Προς το περιεχόμενο

[SSD] SANDISK ULTRA PLUS 128GB (SDSSDHP-128G-G25) 52.90€ [ΕΞΑΝΤΛΗΘΗΚΕ]


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνω ότι το κρασάρισμα SSD σου δημιούργησε πρόβλημα. Αλλά τί νοοτροπία είναι αυτό δεν ξαναβάζω SSD επειδή χτύπησε ? Δηλ. τώρα φαντάζομαι έχεις μηχανικό σκληρό. Αν σου παρουσιάσει και αυτός πρόβλημα (που έχει πολ/σιες πιθανότητες σε σχέση με τον SSD) θα πεις δεν ξαναβάζω μηχανικό σκληρό ? Και τί θα μείνει για να δουλέψεις με υπολογιστή ? USB/sd card :-D

την γνωμη μου ειπα σαν παθον....ο ssd δεν δειχνει καποιες ενδειξεις οπως ο hdd οταν παει να βγει off..ειναι μια και εξω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τωρα αμα εσυ εννοεις οτι δε ξαναβαζεις ssd και το παραθετεις αυτο σαν αποψη σε τεχνολογικο φορουμ, χανεται καθε ελπιδα για την ανθρωποτητα.

 

Αναφορικα με τον δισκο τωρα.

Επειδη έχω 2-3 φίλους που ακόμα εν ετη 2015 σκεφτονται να κανουν "το βήμα" και δε θα ξοδευαν παραπανω απο ενα πενηνταρικο, υπαρχει καποιο καλυτερο vfm απο αυτον dobro στην αγορα?

απαγορευονται οι αποψεις σε τεχνολογικο φορουμ....??τοτε τι φορουμ ειναι...??τωρα αν εσυ εχεις μαγαζι και πουλας ssd και σε εθιξα δεν με ενδιαφερει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαγορευονται οι αποψεις σε τεχνολογικο φορουμ....??τοτε τι φορουμ ειναι...??τωρα αν εσυ εχεις μαγαζι και πουλας ssd και σε εθιξα δεν με ενδιαφερει...

Φορουμ ειναι με παρα πολλα sections (πχ . Μπλα Μπλα), οποτε καλο ειναι την οποιαδηποτε αποψη να την εκφραζεις στο σωστο μερος.

 

Με την λογικη σου οποτε ανοιγει θεμα στις προσφορες για ssd να μπαινεις να λες την εμπειρια σου και να συμβουλευεις τους συμφορουμιτες να μην αγορασουν ssd γιατι ειχες καποτε εναν και χτυπησε χωρις να "σου δωσει ενδειξη"....

 

Και ναι το βρηκες, ο θειος μου ειναι ο John Sandisk και εχει και μετοχες στο eshop οποτε σπρωχνω οπως μπορω και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

στο μονο που θα συμφωνησω ειναι οι μνημες του.

κατα τα αλλα,εχω καποιες ενστασεις:

1.χρονος παραδοσης του απο το κιτρινομαγαζο!(δεν ξερω τι γινεται πλεον με αυτους....πχ microsd)

2.Ο τσιγκουνης πλεον δεν ειναι αξιοπιστος οπως παλια,το ιστορικο του δεν αναφερει ολες τις τιμες προσφορων στα πχ 58€

αλλα και τις πιο χαμηλες.

3.Για απλη χρηση υπαρχουν αλλοι 5-6 δισκοι στην τιμη αυτη και πιο χαμηλα.

4.το πρωτο μαγαζι δεν ειναι το αδερφακι του;

Στα 40€ θα το σκεφτομουν.

 

 

Πριν λιγες ημερες ανοιξες θεμα για ssd απο το ιδιο μαγαζι, με μαλλον χειροτερες επιδοσεις απο του θεματος (δεν υπαρχει πουθενα ριβιου του 120αρη-υποπτο), με χειροτερη τιμη (50.90/120*128=54.30€), TLC αντι για MLC που εχει του θεματος, με τιμη εξω χαμηλοτερη απο την τιμη της τοτε "προσφορας", ενω εδω εχουμε καλυτερη τιμη κατα 15-20% Ελλαδα απο ο,τι η ελαχιστη εξω. Τελος "αμεσα διαθεσιμος" λεει, οχι αναμενεται κλπ.

 

Γιατι λοιπον αυτες οι "ενστασεις" και απο σενα και απο τον αγαπητο σου φιλο gr234567; Εκει 2η φωνη στο οτι αξιζει, εδω 2η φωνη οτι δεν αξιζει... Η αντικιμενικοτητα δινει αξια σε ο,τι λεμε και υποστηριζουμε. Η ελλειψη της χαλαει τους παντες και κυριως την δικη μας παρουσια.

