Προς το περιεχόμενο

[SSD] SANDISK ULTRA PLUS 128GB (SDSSDHP-128G-G25) 52.90€ [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Στα Crazy Sundays αυτης της βδομαδας.
http://www.e-shop.gr/ssd-sandisk-sdssdhp-128g-g25-128gb-ultra-plus-25-sata3-p-PER.320811

PER.320811.jpg

Ενας τιμιος (2ετων) ssd για τα 53 ευρω. Καλο vfm για οποιον χρειαζεται αμεσα εναν 128αρη για απλη χρηση και μετριες επιδοσεις. Η χαμηλοτερη τιμη της Ευρωπης.

Ελλαδα επομενη τιμη 79€ στα 2 μαγαζια που εχει απομεινει, χαμηλοτερη τιμη ολης της παρουσιας του: 58€ για λιγες ημερες - 64€ αρκετες αλλες.
https://www.skroutz.gr/s/2905747/Sandisk-Ultra-Plus-SSD-128GB-for-Notebook.html?keyphrase=SDSSDHP-128G-G25

Εξω τωρα απο 57€ http://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/3740026_-ultra-plus-128gb-sandisk.html



MLC nand.

Μετρησεις:
http://ssd.userbenchmark.com/SanDisk-Ultra-Plus-128GB/Rating/1887

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να κάνω μια ερώτηση ως ψιλο-άσχετος:

 

Έχω ένα πολύ παλιό desktop σύστημα (αυτό είναι το μοντέλο της motherboard), και έναν ακόμα πιο παμπάλαιο δίσκο PATA (όχι SATA), που συνδέεται με το παλιό καλώδιο-ταινία, για όσους θυμούνται. Ο δίσκος βέβαια είναι σε καλή κατάσταση στο HD Sentinel, και έχει 500GB χωρητικότητα, οπότε είναι τέλειος ως "αποθήκη", αλλά προφανώς είναι αργός.

 

Θα ήταν λοιπόν νομίζω μια πολύ καλή αναβάθμιση για το -όντως πολύ αργό- σύστημα μου ο ssd, απλά θα ήθελα να μου πείτε αν μπορώ όντως να τον εγκαταστήσω στη motherboard μου (γι' αυτό και έβαλα και το link με τα specifications του - απ' ότι βλέπω, υποστηρίζει "Two SATA II ports by NVIDIA® MCP61 (P/S/V)", δεν ξέρω αν αυτό είναι αρκετό).

 

Μια δεύτερη -και τελευταία- ερώτηση που έχω είναι το αν μελλοντικά θα μπορούσα να βγάλω τον ssd δίσκο από το desktop αυτό σύστημα, και να τον χρησιμοποιήσω σε ένα laptop. Ή μήπως ένας desktop δίσκος δεν μπαίνει στα laptop;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος θα δουλεψει στην μητρικη σου (σε ενα απο τα 2 μπλε sata ports που εχει), αλλα σε πιο αργη ταχυτητα (SATA II ειναι πιο αργο απο SATA III) αλλα κ παλι ειναι πολυ πιο γρηγορα απο τον σκληρο που εχεις τωρα.  Θα πρεπει να αγορασεις κ sata καλωδιο.

 

Μελλοντικα ο δισκος θα μπορει να μπει σε λαπτοπ μιας κ ειναι 2.5''.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο μονο που θα συμφωνησω ειναι οι μνημες του.

κατα τα αλλα,εχω καποιες ενστασεις:

1.χρονος παραδοσης του απο το κιτρινομαγαζο!(δεν ξερω τι γινεται πλεον με αυτους....πχ microsd)

2.Ο τσιγκουνης πλεον δεν ειναι αξιοπιστος οπως παλια,το ιστορικο του δεν αναφερει ολες τις τιμες προσφορων στα πχ 58€

αλλα και τις πιο χαμηλες.

3.Για απλη χρηση υπαρχουν αλλοι 5-6 δισκοι στην τιμη αυτη και πιο χαμηλα.

4.το πρωτο μαγαζι δεν ειναι το αδερφακι του;

Στα 40€ θα το σκεφτομουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τιμη οντως, αλλα μετα το τελευταιο κρασαρισμα που ειχα στον υπολογιστη εντελως ξαφνικα με ssd δισκο χωρις καμια απολυτως ενδειξη προβληματος (οχι τον συγκεκριμενο) ακριβως μετα την ληξη της εγγυησης, δεν ξαναβαζω τετοιο και τζαμπα να μου τον δινανε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τιμη οντως, αλλα μετα το τελευταιο κρασαρισμα που ειχα στον υπολογιστη εντελως ξαφνικα με ssd δισκο χωρις καμια απολυτως ενδειξη προβληματος (οχι τον συγκεκριμενο) ακριβως μετα την ληξη της εγγυησης, δεν ξαναβαζω τετοιο και τζαμπα να μου τον δινανε.....

