Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη φωτα μπανιου με led strip


smoke0man2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.. Στο μπάνιο μου έχω κάτι λάμπες...πού εκτός ότι καίγοντε πολύ γρήγορα είναι και ακριβές...Οπότε σκέφτηκα να αλλάξω και να πάρω led stips.Τι πρέπει να κάνω;Να αναφέρω ότι έχω ήδη led από προηγούμενο project.το θέμα μου τώρα είναι το τροφοδοτικό;συμφέρει να πάρω ένα water proof? Η να πάρω ένα απλό και να το βαλω σε ένα κουτί;.θέλω λίγο βοήθεια με τη σύνδεσμολογια.γιατί δεν το έχω..ευχαριστώ πολύ.Ελπίζω να έχω ανταπόκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως να φώναζες έναν καλό ηλεκτρολόγο; Μιλάμε για μπάνιο όπου εκτός του ότι υπάρχουν νερά υπάρχουν και υδρατμοί επίσης επικίνδυνοι για ηλεκτροπληξία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου  θα βαλω waterpoof led strip και θα βρω waterproof κουτι ετσι ωστε να μην περναει υγρασια 

και οτι μενει εκτεθιμενο 

με ζεστη σιλικονη... εχετε καμια αλλη ιδεα? η να μου πειτε κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μήπως σκεφτεί να βάλεις led λάμπες με ντουί; Ή τέτοιες είναι αυτές που καίγονται. Πάντως όπως είπα και πριν δώσε μεγάλο βάρος στο θέμα της στεγανότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51iafHvI08L._SX342_.jpg 

καπως ετσι ειναι ο μετασχηματιστης 

και εγω θα κοψω την ακρη και θα το συνδεσω κατευθειαν στα καλωδια του  ( παιζει ρολο η πολικοτητα? αφου ειναι ac ? οποτε εαν τα βαλω αναποδα δεν θα εχω θεμα ετσι ?) μετα ολα τα αλλα μου ειναι γνωστα...εχεις καμια προταση απο θεμα στεγανοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά την βρίσκω την όλη δουλεία χωρίς ιδιαίτερο λόγο αλλά οκ, πειραματίσου δεν θα χαλάσεις και πολλά λεφτά.

Waterproof led strip όπως είπες, και μετά ψάξε πως να κάνεις "Watertight Electric Connections"

Με απλά λόγια η εύκολη λύση:σύνδεση της ταινίας με το καλώδιο του μετασχηματιστή κλείσ' τα σε ένα πλαστικό κουτάκι με κλειστές με σιλικόνη όλες τις τρύπες και με έξτρα liquid eletric tape να είσαι ήσυχος και την ίδια δουλειά κάνε και για τον με τον μετασχηματιστή στις ενώσεις με το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά την βρίσκω την όλη δουλεία χωρίς ιδιαίτερο λόγο αλλά οκ, πειραματίσου δεν θα χαλάσεις και πολλά λεφτά.

Waterproof led strip όπως είπες, και μετά ψάξε πως να κάνεις "Watertight Electric Connections"

Με απλά λόγια η εύκολη λύση:σύνδεση της ταινίας με το καλώδιο του μετασχηματιστή κλείσ' τα σε ένα πλαστικό κουτάκι με κλειστές με σιλικόνη όλες τις τρύπες και με έξτρα liquid eletric tape να είσαι ήσυχος και την ίδια δουλειά κάνε και για τον με τον μετασχηματιστή στις ενώσεις με το καλώδιο.