 

Για το 2: Σε ενημερωνω οτι το παμπλικ πολλες φορες ενω εχει ηδη εξαντληθει προιον αλλαζει την τιμη στο εξαντλημενο προιον με χαμηλοτερη. Το εχω παρατηρησει στο παρελθον, δις τουλαχιστον. Οποτε ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν στεκει αυτο που λες στο συγκεκριμενο σημειο. Αλλωστε μιλαμε για μια τιμη 58 ευρω η οποια ετσι και αλλιως εχει αναφερθει στο πρωτο ποστ ως χαμηλοτερη και απο αλλο μαγαζι. Δεν καταλαβα λοιπον τι θες να πεις με το 2. Οτι εχει παιξει στο παρελθον στα 40; :)

 

Για το 3: Δεν ειναι τιμιοι οπως αυτος. Με την λογικη των ιδιων χρηματων, παρε εναν hdd στα ιδια λεφτα 1ΤΒ ή τον... αγαπημενο σου και μου, v300. :)

 

Για το 4, ναι φυσικα γι' αυτο και λεω οτι εχει μεινει σε 2 μαγαζια και οχι σε 3.

 

Στα 40€ θα το σκεφτομουν.

Ενας τιμιος (2ετων) ssd για τα 53 ευρω. Καλο vfm για οποιον χρειαζεται αμεσα εναν 128αρη για απλη χρηση και μετριες επιδοσεις. Η χαμηλοτερη τιμη της Ευρωπης.

 

Χρειαζεσαι αμεσα εναν 128αρη; Αν οχι σκεφτεσαι εντελως λαθος ως καταναλωτης, ουτε στα 39 δεν επρεπε να τον σκεφτεις. Αν ναι, θα επρεπε να τον σκεφτεις οπως ειναι στα 52.90, χτυπα τον.

 

 

Δεν θα απαντουσα αν δεν μου εκανε καπως ολη αυτη η παρουσια στο τοπικ ή αν ηταν απο καποιο μελος που δεν το ηξερα και δεν ειχα εικονα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Πριν λιγες ημερες ανοιξες θεμα για ssd απο το ιδιο μαγαζι, με μαλλον χειροτερες επιδοσεις απο του θεματος (δεν υπαρχει πουθενα ριβιου του 120αρη-υποπτο), με χειροτερη τιμη (50.90/120*128=54.30€), TLC αντι για MLC που εχει του θεματος, με τιμη εξω χαμηλοτερη απο την τιμη της τοτε "προσφορας", ενω εδω εχουμε καλυτερη τιμη κατα 15-20% Ελλαδα απο ο,τι η ελαχιστη εξω. Τελος "αμεσα διαθεσιμος" λεει, οχι αναμενεται κλπ.

δε καταλαβα πως συγκρινεις ενα θεμα πριν ενα μηνα! τωρα ειναι λαθος.περιπου τα ιδια ειναι.και τα ιδια λεμε!

 

Γιατι λοιπον αυτες οι "ενστασεις" και απο σενα και απο τον αγαπητο σου φιλο gr234567; Εκει 2η φωνη στο οτι αξιζει, εδω 2η φωνη οτι δεν αξιζει... Η αντικιμενικοτητα δινει αξια σε ο,τι λεμε και υποστηριζουμε. Η ελλειψη της χαλαει τους παντες και κυριως την δικη μας παρουσια.

επισης , γιατι εχεις αναφερθει στο gr234567 ,αφου απαντας σε εμενα....και δεν ειναι η πρωτη φορα.

 

Για το 2: Σε ενημερωνω οτι το παμπλικ πολλες φορες ενω εχει ηδη εξαντληθει προιον αλλαζει την τιμη στο εξαντλημενο προιον με χαμηλοτερη. Το εχω παρατηρησει στο παρελθον, δις τουλαχιστον. Οποτε ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν στεκει αυτο που λες στο συγκεκριμενο σημειο. Αλλωστε μιλαμε για μια τιμη 58 ευρω η οποια ετσι και αλλιως εχει αναφερθει στο πρωτο ποστ ως χαμηλοτερη και απο αλλο μαγαζι. Δεν καταλαβα λοιπον τι θες να πεις με το 2. Οτι εχει παιξει στο παρελθον στα 40

ειδικα για το σκατοφαβλικ :mad: ,ξερω και γνωριζω καλυτερα απο πολλους εδω μεσα,τι τιμες πεταει,τελευταια κομματια ,-10%κουπονακια κτλ

δεν ειπα ποτε σαραντα €,ημουν ξεκαθαρος σ'αυτο....αλλος φιλος ειπε 50€ πλαισιο.

 

Για το 3: Δεν ειναι τιμιοι οπως αυτος. Με την λογικη των ιδιων χρηματων, παρε εναν hdd στα ιδια λεφτα 1ΤΒ ή τον... αγαπημενο σου και μου,  :)

απαντησα στο θεμο,οτι για σημερα ειναι καλος.οποιος θελει μηχανικο 1τερρα ας παρει με 39€ απο εξω.τον ακατανομαστο δε το αναφερω καν.