 

Καταλαβαίνω ότι το κρασάρισμα SSD σου δημιούργησε πρόβλημα. Αλλά τί νοοτροπία είναι αυτό δεν ξαναβάζω SSD επειδή χτύπησε ? Δηλ. τώρα φαντάζομαι έχεις μηχανικό σκληρό. Αν σου παρουσιάσει και αυτός πρόβλημα (που έχει πολ/σιες πιθανότητες σε σχέση με τον SSD) θα πεις δεν ξαναβάζω μηχανικό σκληρό ? Και τί θα μείνει για να δουλέψεις με υπολογιστή ? USB/sd card :-D

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τιμη οντως, αλλα μετα το τελευταιο κρασαρισμα που ειχα στον υπολογιστη εντελως ξαφνικα με ssd δισκο χωρις καμια απολυτως ενδειξη προβληματος (οχι τον συγκεκριμενο) ακριβως μετα την ληξη της εγγυησης, δεν ξαναβαζω τετοιο και τζαμπα να μου τον δινανε.....

Τωρα αμα εσυ εννοεις οτι δε ξαναβαζεις ssd και το παραθετεις αυτο σαν αποψη σε τεχνολογικο φορουμ, χανεται καθε ελπιδα για την ανθρωποτητα.

 

Αναφορικα με τον δισκο τωρα.

Επειδη έχω 2-3 φίλους που ακόμα εν ετη 2015 σκεφτονται να κανουν "το βήμα" και δε θα ξοδευαν παραπανω απο ενα πενηνταρικο, υπαρχει καποιο καλυτερο vfm απο αυτον dobro στην αγορα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αναφορικα με τον δισκο τωρα.
Επειδη έχω 2-3 φίλους που ακόμα εν ετη 2015 σκεφτονται να κανουν "το βήμα" και δε θα ξοδευαν παραπανω απο ενα πενηνταρικο, υπαρχει καποιο καλυτερο vfm απο αυτον dobro στην αγορα?

 

πάνω από 100gb, κάτω από πενηντάρικο.

https://www.skroutz.gr/c/88/ssd-sklhroi-diskoi/f/252963_342913/2-5-101-%CE%AD%CF%89%CF%82-150GB.html?price_max=50&price_min=

 

έξω φυσικά έχεις περισσότερες επιλογές

http://www.idealo.de/preisvergleich/ProductCategory/14613F994148-994230-1188466-2411921-2411922oE2oJ0.html?param.resultlist.count=40&param.resultlist.sortKey=minPrice&q=ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον χτύπησα. Βέβαια δεν ενθουσιάστηκα κιόλας, αν έβρικα κάποια καλύτερη πρόταση θα το ακύρωνα.

Σκοπεύω να το βάλω σε ένα netbook MSI Wind U100 (2gb ram) που έχω και έχει αρχίσει να μην την παλεύει.
Πιστεύετε πως θα το βελτιώσει αυτή η αναβάθμιση και πως αξίζει?
 

στο μονο που θα συμφωνησω ειναι οι μνημες του.
κατα τα αλλα,εχω καποιες ενστασεις:
1.χρονος παραδοσης του απο το κιτρινομαγαζο!(δεν ξερω τι γινεται πλεον με αυτους....πχ microsd)
2.Ο τσιγκουνης πλεον δεν ειναι αξιοπιστος οπως παλια,το ιστορικο του δεν αναφερει ολες τις τιμες προσφορων στα πχ 58€
αλλα και τις πιο χαμηλες.
3.Για απλη χρηση υπαρχουν αλλοι 5-6 δισκοι στην τιμη αυτη και πιο χαμηλα.
4.το πρωτο μαγαζι δεν ειναι το αδερφακι του;
Στα 40€ θα το σκεφτομουν.

 

  1. Ναι έχουν καθυστερήσει και σε μένα κάποιες φορές. Εντάξει αν δεν τον βιάζεσαι δεν είναι θέμα αν συμφέρει οικονομικά.
  2. Αν εννοείς πως στο skroutz δεν υπάρχει η προσφορά, γενικότερα το skroutz δεν συνεργάζεται με το eshop.
  3. Επειδή όπως είπα και στην αρχή του post μου το θέλω για εξευτελιστικά απλή χρήση, μπορείς να μου προτείνεις καποιον από αυτούς τους εναλλακτικούς και πιο φτηνούς που αναφέρεις?
  4. Ποιο πρώτο μαγαζί εννοείς?

