιβράβευση του αναξιότερου (ερμηνευμένο ως τόνωση του ηθικού, αύξηση κινήτρων για μάθηση)

 

 

Kathytherion εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα τους γονείς σου. Αν ο αδερφός σου ήταν ομοφυλόφιλος, θα του έδιναν τόσα λεφτά για το ΤΕΙ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει ο αδερφός της να είναι χειριστικός χαρακτήρας μόνιμα στην πλάγια κλάψα που θα φύγω και θα είμαι μακριά και πως θα τα καταφέρω δεν ξέρω ρε μάνα.

 

εντάξει κι εμένα με είχε δει ο μπαμπάς πάνω σε διασταύρωση στο ΧΤ του γκόμενου και έπεσε ανάκριση αλλά επειδή φρόντιζα και ήμουν οκ σε υποχρεώσεις μαθήματα και το κυριότερο τι ώρα θα γυρνάω (είχε κόλλημα με αυτό) δεν έλεγε ποτέ τίποτα. αντίθετα η μεγάλη την είχε δει ασυμβίβαστη γενιά και τον είχε συνέχεια στην κόντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε τον σεβασμο και την αιωνια ευγνωμωσυνη θα επρεπε να τον εχεις απεναντι στους γονεις απο την στιγμη που σε μεγαλωσαν και σε ανεθρεψαν να μην σουν λειψει τιποτα.Ελεος με αυτα που ακουω.Σε λιγο θα μα πειτε να τους κρεμασουμε επειδη δινουν πιο πολυ σημασια στο αγορι .

Εντωμεταξυ ο τροπος που σκεφτεται η TS μου φενεται πολυ παιδιαστικος .Μαλλον αυτη εχει το θεμα και το βλεπει εγωιστικα εγω παντως θα χαιρομουν αν ο αδερφος μου επερνε περισσοτερη βοηθεια απο εμενα.Δεν θα ηθελα να περασει τα ασχημα που περασα και εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τους γονεις γιατι? Το απυροβλητο εχουν? Ανθρωποι ειναι. Οπως ακριβως κρινονται ολοι ετσι κρινονται και αυτοι.

Εγω στους δικους μου πχ τους το εχω πει και το ξερουν και απο μονοι τους οτι ο σεβασμος μου προς αυτους κερδιζετε. Δεν θα σεβαστω ποτε και κανεναν απλα γιατι ειναι γονεας, συγγενης, και ο θεος ο ιδιος (λεμε τωρα δεν πιστευω). Η θα κερδισει τον σεβασμο μου ή θα ειναι οπως ολοι..

 

Αν πει κάποιος σοβαρά να πηδηχτούν οι γονείς σου εσύ θα το εκλάβεις θετικά εαν τυγχαίνει να σέβεσαι αυτό το άτομο;

Παίζει ο αδερφός της να είναι χειριστικός χαρακτήρας μόνιμα στην πλάγια κλάψα που θα φύγω και θα είμαι μακριά και πως θα τα καταφέρω δεν ξέρω ρε μάνα.

 

Την πλαγιάζει την κλάψα δηλαδή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ρε φιλε τον σεβασμο και την αιωνια ευγνωμωσυνη θα επρεπε να τον εχεις απεναντι στους γονεις απο την στιγμη που σε μεγαλωσαν και σε ανεθρεψαν να μην σουν λειψει τιποτα.Ελεος με αυτα που ακουω.Σε λιγο θα μα πειτε να τους κρεμασουμε επειδη δινουν πιο πολυ σημασια στο αγορι .

Εντωμεταξυ ο τροπος που σκεφτεται η TS μου φενεται πολυ παιδιαστικος .Μαλλον αυτη εχει το θεμα και το βλεπει εγωιστικα εγω παντως θα χαιρομουν αν ο αδερφος μου επερνε περισσοτερη βοηθεια απο εμενα.Δεν θα ηθελα να περασει τα ασχημα που περασα και εγω.

 

Αλλο το να μην περασει τα ασχημα που περασες εσυ και αλλο το να περνας τα ασχημα εσυ για να περναει καλα αυτος! Ευγνωμωσυνη και σεβασμο γιατι? Επειδη με γεννησαν? Μπα. Ειναι ανθρωποι οπως ολοι. 

Με τη λογικη σου παντως το παιδια που δεχονται σωματικη και ψυχικη βια απο τους γνεις θα πρεπει να ειναι ευγνωμων και να σεβοντια γιατι πανω απο ολα τους γεννησαν..

Αν πει κάποιος σοβαρά να πηδηχτούν οι γονείς σου εσύ θα το εκλάβεις θετικά εαν τυγχαίνει να σέβεσαι αυτό το άτομο;

 

Την πλαγιάζει την κλάψα δηλαδή :P

Δεν μπαινω καν στην διαδικασια να ασχοληθω. Εδω και παααρα πολλα χρονια εχω σταματησει να ασχολουμε με τετοια πραγματα γιατι ειναι ηλιθια λες και ειμαι στο δημοτικο. 

 

Εδω με τον αδερφο μου βριζομαστε και του βριζω τη μανα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και απέκτησα σε σχετικά μεγάλη ηλικία παιδί, επειδή έχω άλλα 2 αδέρφια και κυρίως επειδή μεγάλωσα πλήθος από ζώα, κατάλαβα πως είναι 100% αδύνατον να ρίξεις ισομερώς το βάρος της προσοχής σου σε όλες τις υπάρξεις. Δικαιολογώντας και τους γονείς μου, αν και αργά το κατάλαβα. Το ίδιο θα έλεγα ακόμη κι αν είχα το δικαίωμα να παντρευτώ 3-4 γυναίκες. Αποκλείεται, είναι ανθρωπίνως αδύνατον να τα καταφέρεις να κρατήσεις ισορροπίες. Πάντα κάποιον θα αγαπάς περισσότερο. Ακόμη κι αν ήταν... κομπολόι ή αναπτήρας. Πόσο μάλλον ένας ζωντανός άνθρωπος. 
Γι' αυτό όταν γεννήθηκε η κόρη μου ούτε καν σκέφτηκα 2ο παιδί. Ή μάλλον σκέφτηκα πόσο πολύ θα την πληγώσω χωρίς να το θέλω. Να πω την αμαρτία μου δεν έχω τίποτε τύψεις δα. Αν το καλοσκεφτείς οι παλαιότεροι έκαναν 7-8 παιδιά που τα 6 τα έστελναν απευθείας για το θάνατο. Η αξία μιας ζωής μειώνεται μέσα στο πλήθος. Αντίθετα η μοναδικότητα είναι ανεκτίμητης αξίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...