Προς το περιεχόμενο

Hands-On με το Gear S2, το καλύτερο smartwatch της Samsung (Video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Gear S2, την απάντηση της στο Apple Watch, παρουσίασε στο Βερολίνο η Samsung όπως άλλωστε είχε προαναγγείλει.

Επιλέγοντας τον στρογγυλό σχεδιασμό, το Gear S2 είναι το πιο όμορφο smartwatch που έχει κυκλοφορήσει η Κορεατική εταιρεία, διαθέτοντας και έναν διαφορετικό τρόπο χειρισμού απ’ότι είχαμε συνηθίσει. Συγκεκριμένα, με τη περιστρεφόμενη στεφάνη, μπορούμε πολύ γρήγορα να μετακινηθούμε στην επιλογή ή στην εφαρμογή που θέλουμε, χωρίς να καλύπτουμε με το δάκτυλο μας τη μικρή οθόνη των 1.2 ιντσών. Μόλις φτάσουμε στο σημείο που θέλουμε, αρκεί ένα πάτημα στην οθόνη για την ενεργοποίηση της εφαρμογής, μια διαδικασία η οποία γίνεται αρκετά γρήγορα και συνήθως απροβλημάτιστα.

 

 

Το Gear S2 βασίζεται στην πλατφόρμα του Tizen αλλά αυτή τη φορά η Samsung κάνει την υπέρβαση με το να υποστηρίζει όχι μόνο τις δικές της συσκευές αλλά όλα τα android smartphones με έκδοση 4.4 και άνω. Συνδέεται με το smartphone μέσω Bluetooth, και η εφαρμογή που είναι διαθέσιμη, κάνει εύκολη την αλλαγή εμφάνισης ρολογιού μέσα από μια συλλογή 26 εμφανίσεων, ενώ το ίδιο ισχύει και για την εγκατάσταση εφαρμογών, με τη Samsung να αναφέρει την παρουσία 1000 εφαρμογών μόλις κυκλοφορήσει το smartwatch.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Επιπλέον είναι αδιάβροχο (σε γλυκό νερό), φορτίζεται ασύρματα με τον ίδιο τρόπο όπως το Moto 360, ενώ η μπαταρία του σύμφωνα με την Samsung, διαρκεί 2 με 3 ημέρες. Θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο σε 2 εκδόσεις, η μία με την ονομασία Sport Edition η οποία έρχεται με πλαστικό λουράκι και τιμή 349 ευρώ, καθώς και μια δεύτερη με δερμάτινο λουράκι και τιμή 399 ευρώ.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Η αποστολή του insomnia στην IFA 2015 είναι χορηγία της ΓΕΡΜΑΝΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορασα περυσι day one το gear 2. Δεν εχω κανενα παραπονο ουτε απ την αυτονομια, ουτε απ την εμφανιση ουτε απ τις δυνατοτητες του αλλα δεν με καιει ν αγορασω ξανα smartwatch.

 

Το φοραω 1,5 χρονο αλλα και να το βγαλω τωρα δε θα μου λειψει ιδιαιτερα.

 

Δυστυχως απεχουν πολυ απ το να μας γινουν απαραιτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως απεχουν πολυ απ το να μας γινουν απαραιτητα.

Γιατί δυστυχώς;

Καλά, απαραίτητα δε πρόκειται έτσι κι αλλιώς ποτέ να γίνουν για το μέσο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ριβιου! 

 

Εχω μια γενικη απορια παντως με αυτα τα σμαρτ'γουατσες.

 

Εχετε δει ατομα να τα φορανε? Κανας συγγενης σας, κανας γνωστος, καποιος στην τηλεοραση(!) ,γενικα ενας ανθρωπος βρε αδερφε!

 

Μια φορα στη ζωη μου εχω δει ατομο με smartwatch και αυτο για κανα 5λεπτο και ..οκ αυτο. Απλα αναρωτιεμαι αν-αφου η αγορα των smartwatches εχει οντως τζιρο τοτε οι ιδιοκτητες τους τι κανουν αυτα τα ρολογια? τα φορανε μονο σπιτι τους? τα κρυβουνε? δεν βγαινουν εξω απο το σπιτι? τι γινεταιιιιιι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε οι ιδιοκτητες τους τι κανουν αυτα τα ρολογια? τα φορανε μονο σπιτι τους? τα κρυβουνε? δεν βγαινουν εξω απο το σπιτι? τι γινεταιιιιιι

 

Τα φορτίζουν.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ριβιου! 

 

Εχω μια γενικη απορια παντως με αυτα τα σμαρτ'γουατσες.

 

Εχετε δει ατομα να τα φορανε? Κανας συγγενης σας, κανας γνωστος, καποιος στην τηλεοραση(!) ,γενικα ενας ανθρωπος βρε αδερφε!

 

Μια φορα στη ζωη μου εχω δει ατομο με smartwatch και αυτο για κανα 5λεπτο και ..οκ αυτο. Απλα αναρωτιεμαι αν-αφου η αγορα των smartwatches εχει οντως τζιρο τοτε οι ιδιοκτητες τους τι κανουν αυτα τα ρολογια? τα φορανε μονο σπιτι τους? τα κρυβουνε? δεν βγαινουν εξω απο το σπιτι? τι γινεταιιιιιι

εχω το gear s και το φοραω παντα στη δουλεια αλλα ειδικα στις προπονησεις που κανω,την ωρα που τρεχω ακουω απο αυτο μουσικη βλεπω ποσα χλμ εχω κανει και σε τι ρυθμο μου μετραει τους παλμους για να ξερω ποσο πρεπει να παω και αν εχω κληση δε την χανω αφου του εχω βαλει την sim οποτε για εμενα δεν ειναι αχρηστο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο ριβιου! 

 

Εχω μια γενικη απορια παντως με αυτα τα σμαρτ'γουατσες.

 

Εχετε δει ατομα να τα φορανε? Κανας συγγενης σας, κανας γνωστος, καποιος στην τηλεοραση(!) ,γενικα ενας ανθρωπος βρε αδερφε!

 

Μια φορα στη ζωη μου εχω δει ατομο με smartwatch και αυτο για κανα 5λεπτο και ..οκ αυτο. Απλα αναρωτιεμαι αν-αφου η αγορα των smartwatches εχει οντως τζιρο τοτε οι ιδιοκτητες τους τι κανουν αυτα τα ρολογια? τα φορανε μονο σπιτι τους? τα κρυβουνε? δεν βγαινουν εξω απο το σπιτι? τι γινεταιιιιιι

 

Εχω το Moto 360 http://www.insomnia.gr/topic/579860-moto-360-official-thread/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...