 


Με τα μεταφορικά βγαίνουν παραπάνω και δεν ξέρω αν είναι και ίδιας ποιότητας οι άλλοι δίσκοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορικα με τον δισκο τωρα.

Επειδη έχω 2-3 φίλους που ακόμα εν ετη 2015 σκεφτονται να κανουν "το βήμα" και δε θα ξοδευαν παραπανω απο ενα πενηνταρικο, υπαρχει καποιο καλυτερο vfm απο αυτον dobro στην αγορα?

 

 

εξαρταται απο πολλους παραγοντες η απαντηση.

αν πχ.εγω θα ηθελα να βαλω ενα ssd στα 50€ σε παλιο συστημα ,δε θα το σκεφτομουν και πολυ...σε sata2 ολοι δουλευεουν στο μισο.

αν ειχα καινουργιο μηχανημα για σημερα ειναι καλος , αλλα για αυριο δεν ξερω.....εννοω οτι ολο και καποιος μπορει να πεταξει καποια προσφορα σε καλυτερο και καινουργιο μοντελο και με καλες μνημες,οπως λεει και το αφεντικο.. MLC nand.

η επιλογη ειναι του καθενος ,ποσο και ποτε θα αγορασει κατι.....αλλα η υπομονη ειναι παντα προς οφελως του αγοραστη!

Ο 128αρης παντως ειναι σκετη απογοητευση σε σχεση με του 256 και δε το λεω μονο εγω αλλα πιο ειδικοι σε ξενα φορουμ.

υγ.

θα προτιμουσα ενα 850 στα 55-60€.....αλλα αυτο ειναι μονο δικια μου σκεψη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να βάλω τα φίλτρα στο σκρουτζ για να μου δειξει ολους τους 120αρηδες με αυξανομενη τιμη προφανως ξερω να το κανω.

Αυτο που ρωτησα είναι αν καποιος απο αυτους που παιζουν στα 50 ειναι καλυτερο vfm απο τον συγκεκριμενο.

Παντως τα reviews του δεν ειναι πολυ ασχημα και θεωρειται απο τους "καλους" low budget σκληρους στην αγορα,

 

 

εξαρταται απο πολλους παραγοντες η απαντηση.

αν πχ.εγω θα ηθελα να βαλω ενα ssd στα 50€ σε παλιο συστημα ,δε θα το σκεφτομουν και πολυ...σε sata2 ολοι δουλευεουν στο μισο.

αν ειχα καινουργιο μηχανημα για σημερα ειναι καλος , αλλα για αυριο δεν ξερω.....εννοω οτι ολο και καποιος μπορει να πεταξει καποια προσφορα σε καλυτερο και καινουργιο μοντελο και με καλες μνημες,οπως λεει και το αφεντικο.. MLC nand.

η επιλογη ειναι του καθενος ,ποσο και ποτε θα αγορασει κατι.....αλλα η υπομονη ειναι παντα προς οφελως του αγοραστη!

Ο 128αρης παντως ειναι σκετη απογοητευση σε σχεση με του 256 και δε το λεω μονο εγω αλλα πιο ειδικοι σε ξενα φορουμ.

υγ.

θα προτιμουσα ενα 850 στα 55-60€.....αλλα αυτο ειναι μονο δικια μου σκεψη

 

 

 

 

Που βρηκες τον 850 στα 55-60? (Εκτός και  αν είναι ευχη)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Που βρηκες τον 850 στα 55-60? (Εκτός και  αν είναι ευχη)

 

 

 

μπορεις να το πεις και ετσι ...αλλα ευχη που μπορει να πραγματοποιηθει...

s1_pricetrendFaceliftLarge.png

στο εμεσο μελλον.

ή σε καποια τζακ ποτ προσφορα ωρας απο αμαζον.....ειδικα σε δισκους παιζουν τρελα πραγματα....που μερικες φορες δεν μπορεις να τα πιστεψεις....ή δεν τα προλαβαινεις......πολλα παραδειγματα

τελος οφφτοπικ :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jimcat,  απεναντιας..., εσυ που εχεις ηδη την εμπειρια χρησης ενος SSD, δεν θα μπορεσεις να αντεξεις για πολυ με τον HDD...!  

θα σου φαινεται απελπιστικα πιο αργος...!!!   οποιος δεν εχει δουλεψει σε SSD, μονο, δεν συνηδειτοποιει τη διαφορα..!!  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...