στο μόνο που δυσκολεύομαι είναι από τα καλώδια στο τοίχο...πως θα τα ενωσψ με τον μετασχηματιστή ..γιατί είναι και. Τα δύο μαύρα...παίζει ρόλο η πολικοτητα;καταλάβατε τη λέω;και αυτήν την ταινία που είπες που μπορώ χα την βρω;είναι ακριβή;όπως και το κουτί;ξέρετε από που μπορώ να πάρω;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πας σε μαγαζί που πουλάει μπογιές κλειδιά πλαστικά ρολά εργαλεία, εκεί πουλάνε και ότι άλλο θες, και ταινίες, ρώτα και πληροφορίες. ή σε μαγαζί ηλεκτρολόγου να αγοράσεις ότι θες, και ρώτα και πληροφορίες. εγώ έτσι κάνω και τα κάνω όλα μόνη


gia κοίτα εδώ;
http://www.homedepot.com/c/how_to_install_a_bath_vanity_light_HT_PG_BA

!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να πας σε μαγαζί που πουλάει μπογιές κλειδιά πλαστικά ρολά εργαλεία, εκεί πουλάνε και ότι άλλο θες, και ταινίες, ρώτα και πληροφορίες. ή σε μαγαζί ηλεκτρολόγου να αγοράσεις ότι θες, και ρώτα και πληροφορίες. εγώ έτσι κάνω και τα κάνω όλα μόνη

 

gia κοίτα εδώ;

http://www.homedepot.com/c/how_to_install_a_bath_vanity_light_HT_PG_BA

!!![/quote

Στο λινκ που έβαλες.. Τι βίντεο ήθελες να δω;Γιατίτδδν λέει ούτε κάνει κάτι το ιδιαίτερο ..σαν αυτό που θέλω εγώ..εκείνη απλά αλλάζει φωτιστικό.... Πάντως σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.ξέρετε πως λέγονται αυτά τα καπέλακια που έβαζε στις ενώσεις; Και τι ακριβώς κάνουν;σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις στο YT εχει βιντεάκια μέχρι και στα ελληνικά για το πως να συνδέσεις λεντοταινια με τροφοδοτικο. Δεν ειναι καθόλου δύσκολο, απλά από τη στιγμή που καίγονται πολύ γρήγορα οι λάμπες πιθανά έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση και δεν θα ήταν συνετό να κάνεις πειράματα μόνος σου. Αν σίγουρα η εγκατάσταση είναι ΟΚ και απλά οι λάμπες που βάζεις είναι τίποτα μούφα ή λάθος για το ντουί κλπ, τότε μόνο κάνε πειράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις στο YT εχει βιντεάκια μέχρι και στα ελληνικά για το πως να συνδέσεις λεντοταινια με τροφοδοτικο. Δεν ειναι καθόλου δύσκολο, απλά από τη στιγμή που καίγονται πολύ γρήγορα οι λάμπες πιθανά έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση και δεν θα ήταν συνετό να κάνεις πειράματα μόνος σου. Αν σίγουρα η εγκατάσταση είναι ΟΚ και απλά οι λάμπες που βάζεις είναι τίποτα μούφα ή λάθος για το ντουί κλπ, τότε μόνο κάνε πειράματα.

Φίλε μου... Το σπίτι είναι οκ...Απλα... Λόγο οικονομίασ. Αυτός που έχει το σπίτι... Θέλει να παίρνει φθηνές λάμπες.... Λοιπόν ακούστε το θέμα μου . Είναι από ττην ac πλευρά του τροφοδοτικού.και όχι από την dc ξέρω πολύ καλά από led και τέτοια.

Απλά ζητάω πληροφορίες ως προς την στεγανντητα.και την υγρασία μήπως ξέρετε κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ λέει:
Για τις εγκαταστάσεις
στο ντους ή υγρά δωμάτια προτείνουμε την εφαρμογή μιάς σταγόνας από σιλικόνη στο πίσω μέρος του φωτός πριν από την ώθηση στη θέση του, αυτό θα αποτρέψει την είσοδο του νερού πίσω από την επιφάνεια 0που θα τοποθετηθεί το φως.

 

Kαι βίντεο μάλλον τώρα σχετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η σιλικονη ειναι οπως αυτη?

https://www.kentrovidas.gr/uplds/6503_Silicone%20High%20Temp%20310ml.jpg

γιατι δεν θελω να βγω εκτος budget

μπορω να βαλω waterproof τροφοδοτικα? υπαρχει ξερετε τιμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...