Προς το περιεχόμενο

Κόβει ταχύτητα το splitter;


kostasvix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βάλει ένα splitter στην πρίζα που μοιράζει τη γραμμή στο router και σε ένα άλλο καλώδιο, το οποίο οδηγεί σε ένα δεύτερο splitter, που στέλνει τη γραμμή σε ένα τηλέφωνο από τη μία και σε ένα φαξ από την άλλη. Παρατηρώ όμως ότι όταν αφαιρώ το πρώτο splitter πιάνω πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα. Επίσης, στο δεύτερο splitter έβαλα δύο φίλτρα και είχα επίσης μεγαλύτερη ταχύτητα απ' ότι χωρίς. Υπάρχει τρόπος να εκμηδενίσω την απώλεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει ένα splitter στην πρίζα που μοιράζει τη γραμμή στο router και σε ένα άλλο καλώδιο, το οποίο οδηγεί σε ένα δεύτερο splitter, που στέλνει τη γραμμή σε ένα τηλέφωνο από τη μία και σε ένα φαξ από την άλλη. Παρατηρώ όμως ότι όταν αφαιρώ το πρώτο splitter πιάνω πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα. Επίσης, στο δεύτερο splitter έβαλα δύο φίλτρα και είχα επίσης μεγαλύτερη ταχύτητα απ' ότι χωρίς. Υπάρχει τρόπος να εκμηδενίσω την απώλεια;

πολλα λαθη μαζεμενα

εφοσον εχεις βαλει splitter αν μιλαμε για adsl splitter στην αρχη τοτε δεν χρειαζεσαι σπλιττερ ουτε φιλτρο μετα.θες απλα εναν διακλαδωτη απο ενα σε δυο.αν εχεις βαλει απλα διακλαδωτη στην αρχη και μετα παλι διακλαδωτη ξανα μετα τοτε βαλε ενα φιλτρο στον πρωτο διακλαδωτη και οχι 2 φιλτρα στον δευτερο.παντα θα σου κοβει λιγο ταχυτητα το φιλτρο ή το splitter οπως και το καθε τηλεφωνο που βαζεις πανω.ειναι μικρη η απωλεια.επισης μπορει να φταιει και καποιο μεγαλο τηλεφωνικο καλωδιο.αν σου κοβει πολυ ταχυτητα καποιο φιλτρο /σπλιττερ το αλλαζεις με αλλο ή και με αλλης εταιρειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον τα μπέρδεψα, στην πρίζα έχω βάλει ένα τέτοιο για Rj11 (απλού τηλεφώνου είναι):

2mwyn3p.jpg

 

Και το ένα από τα δύο καλώδια καταλήγει στη συνέχεια σε αυτό εδώ (αυτό είναι σίγουρα splitter, το γράφει κιόλας απ' ότι είδα):

2ur759v.jpg

 

Στο δεύτερο λοιπόν (στο splitter) έχω βάλει δύο φίλτρα πριν από τα δύο καλώδια που καταλήγουν σε ένα τηλέφωνο και στο φαξ. Όταν βγάζω τα δύο φίλτρα έχω απώλεια 2-3Mbps.

 

EDIT: Λοιπόν, έβγαλα τα δύο φίλτρα και έβαλα μόνο το ένα (άλλης εταιρείας αυτή τη φορά, μετά από δοκιμές) ακριβώς πριν το splitter. Έπιασα 10,25 Mbps αντί 9,74. Νομίζω καλά είναι, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάποδα πρέπει να τα βάλεις. Αυτό που λέει adsl και phone πρέπει να μπει στην πρίζα του τηλεφώνου. Στο adsl θα βάλεις το μόντεμ και στο phone το καλώδιο που πάει στο τηλέφωνο και το fax. Εκει θα βάλεις τον διακλαδωτη. Δεν θα χρειαστείς κανένα φίλτρο διότι το κουτί είναι και φίλτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον για να ξεκαθαρισουμε με απλα λογια καποια πραγματα.

η πρωτη εικονα ειναι ενας τηλεφωνικος διακλαδωτης(telephone splitter) απο 1 σε 2.υπαρχει και απο 1 σε τρια και απο 1 σε 6 και παει λεγοντας.

το δευτερο ειναι adsl spliter που σημαινει οτι ειναι οτι και το αποπανω αλλα ταυτοχρονα κανει και την δουλεια του φιλτρου.

οποτε εσυ θα φυγεις απο την πριζα του τοιχου και πας στο Line του adsl splitter.απο το adsl tou adsl splitter θα πας στο adsl router.

απο το phone του adsl splitter δεν θα βαλεις φιλτρο εφοσον κανει και την δουλεια φιλτρου και θα βαλεις ενα καλωδιο το οποιο θα παει στον απλο διακλαδωτη.και απο την αλλη πλευρα του διακλαδωτη θα πας στο τηλεφωνο και στο φαξ.πολλα φαξ εχουν πανω και δευτερη υποδοχη που μπορεις να βαλεις τηλεφωνο οποτε αμα ειναι κοντα μπορεις απευθειας απο το φαξ να πας στο τηλεφωνο και να μην χρησιμοποιησεις τηλεφωνικο διακλαδωτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: Επειδή το πρώτο (ο διακλαδωτής) έχει ένα κλιπ πάνω και κουμπώνει μέσα στην πρίζα (είναι αρσενικό δηλαδή και καταλήγει σε δύο θηλυκά), είναι σωστό να χρησιμοποιήσω δύο splitter; Ή να προμηθευτώ άλλον διακλαδωτή;

 

Τώρα έχω βάλει τον διακλαδωτή στην πρίζα και μετά το splitter (προφανώς είναι λάθος) με αποτέλεσμα να έχω αποσυνδέσεις και αυξομειώσεις στην ταχύτητα απ' ότι βλέπω. Εκτός και αν φταίει το switch, αλλά δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το switch αν εννοεις switch κανονικο δεν φταιει.την σωστη καλωδιωση στην εγραψα πιο πανω.περα απο αυτα που εγραψα πιο πανω σκεψου μια απλη λογικη.το ιντερνετ πρεπει να φτασει στο ρουτερ χωρις να μπει σε φιλτρο και το τηλεφωνο πρεπει να φτασει στο τηλεφωνο παιρνοντας παντα απο φιλτρό ή απο to splitter στην εξοδο phone.τωρα κατι διπλα splitter κατι διπλα φιλτρα και διαφορα τετοια τα θεωρω λιγο off  χωρις να σημαινει οτι θα κανουν προβλημα.απλα θελουμε τα πραγματα να ειναι απλα.αν βαλεις τον διακλαδωτη στην πριζα και μετα το splitter τοτε τα τηλεφωνα θα πρεπει να παρουν απο το Phone του splitter .αν καποιο τηλεφωνο παρει απο τον πρωτο διακλαδωτη θα πρεπει να μπει φιλτρο.επισης το φιλτρο μπαινει παντα με το line να κοιταει τον τοιχο γιατι εχω δει φιλτρα αναποδα .

κοινως και το splitter εχει σωστο τροπο που μπαινει αλλα και το φιλτρο.για αυτο εχει phone και Line Πανω για να μην το βαλει καποιος αναποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...