 

Για το 4, ναι φυσικα γι' αυτο και λεω οτι εχει μεινει σε 2 μαγαζια και οχι σε 3

ναι,ουσιαστικα ειναι 2 μαγαζια,αλλα οπως θα ελεγες και εσυ, η δευτερη τιμη ειναι αστεια

 

 

τωρα για το αντικειμενικος δεν νομιζω να το εννοουσες,

bold γραμματα γιατι;

το οτι γραφει αμεση παραλαβη,σημαινει οτι ισχυει;ειδικα απο αυτους!

 

Δεν θα απαντουσα αν δεν μου εκανε καπως ολη αυτη η παρουσια στο τοπικ ή αν ηταν απο καποιο μελος που δεν το ηξερα και δεν ειχα εικονα.

ομοιως...καπως μου εκατσε και εμενα!

για τον απλο λογο ,οτι δεν κατηγορησα εσενα,απλα παραθεσα την αποψη μου για το εν λογω μαγαζι και το δισκο.

 

 

αλλα ξερω γιατι τα κανεις ολα αυτα....και με κραζεις!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το καιρο εψαχνα για εναν σχετικα οσο πιο οικονομικο ssd γινεται,γτ εφτιαξα ενα καλο desktop.
Για τη δουλεια που το θελω να του φορτωσω τα windows αντε και κανα προγραμμα, αξιζει να τον επιλεξω απο αποψη επιδοσεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

  θα ήθελα να ρωτήσω πριν πάρω το προιόν  το εξής...

  έχω ένα dell 10.1 inspiron mini το οποίο κολλάει του κερατά!!!

  Κάνει για το συγκεκριμένο note  ώστε να τρεχει καλύτερα ή θα 

  το πάρω τσάμπα???

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,

  θα ήθελα να ρωτήσω πριν πάρω το προιόν  το εξής...

  έχω ένα dell 10.1 inspiron mini το οποίο κολλάει του κερατά!!!

  Κάνει για το συγκεκριμένο note  ώστε να τρεχει καλύτερα ή θα 

  το πάρω τσάμπα???

 

 

Ευχαριστώ

Είχα βάλει έναν intel ssd πριν 1 χρόνο και δεν είχα δει διαφορά λόγο του επεξεργαστή atom που είχε. Μιλάμε σέρνετε ότι και να του κάνω. Τον είχα βάλει στο Lenovo IdeaPad S10-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

esertas, μήπως δεν είχε αρκετή ραμ, οπότε είχε περισσότερο bottleneck από εκεί κι έτσι δεν φάνηκε ο SSD; Το λέω από εμπειρία φίλου, που με 512ΜΒ περίμενε ο SSD να το σώσει το μηχάνημα...

 

 

Αυτο το καιρο εψαχνα για εναν σχετικα οσο πιο οικονομικο ssd γινεται,γτ εφτιαξα ενα καλο desktop.
Για τη δουλεια που το θελω να του φορτωσω τα windows αντε και κανα προγραμμα, αξιζει να τον επιλεξω απο αποψη επιδοσεων?

Με τα 1000. Τον έχω. Από κάτι V300 και κάποιους με αρχαίο τσιπάκι Sandforce, είναι προτιμότερος.
Θεωρώ ότι έχει τουλάχιστον αξιοπρεπέστατες επιδόσεις για value ssd, και όχι απλώς να λες ότι έβαλες ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τιμη οντως, αλλα μετα το τελευταιο κρασαρισμα που ειχα στον υπολογιστη εντελως ξαφνικα με ssd δισκο χωρις καμια απολυτως ενδειξη προβληματος (οχι τον συγκεκριμενο) ακριβως μετα την ληξη της εγγυησης, δεν ξαναβαζω τετοιο και τζαμπα να μου τον δινανε.....

Μήπως ήταν Kingston?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξαντλημενος παρουσιαζεται πλεον στο σαιτ τους. Ενημερωνω τον τιτλο. Καποια στιγμη εντος των ημερων δεν αποκλειεται να τον εμφανισουν παλι διαθεσιμο (κατοπιν παραγγελιας αυτη την φορα), κατι που εχουν ξανακανει σε διαφορες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ήταν Kingston?

 

πιο πιθανό για OCZ τον κόβω, χωρίς να έχεις κι άδικο βέβαια.

 

 

Επί του θέματος.

 

Η τιμή για 120-128GB είναι η χαμηλότερη δυνατή για ποιοτικό SSD (δε μας απασχολεί το να είναι μοντέλο 2ετίας, μας απασχολεί που είναι αξιόπιστος και γρήγορος ταυτόχρονα και ναι πατάει πάμπολλα σημερινά μοντέλα).

 

Αν δε θέλει κάποιος να πάει για τον BX100 250GB (για να έχει ένα καλό VFM στα 250GB), τότε ο συγκεκριμένος SanDisk είναι λουκούμι.

 

Αυτή είναι η γνωμη μου και θα συμφωνήσω με τον matrixx που τον πρότεινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...