Προς το περιεχόμενο

Ο Chrome μόλις σκότωσε τις διαφημίσεις Flash


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Chrome που χρησιμοποιείται σχεδόν από το 50% των χρηστών στο Internet, με τον πλέον επίσημο τρόπο έδειξε την προτίμηση του στις διαφημίσεις HTML5 έναντι του περιεχομένου Flash, σε μία κίνηση που από ότι φαίνεται είναι το τελευταίο καρφί στο φέρετρο της “αποτυχημένης πλατφόρμας media”.

Τον περασμένο Ιούνιο, η Google είχε ανακοινώσει ότι θα ξεκινήσει η φάση που θα σταματήσουν εξ ορισμού να λειτουργούν σταδιακά οι διαφημίσεις Flash με στόχο να αυξηθεί η απόδοση για τους χρήστες. Η συγκεκριμένη αλλαγή, θα ξεκινούσε από την 1η Σεπτεμβρίου.

 

Η Google προειδοποίησε τους χρήστες Flash ενώ διέθεσε και ένα αρκετά χρήσιμο converter που μετατρέπει αυτόματα τις διαφημίσεις Flash σε HTML5. Η αλλαγή ουσιαστικά διακόπτει την λειτουργία του περιεχομένου Flash στις περισσότερες ιστοσελίδες, μετατρέποντας τις διαφημίσεις σε… “στατικές” εικόνες.

 

Η Amazon έχει επίσης στόχο να μειώσει τις διαφημίσεις Flash και σχεδόν όλες οι υπηρεσίες αναπαραγωγής video της εταιρείας το έχουν απαγορεύσει.

 

Link.png Site: TechCrunch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή τώρα δεν θα μπορούμε να αγοράσουμε φωτογραφικές μηχανές με φλας;

 

 

 

 

 

 

Πλάκα κάνω. Απορώ πως πέρασαν τόσα χρόνια για να το διώξουν επιτέλους αυτό το flash. RIP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λευτεριά στο " Άpαtο". Δεν θα μας φιμώσετε με τέτοιες τακτικές... :P

 

To flash καλά έκανε και πήγε...

 

(πάμε όλοι μαζί)

 

ΑΠΑΤO - ΑΠΑΤO - ΑΠΑΤO - ΑΠΑΤO - ΑΠΑΤO

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ο συγχωρεμένος τα λέγε αλλα ήταν στραβός ανάποδος κ πάνω απ όλα κομπλεξικός( ναι ναι ήμουν κ εγώ ένας απο αυτούς που τον έβριζε εκείνο τον καιρό ασταμάτητα)...<br />

Τωρα μετά απο χρόνια η μητέρα του Ίντερνετ Google κάνει το σωστό!!!<br />

Τελικά ότι μας πασάρουν ειναι σωστό κ οχι ότι μας λένε!!!<br />

Προσωπικά δεν θα μου λείψει καθόλου ειδικά απο μερικά blog που έμπαινα κ ήταν γεμάτο μπανερακια διαφημιςεων κ νόμιζα ότι μου είχαν κόψει το Ίντερνετ!!!<br />

</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...